فول نود چیست؟

قبلا و در مقاله “ نود یا گره در بلاک چین ” در مورد ماهیت نود صحبت کردیم و به سوالاتی مثل «نود چیست؟»، «گره بیت کوین چیست؟» و «نود چه تاثیری بر روی شبکه بلاک چین دارد؟» پاسخ دادیم. همانطور که میدانید بطور خلاصه، به هر دستگاهی که به شبکه بیت کوین متصل شده، نود یا گره میگوییم. اما نودها مستقیما به خود بلاک چین متصل نیستند بلکه به یک نود واسطه وصل میشوند. نودهایی که مستقیما به بلاک چین متصل شده، میتوانند بلاک چین را دانلود کرده و بلاک ها را پردازش کنند فول نود یا گره کامل نامیده میشوند.

فول نود چیست؟

میخواهیم ببینیم چه کسانی و از چه طریقی میتوانند مستقیما به بلاک چین متصل شوند و این کار چه فایده ای برای شبکه دارد؟

دستگاه هایی وجود دارند که بطور داوطلبانه و با رعایت شرایط و ضوابط خاصی میتوانند مستقیما به بلاک چین متصل شده و بلوک ها را از نظر قوانین پروتکل بررسی نمایند که به آنها فول نود میگویند.

فول نود

فول نودها برای ارتباط بین یکدیگر از یک نرم افزار اصلی به نام Bitcoin Core یا هسته بیت کوین استفاده میکنند.

یک فول نود در هر لحظه همه بلاک ها یا تراکنش ها را دانلود و از نظر قوانین پروتوکل بررسی میکند و همچنین هر بلاک جدیدی که به زنجیره اضافه میشود را در دفتر کل خود ذخیره میکند. یک گره کامل همواره بلاک هایی که حاوی تراکنش هستند را دانلود میکند تا بتواند از این طریق به بلاک چین متصل شده و پروتوکل را اجرا نماید. 

به قوانین وضع شده توسط شبکه و جمعی از فول نودها که رعایت آنها برای پردازش بلاک و تایید تراکنش حیاتی هستند، پروتوکل میگویند. برای مثال پروتوکل بیت کوین شامل موارد زیر است:

  • هر بلاک تعداد مشخصی بیت کوین می سازد
  • تراکنش ها باید حاوی امضا دیجیتال باشند
  • فرمت تراکنش ها مشخص شده باشد
  • هر تراکنش باید فقط یک خروجی (Output) داشته باشد

یکی از ویژگی های خوب فول نودها این است که به این قوانین کاملا متکی هستند و همیشه کار را بصورت صحیح و قانونی انجام میدهند. اگر در یکی از بلاک ها هر کدام از قوانین پروتوکل رعایت نشود تراکنش مورد نظر هیچگاه تایید نخواهد شد.

استخراج کننده هایی که توان محاسباتی بالایی دارند میتوانند شبکه را در معرض تهدید حملات متعدد قرار دهند اما فول نودهای قانونمند همیشه در صحنه حضور دارند و با پیروی از پروتوکل اجازه این کار را نمیدهند.

نکته ای که وجود دارد این است که این قوانین گاهی اوقات باعث اختلاف بین فول نودها میشود. برخی از فول نودها و ماینرها عقیده دارند که قوانین باید بروزرسانی شود و تغییراتی در آن ایجاد شود اما گروه دیگری از فول نودها و ماینرها با این موضوع مخالف هستند. در این موقعیت فول نودها و ماینرهایی که اعتقاد به بروزرسانی یا تغییر پروتوکل دارند راه خود را از گروه دیگر جدا میکنند و با تغییر در کدهای نرم افزار Bitcoin Core یک شبکه متفاوت با قوانین مورد نظر خودشان میسازند. اینگونه یک هاردفورک شکل میگیرد.

در مورد فورک ها و نحوه ایجاد آنها در مقاله زیر بیشتر بخوانید

فورک چیست و چگونه ایجاد میشود؟ هاردفورک و سافت فورک

گره های معمولی که از طریق گره های کامل به شبکه متصل هستند را Lightweight یا سبک می نامند. گره های کامل معمولا خدماتی نظیر اتصال سبک ها به شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز و همچنین انتقال معاملات آنها به شبکه را در اختیار مشتریان سبک خود قرار میدهند.

کیف پول فول نود

کیف پول های فول نود نوعی کیف پول دیجیتالی هستند که بطور کامل و شفاف از تمام قوانین پروتوکل پیروی میکنند و مزیت ها و ویژگی هایی نیز دارند مثل : در امان بودن از حملات سایبری مانند حمله “دو بار خرج کردن ” و حفاظت قوی از آدرس ها در تراکنشات مالی بطوری که هیچ کس نمیتواند متوجه شود که کدام آدرس مربوط به کدام کاربر است. بطور کلی با استفاده از کیف پول های فول نود به دلیل در امان بودن از حملات و ناشناسی بیشتر میتوان به بهترین شکل از بیت کوین استفاده نمود. پس امنیت کیف پول فول نود بسیار بالاست.

فول نود

ویژگی دیگری که اهمیت دارد موضوع حریم شخصی است. کیف پول های معمولی یا Light Node دارای سرور ثالثی هستند که اطلاعات هویتی افراد را به جهت احراز هویت ذخیره میکنند اما کیف پول های فول نود از چنین چیزی مصون هستند.

فول نودها چگونه به شبکه کمک میکنند؟

همانطور که احتمالا تا الان متوجه شدید شبکه به فول نودها نیاز دارد. دلایل مهمی باعث این نیاز شده اند. یکی از این دلایل موضوع یکپارچگی شبکه است. همانطور که گفتیم فول نودها از قوانینی که از قبل برایشان تعریف شده پیروی میکنند پس بخاطر وجود فول نودهاست که پروتکل کاملا رعایت میشود و شبکه یکپارچگی و نظم خود را حفظ میکند. برای مثال فرض کنید قدرت دست ماینرها بود و لایت نودها وظیفه اجرای پروتکل را داشتند. در اینصورت هر ماینری که پاداش بالاتری میداد درصد بالایی از لایت نودها را با خود همراه میکرد و قدرت را به دست میگرفت تا اینکه ماینر بعدی با پاداش بالاتر از راه میرسید و گروه دیگری از لایت نودها را با خود همراه میکرد و این روند تا ابد ادامه داشت. اگر این اتفاق می افتاد هر گروه از لایت نودها شبکه خاص خود را میساختند و هر شبکه نیز سکه دیجیتالی مخصوص خود را ایجاد می نمود! تصور کنید در اینصورت چه اتفاقات ناگواری برای شبکه رخ میداد!

ارز دیجیتال

ضمنا فول نودها برای اقتصاد بیت کوین واقعا حیاتی هستند. میتوان گفت بار اقتصادی بیت کوین بر دوش فول نودهاست. تمام شرکت ها و سازمان هایی که حجم معاملات بالایی دارند و امنیت و حریم خصوصی برایشان مهم است باید از فول نود استفاده نمایند. پس کاربران شبکه نیز برای افزایش استحکام اقتصادی بیت کوین باید از فول نودها یا از لایت نودهایی که به فول نودها متصل هستند استفاده کنند.

موضوع بعدی همانطور که در پاراگراف بالا گفته شد بحث امنیت و حریم خصوصی است. فول نودها امنیت شبکه را تضمین میکنند زیرا از حملات متععد سایبری در امان هستند و تراکنش های آنها نیز به نوعی واقعا ناشناس است. همچنین کیف پول های فول نود بر خلاف لایت نودها اطلاعات هویتی و شخصی کاربران را در هیچ سرور ثالثی ذخیره نمیکنند که این امر باعث افزایش حفاظت از حریم خصوصی افراد شده است.

جدا از موارد بالا، فول نودها خدمات ارزنده ای به شبکه میدهند. برای مثال لایت نودها برای ساخت یک تراکنش از فول نودها استفاده میکنند پس یک لایت نود به جهت ساخت تراکنش نیازی به دانلود بلاک چین ندارد. همچنین فول نودها تراکنش ها را از کاربران به استخراج کنندگان منتقل کرده و از طرفی تراکنش هایی که توسط ماینرها ساخته میشوند را به نودهای دیگر انتقال میدهند. ضمنا یک فول نود میتواند بلاک های جدیدی که ساخته شده اند را در اختیار نودهایی که برای مدتی آفلاین بودند قرار دهد.

خدمات فول نودها برای شبکه بسیار مهم و حیاتی میباشد که بطور کلی وجود فول نودها یک عامل بسیار با اهمیت برای شبکه بلاک چین محسوب میشود.

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار