سئو ; مهم ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ

همانطور که در بلوک های قبل گفتیم بهینه سازی موتورهای جستجو یکی از استراتژی های موثر در امر دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین است که می تواند به تجارت الکترونیک شما کمک شایانی بکند. Google، Bing،Yahoo و دیگر موتورهای جستجو نتایج خود را بر اساس میزان مربوط بودن و همچنین اعتبار سایت هایی که در لیست خود فهرست کرده اند امتیاز دهی می کنند تا بهترین نتیجه مورد نظر برای کاربر فراهم شود.

سئو یا SEO که مخفف Search Engine Optimization می باشد به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد. در تعریف ویکیپدیایی سئو آمده است:

سئو در واقع فرآیند افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وب سایت با استفاده از افزایش بازدید آن وب سایت برای کاربران یک موتور جستجو می باشد.

گوگل برای امتیاز دهی به محتوی تولید شده از بیش از ۲۰۰ علائم مختلف استفاده می کند که شامل موارد خلاقانه و فنی می شود. البته مهمتر از همه این ها تمرکز بر روی هدف جامع گوگل یعنی فراهم کردن بهترین پاسخ برای کاربر می باشد.

سایت Screamingfrog مفهوم سئو را به شکل زیر بیان کرده است:

در نتیجه، فرآیند سئو شامل مواردی چون حصول اطمینان از در دسترس بودن سایت، سلامت فنی سایت، استفاده از کلماتی که مردم در موتورهای جستجو تایپ می کنند، استفاده از محتوی تخصصی، کاربردی و با کیفیت برای فراهم کردن تجربه کاربری فوق العاده می باشد.

گوگل با استفاده از تیم بزرگ ارزیابی کیفی خود داده های ورودی به الگوریتم خود را تحلیل کرده و با توجه به مواردی که در راهنمای خود درج کرده است محتوای تولیدی در سایت های مختلف را دسته بندی کرده و به سایت هایی که (EAT (Expertise, Authorities, Trust خود را رعایت کرده باشند پاداش می دهد.

گوگل همچنین از یک الگوریتم مبتنی بر هایپرلینک برای تعیین اعتبار و کیفیت سایت ها استفاده می کند. این عمل که در قدیم به لینک سازی معروف بود در واقع پروسه برند سازی سایت است که از طریق لینک شدن وب سایت شما در سایت های دیگر نتیجه می دهد. یعنی اگر سایت های دیگر در محتوای تولیدی خود به سایت و محتوای تولیدی شما لینک بدهند، عامل بسیار خوبی برای اعتبار سنجی سایت شما به حساب می آید.

سئو

در این مقاله انواع استراتژی های بهینه سازی و کاربردهای آن ها در کنار بهینه سازها توضیح داده شده است که هر کدام در بلوک های بعدی با جزئیات بیشتر بحث خواهد شد. با ما همراه باشید…

کاربرد سئو چیست؟

از طریق سئو صاحبان سایت به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهترین نیتجه را برای کاربران به نمایش در آورند. در واقع هدف این بهینه سازی این است که سایت شما برای کاربران مفید باشد و اگر این اتفاق بیفتد گوگل هم رفتار دوستانه ای با شما خواهد داشت و رتبه سایت شما را افزایش خواهد داد و در نتیجه در صفحات ابتدایی گوگل نمایش داده خواهید شد.

سئو

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی یا On Page SEO شامل تمامی موارد اعم از متن، عکس، فیلم، پیوند و حتی کدهایی می شود که ما درون صفحه خود بارگزاری می کنیم. این مدل از بهینه سازی موتورهای جستجو از اهمیت بنیادینی برخوردار است، چرا که ما کنترل کاملی بر این موراد داریم و قبل از انجام سئو بیرون صفحه، این مرحله باید به درستی طی شود. در زیر به برخی موارد مهم که در دسته سئو درون صفحه قرار میگیرند اشاره شده است.

  1. آدرس URL: اولین مرحله در طی فرآیند سئو انتخاب آدرس URL مناسب است. یک URL خوب، آدرسی ساده و خوانا است که می توانید از هایفن یا خط تیره برای جدا کردن کلمات آن از هم استفاده کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که استفاده از کلمه کلیدی صفحه خود در ابتدای این آدرس کمک شایانی به سئو شما می کند. در نظر داشته باشید که لزومی بر تشابه کامل تیتر و URL وجو ندارد.
  2. تولید محتوا: تولید محتوای مناسب و واقعی که گوگل فکر نکند شما تنها چند کلمه کلیدی را کنار هم قرار داده اید در رتبه بندی سئو شما تاثیر به سزایی دارد. از ویژگی های تولید محتوا خوب می توان به جدید بودن (حتی مقاله خود را کپی نکنید)، مفید بودن برای کاربران هدف و همچنین شامل متن و عکس بودن اشاره کرد. همچنین برای تولید یک محتوای خوب باید به خوبی تحقیق کرده باشید و به موقع آن را بروزرسانی کنید.
  3. کلمه کلیدی: خودتان را به جای کاربر بگذارید و فکر کنید که درباره این مطلب چه کلماتی را جستجو خواهید کرد. یک لیست تهیه کنید و از بین آن ها کلماتی که خاص هستند را انتخاب کنید. همچنین می توانید از ابزارهای آنلاینی که کلمه کلیدی پیشنهاد می دهند نیز استفاده کنید.
  4. لینک داخلی: هر چه مدت زمانی که کاربر در سایت شما می گذراند بیشتر باشد، رتبه سئو شما بهتر می شود. یکی از روش های نگه داشتن کاربر در داخل سایت لینک های داخلی هستند که باعث می شوند کاربر مجبور به ادامه حضور در سایت شما بشود.
  5. عنوان و توضیحات: در دید اول این عنوان و توضیحات زیر عنوان شما است که می تواند کاربر را جذب کند. سعی کنید در هر مقاله حداقل تیتر ۱ و ۲ را داشته باشید، محتوای زیر تیتر ها با فونت اقلا ۱۲ و پاراگراف های شما ۴ یا ۵ خطی باشند. همچنین قسمت های مهم هر پاراگراف به صورت بولد یا ایتالیک بنویسید. در خلال متن نیز باید از تعدادی تصاویر استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که تعداد این عکس ها نباید به قدری باشد که صفحه شما هنگام بارگزاری کند شود. از طرفی مطلب شما می بایست دارای دسته بندی مشخصی باشد تا کاربران به راحتی بتوانند مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند.
  6. سرعت بارگزاری: این عامل نیز در رتبه بندی سایت شما در گوگل موثر است. برای مثال شرکت هایی که به طور کامل به کاربران اینترنتی خود وابسته هستند و در این مسیر رشد قابل ملاحظه ای نیز داشته اند، به ازای هر یک ثانیه افزایش زمان بارگزاری سایت خود تا ۱٫۶ میلیارد دلار زیان می دهند. این سرعت همچنین تاثیر مستقیمی بر روی نرخ تبدیل کاربران به مشتریان نیز دارد.
  7. استفاده از Alt Text: برای تصاویر خود حتما متن جایگزین داشته باشید. شما می توانید از کلمه یا کلمات کلیدی خود برای متن جایگزین عکس های خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا گوگل شما را در رتبه بالاتری قرار دهد.
  8. اطلاعات تماس: قراردادن اطلاعات تماس و راه های ارتباطی باعث می شود تا گوگل شما را به عنوان یک فروشگاه به رسمیت شناخته و همین امر باعث می شود تا رتبه بندی شما بهبود پیدا کند. از طرفی کاربران نیز به سایت هایی که راه های ارتباطی معتبر دارند اعتماد بیشتری دارند و همین امر می تواند بر نرخ تبدیل کاربران به مشتری نیز تاثیر مثبت بگذارد.

سئو خارجی چیست؟

سئو خارجی یا Off Page SEO بر خلاف سئو درون صفحه فرآیندی است که متخصص بهینه سازی کنترل چندانی بر آن ندارد. این فرآیند به شکل حداکثری بر روی به دست آوردن پیوند دهندگان خارجی تمرکز دارد تا سایت یا مقاله شما را به سایت یا مقاله خود پیوند دهند. هر چقدر این اتفاق بیشتر بیفتد، رتبه بندی سایت و مقاله شما بهتر خواهد شد. در این مورد در مقاله های بعدی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO به روشی می گویند که در آن متخصص بهینه سازی با استفاده از روش ها و راهنمایی های قانونی موتورهای جستجو رتبه سایت یا مقاله خود را بهبود ببخشد. در این روش سئوکار از هیچ روش خلاف قانونی برای بهبود رتبه بندی خود استفاده نمی کند.

سئو

 

سئو کلاه سیاه چیست؟

همانطور که می توانید حدس بزنید سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO نقطه مقابل سئو کلاه سفید می باشد. در این روش متخصص بهینه سازی با استفاده از دستوراتی به منظور فریب، دستکاری و دور زدن الگوریتم های موتورهای جستجو سعی در بالا آوردن رتبه سایت یا مقاله خود می کند. لازم است بدانید که این روش های توسط هیچ موتور جستجویی تایید نمی شود . و در صورت مشاهده امکان حذف دائمی از پایگاه داده ها نیز وجود دارد.

یوزبیت نیز همانند دیگر سایت های فعال همیشه سعی در بهبود رتبه سئو خود بوده و می باشد که البته در این راستا به موفقیت های خوبی هم رسیده است. فرآیند سئو شاید به نظر ساده بیاید ولی هیچ کس نمی تواند زمانبر بودن آن را انکار کند. از اینرو کاربران یوزبیت می توانند از این مزیت استفاده کنند و با رعایت کردن اصول مهم سئو در همان ابتدای کار نیز می توانند در صفحات ابتدایی گوگل قرار بگیرند.

با ما همراه باشید تا در مقاله های بعدی با مفهوم سئو و روش های انجام آن بیشتر آشنا شوید.

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار