استلار چیست

با اینکه بیت‌کوین سال گذشته را هم متعلق به خود کرده بود، اما رمزارزهای دیگری نیز وارد بازار شدند که توانستند سهم خوبی از این مارکت بدست بیاورند. استلار یکی از آن‌ها بود. اگر می‌خواهید بدانید که استلار چیست و چه کاربردهایی دارد، این مقاله را دنبال کنید!

با توجه به اینکه قیمت استلار در سال ۲۰۱۷ با رشد ۴۱۹۰۰ درصدی مواجه شد، این رمزارز در میان بهترین ارزهای دیجیتال از لحاظ عملکردی قرار گرفت. این رمزارز به عملکرد فوق‌العاده خود ادامه داد و در بازاری که کاهش ارزش یکی از ویژگی‌های بارز آن است، موفق شد از آغاز سال ۲۰۱۸ رشد نزدیک به ۶ درصدی داشته باشد و سهم بازار آن تا ژوئن ۲۰۱۹ به ۷٫۵ میلیون دلار برسد.

استلار می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب برای کسانی که می‌خواهند سرمایه خود را بر روی محصولات متفاوت قرار بدهند، به حساب بیاید. از همین رو در این مقاله سعی کرده‌ایم پاسخ روشنی به سوال استلار چیست بدهیم. با یوزبیت همراه باشید!

استلار چیست

استلار چیست ؟

استلار یک تکنولوژی پرداخت با منبع باز است که تشابهات زیادی با ریپل دارد. موسس آن، جد مک‌کالب، هم‌بنیانگذار ریپل نیزبوده است. از آنجایی که در این مقاله، برای پاسخ به سوال استلار چیست ، اشاره‌های متعددی به ریپل می‌کنیم، مقاله “همه چیز درباره ریپل” را هم بخوانید. در آخر مقاله دلیلش را می‌گویم.

مثل همان ریپل، استلار نیز یک تکنولوژی پرداخت است که با هدف ایجاد ارتباط بین موسسات مالی برای کاهش چشمگیر هزینه و زمان انتقال‌های بین‌المللی وارد بازار شده است. در واقع، هر دو شبکه پرداخت، در ابتدا از پروتوکلی مشابه استفاده کرده‌اند.

با این حال، تفاوت این دو از اینجا شروع می‌شود. یک فورک (فورک چیست؟) در پروتکل استلار در اوایل سال ۲۰۱۴ باعث ایجاد پروتکل اجماع استلار شد. البته هر دو تکنولوژی، دارای تفاوت‌های بنیادین نیز هستند. در حالی که ریپل یک سیستم بسته است، استلار دارای منبع باز است.

حتی مشتریان آن‌ها نیز متفاوت هستند. ریپل برای اینکه تکنولوژی انتقال بین‌المللی خود را ساده کند، با موسسات بانکی رسمی کار می‌کند. از سوی مقابل، استلار بر روی توسعه بازار تمرکز دارد و کاربردهای فراوانی از جمله حواله‌های پولی و وام‌های بانکی برای افراد بدون حساب، را برای تکنولوژی خود ایجاد کرده است.

نحوه عملکرد استلار چیست

استلار چطور کار می‌کند؟

اساس عملکرد استلار شبیه به اکثر تکنولوژی‌های پرداخت غیرمتمرکز است. این پروژه، بر روی یک شبکه از سرورهای غیرمتمرکز با لجر توزیع شده که هر ۲ تا ۵ ثانیه بین تمام نودها بروزرسانی می‌شود، اجرا شده است. اگر با اصطلاحاتی مثل لجر توزیع‌شده یا نود و یا حتی تکنولوژی غیرمتمرکز آشنا نیستید، مقاله‌های “بلاک‌چین چیست” و “نود، گره بیت‌کوین” را بخوانید. مهمتری فاکتوری که تمایز بین استلار و بیت‌کوین را نشان می‌دهد، الگوریتم اجماع آن است.

الگوریتم اجماع استلار به شبکه تمام ماینرها برای تایید تراکنش‌ها وابسته نیست. به جای آن، استلار از الگوریتم توافق نامه بیزانس فدرال (FBA) که امکان انجام سریعتر تراکنش‌ها را فراهم می‌کند، استفاده می‌کند. این بدین معناست که استلار از بخشی از شبکه برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

هر نود در شبکه استلار، مجموعه قابل اعتماد دیگری از نودها را انتخاب می‌کند. وقتی که تراکنش مورد نظر، توسط تمامی نودهای مجموعه تایید شود، به عنوان یک تراکنش تایید شده در نظر گرفته می‌شود. این پروسه کوتاه‌شده، سرعت شبکه استلار را افزایش می‌دهد و گفته می‌شود که می‌تواند تا ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

لومنز یا استلار چیست

استلار چطور تراکنش‌های بین‌المللی را سرعت می‌بخشد؟

فرآیند کنونی انتقال‌های بین‌المللی در حال حاضر، پروسه پیچیده‌ای است. برای این کار، بانک‌های داخلی باید در بانک‌های کشورهای خارجی حساب ارزی داشته باشند. همچنین، بانک مورد نظر نیز باید همین فرآیند را طی کند.

این پروسه پیچیده، برای تراکنش‌های بین‌المللی با ارزهای فیات، بسیار زمان‌بر است و در طی آن باید اقداماتی نظیر تبدیل پول و اصلاح حساب‌ها را نیز انجام دهید. از آنجایی که بلاک چین استلار ، تایید همزمان را ممکن می‌سازد، این تکنولوژی می‌تواند میزان تاخیر و پیچیدگی موجود را کاهش دهد.

رمزارز استلار، لومنز، همچنین می‌تواند برای فراهم کردن نقدینگی و ساده‌سازی این فرآیند استفاده شود. بر اساس برخی گزارش‌ها، بانک‌ها در آینده برای راحت کردن این روال، از رمزارزهای اختصاصی خود استفاده خواهند کرد.

کاربرد استلار چیست

چند موسسه مالی از بلاک چین استلار استفاده می‌کنند؟

استلار در اکتبر ۲۰۱۷ و بعد از اعلام همکاری با موسسه IBM مورد توجه قرار گرفت. این همکاری، تونل‌های ارزی زیادی را در بین کشورهای جنوبی اقیانوس آرام، باز کرده است.

این پروژه، یک هدف مشخص برای پوشش ۶۰ درصد از تمامی تراکنش‌های بین‌المللی کشورهای این منطقه، شامل استرالیا، فیجی و تونگا را دارد. این هدف باعث ایجاد ارتباط بین تجارت‌های کوچک، کم‌بازده و محلی می‌شود تا سرعت تراکنش‌های تجاری را افزایش دهد. برای مثال، یک کشاورز در ساموا می‌تواند با یک خریدار در اندونزی ارتباط برقرار کند و تراکنش داشته باشد.

در سال ۲۰۱۶، شرکت مشاوره، متخصص در تکنولوژی، Deloitte، هم همکاری خود با استلار را برای توسعه یک نرم‌افزار پرداخت امن اعلام کرد. در یک کنفرانس در سال ۲۰۱۷، مک‌کالب اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ بانک برای انجام تراکنش‌های خود از طریق بلاک‌چین استلار، با این شرکت قرارداد امضا کرده‌اند. سرویس پرداخت آنلاین Stripe نیز بیت‌کوین را کنار گذاشته تا درهای آن به روی استلار باز باشد.

استلار چیست

کلام آخر

علاوه بر اینکه باید بدانید استلار چیست ، آگاهی از آینده استلار ، کیف‌پول و نحوه استخراج آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

همانطور که در پاسخ به سوال استلار چیست گفتیم، این رمزارز که با علامت اختصاری XLM نیز شناخته می‌شود، آینده بسیار خوبی را برای خود ترسیم کرده است. اگر این ارز رمزنگاری شده بتواند همانند سال‌های قبل به مسیر خود ادامه دهد و بانک‌ها و موسسات مالی بیشتر و بزرگتری را به استفاده از XLM تشویق بکند، ارزش آن نیز افزایش می‌یابد.

از جمله کیف‌پول‌هایی که می‌توانید برای ذخیره کردن استلار از آن‌ها استفاده کنید،می‌توان به Ledger Nano S، Stellar Desktop Client و Stargazer اشاره کرد. همچنین باید بدانید که استخراج استلار غیرممکن است. پس حواستان باشد در دام کلاه‌برداران نیفتید.

بلاک‌چین بستر مناسبی است که ارزهای دیجیتال یکی از نمود‌های آن است و در همین بازار رمزارزها نیز، دست توسعه‌دهندگان برای اراده کاربردهای متفاوت برروی آن، بسیار باز است. حال اینکه کدام ارز دیجیتال بتواند کاربرد بهتری را ارئه بدهد، آینده مشخص می‌کند. اتریوم، لایت‌کوین، ریپل، استلار، بایننس و خیلی از ارزهای دیجیتال دیگر، بر خلاف بیت‌کوین که اولین ارز دیجیتال منتشر شده است، بر پایه کاربردهای خود دارای ارزش شده‌اند.

اما در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید به کدام یک از آن‌ها اعتماد کنید. ولی مسلما اعتماد به کاربردهای در دسترس و حیاتی مردم، می‌تواند بهترین ویژگی برای سرمایه گذاری باشد. سرمایه‌گذاری، همیشه با ریسک همراه است، اما می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر، سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را انجام دهید.

 

 

 

کارشناس ارشد ادبیات انگلیسی، عضو تیم مدیریتی یوزبیت، سوابق کاری: دستیار مدیر کشوری خدمات پس از فروش موبایل تکنو، مدیر امور بین الملل شرکت معدنی بازتاب کانی آرا، متخصص امور بین الملل گروه تجاری پالفا

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار