فورک چیست؟

اگر تا کنون پیگیر مقالات یوزبیت بوده باشید و از مقاله بلاک چین شروع کرده و با گذر از مقالات ارز دیجیتال و بیت کوین و همچنین اتریوم اطلاعات خود را تا حدودی کامل کرده باشید پس حتما در مقالات بیت کوین و اتریوم نام ” فورک ”  به چشمتان خورده است و احتمالا نمیدانستید که فورک چیست یا حداقل اطلاعات ناقصی در مورد این پدیده داشتید.

اما امروز با یوزبیت همراه باشید تا اطلاعاتتان در مورد فورک کامل شود .

فورک چیست

فورک چیست؟

از آنجایی که اطلاعات ثبت شده در بلاک چین قابل تغییر نیستند و هر بلاک چین با همان اطلاعات ثبت شده روز اول فعالیت خود را تا ابد ادامه میدهد پس هیچ فردی توانایی جلوگیری از فعالیت بلاک چین یا تغییر آن را ندارد.

اطلاعاتی که در بلاک چین‌ها ثبت شده‌اند شامل قوانین تعیین شده توسط توسعه‌دهندگان بلاک چین هستند که اصطلاحا به آن پروتوکل میگویند. گفتیم که این اطلاعات قابل تغییر نیستند اما اگر در طول زمان افرادی از تیم توسعه دهندگان با پروتوکل‌ها مخالف بودند یا معتقد بودند که این پروتوکل‌ها باید تغییر کنند، حال چه اتفاقی باید بیوفتد ؟ اینجاست که بحث فورک به میان می‌آید.

به ایجاد بروزرسانی‌هایی در بلاک چین اصلی و یا ایجاد یک بلاک چین جدید منشعب شده از بلاک چین اصلی اصطلاحا فورک میگویند .

فورک زمانی اتفاق می‎افتد که گروهی از توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال از روند حال حاضر راضی نباشند یا معتقد باشند که برنامه نیازمند بروزرسانی و اصلاح یک سری موارد است، فورک ایجاد میشود.

در اصطلاح برنامه‌نویسی فورک زمانی‌ست که یک برنامه آپدیت میشود اما در حوزه ارز دیجیتال فورک به معنی انشعاب یا دوشاخه شدن یک بلاکچین است. این انشعاب میتواند با روش قبلی سازگاری داشته باشد ( Backward-Compatible ) که میتواند به نوعی به آن به چشم یک آپدیت یا بروزرسانی نگاه کرد و یا حتی ممکن است با روش قبلی هیچ سازگاری نداشته باشد ( Backward-Incompatible ) که یعنی بلاک چین کاملا جدیدی ایجاد میشود که البته از بلاک چین اصلی منشعب شده است.

آشنایی با فورک

دلایل ایجاد فورک‌ها

دلایل زیادی میتواند باعث ایجاد فورک‌ها شود که بستگی به نوع تفکر تیم توسعه دهنده دارد. ممکن است نارضایتی‌هایی در بازار رخ دهد و یا اختلافات فنی در تیم ایجاد شود که باعث به وجود آمدن فورک شوند . در ادامه چند دلیل اصلی ایجاد فورک را میخوانیم:

اختلافات فنی

اختلافات فنی یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد فورک‌ها هستند که معمولا نیز به انشعاب یک بلاک چین جدید و در نتیجه تولید یک ارز دیجیتال جدید می‎انجامد . برای مثال بیت کوین کش معروفترین فورک بیت کوین است که از اختلافات فنی و نارضایتی ماینرهای بزرگ بیت کوین ایجاد شد . گروهی از توسعه دهندگان بیت کوین و همچنین بخشی از استخراج کنندگان معروف Bitcoin از سرعت و کارمزد تراکنش‌ها راضی نبودند، پس با اعمال تغییرات گسترده در شبکه و تعریف قوانین جدید، رمز ارز جدیدی بنام بیت کوین کش ایجاد شد.

اضافه کردن ویژگی و قابلیت‎های جدید

مسلما هر نرم افزار و برنامه‌ای در طول زمان به جهت بهبود بخشیدن به عملکرد و امنیت خود نیازمند بروزرسانی‌هایی میباشد . ارز دیجیتال و برنامه‌های غیرمتمرکز نیز از این امر مستثنی نیستند .

برای حفظ کردن شبکه از خطرات احتمالی، بهبود عملکرد و البته امنیت، بروزرسانی‌هایی انجام میشود که خود نوعی فورک به حساب می‌آیند.

بازگشت دادن سرمایه از دست رفته

گاهی اوقات شبکه‌ای از ارز دیجیتال مورد حمله‌های مخربی قرار میگیرند و بعضا این حملات منجر به هک بخشی از شبکه و دزدیده شدن دارایی‌های کاربران میشود. در این مواقع تیم توسعه دهنده ممکن است برای بهبود امنیت خود و باز پس گیری اعتماد از دست رفته مجبور به ارائه فورک شود.

برای مثال در سال ۲۰۱۶ یک پروژه اتریوم به نام DAO هک شد و میلیون‌ها دلار از سرمایه کاربران از دست رفت سپس توسعه دهندگان اتریوم فورک ایجاد کردند، اتریوم قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت و فورک ایجاد شده همین اتریوم حال حاضر موجود در بازار است.

فورک برنامه‌ریزی شده

شبکه‌ها و ارزهای دیجیتال در همان ابتدای راه خود بروزرسانی‌هایی را در آینده پیشبینی میکنند و در زمان تعیین شده فورکی را ایجاد مینمایند. این بروزرسانی‌ها معمولا در راستای ایجاد قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و بعضا به جهت بهبود امنیت شبکه ایجاد میشوند.

از آنجایی که این نوع فورک در سطح کدهای پایه‌ای شبکه انجام میشود بنابراین تمامی شرکت‌کنندگان باید نرم افزار خود را بروزرسانی کرده و وارد زنجیره اصلی شوند.

هاردفورک‌های بیزانس ( Byzantium ) و مونرو ( Monero ) از اتریوم از همین نوع بوده‌اند.

هاردفورک و سافت فورک

سافت فورک از نوع سازگار با نسخه‌های قدیمی ( Backward-compatible ) بوده و بروزرسانی نرم افزار اجباری نمیباشد پ. کاربران چه نرم افزار خود را آپدیت کنند و چه نکنند در هر صورت با شبکه سازگاری دارند اما ممکن است در طول زمان برخی محدودیت‌ها و خطاهایی برای کاربران ایجاد شود که مجبور به بروزرسانی شوند.

هاردفورک اما تغییرات پایه‌ای و ناسازگار با نسخه‌های قدیمی ( Backward-incompatible ) بوده که در آن تمام کاربران برای شرکت در تراکنش‌ها مجبور به بروزرسانی هستند و در غیراینصورت کاربر از شبکه جدا شده و نمیتواند تراکنشی را تایید نماید . هاردفورک در واقع همان است که در اثر اختلاف نظرهای شدید و تغییرات اساسی یک انشعاب جداگانه از بلاک چین اصلی ایجاد شده و تولید یک ارز دیجیتال جدید را نتیجه میشود.

بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک نیز هاردفورک‌هایی هستند که از نوع هاردفورک بحث برانگیز بوده و به دلیل اختلاف نظر بین اعضای شبکه و تغییرات عمده در کد ایجاد شدند.

نوع دیگری از هاردفورک وجود دارد که با نام سکه‌های مشتق شده (Spin-off coins ) شناخته میشود . در این نوع از هاردفورک هر فرد یا توسعه دهنده میتواند از قابلیت منبع باز بودن بیت کوین استفاده کرده و پس از دسترسی به کدهای آن تغییراتی را ایجاد نموده و ارز جدید با ویژگی‌های جدید را تولید نماید. مثلا لایت کوین ( Litecoin ) با همین روش از بیت‎کوین مشتق شد . تغییراتی نیز در لایت کوین ایجاد شد مثل کاهش زمان ایجاد یک بلوک از ۱۰ دقیقه به ۲٫۵ دقیقه و افزایش مقدار سکه‌ها از ۲۱ میلیون به ۴۸ میلیون سکه .

هارد فورک چیست

تاثیر فورک‌ها روی قیمت‎

فورک‌ها حتما بر روی قیمت یک ارز دیجیتال تاثیرگذار هستند اما نه همه آنها ! از آنجایی که کد برنامه‌های شبکه بلاک چین منبع باز هست پس هر فردی قابلیت دسترسی به منبع کدها و تغییر آنها را دارد، آیا میتوان نتیجه این عمل را یک فورک نامید؟ شاید بتوانید اسم فورک را بر روی آن بگذارید اما این فورک نه تاثیری بر قیمت‎ ارز دیجیتال دارد و نه به بازار راه پیدا میکند. بحث بر روی فورک‌های بزرگ است، فورک‌های اساسی که شناخته‌شدگان دنیای ارز دیجیتال از آن حمایت کنند مثل بیت کوین کش !

اما چطور این اتفاق می‎افتد ؟

فرض کنید شخصی ۲۰هزار واحد بیت کوین دارد. این فرد با این دارایی یک سرمایه‌گذار بزرگ بیت کوین محسوب میشود که حتما اخبار ارزهای دیجیتال مخصوصا بیت کوین را به دقت رصد میکند. این سرمایه‌گذار آگاه مطلع میشود که قرار است فورکی اساسی ایجاد شود بنام بیت کوین کش. از آنجایی که کیف پول دیجیتالی او از بیت کوین و فورک‌هایش پشتیبانی میکند پس او با داشتن ۲۰هزار بیت کوین به همان مقدار نیز توکن بیت کوین کش دریافت میکند. حال ممکن است این سرمایه‌گذار ارز دیجیتال برای افزایش دارایی‌های خود در این موقعیت مناسب، مقدار بیشتری بیت کوین خریداری کند تا در نتیجه مقدار بیشتری نیز بیت کوین کش بدست آورد.

یک فورک اساسی برای یک ارز دیجیتال بسیار سرنوشت‌ساز خواهد بود. میتواند ارز دیجیتال موردنظر را نابود کرده و یا موقعیت آن را برای همیشه در بازار تثبیت کند.

معمولا قبل و در آستانه ایجاد یک فورک، قیمت ارز دیجیتال موردنظر افزایش می‎یابد اما با ایجاد فورک ارزش آن نیز در شبکه فورک شده تقسیم میشود در نتیجه یک کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود .

فورک در بلاکچین

آیا برای مواجه شدن با یک فورک آمادگی دارید؟

فورک‌های بسیاری در طول زمان برای یک ارز دیجیتال ایجاد میشوند که مسلما نیازی نیس برای همه آنها آمادگی داشته باشیم . فورک موفق فورکی است که توجه اکثر کاربران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند که معمولا فورک‌های قانونی هستند که اخبارشان منتشر خواهد شد .

یک فورک چگونه اتفاق می‎افتد ؟

برای ایجاد یک فورک ابتدا یک شماره بلوک مشخص میشود تا فورک از آنجا آغاز شود. هر چه این بلوک از جنسیس دورتر باشد پیش‌بینی فورک سخت‌تر خواهد شد اما هر چقدر به زمان آغاز فورک نزدیک‌تر میشویم میتوان روز و ساعت آن را پیشبینی نمود.

باید اندازه بلوک موردنظر برای فورک، مشخص شود تا با توجه به توان ماینرها شبکه تنظیم شده و بلاک چین جدید ایجاد شود . نکته اینجاست که اگر بعد از تعیین شماره بلوک فورک، تراکنشی بر روی بلاک چین قدیمی انجام شود دیگر معتبر نخواهد بود پس اگر بعد از تعیین شماره بلوک مشخص برای ایجاد فورک یک ارز دیجیتال آن رمزارز را خریداری کنید هیچ سکه‌ای به شما تعلق نمیگیرد . اگر کوین‌های خود را در یک کیف پول امن نگهداری کرده باشید صرافی‌ای که از آن استفاده میکنید بزودی از کوین جدید پشتیبانی کرده و آن را به کاربرانش اعطا خواهد کرد.

زود اعتماد نکنید!

نباید به همه فورک‏‌ها اعتماد کرد زیرا اکثر آنها نامعتبر هستند . فورک‌های معتبر و قابل اطمینان پیش از وقوع، حتما کد منبع خود را منتشر میکنند. همچنین باید در مقابل کیف پول جدیدی که وارد بازار شده و ادعای پشتیبانی از فورک‌های جدید را مطرح میکند، با احتیاط رفتار کنید. کیف پول و سکه جدیدی که منبع باز نیست و کاربر زیادی ندارد هرگز قابل اطمینان نخواهد بود. توجه داشته باشید که از انجام تراکنش در حین یک فورک خودداری کرده و صبر کنید تا فورک موردنظر بطور کامل و منطقی اعتمادتان را جلب کند.

بعد از مستقل شدن بلاک چین جدید ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد تا کیف پول شما از سکه‌های جدید پشتیبانی کند

نحوه دریافت سکه‌های جدید یک فورک

در اولین قدم از دریافت سکه‌های جدید یک فورک شما باید قبل از مشخص شدن ارتفاع بلوک ( اندازه بلوک مشخص شده برای آغاز فورک ) از ارز دیجیتال اصلی در کیف پول خود داشته باشید . از آنجایی که توسعه دهندگان یک بلاک چین جدید از دفتر کل بلاک چین اصلی کپی گرفته و عینا آن را در بلاک چین جدید اعمال میکنند پس در نتیجه هر میزان سکه از ارز دیجیتال اصلی که داشته باشید به همان مقدار از سکه‌های ارز دیجیتال جدید دریافت میکنید.

توجه داشته باشید که قبل از دریافت سکه‌های فورک شده جدید حتما موجودی کیف پولتان را به یک آدرس جدید منتقل نمایید زیرا اگر از آدرسی که در آن سکه‌های فورک نشده وجود دارند درخواست سکه فورک شده دهید ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید.

جمع‌بندی

هنگامی که در اجتماعی مجازی با کدهای منبع باز فعالیت دارید باید حتما به فورک‌ها توجه بسیاری داشته باشید . فورکها که انشعابی از شبکه و ارز دیجیتال اصلی هستند دلایل متفاوتی برای ایجاد شدن دارند که شایع‌ترین آنها اختلاف نظرهای فنی که به هاردفورک منجر شده و بهبود کیفیت شبکه هستند که به سافت فورک منجر میشوند . فورکهای غیرقانونی و کلاه‌برداری بسیارند اما درعوض فورک‌های مشروع و قانونی باعث پیشرفت و تثبیت شبکه میشوند.

انتقادهای فراوانی به هاردفورک‌ها میشود اما باید به این نکته توجه داشت که هاردفورک صدای انتقاد و بعضا پیشرفت و بهبود یک شبکه و ارز دیجیتال است که البته برای جامعه کریپتو مفید میباشد . شما هم موافقید؟

این مقاله قدم هشتم شما در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال بود. از طریق لینک زیر قدم نهم را بردارید:
آلت کوین چیست؟ 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار