لایت کوین چیست؟

تمام سرمایه‌گذاری‌ها و تلاش‌ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال محدود به بیت کوین نمیشود. درست است که بیت کوین پادشاه دنیای رمز ارزها است اما رمز ارزهای دیگری نیز وجود دارند که پتانسیل بالایی برای درآمدزایی دارند. امروز میخواهیم با یکی از بهترین های دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شویم. لایت کوین ،ارز دیجیتالی که از خیلی جهات حتی بهتر از بیت کوین است.

در ادامه همراه یوزبیت باشید

لایت کوین

امروزه افراد بسیار زیادی جذب دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند و هر روز نیز به تعدادشان افزوده میشود. پس بازار می‌طلبد که از محدوده بیت کوین و اتریوم خارج شده و یک سرکی به دنیای پر هیجان ارزهای دیجیتال انداخت.

لایت کوین چیست؟ 

ایده لایت کوین کاملا شبیه به بیت کوین است اما مزیت‌هایی نسبت به بیت کوین دارد و مسائلی نیز در لایت کوین نسبت به بیت کوین بهبود بخشیده شده است. سازنده لایت کوین فردی است به نام چارلی لی که در سال ۲۰۱۱ شبکه لایت کوین را معرفی نمود.

لایت کوین(Litecoin) باختصار LTC نوشته شده و یک پروژه نرم افزاری متن باز و همچنین یک رمز ارز قدرتمند است که از نظر بازار سرمایه هفتمین ارز دیجیتال واقعی دنیا محسوب میشود.

نقطه شروع لایت کوین

چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین بر خلاف ساتوشی ناکاموتی که هویت پنهان دارد، هیچگاه هویت خود را مخفی نکرد بلکه بسیار هم در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی فعال است و مصاحبه‌های زیادی نیز انجام داده است. او کارمند سابق گوگل و کوین بیس بود و از سال‌ها پیش رویای خلق شبکه‎ای سبک‌تر و بهتر از بیت کوین را در ذهن خود پرورش میداد.

بیت کوین همانند لوگوی خود مانند طلا است، بسیار گران بوده و برای اهداف بلند مدت استفاده میشود. اما لایت کوین برای لوگوی خود از یک سکه نقره‎ای استفاده کرده است، این یعنی لایت کوین همان بیت کوین است اما ارزان‌تر، سبک‌تر و برای تراکنش های روزانه استفاده میشود.

شبکه لایت کوین در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ در گیت هاب منتشر شد و در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ نیز فعال گردید.

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

همانطور که خالقین این ارز دیجیتال پذیرفته‌اند، لایت کوین یک کپی از بیت کوین است اما مزیت‌ها و ویژگی‌های خاصی نسبت به بیت کوین دارد. با مقایسه لایت کوین و بیت کوین میتوانیم به درک قابل قبولی از لایت کوین برسیم. تفاوت‌های آنها را در ادامه کاملا توضیح میدهیم.

لایت کوین

ابتدا اجازه دهید از تفاوت‌های عمومی‌تر آغاز کنیم:

همانطور که سکه‌های بیت کوین بصورت محدود تولید شده‌اند لایت کوین نیز سکه‌هایی با تعداد محدود دارد. بیت کوین ۲۱ میلیون سکه دارد اما لایت کوین ۸۴ میلیون سکه! این امر تفاوت بزرگی در استخراج لایت کوین نسبت به استخراج بیت کوین ایجاد نموده است. از همین رو نیز هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج هر کدام نیز متفاوت است. بیت کوین هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک پاداش خود را نصف میکند اما لایت کوین این عدد را هر ۸۴۰٫۰۰۰ بلوک در نظر گرفته است.

خالق بیت کوین فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو بود و این رمزارز را در سال ۲۰۰۹ معرفی کرد و خالق لایت کوین کارمند سابق گوگل چارلی لی بوده و لایت کوین را در سال ۲۰۱۱ معرفی کرده است.

تفاوت‎های بیشتر، تخصصی‌تر و فنی‌تر این دو ارز دیجیتال در زمینه استخراج و الگوریتم محاسبات، سرعت تراکنش‌ها، امنیت و برخی مشکلات و مسائل دیگر را در ادامه بخوانید.

استخراج لایت کوین

فنی‌ترین و اساسی‌ترین تفاوت بیت کوین و لایت کوین نحوه استخراج این دو رمزارز است. هر دو برای استخراج از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده میکنند. مفهوم اثبات کار ساده است:

استخراج کنندگان به منظور انجام عملیات استخراج باید با استفاده از قدرت محاسباتی پردازنده‌های خود معادلات رمزنگاری بسیار پیچیده را حل کنند و سپس از صحت پاسخ بدست آمده مطمئن شوند. به این عمل اثبات کار میگویند

معادلات رمزنگاری شده ریاضی باید بسیار سخت باشند در غیراینصورت استخراج کنندگان به سرعت بلوک‌ها را استخراج کرده و تمام ذخایر بیت کوین را خالی میکنند. از آنجایی که تکنولوژی دستگاه‌های استخراج هر روز پیشرفته‌تر شده و حل این معادلات برای آنها ساده‌تر میشود در طرف دیگر مفهومی وجود دارد به نام سختی شبکه که درواقع همان پیچیدگی و دشواری معادلات ریاضی برای استخراج بلوک است که هر چند وقت یکبار افزایش پیدا میکند.

استخراج بیت کوین

در مورد استخراج بیت کوین بیشتر بخوانید

استخراج بیت کوین راهی برای کسب درآمد بیشتر از ارز دیجیتال

دیدگاه بیت کوین و لایت کوین نسبت به امر استخراج کمی متفاوت است :

بیت کوین برای انجام امور استخراج خود از یک الگوریتم هش نگاری (Hashing Algorithm) به نام SHA-256 استفاده میکند. حل معادلاتی که با الگوریتم SHA-256 ایجاد شده‌اند بسیار دشوار میباشند. به همین دلیل دستگاه‌هایی با مدارهای مجتمع تخصصی و فقط برای استخراج بیت کوین به وجود آمدند که ASIC نام دارند. ASICها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که با بکارگیری پردازنده‌های قوی قدرت محاسباتی را بسیار افزایش داده و حل معادلات SHA-256 را آسان‌تر میکنند. علاوه بر این برای آسان‌تر کردن و کاهش زمان استخراج بیت کوین ماینرها گروه‌هایی را تشکیل دادند که در آنجا توان محاسباتی دستگاه‌های خود را با یکدیگر به اشتراک میگذارند که به استخرهای استخراج معروف هستند.

مشکلاتی که شبکه بیت کوین در امور استخراج با آن مواجه است چیست؟ 

در ابتدا مشکلی که پیش آمد تداخل در پروسه دموکراتیک استخراج بیت کوین بود. با ظهور نیروگاه‌های قدرتمند ASIC دیگر جایی برای ماینرهای ضعیف‎تر و یا حتی ماینرهای خانگی نبود.

مشکل بعدی میزان انرژی مصرفی بسیار بالای استخراج است. پروسه استخراج بیت کوین برق بسیار زیادی مصرف میکند و انرژی بالایی می طلبد. هزینه سالیانه ماینینگ در جهان بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می‌باشد. با برق مصرفی برای هر تراکنش بیت کوین میتوان برق یک روز ۸ خانه در آمریکا را تامین کرد. بعباراتی دیگر بیت کوین ۰٫۱۵% از کل الکتریسیته جهان را مصرف میکند. مصرف برق سالیانه بیت کوین برابر با مصرف برق سالیانه کشور دانمارک و بیشتر از مصرف برق سالیانه کشورهایی مثل عمان و مراکش است. اثرات این مصرف بالا برای محیط زیست بسیار خطرناک است. جالب است بدانید که این مصرف بی رویه برق سالیانه بیش از ۱۶ کیلوتن کربن آزاد میکند.

لایت کوین

مشکل بعدی تمرکز استخراج بیت کوین در تعدادی استخر استخراج خاص است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید بیش از ۵۰ درصد کدهای هش پردازش شده توسط ۵ استخر در جهان انجام میشود، این در حالی است که اگر استخری بتواند بیش از ۵۰ درصد پردازش کدهای هش را در اختیار بگیرد میتواند شبکه را در معرض حمله ۵۱ درصدی قرار دهد.

لایت کوین

حالا لایت کوین برای حل مشکلات شبکه بیت کوین و خلق شبکه‌ای کارآمدتر از الگوریتمی به نام اسکریپت (Scrypt) استفاده کرده است.

اسکریپت (Scrypt) چیست؟

اسکریپت یک الگوریتم معادله‌سازی و محاسبات همانند الگوریتم SHA-256 است اما محاسبات Scrypt بسیار ترتیبی‌تر از SHA-256 در بیت کوین است. فرض کنید دو پروسه الف و ب داریم، در بیت کوین میتوان این دو پروسه را با هم موازی کرد و بطور همزمان انجام داد اما همین دو پروسه در الگوریتم ترتیبی Scrypt لایت کوین باید به ترتیب انجام شوند، اول الف و دوم ب !!

از آنجایی که اسکریپت به عنوان مساله سخت حافظه (Hard Memory Problem) شناخته میشود پس موضوع حافظه در آن یک چالش محسوب میشود. به همین دلیل است که موازی سازی به شکلی غیرممکن میشود. در واقع عامل اصلی محدودکننده اسکریپت حافظه است و نه قدرت پردازش که عامل اصلی محدودکننده در SHA-256 میباشد. یعنی اگر بخواهیم ۳ پروسه موازی را انجام دهیم نیازمند ۳ برابر حافظه بیشتر هستیم بدین معنی که استخراج لایت کوین نه از طریق پردازنده‌ها بلکه از طریق مموری‌ها انجام میشود که در اینصورت تولید دستگاه‌هایی با حافظه بسیار بالا بسیار پرهزینه خواهد بود.

اسکریپت به جهت اجرای دموکراسی بیشتر در امر استخراج به این گونه طراحی شده است اما اخیرا شرکت هایی مثل Zeus و Flower Technology موفق به ساخت دستگاه‌های ASIC اسکریپت شده‌اند که متاسفانه این امر در آینده باعث از بین رفتن دموکراسی استخراج خواهد شد.

سرعت تراکنش لایت کوین

میانگین سرعت استخراج هر بلوک در لایت کوین ۲٫۵ دقیقه است; این در حالی ست که این زمان در بیت کوین برابر با ۱۰ دقیقه می باشد. کندی زمان استخراج به همراه انباشتگی شبکه باعث شده تا زمان انتظار برای پردازش بلوک و تایید تراکنش در بیت کوین تا ۲۹ دقیقه نیز افزایش یابد.

ویژگی سرعت بالای تراکنش در لایت کوین برای افرادی که روزانه تراکنش‌های زیادی انجام میدهند بینظیر است. با استفاده از لایت کوین میتوان در مدت ۵ دقیقه دو تاییدیه دریافت کرد اما برای دریافت هر تاییدیه بیت کوین باید حداقل ۱۰ دقیقه منتظر ماند.

از طرفی به دلیل کوتاه بودن زمان بین بلوک‌ها و همچنین سرعت بالای ایجاد بلوک جدید ماینرهای بیشتری فرصت میکنند تا استخراج انجام داده و پاداش دریافت کنند.

لایت کوین

اما این سرعت بالای ایجاد بلوک جدید معایبی نیز دارد که مهمترین آن ایجاد بلوک‌های جدا افتاده است.

بلوک جدا افتاده چیست؟

همانطور که میدانید استخراج در واقع رقابت بین ماینرها برای اضافه کردن بلوک جدید به زنجیره است. هر ماینر تلاش میکند تا بلوک جدیدی که باید به زنجیره اضافه شود را زودتر استخراج نماید اما گاهی اوقات دو ماینر بصورت همزمان موفق به استخراج بلوک جدید میشوند. در این مواقع تصمیم‌گیری اینکه کدام بلوک به زنجیره اضافه شود بر عهده شبکه است. زمانی که شبکه تصمیم گرفت و یکی از دو بلوک استخراج شده را به زنجیره اضافه نمود بلوک دیگر در واقع یک بلوک جدا افتاده است.

بلوک جدا افتاده یک بلوک کاملا موثق است اما هیچ تراکنشی در آن انجام نمیشود.

در لایت کوین زمان بین بلوک‌ها کم و سرعت ایجاد بلوک جدید نیز زیاد است. به همین دلیل تعداد بلوک‌های جدا افتاده افزایش پیدا کرده است. این امر باعث شده تا فشار زیادی به شبکه بلاک چین لایت کوین وارد شود و بلاک چین را تا مرز مسدود شدن ببرد. لایت کوین البته با استفاده از تکنولوژی سگ ویت (Segwit) توانسته تا حد زیادی این مشکل را برطرف نماید.

سگ ویت(Segwit)چیست؟

بطور مختصر و خلاصه :

در هر تراکنشی که در بلوک قرار میگیرد جزییاتی مثل دیتای ورودی، دیتای خروجی و دیتای امضا قرار دارد. دیتای امضا در واقع داده و یا کدی است که مشخص کننده امضای خاص هر نفر است. دیتای امضا فضای زیادی را در هر بلوک اشغال میکند و در نتیجه فشار وارده بر بلاک چین افزایش می یابد. در این موقعیت سگ ویت(Segwit) یک راه حل است.

سگ ویت برای اجرایی شدن از مفهومی به نام سایدچین استفاده کرد. سایدچین در واقع یک زنجیره فرعی است که از طریق یک ارتباط دوطرفه به زنجیره بلوکی اصلی متصل شده است. دیتای تمامی امضاهای تراکنش ها بر روی سایدچین ذخیره میشود که این ویژگی را Segregated Witness یا باختصار Segwit مینامند.

همانطور که در شکل زیر میبینید با حذف امضای تراکنش‌ها از بلاک چین اصلی هم فشار بر روی شبکه کاهش یافت، هم فضای بلوک‌ها خلوت‌تر شد و هم امنیت تراکنش‌ها بهبود پیدا کرد.

حمله سیل آسا در لایت کوین

ابتدا مفهوم حمله سیل آسا را بررسی میکنیم. حمله سیل آسا مفهوم ساده ای دارد:

حمله سیل آسا (Flood Attack) نوعی حمله است که در آن سیل عظیمی از تراکنش‌های کاذب یا اسپم به شبکه ارسال شده، فشار بر روی شبکه در حد بسیار بالایی افزایش یافته و در نهایت شبکه مسدود میشود.

لایت کوین چگونه خود را در برابر حمله سیل آسا مصون ساخته است؟

چارلی لی در مصاحبه‌ای گفت :

قبلا چنین حمله‌ای البته در ابعاد کوچک به شبکه انجام شده بود، بنابراین من این نقص در بیت کوین را مشاهده کردم و آن را در لایت کوین برطرف ساختم.

در لایت کوین هر خروجی بسیار کوچک هم شامل کارمزد میشود. برای مثال اگر فردی ۵۰ خروجی کوچک ۰٫۰۰۰۰۱ LTC ارسال نماید در ابتدا باید یک کارمزد پرداخت کند اما هنگامی که ۵۰ خروجی ارسال شد کارمزدی که فرستنده باید پرداخت کند ۵۰ برابر خواهد شد. به همین دلیل حمله سیل آسا برای حمله کننده بسیار پرهزینه خواهد بود.

مبادلات اتمی لایت کوین

یکی از ویژگی‌های عالی لایت کوین تکنولوژی مبادلات اتمی(Atomic Swap) میباشد که با استفاده از این ویژگی میتوان سکه‌های بلاک چین‌های مختلف را مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر مبادله کرد. برای مثال اگر بخواهید ۱۰ بیت کوین را با ۱۰۰ لایت کوین مبادله کنید دیگر نیازی به مراجعه به صرافی و پرداخت کارمزد اضافی ندارید بلکه میتوانید مستقیما این کار را انجام دهید.

مبادلات اتمی با استفاده از قراردادهای قفل زمانی هش دار (HTLC) انجام میشود. این نوع قرارداد که شبکه لایتنینگ نوعی از پیاده‌سازی آن محسوب میشود امکان باز کردن کانال‌های پرداختی را به کاربران میدهد. HTLC ضمن ارائه سرعت بالا در تراکنش‌ها از تایم لاک(TimeLock) با اضافه کردن هش لاک(HashLock) استفاده میکند. به این معنا که با باز کردن کانال پرداختی یک قرارداد دوطرفه زمان دار ایجاد میشود که پس از اتمام زمان سررسید قرارداد وجوه تراکنش به طرفین پرداخت میشود. ضمنا با استفاده از HTLC هر کدام از طرفین میتوانند قرارداد را به نوعی باطل کرده و وجه موردنظر را بازگردانند. همچنین این ویژگی باعث میشود که اگر هر کدام از طرفین در زمان مشخص شده به اجرای قرارداد اقدام نکرد وجهی که در کانال قرار گرفته اتوماتیک‌وار و پس از اتمام زمان به فرستنده بازگردانده شود.

در مورد شبکه لایتنینگ و ویژگی HTLC در مقاله زیر بخوانید

همه چیز در مورد شبکه لایتنینگ

از کجا لایت کوین بخریم؟

لایت کوین بصورت عمده در صرافی کوین بیس Coinbase.com تزریق شده و اکثر معاملات لایت کوین در این صرافی انجام میشود. همچنین افراد میتوانند از صرافی های زیر نیز اقدام به خرید لایت کوین نمایند.

BTC-e

Kraken

Cryptsy

اما لایت کوین چگونه ذخیره میشود؟ 

لایت کوین هم مانند بیت کوین و هر ارز دیجیتالی دیگر در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره میشود. انواع و اقسام مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در دستبه‌بندی‌های متفاوت وجود دارند که عبارتند از : کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول‌های نرم افزاری، کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌های دسکتاپ و کیف پول‌های کاغذی

شما میتوانید معرفی، توضیحات و بررسی بهترین کیف پول‌های موجود در هر دسته‌بندی را از طریق مقاله زیر مطالعه نمایید

بهترین کیف پول های دیجیتال – معرفی و بررسی

 

 

 

 

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار