پورتال چیست و چه تفاوت هایی با وب‌سایت دارد؟

پورتال واژه‌ای است که شاید خیلی زیاد شنیده باشید. مثلا شنیده‌اید که سایت دانشگاه را پرتال نیز خطاب می‌کنند. اما سوال اینجاست که وقتی برای انتخاب واحد به پورتال دانشجویی خود رفتید، تفاوت آن را با سایت‌‌ها متوجه شدید؟ در این مقاله می‌توانید با مفهوم پورتال ، تاریخچه، انواع و همچنین تفاوت آن با وب‌سایت آشنا شوید.

اما برسیم به پورتال چیست

پورتال چیست؟

وب‌سایت Liferay پورتال را یک پلتفورم بر مبنای وب معرفی کرده است که اطلاعات وسیعی را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در یک صفحه قرار می‌دهد. این اطلاعات، همچنین به صورت خودکار و با توجه به علایق هر کاربر به وی نشان داده می‌شود. البته این قابلیت همزمان با تجربه کاربری بهبود پیدا می‌کند و نتایج بهتری به کاربر نمایش داده می‌شود. همچنین در پورتال‌های نسل جدید امکان شخصی‌سازی اطلاعات نمایش داده شده نیز برای کاربران فراهم شده است.

با گذشت زمان، پورتال‌های ساده‌ای که تنها کارشان ارائه اطلاعات بود، به پلتفروم‌هایی تبدیل شدند که نیازهای اصلی کاربران دیجیتال را برطرف می‌کردند که در نهایت پایشان به تجارت الکترونیک نیز باز شد. سایت Business Dictionary پورتال را به این شکل تعریف کرده است:

وب‌سایتی که به عنوان یک دروازه یا یک ورودی اصلی، بر روی اینترنت و برای یک زمینه یا صنعت خاص عمل می کند. هر پورتال حداقل یکی از چهار مورد زیر را برای کاربران خود فراهم می‌کند. ۱) موتورهای جستجو، ۲) ایمیل، ۳) لینک به دیگر سایت‌ها و ۴) محتوای اختصاصی

پورتال‌ها همچنین می‌توانند امکاناتی نظیر چت، لیست اعضا، دانلود رایگان و غیره را در اختیار کاربران خود قرار دهند. پورتال‌هایی مثل AOL, MSN, Netcenter و  Yahoo درآمد خود را از حق عضویت اعضا و یا فروش فضای تبلیغاتی بدست می‌آورند.

وب‌پورتال‌ها به دنبال دسترسی اختصاصی هستند!

مشکلی که وب‌پورتال‌ها در ابتدای دوران ظهور اینترنت به دنبال حلش بودند، یافتن محتوای مناسب بود. از آنجایی که اینترنت دایره وسیعی از اطلاعات را در دسترس کاربران قرار می‌دهد، یافتن اطلاعات مرتبط و مناسب با علایق کاربران کار بسیار سختی بود. پورتال ها در واقع می‌توانستند محتواهای گزینشی را به منظور فراهم کردن یک تجربه سفارشی برای کاربران فراهم کنند.

مفهوم پورتال

پورتال چیست؟

خب اجازه بدهید کمی ساده‌تر مفهوم پورتال را توضیح بدهم. پورتال در واقع فضایی برای ارائه اطلاعات و خدمات دیجیتال به کاربران اینترنت می‌باشد. شخصی سازی کردن، انطباق پذیری، یکپارچه سازی و ارائه انجمن‌های مختلف از جمله کاربردهای مهم آن‌ها می‌باشند.

ویژگی مشترکی که در تمامی پورتال ها یافت می‌شود، دسترسی اختصاصی بر اساس نیاز تعریف شده و یا تخمین‌زده شده کاربر می‌باشد. برای مثال، سازمان‌های مختلف از برنامه‌های متفاوتی برای انجام امور روزمره خود استفاده می‌کنند. مثلا یک نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی، یک نرم‌افزار برای بخش فروش و همچنین یک نرم‌افزار برای ارتباطات درون سازمانی دارند. استفاده از همه این‌ها به شکل مجزا می‌تواند برای کارمندان گیج کننده باشد، اما با استفاده از یک پورتال سازمانی می‌توان تمامی این بخش‌ها را در یک فضا در دسترس کارمندان قرار داد. همچنین با استفاده از این تکنولوژی می توان برای هر بخش از سازمان دسترسی‌های متفاوتی قرار داد تا به نوعی هر بخش دسترسی اختصاصی خود را داشته باشد.

حال فرض کنید این دسترسی‌ها برای بی‌نهایت کاربر فراهم شود. برای مثال یک لباس فروشی می تواند با استفاده از وب‌پورتال، لباس‌های مورد نظر کاربران خود را به آن‌ها پیشنهاد دهد. جالب شد، نه!

اجازه بدهید تاریخچه پورتال‌ها را بررسی کنیم تا به قسمت جذاب ماجرا برسیم!

وب پورتال

تاریخچه وب‌‌پورتال‌ها

وب‌پورتال‌ها با پیشرفت اینترنت و تکنولوژی و دقیقا زمانی که دیگر نیاز نبود برای استفاده از یک برنامه، دیگر برنامه‌ها را بست به وجود آمدند. آن ها در طی سه نسل به پلتفورم‌های تجارت الکترونیک تبدیل شده اند و آینده‌ای روشن را در این زمینه رقم زده‌اند.

 • پورتال نسل اول: نسل اول پورتال‌ها تنها اطلاعات و مستنداتی ثابت را می‌توانست در اختیار کاربران خود قرار دهد. کاربران این نسل، اطلاعاتی از قبیل سیاست‌های اعلام شده سازمان، اخبار، فرم‌های استخدامی، اطلاعات مربوط به کاربران و از این دست را دریافت می‌کردند. Yahoo و Excited به عنوان اولین نمونه‌های پورتال شناخته می‌شوند.
 • پورتال نسل دوم: این نسل نیز همچون نسل پیشین خود، به دنبال ارائه اطلاعات جامع به کاربران خود بود. اما تفاوتی که این نسل را از پیشینیان خود متمایز می‌ساخت، قابلیت همکاری درون سازمانی بود. این نسل به کاربران خود اجازه می‌داد تا بتوانند با استفاده از آن با همکاران خود ارتباط برقرار کنند و کارهای خود را پیش ببرند. همچنین در پورتال نسل دوم، امکان سامان‌دهی و مدیریت محتوای تولیدی نیز وجود داشت.
 • پورتال نسل سوم: این نسل با فراهم کردن امکانات ویژه‌ای برای تجارت الکترونیک، انقلاب بزرگی در این صنعت به وجود آورد. این پورتال ها از کارمندان فروش بگیر تا تولید‌کننده و مصرف‌کننده را به هم وصل می کنند. ویژگی منحصر به فرد این نسل، امکان اتصال برنامه‌های اجرا شده بر روی سرورهای مختلف از طریق یک ورودی واحد‌ می‌باشد. علاوه بر این، نسل سوم می‌تواند اطلاعات و خدمات خاص ارائه شده به یک کاربر را بر اساس تجربه های کاربری قبلی او برایش فراهم کند.

خب تا این جای کار، پورتال نسل سوم توانسته است شیرینی قضیه را بیشتر کند. اما اگر هنوز هم تفاوت پورتال و سایت را متوجه نشده‌اید، اجازه بدهید سوال اولمان را جواب بدهیم.

پورتال

تفاوت وب سایت و وب‌پورتال

بالاتر اشاره کردیم که یکی از ویژگی‌های وب‌پورتال‌ها خاصیت انطباق‌پذیری آن‌هاست. اما انطباق‌پذیری یعنی چه؟

به شکل ساده می‌توان گفت که انطباق‌پذیری یعنی وب‌سایت‌ها به صورت خودکار خود را با نیازهای کاربران تطبیق نمی‌دهند اما پورتال‌ با استفاده از اطلاعاتی که از تجربه کاربرها بدست می‌آورد، خود را به‌روزرسانی می کند.

دیگر تفاوت این دو، در انعطاف‌پذیری وب‌پورتال‌هاست. شما نمی‌توانید محتوای درون وب‌سایت را به راحتی تغییر دهید، اما در یک پورتال شما به راحتی می‌توانید از قسمت کنترل‌پنل محتوای تولیدی خود را تغییر دهید!

همچنین می‌توان به این نکته اشاره کرد که وب‌سایت با کاربران خود ارتباط برقرار نمی‌کند و فقط به ارائه اطلاعات می‌پردازد، اما وب‌پورتال‌ها با قابلیت جمع آوری اطلاعات خود، با کاربران نیز ارتباط برقرار می‌کنند.

پورتال

انواع پورتال‌ها

پورتال‌ها را می‌توان از لحاظ نوع ساختار به چند دسته و احتمالا چند زیردسته تقسیم کرد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

 • پورتال‌های سازمانی: در این نوع پورتال که شاید متداول‌ترین نوع آن‌ها نیز به حساب بیاید، کاربران از اینترانت یا یک شبکه درون‌سازمانی استفاده می‌کنند که در آن به اخبار و اطلاعیه‌ها، برنامه‌های مختلف سازمان و همچنین پنل ارتباطی درون‌سازمانی دسترسی دارند.
 • پورتال‌های شرکتی: این نوع از پورتال‌ها دسترسی شخصی به بخشی از اطلاعات شرکت را برای کارمندان و شرکای تجاری خود فراهم می کنند. وب‌سایت‌های مختلف یک شرکت نیز می توانند هر کدام بخشی از یک پورتال باشند.
 • پورتال‌های فضای باز: در این مدل، پورتال‌ها به پشتیبانی از انواع تجارت الکترونیک می پردازند و فضایی را برای انجام معاملات تجارت الکترونیک برای کاربران خود فراهم می‌کنند. همچنین این مدل برای جذب خریدار یا فروشنده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پورتال‌های عمودی: هدف پورتال عمودی، ارائه اطلاعات و خدمات تخصصی در یک رشته و یا صنعت خاص می‌باشد.
 • پورتال‌های افقی: این پورتال‌ها سعی در ارائه اطلاعات در زمینه‌های متفاوتی دارند. آن‌ها کاربران عمومی را در نظر گرفته و اطلاعاتی ارائه می‌دهند که برای اکثریت مفید باشد.

 

در زیر همین پست می‌توانید با من صحبت کنید و به تکمیل این مقاله کمک کنید.

همچنین باید بگویم که اگر به دنبال تجارت الکترونیک به شکل نوین هستید، یوزبیت این امکان را به بهترین شکل برای شما فراهم کرده است. با ما همراه باشید!

 

آینده در دستان ش-ماست. فاصله را بردارید!

 

 

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

2 دیدگاه On پورتال چیست و چه تفاوت هایی با وب‌سایت دارد؟

 • مقاله بسیار عالی و مفیدی بود. میتوانید این مورد رو به مقاله اضافه کنید که پورتال ها بستری برای راه اندازی سامانه های خدمات الکترونیکی هستن و نقش پورتال ها در این مورد خیلی پررنگ تر هستش

  • متشکرم که دیدگاه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. حتما همینطور است که نقش پورتال‌ها در توسعه خدمات الکترونیکی غیر قابل انکار است.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار