سئو کلاه سفید، روشی برای دوستی گوگل با تجارت الکترونیک

دو شاخه اصلی برای سئو سایت وجود دارد که به سئو کلاه سفید (White Hat SEO) و سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) معروفند. در این مقاله قصد داریم مفهوم سئو کلاه سفید را بفهمیم و برخی از تکنیک های سئو کلاه سفید را بررسی نماییم

در مورد سئو و اصول اولیه آن قبلا در مقاله ” سئو چیست؟ ” صحبت کرده‎ایم که پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید .

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید چیست ؟

به انواع روش‎های قانونی و در چارچوب اصول گوگل برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو سئو کلاه سفید میگویند .

سئو کلاه سفید مجموعه‎ای از فعالیت‎های مختلف است که تلاش میکند بر اساس قوانین و اصول گوگل رتبه سایت در صفحات جستجوی گوگل و در نهایت بازدید سایت را افزایش دهد بطوری که این فعالیت‎ها به خطوط قرمز قوانین گوگل کاملا پایبند بوده و فراتر از قوانین عمل نکنند.

این روش از سئو دارای تکنیک‎های بسیار مهمی است که رعایت کردن و رعایت نکردن آنها میتواند تفاوت زیادی ایجاد کند بطوریکه که رعایت کردن آنها باعث میشود تا گوگل شما را دوست داشته باشد و رتبه وبسایتتان را افزایش دهد و رعایت نکردنش ممکن است باعث خشم گوگل و جریمه وبسایت شما شود .

یادگیری و بکار بستن تکنیک های سئو کلاه سفید برای وبمسترها و همچنین نویسنده ها و افرادی که قصد دارند رتبه وبسایت خود را افزایش دهند امری ضروری به حساب می‎آید .

سئو کلاه سفید

اصول سئو کلاه سفید

روش های سئو بطور کلی به چند بخش و چند اصل تقسیم میشوند که هر کدام دارای تعریف و فرآیند و البته زیرمجموعه‎های خاص خود هستند .

سئو کلاه سفید را میتوان به چهار بخش اصلی تقسیم نمود :

  1. محتوای با کیفیت
  2. استفاده از متا تگ های با کیفیت، همچنین انتخاب و استفاده مناسب از کلمات کلیدی قدرتمند
  3. لینک شدن از طرف وبسایت های دیگر و هدایت ترافیک از وبسایت دیگر به وبسایت شما
  4. بهینه سازی ساختاری و فنی سایت

گوگل الگوریتم های مختلفی برای رتبه بندی وبسایت ها دارد که برگرفته از قوانین و اصول اولیه گوگل بوده و هر روز در حال پیشرفت و بروزرسانی میباشند . الگوریتم های گوگل که برای جلوگیری از بی قانونی و تقلب به جهت افزایش رتبه سایت ایجاد شدند به قدری هوشمند هستند که میتوانند محتوای شما را کاملا موشکافی کرده، کلمات کلیدی و مترادف‎های آنها را تشخیص دهند، منظور و مقصود شما از ایجاد چنین محتوایی را متوجه شده و در نهایت بفهمند که آیا این محتوا برای کاربر مفید است و یا فقط ایجاد شده تا با استفاده بی دلیل از کلمات کلیدی رتبه سایت شما را افزایش دهد !! پس اگر قرار است برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو محتوایی تولید شود بهتر است که محتوای با کیفیت و مفید برای کاربر باشد.

در محتوای تولید شده به جهت پیروی از اصول سئو کلاه سفید و استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید باید نهایت دقت را داشت زیرا تکنیک های کلاه سفید اهمیت بالایی دارند.

دقت در انتخاب کلمات کلیدی مناسب و بررسی میزان جستجوی کلمه کلیدی موردنظر و همچنین استفاده درست و به اندازه از کلمات کلیدی در متن محتوا بعلاوه متا تگ‎ها و درج توضیحات متای مناسب از روش های سئو کلاه سفید هستند که با نام سئو داخلی (OnPage SEO) شناخته میشوند.

تکنیک سئو کلاه سفید دیگری که تاثیر بسزایی در افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد به این صورت است که وبسایت دیگری که فعالیتی مشابه یا مرتبط با فعالیت وبسایت شما دارد در مورد وبسایت شما یک محتوای با کیفیت تولید کرده و در میان متن محتوا به وبسایت شما لینک دهد . این روش خاص از لینک بیلدینگ بهترین و موثرترین روش لینک بیلدینگ است . روش های لینک بیلدینگ یا روش های لینک سازی دیگری نیز وجود دارند که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و شاید تاثیر چندانی در سئو نداشته باشند و یا بعضا تاثیر بد داشته باشند. البته در این مورد باید توجه داشت زیرا بسیاری از روش های لینک بیلدینگ در مجموعه تکنیک های سئو کلاه سیاه قرار دارند و میتوانند باعث جریمه سایت شما از طرف گوگل بشوند.

به این نوع هدایت ترافیک و افزایش رتبه سایت سئو خارجی (Off-Page SEO) میگویند.

مسئله تکنیک های سئو فنی نیز در رتبه بندی سایت اهمیت بسزایی دارد . سئو فنی یعنی بهینه سازی فنی و کدنویسی‎های وبسایت برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو .

تکنیک های سئو کلاه سفید در حیطه روش های فنی بسیار زیاد هستند اما از مهمترین آنها میتوان از سرعت بارگذاری صفحات سایت، امنیت سایت و بهینه سازی صفحات سایت برای موبایل نام برد .

با افزایش سرعت بارگذاری سایت میتوانید یک تجربه کاربری مناسب را به کاربر بازدیدکننده هدیه دهید که در نهایت به افزایش ترافیک منجر میشود.

سئو کلاه سفید

تجربه کاربری ویژه

یکی از مهمترین تکنیک های سئو کلاه سفید تجربه کاربری (User Experience) یا به اختصار UX است. اگر در این زمینه تمرکز ویژه داشته باشید میتوان گفت تاثیر بزرگی بر سئو سایت خود ایجاد نموده‎اید .

بطور خلاصه و به زبان ساده تجربه کاربری یعنی :

تجربه کاربری یا User Experience همانطور که از نامش پیداست به تجربیات خوب یا بد کاربر در تعامل با وبسایت شما می‎گویند. تجربه کاربری درواقع همان اثری است که از سایت شما در ذهن کاربر می‎ماند.

اگر کاربر سایت شما را دوست داشته باشد یعنی تجربه کاربری شما قدرتمند بوده است و اگر برعکس باشد به این معناست که باید تمرکزتان را بر این حیطه بیشتر کنید.

به همین راحتی … !!!

اصول طراحی تجربه کاربری

چگونه یک تجربه کاربری خوب داشته باشیم ؟

مهمترین اصل در طراحی یک تجربه کاربری این است که شما خود را بجای کاربر بازدیدکننده از سایت بگذارید تا متوجه شوید کاربر چه نیازهایی دارد و چه چیزهایی کاربر را اذیت میکند .

برای مثال یکی از مهمترین اصول طراحی تجربه کاربری سرعت بارگذاری صفحات است. هر چقدر سعی کنید سرعت بارگذاری صفحات را افزایش دهید کاربر سایت شما را بیشتر دوست خواهد داشت پس در نتیجه تجربه کاربری قوی‎تری خواهید داشت.

یکی دیگر از اصول مهم معماری اطلاعات است. معماری اطلاعات یعنی سعی کنید اطلاعات را در دسته‎بندی و چیدمان منظم به کاربر ارائه کنید تا کاربر بتواند براحتی هر چه تمام‎تر به همان اطلاعاتی که نیاز دارد دست پیدا کند .

از دیگر اصول طراحی تجربه کاربری میتوان به تولید محتوا اشاره کرد . محتوای سایت شما باید پربار و مفید باشد و دقیقا همان چیزی را به کاربر بدهد که میخواهد . پس سعی کنید محتوای صحیح و با کیفیت تولید کنید تا سطح تجربه کاربری سایتتان را افزایش دهید .

سئو کلاه سفید

بهینه سازی برای موبایل

بهینه سازی سایت برای موبایل نیز که البته میتوانید این مورد را هم زیرمجموعه از همان تجربه کاربری بدانید، تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت دارد .

سایت شما باید برای موبایل بهینه یا به اصطلاح Mobile Friendly باشد .

بد نیست اگر بدانید که طبق آخرین آمار حدود ۳۳ میلیون نفر فقط در ایران از اینترنت موبایل استفاده میکنند.

حالا کاملا اهمیت بهینه سازی سایت برای موبایل را متوجه شدید . در واقع سایت هایی که برای موبایل بهینه نیستند نه تنها رتبه خوبی از گوگل نمیگیرند بلکه گوگل برای آنها یک امتیاز منفی نیز درنظر میگیرد.

پس حتما سایتتان را واکنشگرا طراحی کنید تا برای موبایل کاملا بهینه باشد .

خب !! حالا سایت شما از نظر سئو کلاه سفید رتبه خوبی دارد. 

سئو کلاه سفید

این مقاله خلاصه و چکیده مفیدی از تمام آن چیزی بود که باید در مورد سئو کلاه سفید میدانستید . در واقع حالا که مفهوم سئو کلاه سفید را میدانید و اهمیت این بخش از سئو را کاملا درک کرده‎اید می توانید با خواندن مقاله استراتژی های دیجیتال مارکتینگ به کاربردهای آن نیز پی ببرید. با مهمترین تکنیک های سئو کلاه سفید آشنا شدید و میدانید که چه میزان این تکنیک های سئو کلاه سفید میتوانند برای سایت شما حیاتی باشند .

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار