عرضه اولیه کوین یا سرمایه گذاری توکنی چیست؟

این روزها همه از ICO یا عرضه اولیه کوین به عنوان یک سرمایه گذاری صحبت می‌کنند، شما چطور؟!

کلیشه‌ای با چاشنی واقعیت!

اگر حتی کمی به مبحث زنجیره بلوکی (بلاک چین) و ارز دیجیتال علاقه داشته باشید یا باد چنین مفهومی را به گوشتان رسانده باشد باید اعتراف کنم که همزمان همای سعادت هم روی شانه‌هایتان نشسته است. شاید با اصطلاح ICO یا عرضه اولیه کوین برخورد داشته‌اید. اگر نمی خواهید از این قافله که با سرعت بالا و رو به جلو در حرکت است جا بمانید، ابتدا این مقاله را بخوانید تا متوجه مفهوم ICO شوید و سپس یکی از درشکه های این قافله را بخرید!

یک انتخاب و یک عمر رضایت!

مفهوم ICO یا عرضه اولیه کوین

مفهوم ICO یا همان عرضه اولیه کوین به زبان ساده

با مفهوم پیش‌خرید که آشنایی دارید؟ قطعا تا به حال خودتان یا یکی از اطرافیانتان واحدهای یک آپارتمان را پیش خرید کرده‌اید؛ شاید خودتان سر رشته ای در ساخت و ساز داشته باشید و واحد های آپارتمان خود را در حالت نیمه ساخته شده پیش‌فروش کرده‌اید!
دلیل پیش فروش هر چیزی از جمله ساختمان کاملا روشن است. بوی منفعت به مشامتان نمی‌رسد؟! قطعا منفعتی نهفته در این امر، افراد مختلف را جذب چنین سرمایه‌گذاری می‌کند .
همه می‌دانیم که مهمترین دلیل پیش‌فروش واحدهای یک ساختمان ناشی از بحران مالی سازنده در ادامه مسیر ساخت‌وسازش می‌باشد . از این رو به قول معروف آتش به مالش می‌زند و با فروش زودتر از موعد واحدها البته با قیمت پایین‌تر برای اتمام پروژه ساخت‌وساز خود جذب سرمایه می‌کند و به نوعی سود هنگفت خود را با خریداران واحد‌ها سهیم می‌شود .

اما نتیجه این مقاله هم به نفع خریدار است هم فروشنده! پنجاه – پنجاه!

چه در کسوت خریدار باشید و چه فروشنده ، ما در انتهای این مقاله با جان و دل میزبان تحیر و تعجب شما خواهیم بود.
منفعت اقتصادی شما در سطر به سطر این مقاله نهفته است. 

اصلا این ICO که دائم از آن حرف میزنیم، چیست؟

ICO چیست؟ ICO یک روش افزایش سرمایه است که در آن پروژه‌های جدید، توکن‌های اولیه خود را در ازای سهام ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین یا اتریوم به فروش می‌رسانند.در واقع ICO همان واحد‌هایی است که قبل از تکمیل شدن کل ساختمان پیش‌فروش می‌شوند و خریداران آن واحد‌ها از سود نهایی پروژه ساخت و ساز برخوردار می‌شوند.

نمی‌گوییم که می‌توانند واحد های خود را نگه دارند تا با قیمت بالاتری هم آن‌ها را بفروشند، چون قطعا خودتان  شامه اقتصادی‌تان حسابی فعال شده است!

عرضه اولیه کوین چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

عرضه اولیه کوین چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

همانطور که از مثال و تعریف بالا متوجه شدید، ICO یا همان عرضه اولیه کوین در واقع نوعی سهام است که شرکت‌ها برای جذب سرمایه راه‌اندازی پروژه‌های خود در اختیار کاربران قرار می‌دهند. حالا که ذهنتان آماده دریافت فوت و فن این معامله دو سر برد شده، بهتر است سری به تعریف تخصصی ICO بزنیم.

شرکت‌های مختلف که به دنبال عرضه ارزهای دیجیتال جدید به بازار گسترده و هیجان‌انگیز بلاک چین هستند، نیاز به یک پلتفورم اولیه دارند که در آن بتوانند از ارز دیجیتال خود استفاده کنند. هر ارز دیجیتالی به یک پشتوانه نیاز دارد و پشتوانه برخی از ارزهای دیجیتال، تکنولوژی‌ای است که به آن‌ها کاربرد و ارزش می‌دهد. در این بین برخی رمزارزها به دنبال ایجاد یک پلتفورم برای ارزش دادن به ارز دیجیتال خود رفته‌اند.

این پلتفورم می‌تواند جایی باشد که شما بتوانید بازی‌ها و برنامه‌های مورد علاقه خود را دانلود کنید، یا جایی که بتوانید حق‌الزحمه پرستار کودک خود را پرداحت کنید و یا شاید جایی باشد که شرکت‌های تجاری بتوانند بدون نیاز به واسطه، تراکنش‌های مالی خود را به راحتی انجام دهند. حالا فکر کنید جایی باشد که بتوانید همه موارد بالا و خیلی کارهای دیگر را به صورت اینترنتی و خیلی راحت‌تر، سریع‌تر و از همه مهم‌تر پر سودتر انجام دهید.

جذاب شد، نه؟!

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ICO

در مورد ICO حرف ها زیاد است و حوصله شما کم !
اولین و ساده‌ترین مزیت سرمایه گذاری در ICO گستردگی و سوددهی بالای این تجارت می‌باشد. در واقع شما می‌توانید با کمترین یا بیشترین پول ممکن در این فرآیند سرمایه‌گذاری کنید و سود ببرید. در بازار سهام شما می‌توانید با خرید یک سهام خوب و بعد از مدتی با فروش آن سهام با قیمت بالاتر ، خود را به یک سود کلان مهمان کنید. اما حواستان باشد ، منفعت شما در گرو یک انتخاب هوشمندانه است؛ باید توانایی پیدا کردن سهام خوب را داشته باشید.

اما در کنار مزیت‌هایی که سرمایه‌گذاری در ICO برای شما به همراه دارد، معایبی نیز در کمین شماست. از مهم‌ترین معایب این سیستم می توان به سواستفاده کلاه برداران با اسم ICO نام برد. از آنجایی که این سیستم هنوز مورد عنایت قرار نگرفته و قوانین خاصی در این‌باره وضع نشده است، هر کسی می‌تواند سیستم عرضه اولیه کوین خود را راه‌اندازی کرده و بعد از جذب سرمایه از سوی کاربران با جمله “شما را به خیر و مارا به سلامت” با تمام قوا پا به فرار بگذارد . پس قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه ابتدا از صحت و سلامت کار آن گروه اطمینان حاصل کنید تا در آینده‌ای نزدیک ساز و کار کنترلی برای این سیستم پر سود ارائه شود. در مقالات زیر درباره چند نمونه از کلاه‌برداری انجام شده در زمینه ارزهای دیجیتال صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه بکنید!

آیا با مفهوم فیشینگ آشنایی دارید؟

همه چیز درباره حمله داستینگ!

کلاه‌برداری پانزی!

کلاه‌برداری به شکل هرمی، ارز دیجیتال E2C!

چرا باید به عرضه اولیه کوین اعتماد کنید؟

چرا باید به این روش سرمایه‌گذاری اعتماد کنید؟

تاریخ جواب اغلب سوال‌های ماست ؛ همان جمله معروف که می‌گوید اگر از تاریخ عبرت نگیرید، محکومید به بدترین رخدادها!

در این راستا سری به تاریخچه ICO می‌زنیم :

سال ۲۰۱۳ بود که ریپل (Ripple) یک میلیون توکن را تحت عنوان عرضه اولیه توکن‌ها وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد و آن‌ها را در قبال واحد پولی فیات یا بیت کوین به سرمایه‌گذاران مستعد فروخت.
سال ۲۰۱۴ هم اتریوم دست به کار شد و بیشتر از ۱۸ میلیون دلار را در اوایل ۲۰۱۴ به عنوان بزرگترین ICO تا آن زمان، وارد بازار کرد و مثل برق رتبه اول را به تصاحب خود درآورد.

DAO اولین تلاش جذب سرمایه برای توکن جدید بر روی پلتفورم اتریوم بود. DAO با هدف ساخت یک سازمان غیرمتمرکز که در پروژه‌های بلاک‌چین دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند شروع به کار کرد اما ویژگی متمایز کننده آن اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی توسط دارندگان توکن‌ها بود. در حالی که DAO در زمینه افزایش سرمایه- بیشتر از ۱۵۰ میلیون دلار- پروژه موفقی بود، یک هکر ناشناخته توانست میلیون‌ها دلار را با استفاده از ضعف‌های تخصصی سیستم بیرون بکشد. هسته اولیه اتریوم تصمیم گرفت که بهترین عمل حرکت رو به جلو با ایجاد یک فورک مستحکم برای برگرداندن سرمایه‌های دزدیده شده می‌باشد.

پروژه‌های موفق عرضه اولیه کوین

پروژه های موفق عرضه اولیه کوین

ما با دلیل و مدرک و مطالعات شبانه روزی تیم یوزبیت جلو می‌آییم. عرضه اولیه کوین اغلب موفق بوده و خریداران خود را از سود بی‌نهایت محروم نکرده است.

در زیر چند نمونه پروژه‌هایی که عرضه اولیه کوین آن‌ها با موفقیت اجرا شده است را می‌بینیم که برای مشاهده لیست کامل می‌توانید به سایت Invest in Blockchain مراجعه کنید.

۱٫ NEO (همان Antshares سابق)

در حالی‌که اتریوم برای تصاحب جایگاه بیت‌کوین دندان تیز کرده بود ، NEO با سرعت غیرقابل پیش‌بینی یک مرحله جلو تر رفت.از اولین بلاک‌چین با منبع باز چینی که توسط Da Hongfei و تیم چینی‌اش در حال فرا گرفتن دنیای ارزهای کریپتو غرب است، حرف می‌زنیم!

اتریوم چینی یا همان NEO هم از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند اما علاوه بر آن، تبلیغات غیرمتمرکز، دارایی‌ها و هویت‌های دیجیتال هم دارد. موفقیت ICO آن‌ها را می‌توان وابسته به اسامی بزرگی که از آن پشتیبانی می‌کردند دانست. اگر یک توکن اتریوم می‌تواند به ۷۰۰ دلار در شرق برسد، پتانسیل بالای بازار میلیاردی چین آینده درخشانی را برای NEO ترسیم می‌کند.

۲٫ اتریوم

همین ابتدای مسیر باید بدانید اتریوم به عنوان دومین ارز کریپتو با ارزش در جهان، شناخته شده است. میخواهیم ادعا کنیم با چیزی ورای یک ارز کریپتو مواجهیم! اتریوم یک تکنولوژی مدیریتی است که برای ساخت و اجرای برنامه‌های غیر متمرکز بکار گرفته می‌شود. هم‌اکنون اتر در دومین جایگاه از لحاظ ارزش بعد از بیت کوین قرار دارد.

(بروزرسانی: در حال حاضر و در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، دومین ارز دیجیتال دنیا از لحاظ ارزش دلاری بیت‌کوین کش می‌باشد که یک فورک از خود بیت‌کوین است)

اطلاعات بیشتر در لینک زیر :

همه چیز در مورد اتریوم و قراردادهای غیرمتمرکز

۳٫ Spectrocoin

ارز کریپتو خصوصی‌سازی‌شده با شهرت زیاد خودش در بین فراهم‌آورندگان امنیت سایبری که بعد از پروژه “زیر سایه” بدان دست یافت، دیگر ناشناخته به حساب نمی‌آید. کاربرانی که حالا می‌توانند در حالت کاملا ناشناس ارزهای جهانی را ارسال و دریافت کنند، علاقه زیادی به SpectroCoin که اکثر اداره‌های مالیات دولتی را در جیب خود دارد نشان می‌دهند.

علاوه بر این موارد، نمونه‌های موفق زیاد دیگری هم وجود دارند که همه آن ها نوید دنیایی روشن در زمینه ICO و ارز دیجیتال را می‌دهند. برای مثال گرام، ارز دیجیتال شبکه اجتماعی تلگرام در یک ICO خصوصی موفق به جذب ۱٫۸ میلیارد دلار سرمایه شد! البته این ارز هنوز موفق به انتشار نشده و سرمایه جذب شده به سرمایه‌گذاران بازگردانده شد.

حال می‌توانید با چشمانی باز به دنبال سرمایه‌گذاری در زمان عرضه اولیه کوین‌ها باشید.

 

 

 

کارشناس ارشد ادبیات انگلیسی، عضو تیم مدیریتی یوزبیت، سوابق کاری: دستیار مدیر کشوری خدمات پس از فروش موبایل تکنو، مدیر امور بین الملل شرکت معدنی بازتاب کانی آرا، متخصص امور بین الملل گروه تجاری پالفا

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار