لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک را بشناسید

اخیرا و با انتشار اخباری از سوی فیس‌بوک مبنی بر اینکه در سال ۲۰۲۰ ارز لیبرا ، به عنوان یک ارز دیجیتال بین‌المللی وارد عرصه رمزارزها خواهد شد، خیلی از افراد به دنبال جوابی برای سوال لیبرا چیست بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم تمام آن چیزی که از پروژه لیبرا به بیرون درز کرده است را بررسی کنیم. با یوزبیت همراه باشید!

رمزارز فیس بوک، لیبرا چیست ؟

فیس‌بوک، در چند سال اخیر، اکثرا موضوع جالبی برای روزنامه‌ها و مجلات خبری حوزه تکنولوژی و صفر و یک بوده است. البته نمی‌توان گفت که اتهام‌های وارده به این شرکت همیشه درست بوده است، اما به هر حال این هجمه‌ها تاثیر منفی خود را بر روی فیس‌بوک گذاشت و این غول شبکه‌های اجتماعی کاربران زیادی را از دست داد. اما یک شیر، همیشه شیر است.

در این سال‌ها، فیس بوک به خاطر عملکرد خود در ناحیه امنیت اطلاعات کاربران و همچنین برخوردهای به ظاهر ضدکاربری‌اش مورد حمله صاحب‌نظران و در نتیجه آن، کاربران خود قرار گرفته است و حتی تا نزدیکی یک انقلاب داخلی هم پیش رفت که در آن سرمایه‌گذاران این شرکت در صدد برکناری مارک زاکربرگ برآمدند.

اما فیس‌بوک با رو کردن یک برگ برنده، بازی را به نفع خود چرخاند. در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹، فیس‌بوک اعلام کرد تا سال ۲۰۲۰ یک ارز دیجیتال جدید به نام لیبرا کوین وارد بازار خواهد کرد. همین کافی بود تا دوباره کاربران فیس‌بوک افزایش یافته و طبق آخرین اطلاعات سایت اتاق خبر فیس‌بوک این تعداد به ۲٫۴۱ میلیارد کاربر فعال در ماه رسیده است. فرض کنید آمدن لیبرا چقدر می‌تواند به این تعداد کابر اضافه کند، و چند میلیارد نفر از همان ابتدا به شکل مستقیم در معرض لیبرا قرار می گیرند!

وضعیت کوین فیس بوک به نحوی است که اگر طبق پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود مسئولان فیسبوک پیش برود، آرزوی تمامی فعالان صنعت رمزارزها خواهد بود. داشتن این تعداد کاربر فعال قبل از عرضه کوین، برگ برنده‌ای است که جای هیچ بحثی باقی نمی‌گذارد. مگر اینکه فیسبوک در ارائه لیبرا به مشکل بخورد!

کوین لیبرا چیست ؟

لیبرا چیست؟

لیبرا فیس بوک ، یک ارز ثابت است که عملکرد آن با با دیگر ارزهای مطرح دنیا مثل تتر متفاوت است. همچنین فیسبوک برای پشتیبانی از لیبرا کوین ، از فناوری بلاک‌چین بهره برده است تا امنیت آن را به بهترین نحو ممکن بالا ببرد.

اگر به سراغ وایت‌پیپر لیبرا بروید، در بخش معرفی لیبرا، اولین چیزی که نظر شما را به خود جذب می‌کند اصطلاح “the internet of money” به معنای “اینترنت پول” می‌باشد. اما در پاسخ به اینکه لیبرا چیست ، زاکربرگ و تیمش ادعا کرده‌اند که رمزارز لیبرا یک ارز دیجیتال و زیرساخت است که می‌تواند مفهوم اینترنت پول را تداعی ببخشد.

آن‌ها در ادامه پاسخ به سوال لیبرا چیست بحث امنیت و راحتی نگه‌داری و انتقال دارایی مالی برای کاربران سراسر جهان را پیش کشیده‌اند. بدین شکل که حفظ و نگه‌داری دارایی‌های مالی بر روی تلفن همراه شما باید ساده و واضح باشد و همچنین انتقال پول از طریق اینترنت نیز باید مثل ارسال یک عکس یا متن ساده و کم‌هزینه باشد.

لیبرا یک ارز جهانی ساده و زیرساخت مالی است که به میلیاردها نفر قدرت می‌بخشد!

ویژگی های لیبرا چیست ؟

ویژگی‌های لیبرا

طبق ادعای فیسبوک، لیبرا از سه بخش مجزا تشکیل شده است تا یک سیستم مالی جامع را تشکیل دهد:

  1. لیبرا کوین بر روی یک بلاک‌چین امن، مقیاس‌پذیر و قابل‌اعتماد بنا شده است.
  2. رمزارز فیس بوک توسط دارایی‌هایی پشتیبانی می شود که برای القای ارزش ذاتی به این رمزارز طراحی شده‌اند.
  3. ارز لیبرا توسط انجمن مستقل لیبرا اداره می‌شود که وظیفه آن بروزرسانی دهمگام اکوسیستم می‌باشد.

همچنین باید بدانید که ارز لیبرا بر بستر بلاک‌چین لیبرا پیاده شده است و این بلاک‌چین با منبع باز است تا تمامی کاربران فیسبوک از سراسر دنیا بتوانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این، لیبرا باید در خیلی فضاها قابل استفاده باشد و همچنین به راحتی در اختیار کاربرانی که قصد استفاده از آن را دارند قرار گیرد. به عبارت دیگر، کاربران باید بدانند که می‌توانند از لیبرا استفاده کنند و ارزش آن نیز در طول زمان نسبتا ثابت باقی می‌ماند.

طبق گفته مدیر این پروژه، لیبرا بیشتر به عنوان پول نقد دیجیتال عمل خواهد کرد تا اینکه کاربردی همانند دیگر رمزارزها داشته باشد. به همین خاطر، انجام تراکنش با لیبرا کوین ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود. با این حال می‌توان گفت که علی‌رقم شباهت‌هایی که با دیگر ارزهای ثابت (Stable Coin) دارد، همچنان تفاوت‌های بسیاری با آن‌ها نشان میدهد.

بلاک چین لیبرا چیست ؟

بلاک‌چین لیبرا چیست

اول از همه باید بدانید که بلاک‌ چین لیبرا فاقد هر گونه بلوک یا زنجیره می باشد. درحالی که این بلاک‌چین از لحاظ فنی شبیه نمونه‌های مشابه خود است، عملکرد آن کاملا متفاوت می باشد. این تکنولوژی به جای نودهای زنجیره‌ها، از اعتبارسنج‌هایی با دسترسی آزاد استفاده می‌کند. همانطور که وایت‌پیپر لیبرا می گوید، هیچ مفهومی از بلوک تراکنش‌ها بر روی تاریخچه لجر ضبط نمی‌شود.

به طور خلاصه، بلاک‌ چین لیبرا، به جای اینکه مثل یک لجر توزیع‌شده سنتی عمل کند، از یک ساختار اطلاعاتی واحد استفاده می‌کند که تمام تراکنش‌ها را ضبط و در طی زمان منتشر می‌کند. این نکته نیز حائز اهمیت است که شرکت‌های اعتبار سنجی که با فیسبوک وارد معامله شده‌اند نام‌های آشنایی چون Visa, Master Card, PayPal, eBay, Uber و Vodafone هستند.

کوین رایگان لیبرا چیست ؟

کوین رایگان لیبرا چیست

از آنجایی که فیسبوک هنوز از رمزارز خود رونمایی نکرده است و وعده ۲۰۲۰ را داده است، پس مفهوم وجود لیبرا رایگان نشانه‌های اسکم را با خود به همراه دارد. اخیرا یک سایت به نام آپ لیبرا (UpLibra) اقدام به توزیع لیبرا رایگان در ازای ثبت‌نام در سایت، بین کاربران خود کرده است. همچنین امکان ایردراپ و دریافت مقداری لیبرا در هر یک ساعت را نیز در اختیار کاربران قرار داده است. اما سوال اصلی اینجاست که وقتی هنوز به مرحله عرضه اولیه کوین لیبرا نرسیده‌ایم، این سایت چطور اقدام به توزیع لیبرا کرده است؟

نه فیسبوک و نه سایت دیگری آپ لیبرا را تایید نکرده‌اند، اما خودشان تاکید دارند که اسکم نیستند! البته برخی طرفدارانشان عقیده دارند که این یکی از طرفندهای خود فیسبوک است. در هر صورت شما وقتی وارد سایت شدید، به میزان مصرف پردازنده خود نیز نگاهی بیندازید.

کلام آخر

در انتها باید گفت که فیسبوک به دنبال تکرار انقلابی است که در سال ۲۰۰۴ به وجود آورد، اما این‌بار لیبرا پرچمدار این انقلاب خواهد بود. البته که با توجه به اطلاعاتی که هم اکنون در دسترس است و اعلان جنگ نرم برخی دولت‌ها با لیبرا، مطمئنا این ارز با مشکلاتی عدیده روبرو خواهد شد، اما هنوز قانونی بر ضد آن تصویب نشده است.

پس باید منتظر ۲۰۲۰ بمانیم تا ببینیم آیا زاکربرگ و تیمش می‌توانند یک انقلاب دوباره راه بیندازند یا خیر!

امیدوارم توانسته باشم پاسخ سوال لیبرا چیست را تا حد معقولی داده باشم. البته خیلی وارد بحث فنی این ارز نشدیم که شاید در آینده مقاله ای هم در این باب نوشتم. فعلا می‌توانید در زیر همین پست با من صحبت کنید و اگر سوالی دارید و یا می‌خواهید مطلبی را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید، دست به کار شوید.

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار