نود(Node) چیست؟ آشنایی با انواع نودهای بلاک چین

اگر به تازگی وارد دنیای جذاب رمزارزها شده باشید شاید تابحال واژه نود یا گره را نشنیده باشید و یا شاید مدتی است که در این دنیای پر تب و تاب فعالیت میکنید اما نمیدانید که نود چیست. این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد نود و انواع آن را در اختیار شما قرار میدهد. گره بیت کوین مبحث مهمی از بلاک چین است. با یوزبیت همراه باشید.

نود (Node) چیست؟

همانطور که در مقاله ” بلاک چین چیست؟ ” توضیح دادیم، شبکه بلاک چین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز است که همین عدم تمرکز که امنیت فوق بالا را برای شبکه به ارمغان آورده باعث شده تا جذابیت این بحث دو چندان شود.

یک شبکه غیرمتمرکز یعنی شبکه‎ ای که توسط هیچ فرد یا سازمان خاصی مدیریت و کنترل نمیشود بلکه مدیریت شبکه بر عهده همه کاربرانی است که در این شبکه فعال هستند.

گره بیت کوین

در اینصورت همه کاربرانی که به بلاک چین متصل هستند وظایفی را بر عهده دارند و باید اعمال خاصی را انجام دهند تا شبکه پایدار بوده و روال طبیعی خود را بدون بروز مشکلی طی کند.

به کاربرانی که به شبکه بلاک چین متصل هستند و هر کدام وظیفه‎ ای را انجام میدهند نود(Node) یا گره میگویند.

گره‎ ها انواع متفاوتی دارند اما تقریبا هر کدام از آنها ویژگی‎های یکسانی دارند. وجود نودها برای امنیت و کارکرد بی‎نقص شبکه بلاک چین حیاتی میباشد، از همین رو ورود و فعالیت در جامعه ارز دیجیتال مسئولیت‎هایی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

گره بیت کوین

در محیط بلاک چین بیت کوین دو نوع گره وجود دارد که هر کدام ویژگی و وظایف خاصی را دنبال میکنند.

در مورد بیت کوین بیشتر بخوانید : ” همه چیز درباره ملکه بیت ها

گره بیت کوین به دو بخش نود کامل(Full Node) و نود سبک(Lightweight Node) تقسیم میشود که در ادامه در مورد آنها توضیح میدهیم.

گره بیت کوین

نود کامل(Full Node)

این نوع گره یک کپی از کل بلاک چین را در خود ذخیره کرده و امنیت و صحت داده‎ ها را نیز تضمین میکند; در نتیجه ایمن‎ تر شده و میتوانند برخی عملیات ویژه مانند تراکنش‎ های خصوصی و ارسال آنی را انجام دهند. فول نود در شبکه بلاک چین بیت کوین بعنوان سرور محسوب شده و وظیفه اصلی آن حفظ اجماع بین نودهای دیگر و تایید نهایی تراکنش ‎هاست.

نودهای کامل میتوانند برای آینده بلاک چین تصمیم بگیرند. اگر قرار باشد تغییراتی در شبکه ایجاد شود نودهای کامل به آن رای میدهند و برای ایجاد یک تغییر با هم توافق میکنند. در برخی مواقع توافق بین فول نود ها صورت نمیگرد و بالاجبار راه خود را از یکدیگر جدا کرده و شبکه را به دو شاخه مستقل تقسیم میکنند; به این اتفاق فورک میگویند.

در مورد فورک و انواع آن و همچنین نحوه ایجاد یک فورک بیشتر بخوانید:

”  فورک چیست؟ همه چیز در مورد فورک ‎ها

نود سبک(Lightweight Node) یا SPV

نوع دوم گره بیت کوین، نود سبک یا نودهای تایید کننده پرداخت ساده یا باختصار SPV نام دارند که به هر کاربر مشارکت کننده در شبکه اطلاق میشود.

این گره ‎ها برای اینکه بتوانند مشارکت داشته باشند باید به نودهای کامل متصل شوند. از آنجایی که نود سبک متکی به فول نود است پس یک کپی کامل از بلاک چین را دریافت نمیکند. نود SPV فقط بدنبال وضعیت حال حاضر است تا بتواند فقط آخرین بلاک را برای پردازش انتقال دهد.

اجماع در بلاک چین

در فضای فعالیت رمزارزها واژه مهمی وجود دارد بنام اجماع! اجماع در بلاک چین اینگونه تعریف میشود

به مجموعه قوانینی که توسط اکثریت کاربران شبکه ایجاد شده و باعث میشود یک شبکه بلاک چین بر آن اساس فعالیت کرده و اعتبار اطلاعات نوشته شده در بلوک ‎ها را تایید نماید اصطلاحا اجماع گفته میشود.

از آنجایی که شبکه بلاک چین یک شبکه غیرمتمرکز است هر موضوع مورد بحث در شبکه باید به توافق تعداد زیادی از افراد برسد که این امر با پیچیدگی ‎های زیادی همراه خواهد بود. برای ساده ‎تر کردن این عمل الگوریتم ‎هایی وجود دارند که رایج‎ ترین آنها دو نوع الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) و اثبات سهام(Proof of Stack) میباشند.

اتکا به نودهای کامل برای اجرای قوانین و تایید اعتبار تراکنش‎ ها یک عامل مشترک بین تمام الگوریتم‎ های اجماع میباشد. بدین معنا که اجماع باید توسط فول نود ها صورت بگیرد.

رایج‎ ترین حمله‎ ای که شبکه بلاک چین را تهدید میکند حمله ۵۱ درصدی نام دارد که دقیقا اجماع را هدف گرفته است. در این حمله بیش از نصف قدرت شبکه در اختیار یک نهاد که میتواند یک فرد یا گروهی از افراد باشد قرار میگیرد. در اینصورت قدرت اجماع در دست آنها بوده و میتوانند به هر صورتی که بخواهند قوانین را تغییر دهند.

ارز دیجیتال

جمع ‎بندی

گره بیت کوین یا نود بیت کوین در واقع مثال جامع و کاملی از یک گره شبکه بلاک چین است که انواع مختلفی دارد. دو نوع گره بیت کوین وجود دارد که گره اصلی را گره کامل یا فول نود مینامند که وظیفه اصلی آن حفظ اجماع و تایید تراکنش ها بوده و البته یکی از زیبایی‎ های بلاک چین این است که هر فرد یا هر گره بیت کوین معمولی میتواند تبدیل به یک فول نود شده و امنیت و عدم تمرکز شبکه را افزایش دهد.

نوع دوم از گره بیت کوین اما نوع ساده‎ تر آن بوده که به آن نود سبک میگویند که در واقع هر کاربری است که به شبکه بلاک چین متصل میباشد.

از انواع گره بیت کوین، نوع کامل یا فول نود آن دارای زیرمجموعه‎ های مختلفی است که وظایف یک فول نود بر اساس موقعیت‎ های متفاوت شبکه بین هر کدام از آنها تقسیم شده است.

تصمیم‎گیری در مورد تغییرات و آینده شبکه نیز بر عهده فول نودها بوده و میتوانند باعث ایجاد فورک‎ها شوند.

 

 

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار