۱۲ استراتژی کاربردی برای انتخاب محصول سودآور

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که کارآفرینان با آن مواجه می‌شوند، انتخاب محصول قابل فروش است. محصولات مد روز که به صورت تکی یا گروهی فروخته می‌شوند.

باید اقرار کنیم که انتخاب محصول سودآور، کار دشواری است و اهمیت فروش محصولی که مردم به آن نیاز داشته باشند، حتی می‌تواند خلاق‌ترین آدم‌ها را نیز زمین‌گیر کند. اغلب این حس وجود دارد که هر چیزی که می‌توانید بفروشید را افراد دیگری قبلا فروخته‌اند. جدای از این واقعیت که در زمینه فروش محصولات ترند یا همان مد روز، رقابت شدیدی نیز وجود دارد.

خوشبختانه، هنوز هم محصولات زیادی وجود دارند که می‌توانید به فروش برسانید و محصولات جدیدی که هر روزه در بازارهای مختلف می‌بینید، سند این ادعا می‌باشند. برای اینکه در این زمینه به شما کمک کنیم، یک لیست کوتاه از استراتژی‌های کاربردی انتخاب محصول قابل فروش برای شما تهیه کرده‌ایم که بتوانید در فروشگاه آنلاین خود بفروشید.

انتخاب محصول برای حل کردن مشکل مشتریان

۱٫ یکی از مشکلات مشتریان را حل کنید

حل کردن مشکل مشتریان ، یکی از راه‌های موثر ساخت محصولی است که خواهان داشته باشد. اگر سردردهای معمولی درد نداشتند، برند Tylenol هیچ وقت به وجود نمی‌آمد. در این روش، باید به دنبال تجربه‌های ناخوشایند و خسته‌کننده کاربران از انتخابات کنونی آن‌ها باشید.

هر وقت که راجب خط تولید یک محصول خسته‌کننده چیزی می‌شنوید، حواستان را جمع کنید. آگاهی از مشکلات و دلخوری‌های روزمره مردم، می‌تواند در نهایت شما را به ایده محصولی که می‌خواهید، برساند.

انتخاب محصول برا اساس سرگرمی‌های جذاب

۲٫ به دنبال سرگرمی‌های جذاب باشید

وقتی که مصرف‌کنندگان در مورد یک نوع خاصی از سرگرمی‌ها، هیجان داشته باشند، تمایل بیشتری به صرف پول برای رسیدن به محصولی که می‌خواهند، دارند. این تمایل به پرداخت، می‌تواند یک عنصر کیفی بسیار مهم در ارزیابی پتانسیل یک محصول یا خط تولید، باشد.

برای مثال، می‌توان به تب اسپینری اشاره کرد که در یک برهه زمانی، تمام جامعه را فرا گرفته بود و انواع مختلفی نیز از آن تولید و به فروش رسید. تقریبا می‌توان گفت که تمام تولیدکننده‌های انواع مختلف اسپینر از یک سود مقطعی استفاده کردند.

انتخاب محصول بر اساس علائق شخصی

۳٫ به دنبال علائق شخصی‌تان بروید

با اینکه انتخاب یک محصول بر اساس علائق شخصی، همیشه با ریسک همراه بوده است، اما نمی‌توان گفت که حتما منجر به یک فاجعه می‌شود. برعکس، استفاده از دانش شخصی خودتان در مورد ساخت یک محصول خاص، می‌تواند بسیار سودآور باشد.

ساخت یک کسب و کار نوپا بسیار سخت است. اگر شما به طور کامل خودتان را وقف محصولی که برای فروش دارید، کرده باشید، با انگیزه‌تر خواهید بود و به تلاش بیشتری از موانع عبور می‌کنید.

Moorea Seal یکی از افرادی است که به دنبال علائق شخصی خود به عنوان محصولی برای فروش رفت. او که در ابتدا در وبلاگ‌ خود طرح‌های گرافیکی خود در زمینه جواهرات را منتشر می‌کرد، بعد از چند سال یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کرد و در حال حاضر یک کسب و کار موفق در زمینه جواهرات و اکسسوری را اداره می‌کند.

نقش تجربیات حرفه ای در انتخاب محصول

۴٫ تجربیات حرفه‌ای خود را در نظر بگیرید

آیا کار کردن در یک صنعت خاص، زیر و بم آن کار را به شما یاد داده است؟ داشتن مهارت یا تجربیات مختلف در یک زمینه خاص، جایگاه شما را نسبت به آدم‌های عادی آن حوزه، ارتقا می‌دهد. تبدیل مهارت خود، به یک تجارت آنلاین ، روش بسیار خوبی برای ورود به بازار، با مزیتی است که نمی‌توان آن را کپی کرد.

انتخاب محصول ترند بازار

۵٫ بر روی محصولات ترند سرمایه‌گذاری کنید

شناسایی سریع یک ترند و همسو شدن با آن می‌تواند به بردی بزرگ برای یک کسب‌وکار به تبدیل شود. با این کار شما جایی را در بازار برای خودتان باز می‌کنید و قبل از اینکه بقیه حتی شانسی داشته باشند، خودتان را به عنوان پیشرو در تولید یک محصول معرفی می‌کنید. همچنین با توجه به طبیعت دیجیتال مارکتینگ، هزینه تبلیغاتی شما بسیار پایین‌تر خواهد بود.

نکته کلیدی در این مورد این است که تب‌های زودگذر را با ترند اشتباه نگیرید. تب زودگذر به محصولاتی گفته می‌شود که به خاطر تازگی ایده و یا با یک فریب زیرکانه به شهرت رسیده‌اند، و در حالی‌ که پتانسیل سوددهی بالایی دارند، اما عمرشان چندان طولانی نیست. در مقابل، ترند، اغلب شیوه و روش جدیدی برای برآورده کردن نیازی است که در گذشته نیز با پاسخ همراه بوده است. به همین خاطر هم، تقاضا برای ترند با طول عمر بیشتری مواجه می‌شود.

هشتگ‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های گوگل‌ترند، ترند هانتر و ردیت نیز می‌توانند در زمینه یافتن محصولات ترند به شما کمک کنند.

نظر مشتریان درباره انتخاب محصول

۶٫ نظر مشتریان در مورد محصولات موجود را بخوانید

اگر در حال حاضر یک فروشگاه آنلاین ثبت شده با فروش کم دارید، نظرات مصرف‌کنندگان در مورد محصول خود را مطالعه کنید. آیا بازخوردی وجود دارد که به شما در تولید محصول بعدی‌تان کمک کند؟

به انتقادات و کم و کاستی‌های ذکر شده توسط مصرف‌کنندگان توجه کنید!

اگر در حال حاضر فروشگاه فعالی ندارید، می‌توانید به نظرات مشتریان در مورد محصولات دیگر برند‌های موجود در صنعت مورد نظرتان، دقت کنید. مصرف‌کنندگان چه نیازهایی را در نظرات خود اعلام می‌کنند؟

اگر در مورد یک برند یا دسته‌بندی یک محصول مطمئن نیستید، برروی برند و محصولاتی تمرکز کنید که آن افراد تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

انتخاب محصول با کلمه های کلیدی

۷٫ محصول خود را در کلمه‌های کلیدی موتورهای جست‌وجو بیابید

ترافیک واقعی بدست آمده از موتورهای جست‌وجو،یک کانال بازاریابی بسیار مهم است. با گشت‌وگذار در کلمه‌های کلیدی موتورهای جست‌وجو، شما در واقع به دنبال محصولی می‌گردید که مردم از همین الان به دنبالش هستند.

این یک رویکرد کاملا فنی است که برای به سرانجام رساندن آن، باید درک متوسطی از نحوه نوشتار کلمات کلیدی و همچنین نحوه بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو داشته باشید. مزیت این روش این است که تنظیم محصول مورد نظر خود با کلمه‌های کلیدی موجود، باعث می‌شود که به صورت خودکار ترافیک خوبی از گوگل دریافت کنید، اما این استراتژی نیز، ریسک‌های مختص خود را دارد. برای مثال، اگر تنها بر روی این کلمات کلیدی تمرکز کنید، در معرض تغییرات فراوانی از طرف الگوریتم گوگل قرار می‌گیرید.

آزمون لیموتس را برای انتخاب محصول انجام دهید

۸٫ آزمون لیتموس را قبل از انتشار نسخه نهایی انجام دهید

همانطور که قبلا گفتیم، ارزیابی واقعی محصول تنها زمانی اتفاق می‌افتد که پولی جابه‌جا شود، در نتیجه تا زمانی که مشتریان شما پول را به حساب‌تان واریز نکرده‌اند، نمی‌توانید از کارتان مطمئن باشید.

با این حال، بدست آوردن سطح مشخصی از علاقه و اطمینان مشتریان، قبل از انتشار محصول، اهمیت غیرقابل انکاری دارد. حتی محصولات بزرگ هم، بدون مشتری شکست می‌خورند. اگر ایده دارید، اما آمادگی کامل برای سرمایه‌گذاری سنگین بر روی ایده خود را ندارید، یک صفحه فرود طراحی کنید تا بتوانید پتانسیل محصول خود را با نظرات مشتریان بسنجید. امکان قرار دادن مشخصاتی نظیر ایمیل یا شماره تلفن را نیز در این صفحه تعبیه کنید و از کاربران بخواهید تا نظر خود را در مورد نمونه اولیه محصول به انتشار بگذارند. همچنین کمی تبلیغات پولی انجام دهید تا اندکی ترافیک به سوی سایت شما روانه شود.

مسلما فاکتورهای زیادی برای موفقیت کمپین شما وجود دارد، اما هر بازخورد، اطلاعات جدیدی را به شما می‌دهد.

انتخاب محصول ترند بازارهای مختلف

۹٫ محصول ترند بازارهای مختلف را بیابید

اگر ترجیح می‌دهید که محصولات خود را در فروشگاه آنلاین خودتان بفروشید، باز هم می‌توانید از محصولات ترند در دیگر فروشگاه‌های آنلاین الهام بگیرید. برای این کار می‌توانید از سایت‌هایی مثل آمازون و ای‌بی کمک بگیرید. در این سایت‌ها، بخش‌هایی با عنوان پرفروش‌ترین‌ها یا خواستنی‌ترین‌ها وجود دارد که اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما می‌گذارد.

البته تنها به این دو سایت بسنده نکنید. بازارهای آنلاین زیادی وجود دارند که مسلما هر کدام‌شان حرفی برای گفتن دارند.

سود حاشیه ای بالا برای انتخاب محصول

۱۰٫ به دنبال انتخاب محصول با حاشیه سود بیشتر باشید!

محصول با هزینه نهایی پایین، ریسک کمتری برای شروع یک تجارت را به همراه دارد، چرا که این محصولات به نسبت محصولاتی که تولید آن‌ها هزینه‌بر است، حاشیه سود بیشتری دارند. در زمان قیمت‌گذاری محصول خود، باید تمامی منابعی که برای تولید آن محصول استفاده کرده‌اید را در نظر بگیرید.

شما نه تنها باید هزینه تولید را محاسبه کنید، بلکه باید هزینه نگه‌داری، تبلیغات و ارسال آن را هم برای قیمت‌گذاری در نظر بگیرید. به دنبال موارد کم هزینه‌ای بگردید که نرخ بازگشت سرمایه بالایی داشته باشند. یادتان باشد که محصولات کم‌وزن، راحت‌تر هم ارسال می‌شوند. این نکته را هم فراموش نکنید که اگر یک محصول قیمت بالایی برای خرید کلی ندارد، به این معنی نیست که بازگشت سرمایه خوبی ندارد.

تحقیق برای انتخاب محصول

۱۱٫ تحقیق خود را با محصولات مرتبط آغاز کنید

آیا در حال حاضر به دسته خاصی از محصولات علاقه دارید؟ محصولاتی که مصرف‌کنندگان در این دسته‌بندی خریداری می‌کنند را بررسی کنید. باز هم می‌توان به آمازون و ای‌بی به عنوان دو منبع خوب برای رسیدن به این اطلاعات اشاره کرد. هر چند که این دو، تنها بازارهای آنلاین نیستند!

  • محصولاتی که مصرف‌کنندگان اغلب با هم می‌خرند.
  • محصولات دیگری که مصرف‌کنندگان خریداری می‌کنند.
  • محصولات مشابهی که آمازون پیشنهاد می‌دهد.
  • محصولات مرتبطی که تبلیغ شده‌اند.

فکر باز برای انتخاب محصول

۱۲٫ همیشه به آینده نگاه کنید

یکی از بهترین استراتژی‌هایی که برای انتخاب محصول می‌توانید به کار بگیرید، داشتن یک چشم و یک ذهن باز است.

ایده‌های جدید در عجیب‌ترین زمان‌های ممکن به شما می‌رسد. پس همیشه حواستان باشد که هیچ‌کدام از آن‌ها را از دست ندهید. همیشه در گوشی‌تان یا در دفترچه‌ای که همیشه همراه دارید، ایده‌های جدید را یادداشت کنید تا بعدا بتوانید یک تحقیق بازاری کامل برای‌شان انجام دهید.

از چه طریقی به سراغ انتخاب محصول خود می‌روید؟

اینکه کدام‌یک از استراتژی‌های بالا را برای انتخاب محصول استفاده می‌کنید، به شرایط شما بستگی دارد، اما این نکته آخر را فراموش نکنید:

از انتخاب محصول در دسته‌بندی‌های کوچک نترسید!

همیشه نیازی نیست که برای سودآوری به سراغ محصولات بزرگ، با هزینه زیاد بروید. انتخاب یک محصول کوچک با هزینه تولید کمتر، سود بیشتری را نصیب شما خواهد کرد.

با ما در مقاله بعد درمورد مکان‌هایی که می‌توانید در آن‌ها محصول مورد نظر خود را بیابید، همراه باشید.

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار