امروزه در دنیای بزرگ تجارت الکترونیک و ارزهای دیجیتال نام بیتکوین به عنوان یک سرنخ از معامله پرسود ارزی شناخته می شود. خصوصا زمانی که نوسانات قیمت بیت‎ کوین شدت گرفت، همه جا رد و نشانی از این پدیده بینظیر دیده میشد . به ازای هر فرد یک تعریف منحصر بفرد از بیتکوین وجود دارد و هر کس نگاه متفاوتی نسبت به آن دارد؛ یک شخص معتقد است بیتکوین دروغ و کلاه‎برداری است و فردی دیگر آن را ” ملکه بیت‎ها ” مینامد.

اما واقعا بیت‎کوین چیست و از کجا آمد ؟

در ادامه با یوزبیت همراه باشید تا سر از کار پادشاه ارزهای دیجیتال درآوریم :

بیتکوین چیست

بیتکوین چیست ؟

جدای از تمام تعریفات و نظرات متمایز در مورد بیتکوین، تعریف زیر جامع ترین تعریف است :

بیت‎کوین ( به لاتین : Bitcoin و با نماد BTC ) یک ارز رمزپایه، یک روش پرداخت، نوعی پول اما از نوع دیجیتالی و یک شبکه یا نظام پرداخت جهانی میباشد. دو ویژگی بسیار مهم بیت‎کوین، غیرفیزیکی و غیرمتمرکز بودن است بطوریکه تراکنش‎ها بدون واسطه بین دو کاربر انجام میگیرد.

تعریفی که ارائه شد احتمالا جامع‎ترین تعریف بیت‎کوین است اما ممکن است برای بعضی افراد نامفهوم باشد. پس به قول معروف مسئله را باز کرده و توضیحات تکمیلی پیرامون این تعریف را به زبان ساده بیان میکنیم .

بیتکوین یک ارز رمزپایه است

ارز رمزپایه یا ارز دیجیتال نوعی پول غیرفیزیکی است که ماهیت دیجیتالی دارد و از روش‎های رمزنگاری برای انتقال در بستر اینترنت استفاده میکند. ارزهای دیجیتالی برای امنیت بیشتر، حذف واسطه‎ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات کامل‎تر در رابطه با دنیای گفت انگیز ارز های دیجیتال، حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بیتکوین یک روش پرداخت است

امروزه و با فراگیر شدن بیت ‎کوین و در کل ارزهای دیجیتالی در دنیا سازمان‎ها، شرکت‎ها و فروشگاه‎هایی که بیت‎کوین را بعنوان روشی برای پرداخت هزینه‎ها میپذیرند رو به افزایش است. میتوانید با پرداخت بیتکوین یک ساندویچ برای شام بخرید و یا یک اتومبیل لوکس خریداری کنید . تراکنش‎های بیت‎کوین فوق‎العاده ایمن، سریع و با کارمزد بسیار پایین انجام میگیرند که همین مزیت‎ها روز به روز به تعداد تراکنش‎های انجام شده و پذیرش بیت‎کوین در اماکن و اصناف مختلف می‎افزاید.

بیتکوین غیرمتمرکز است

بیت‎کوین تحت نظارت و کنترل هیچ سازمان، نهاد یا فرد نیست. هیچ بانک مرکزی برای تایید، نظارت و کنترل تراکنش‎های بیت‎کوین وجود ندارد. هیچ‎کس مالک بیت‎کوین نیست . این تمرکززدایی باعث میشود تا شبکه بیتکوین را غیرمتمرکز بنامند. اما چه چیزی بیت‎کوین را غیرمتمرکز کرده است ؟

بیت‎کوین بر روی یک شبکه توزیعی به نام بلاکچین یا زنجیره بلوکی فعال است. بلاکچین بنیادی‎ترین جزء رمزارزها و مهمترین عامل شکل‎گیری ارزهای دیجیتال محسوب میشود. blockchain درواقع یک شبکه توزیعی است، بدین معنا که مدیریت و کنترل اعمال انجام شده بر روی این شبکه بین تمام کاربرهایی که بر روی شبکه فعال هستند تقسیم شده است. همین امر متمرکز بودن مدیریت و کنترل تراکنش‎ها تحت نظر یک سازمان خاص را از میان برداشته است .

برای یادگیری مفهوم ارز دیجیتال و فعالیت در این زمینه، درک مفهوم و نحوه کارکرد بلاکچین حیاتی‎ست.

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه صفر تا صد بلاکچین به مقاله زیر مراجعه کنید

بلاک‎چین چیست و چگونه کار میکند ؟

حالا دوباره تعریف بیت‎کوین را مرور میکنیم :

بیت‎کوین یک ارز رمزپایه، یک روش پرداخت، نوعی پول اما از نوع دیجیتالی و یک شبکه یا نظام پرداخت جهانی میباشد. دو ویژگی بسیار مهم بیت‎کوین، غیرفیزیکی و غیرمتمرکز بودن است بطوریکه تراکنش‎ها بدون واسطه بین دو کاربر انجام میگیرد.

بهتر شد، نه ؟

قیمت بیتکوین

حالا که تعریف دقیق و جامعی از بیتکوین را درک کردیم، بد نیست از تاریخچه این رمزارز نیز بدانیم. تاریخچه بیت‎کوین در واقع تاریخچه ارزهای دیجیتال است زیرا بیت‎کوین اولین ارز دیجیتالی بود که دنیا به خود دید.

تاریخچه بیتکوین

از آنجایی که اصلی‎ترین جزء بیتکوین و ارزهای دیجیتال شبکه بلاکچین بوده و این شبکه باعث شکل‎گیری بیتکوین و ارزهای دیجیتال شده پس بهتر است ابتدا تاریخچه مختصری از بلاکچین را بخوانیم :

بلاکچین یا زنجیره بلوکی برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا اختراع و عملیاتی شد . یک پایگاه داده متشکل از زنجیره‎ای از بلوک‎ها که بصورت خودمختار مدیریت و کنترل میشود و از یک شبکه همتابه‎همتا توزیع شده استفاده میکند. این شبکه، کارها را بین همه کاربران تقسیم کرده و مدیریت مرکزی را از میان برداشت پس در نتیجه امنیت آن بسیار بالا و همچنین کاربران و اعمال انجام شده آنها ناشناس و غیرقابل رهگیری بود. شبکه بلاکچین تا سال ۲۰۰۸ استفاده خاصی نداشت تا اینکه فرد یا گروهی ناشناس به نام ” ساتوشی ناکاموتو ” اولین بلاک‎چین کاربردی را ارائه کرده و یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۹ بیت‎کوین و مفهوم ارز دیجیتال را به دنیا معرفی کردند.

بیت‎کوین به چند دلیل طراحی و ساخته شد :

تمرکززدایی

یعنی انجام تراکنش‎های مالی تحت مدیریت و کنترل هیچ فرد، سازمان یا بانکی نباشد و هر فرد درواقع خودش مدیر شبکه محسوب شود .

امنیت

غیرمتمرکز بودن بیتکوین امنیت را به ارمغان می‎آورد. زیرا هیچ فرد یا سازمانی تراکنش‎های مالی را کنترل نمیکند و علاوه بر آن امکان هک یا تغییر اطلاعات وجود ندارد زیرا هر کاربر یک کپی از اطلاعات ثبت شده را دارد.

ناشناس بودن

از آنجایی که شبکه بیت‎کوین غیرمتمرکز است پس مسیر تراکنش‎ها مشخص نیست یعنی نمیتوان به سادگی فهمید که چه آدرسی مقداری بیتکوین را به چه مقصدی فرستاده است. همچنین افراد برای فعالیت در شبکه بیت‎ کوین هیچ نیازی به ثبت اطلاعات شخصی خود ندارند.

کاهش کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش‎های بیتکوین بسیار ناچیز است و گاهی به صفر نیز میرسد . این امر باعث شده تا توجه بیشتری به سمت این رمزارز جلب شود و افراد و فروشگاه‎های بیشتری تمایل به انجام تراکنش با بیت‎کوین داشته باشند.

معاملات بیتکوین

مزیت بیت‎کوین نسبت به پول سنتی

بیت‎کوین به جهت پر کردن خلاء که در ارزهای سنتی و کارکرد آنها احساس میشد معرفی گردید و قصد از ایجاد آن درواقع تعریف مزیت‎هایی بود که نسبت به ارزهای سنتی داشت و همین مزیت‎ها نیز باعث استقبال بالا از این رمز ارز شد .

عدم تمرکز

همه ارزهای سنتی دنیا توسط یک سازمان اداره و کنترل میشوند و همچنین برای انجام تراکنش‎ها نیاز به یک واسطه دارند. تراکنش‎های انجام شده در بستر بانکی کاملا رصد شده و هویت افراد و همچنین حساب‎های مالی آنها توسط سازمان کنترل میشود .

اما از طرفی بیتکوین بر روی یک شبکه غیرمتمرکز سوار است و تحت نظر هیچ سازمانی قرار ندارد . هیچکس توانایی مدیریت و کنترل تراکنش‎های بیت‎کوین را ندارد و هویت افراد فعال در شبکه مخفی بوده و فعالیتهایشان نیز قابل رصد و رهگیری نمیباشد.

غیرقابل جعل

بیتکوین به هیچ وجه نمیتواند جعلی یا تقلبی باشد. این رمزارز طوری طراحی شده که با استفاده از الگوریتم‎های مختلف و رمزنگاری و البته فعالیت بر روی شبکه امن بلاکچین، امکان تقلب یا جعل آن وجود ندارد.

اما ارزهای سنتی همیشه در معرض خطر جعل وجود داشتند بطوریکه جعل آنها برای افرادی خاص بسیار آسان بوده و این امر بسیار اتفاق می‎افتد. سالیانه مبالغ بسیار بالایی از پول‎های تقلبی از چرخه بازار حذف میشوند.

طول عمر

از آنجایی که بیتکوین فیزیکی و قابل لمس نیست پس برعکس پول سنتی طول عمر بالایی دارد . پول سنتی از آنجایی که بصورت فیزیکی وجود داشته و دست به دست میشود، در مدت زمانی کوتاهی آسیب دیده و از بین میرود اما ارزهای دیجیتال همیشه بصورت سالم و بدون آسیب باقی خواهد ماند

عدم محدودیت

برخی از ارزهای سنتی مانند دلار و یورو در چندین کشور دنیا کاربرد داشته و پذیرش میشوند اما اکثر ارزهای سنتی فقط در کشور مبداء کاربرد داشته و در کشورهای دیگر دنیا پذیرش نمیشوند اما بیت‎کوین که یک ارز دیجیتال بین‎المللی میباشد را تمام کشورهای دنیا میپذیرند. از این رو این رمزارز هیچ محدودیت جغرافیایی برای استفاده ندارد.

جمع‎بندی بخش اول

پس در یک جمع‎بندی کلی میتوان نتیجه گرفت که:

بیت‎کوین اولین ارزدیجیتال است که بر روی شبکه ایمن و غیرمتمرکز بلاکچین و با هدف امنیت بیشتر و شناسایی کمتر فعال شد و امروزه با توجه به مزیت‎هایش نسبت به پول سنتی بعنوان فرمی از پول و روشی برای پرداخت در دنیا پذیرفته شده است.
بخش اول مقاله به پایان رسید . پیشنهاد میکنیم همچنان در بخش دوم نیز همراه ما باشید تا به ابعاد بیشتر، کاربردی‎تر و مهم‎تری در مورد این پادشاه دنیای رمز ارزها پی ببرید

بخش دوم این مقاله را در ” بیت‎کوین ساده است ” بخوانید!

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *