دیجیتال مارکتینگ و روش‎های بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ ، مفهومی که دنیای امروز مبهوت آن است!

اگر چیزی از دیجیتال مارکتینگ نمیدانید تاکیید میکنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. اما اگر بگوییم که شما بدون آنکه بدانید تا به امروز بارها و بارها از دیجیتال مارکتینگ استفاده کرده اید حتما تعجب میکنید. اما حقیقت دارد! شما نمیدانید دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ چگونه باید از آن استفاده کرد؟ اما دنیای دیجیتال امروز آنقدر با این مفهوم در هم آمیخته که افراد حتی ندانسته از آن استفاده میکنند.

حالا ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید اصلا دیجیتال مارکتینگ یعنی چه؟

 

دیجیتال مارکتینگ

عبارت دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، تا قبل از اینکه رفتار فروشنده و مشتری دستخوش تغییرات عظیم این دوره و زمانه شود ، بعنوان زیرمجموعه‎ای از مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات مطرح میشد اما امروزه به صدقه سر فضای آنلاین و افزایش بسترهای کسب درآمد از اینترنت و همچنین افزایش کاربران اینترنت و متوسط زمان آنلاین بودن آنها در فضای مجازی (که خود باعث گسترده‎تر شدن نفوذ اینترنت شده است) وسعت گرفته و بعنوان تخصص و دانشی مستقل ارزش بررسی دارد.

اگر تا به حال یکبار خرید اینترنتی کرده باشید ، یعنی سر و کارتان به دیجیتال مارکتینگ افتاده است.

شاید بهتر باشد کمی در نام این روش بازاریابی دخل و تصرف کنیم و دیجیتال مارکتینگ را نوعی بازاریابی اینترنتی و روشی مطمئن برای کسب درآمد از اینترنت نامگذاری کنیم

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

اصل مطلب این است که نمیتوان تعریف مستقیم و یکتایی را برای دیجیتال مارکتینگ ارائه کرد زیرا به قول سایت Hubspot که یکی از معتبرترین سایت‎های فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ در دنیاست، بازاریابی دیجیتال یک چتر مفهومی‎ست(Umbrella Term) .
پس بهتر است برای شناخت دیجیتال مارکتینگ دست از جزیی نگری برداریم و تمام روش‎ها و ابزارهای بازاریابی آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوان به یک مفهوم کلی از بازاریابی دیجیتال رسید .

با آنکه برای تعریف دیجیتال مارکتینگ کمی دست و پا بسته ایم و تعریف دقیقی نمیتوانیم پیدا کنیم اما پاراگراف زیر در روشنگری سیر تا پیاز بازاریابی دیجیتال خالی از لطف نیست :

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ به مجموعه فعالیت‎هایی گفته میشود که با استفاده از روش‎های خاص و از طریق ابزارهای دیجیتال ( وب،اینترنت،موبایل و …) به فروش یا بازاریابی محصولات و خدمات میپردازند.

بازاریابی دیجیتال بدون وجود رسانه های آنلاین عملا فلج است. اگر وبسایت‎ها،شبکه‎های اجتماعی و …. وجود نداشتند هیچگاه مفهومی به نام دیجیتال مارکتینگ ایجاد نمیشد! سایت ها و شبکه های اجتماعی کلیدی ترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ به حساب می آیند .

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ برای همه !

شاید پاراگراف بالا برایتان سوءتعبیر ایجاد کند و فکر کنید فقط کسب و کارهای اینترنتی میتوانند از نعمت بازاریابی دیجیتال برخوردار باشند اما بهتر است بدانید

بازاریابی دیجیتال فقط مخصوص کسب و کارهای آنلاین نیست و این محدودیت را نمیپذیرد .

خوشبختانه بازاریابی دیجیتال گوشه چشمی به خدمات، محصولات و بطور کلی مشاغل سنتی و آفلاین نیز داشته و این امکان را فراهم کرده است که با استفاده از دیجیتال مارکتینگ در فضای آنلاین بازاریابی انجام داده و محصول خود را بفروشند یا خدمات خود را ارائه دهند و یا حتی فقط کسب و کار خود را تبلیغ نمایند تا آنها هم به لطف دیجیتال مارکتینگ بتوانند طعم تجارت الکترونیک را بچشند .

پس دیجیتال مارکتینگ مختص کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین نیست بلکه هر نوع کسب و کاری میتواند با استفاده از اینترنت و ورد به دنیای آنلاین از بازاریابی دیجیتال استفاده کند و برای خود برندسازی کرده و به تبلیغ شغل خود بپردازد. اینترنت و دیجیتال مارکتینگ حتی میتوانند جرقه ای برای ایده های بزرگی باشند که در مدت زمانی کوتاه شغل های سنتی را رونق ببخشند. مثلا چه کسی فکر میکرد روزی بتوان با استفاده از اینترنت تاکسی گرفت؟!؟

این معجزه اینترنت و دیجیتال مارکتینگ است

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

همانطور که قبلا گفتیم ، بررسی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای درک مفهومی دیجیتال مارکتینگ موثرتر خواهد بود . با این حال، بهتر است بدون فوت وقت سر و گوشی به آب بدهیم و سر از کار برخی ابزارهای بازاریابی دیجیتال درآوریم :

دیجیتال مارکتینگ یوزبیت

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)

اگر شما برای تبلیغ وبسایت خود هزینه‎ای را به موتورهای جستجو مثل گوگل پرداخت کنید تا وبسایت شما را در کنار جستجوهای برتر و معمولا در صفحه اول جستجو نشان دهد، شما از SEM یا Search Engine Marketing استفاده کرده‎اید .

ترافیکی که از این طریق به سمت سایت شما هدایت میشود را Paid Traffic یا ترافیک خریداری شده مینامند .

دیجیتال مارکتینگ یوزبیت

 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(SEO)

یکی از بهترین روش های بازاریابی دیجیتال که بسیار رقابتی نیز هست،سئو میباشد.

شما میتوانید با بهینه سازی مناسب سایت خود، هدفمندترین مخاطبین را جذب کنید و تقریبا مطمئن باشید که مخاطبینتان به مشتری تبدیل میشوند .

در این روش با استفاده از تکنیک های مختلف، سایت برای موتورهای جستجو بهینه میشود تا در صفحات جستجو رتبه بالاتری داشته و زودتر از رقبا نشان داده شود .

سئو مبحثی بسیار گسترده است که اگر علاقه به کسب اطلاعات بیشتری در مورد آن دارید باید مطالعات گسترده ای در این زمینه را آغاز کنید .

میتوانید برای شروع به مقاله زیر مراجعه نمایید

سئو چیست؟ – مهمترین ابزار بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یکی دیگر از بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال که به جذب مخاطب هدف منجر میشود، بازاریابی محتوا میباشد .

در این روش شما با تولید محتوا نیاز مخاطبینتان را برطرف میکنید . امروزه اکثر افرادی که از اینترنت برای کسب اطلاعات در مورد محصول یا خدمتی استفاده میکنند افرادی بسیار کنجکاو هستند . شما میتوانید با تولید محتوای خاص، کنجکاوی مخاطبین را برطرف کرده و آنهایی که تشنه کسب اطلاعات و مطالعه هستند را سیراب کنید . محتوای شما میتواند یک مقاله،یک کلیپ صوتی یا یک ویدیو باشد .

تولید محتوای مفید بر اساس استانداردهای سئو باعث میشود تا رتبه وبسایت شما در صفحات جستجوی گوگل بهبود پیدا کرده و افراد بیشتری از سایت شما دیدن کنند.

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی ( Social Networks Marketing )

همانطور که میشود حدس زد امروزه اکثر کاربران اینترنت از موبایل‎های خود برای برقراری ارتباط استفاده میکنند و درصد بالایی از کاربران موبایلی بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی میگذرانند . در این شرایط بازاریابی شبکه های اجتماعی میتواند یکی از قدرتمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ علی‎الخصوص در ایران باشد .

با ایجاد صفحه شخصی کسب و کار خود در فضای مجازی و انجام کمپین های تبلیغاتی مربوطه میتوانید با کمترین هزینه کسب و کار خود را به افراد زیادی معرفی کنید .

امروزه اینگونه تبلیغات را فراوان میبینیم. بازاریابی شبکه های اجتماعی گویا به قدری مهم و حیاتی شده که گویا تنها روش تبلیغات آنلاین فقط همین است! همین موضوع باعث شده تا تبلیغات غیر اصولی و غیر استاندارد بسیار بیشتر از تبلیغات اساسی و مناسب دیده شوند.

حواستان باشد که در این دنیای پر از هرج و مرج بازاریابی شبکه های اجتماعی اشتباه نکنید و تا حد امکان اصولی پیش بروید.

 

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

خیلی از افراد شاید به موفقیت ایمیل مارکتینگ در ایران اعتماد نداشته باشند اما صریحا اعلام میکنیم که اشتباه میکنند . بازاریابی ایمیلی هنوز هم در ایران به خوبی پاسخگوی نیازهای کسب و کار شماست .

بازاریابی از طریق ایمیل درواقع موفقیت شما را تضمین میکند و مخاطبین بسیاری را به مشتریان وفادار شما تبدیل میکند .

هزینه کم، بازده بالا و تعامل دائمی با مخاطبین، ایمیل مارکتینگ را به یکی از ابزارهای قدرتمند و محبوب بازاریابی دیجیتال تبدیل کرده است.

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

با یک کاوش کوتاه در سایت ITU میتوانید به آمار شگفت انگیز کاربران موبایل و همچنین درصد نفوذ تلفن های همراه در بین مردم دنیا دسترسی داشته باشید.

بازاریابی موبایلی به قدری حائز اهمیت است که برخی ترجیح میدهند آن را نه زیرمجموعه‎ای از بازاریابی دیجیتال بلکه بعنوان شاخه مستقلی از بازاریابی مطرح کنند .

انجمن بازاریابی موبایلی (MMA) تعریف بازاریابی موبایلی را اینگونه نوشته‎ است:

موبایل مارکتینگ مجموعه اقدام‌هایی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با مخاطبان خود ارتباط تعاملی، مناسب و منطبق بر نیازهای هر مخاطب برقرار کنند. این نوع ارتباط می‌تواند از طریق هر نوع ابزار یا شبکه مخابراتی انجام شود

از آنجایی که اکثریت غالب افرادی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند از طریق موبایل به شبکه های اجتماعی متصل شده اند پس میتوان به طریقی بازاریابی شبکه های اجتماعی را نیز زیرمجموعه ای قدرتمند از بازاریابی موبایلی دانست.

همچنین بازاریابی پیامکی و ارسال پیامک انبوه نیز یکی از ابزارهای پرکاربرد موبایل مارکتینگ است که تاکنون پاسخگوی بسیاری از نیازهای تجارت ها بخصوص در ایران بوده است.

بازاریابی چریکی(Guerilla Marketing)

قدرتمندترین ابزار برای کسب و کارهای نوپا که نمیتوانند متحمل هزینه‎های بالای تبلیغات شوند، بازاریابی چریکی است .

در این نوع بازاریابی سعی میشود با ایده‎های خوب و با استفاده از استراتژی‎های مناسب و ابزارهای ارزان، در مقابل کمترین هزینه بالاترین بازدهی دریافت شود. مهمترین هدف در بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی اینست که کسب و کار شما از طریق مشتریان کنونی تبلیغ شود، یعنی به جای اینکه بدنبال مشتریان جدید باشیم با بها دادن به مشتریان کنونی از آنها میخواهیم که کسب و کار ما را به دوستان خود معرفی کنند. در این حالت با کمترین هزینه بالاترین بازده را دریافت کرده‎ایم.

 

ابزارهای بازاریابی دیجیتال که در بالا معرفی کردیم فقط برخی از ابزارهای پرکاربرد و مهم دیجیتال مارکتینگ بود. بازاریابی دیجیتال دارای ابزارهای فراوانی است که هر کدام کاربردهای مهم خود را دارند که در پایین فقط به نام بردن آنها بسنده کرده‎ایم :

بازاریابی درونگرا

استراتژی محتوا

تبلیغات کلیکی

اینفلوئنسر مارکتینگ

تبلیغات بنری

بازاریابی از طریق همکاری در فروش

با درک ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ میتوانید به مفهوم کلی بازاریابی دیجیتال دست پیدا کنید که در نهایت این مبحث میتواند برای شما بسیار آسان و قابل درک باشد.

جمع بندی و صحبت آخر

امروزه و با ظرفیت‎های گسترده و بینظیر اینترنت بنظر میرسد بهترین راه برای تبلیغات و معرفی کسب و کار و همچنین فروش و بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ باشد. با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و با درنظر گرفتن بودجه و نیازهای کسب و کار خود و همچنین با بکارگیری ایده‎های درخشان در این زمینه، میتوان در مدت زمان کم و با حداقل هزینه بازده بسیار بالایی دریافت کرد. از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نیست پس هر فردی که قصد معرفی گسترده محصولات یا خدمات خود را دارد میتواند به بهترین شکل از بازاریابی دیجیتال استفاده کند .

وبسایت یوزبیت با در بر گرفتن تمام جنبه‎های بازاریابی دیجیتال و با استفاده از قدرتمندترین و پرکاربردترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و همچنین با بکارگیری ایده‎های نوین در این زمینه، با ادغام سه مقوله دیجیتال مارکتینگ، شبکه سازی و فناوری بلاکچین بستری مطمئن، نوین و کاربردی را برای همه افرادی که بدنبال کار آسان و درآمد بالا هستند فراهم کرده است. یوزبیت با در اختیار داشتن دانش و ابزار دیجیتال مارکتینگ و بکارگیری آنها در پلتفرم خود، تجارت الکترونیک آسان و بی‎دردسر را برای کاربران خود فراهم کرده است، بطوریکه هر فرد بدون داشتن دانش و بدون در اختیار گرفتن ابزار بازاریابی دیجیتال و تنها با استفاده از پلتفرم یوزبیت میتواند غیرمستقیم از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کرده و به کسب درآمد از اینترنت بپردازد.

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

فلش‌های ناوبری پست

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت

اسلایدر سایدبار