خرید و فروش ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال موضوع داغ این روزهای تمام محافل رمزارزها می‌باشد. اما آیا این موضوع آنقدر که سر و صدا کرده است واقعی و سودآور است؟ اگر اینطور است، از کجا باید بخریم؟ و چطور باید بخریم؟

در این مقاله به آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال ، تفاوت بین صرافی های‌متمرکز و غیرمتمرکز، آموزش نحوه استفاده از سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال یا همان صرافی‌ها، و همچنین بهترین صرافی‌های ایرانی و خارجی می‌پردازیم. با یوزبیت همراه باشید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

ترید چیست؟

ترید یا همان خرید و فروش از جمله مواردی است که به طور روزانه بارها و بارها توسط هر نفر انجام می‌شود. از زمان قدیم که افراد به مبادله کالا به کالا می‌پرداختند بگیرید، تا زمانی که با پیدایش پول، مبادلات افراد شکل و شمایل تازه‌ای به خود گرفت، که در حال حاضر مفهوم پول با مقوله نوظهوری به نام ارز دیجیتال دست و پنجه نرم می‌کند.

امروزه واژه ترید که گاها با عنوان تجارت نیز به آن اشاره می‌کنند، کاربردهای فراوانی در میان افراد پیدا کرده است. این افراد با هدف به دست آوردن سود مالی به داد و ستد می‌پردازند. پس برای اینکه مطمئن شوید همه چیز را درباره تریدینگ می‌دانید، مقاله زیر را بخوانید. سپس برگردید تا کار خودمان برسیم.

صفر تا صد تریدینگ!

از آنجایی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال رونق بسیاری را در سال‌های اخیر به خود دیده است، تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال نیز برای ترید این ارزها به وجود آمده‌اند. صرافی‌ها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند.

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال

تفاوت بین صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی‌ها یکی از مهمترین بخش‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌باشند. از این‌رو باید با انواع آن‌ها و نحوه کار هر کدام آشنا شوید!

صرافی‌های متمرکز که امنیت را مهمترین ویژگی خود می‌دانند، همان صرافی‌های آنلاینی هستند که توسط یک شخص کنترل شده و در واقع آن یک نفر به عنوان یک واسطه از سرمایه شما محافظت می‌کند. از این لحاظ می‌توان صرافی‌های متمرکز را به بانک نیز تشبیه کرد. همچنین در این صرافی‌ها به منظور انجام معامله، نیاز به تایید هویت فرد نیز دارند.

با این حال باید بدانید که نگه‌داری از سرمایه خود در این صرافی‌ها آنطور که صاحبان آن‌ها ادعا می‌کنند، امن نیست. همانطور که بانک‌ها هر لحظه در خطر سرقت قرار دارند، صرافی‌های متمرکز نیز هر لحظه در خطر هک شدن قرار دارند و امکان از دست رفتن سرمایه شما نیز وجود دارد.

از طرفی خود صرافی نیز امکان دارد فردا صبح دیگر وجود نداشته باشد!! پس هر چقدر هم که صرافی مورد نظر شما معتبر باشد، باز هم احتمال از دست رفتن سرمایه شما وجود دارد. به همین خاطر توسعه‌دهندگان کیف پول، به صورت مداوم به دنبال اقداماتی برای امن‌تر کردن کیف پول خود هستند تا کاربران سرمایه خود را در کیف پول‌هایشان نگه‌داری کنند.

از سوی دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز در مقابل متمرکز‌ها قرار گرفتند. یک صرافی غیرمتمرکز سرمایه و داده‌های شخصی کاربران خود را بر روی سرورهایش ذخیره نمی‌کند، بلکه تنها به عنوان پلتفرومی برای یافتن گزینه‌های مطابق با نیاز خرید یا فروش شما ایفای نقش می‌کند!

در این صرافی‌ها، کاربران نیز در تصمیم گیری‌ها دخیل هستند و یک فرد خاص مسئول همه چیز نیست! من در مقاله زیر بحث کاملی در مورد صرافی‌های غیرمتمرکز و تفاوت‌های آن با صرافی‌های متمرکز داشته ام که می‌توانید با مطالعه آن ابهامات خود را در مورد آن‌ها برطرف کنید.

صرافی غیرمتمرکز را کامل بشناسید!

سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌ها چگونه است؟

همانطور که قبلا گفتیم، صرافی ارز دیجیتال مکانی برای خرید و فروش رمزارزها می‌باشد. مقدار عرضه و تقاضا در صرافی‌ها است که قیمت رمزارزها را نیز تعیین می‌کند. مسلما هر مقدار که تقاضا برای یک رمزارز خاص بیشتر باشد، قیمت آن رمزارز نیز بیشتر می‌شود.

روال کار صرافی‌ها به این شکل است که فروشنده و خریدار را به هم وصل می‌کنند و از هر معامله مقدار مشخصی حق کمیسیون دریافت می‌کنند. همچنین صرافی‌ها برای رمزارزهایی که در سایت خرید و فروش ارز دیجیتال خود لیست کرده‌اند کیف پول‌هایی نیز قرار می‌دهند تا کاربران بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند.  البته در برخی از صرافی‌ها، تمامی معملات با صاحبان سایت انجام می‌شود و اجازه معامله کاربران با یکدیگر داده نمی‌شود.

جدای از اینکه صرافی‌ها در رابط کاربری و امکاناتی که برای کاربران خود فراهم می‌کنند، با هم تفاوت‌هایی دارند، اما روال کاری تمامی آن‌ها تقریبا مشابه است.

طرز کار صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال

ثبت‌نام و احراز هویت در صرافی‌ها

پس از ثبت‌نام در صرافی ارز دیجیتال، برای انجام معملات خود، در اکثر مواقع، نیاز به احراز هویت دارید. می‌گویم اکثر مواقع چرا که در برخی موارد نیاز به این کار نیست، اما صرافی‌ها اکثرا کاربران خود را دیر یا زود مجبور به احراز هویت می‌کنند. در صرافی‌های بین‌المللی، معامله و ترید ارزهای دیجیتال تا مبلغ خاصی که از سمت خود صرافی مشخص می‌شود، نیاز به احراز هویت نیست. همجنین برخی از این صرافی‌ها در معاملات بین دلارهای مجازی مثل تتر و ارزهای دیجیتال نیز الزامی بر این کار وجود ندارد. اما وقتی یک طرف از معاملات شما ارزهای فیات مثل دلار، یورو و ریال باشد، شما مجبورید که این کار را انجام دهید.

احراز هویت هم معمولا به این شکل است که شما باید با پاسپورت و یا مدرکی که نشان دهد شما مقیم آن منطقه هستید به علاوه یک نوشته که حاوی اسم صرافی و تاریخ روز باشد، یک عکس سلفی بگیرید و برای سایت بفرستید. درباره صرافی ارز دیجیتال در ایران نیز باید بگویم که سایت‌ها اغلب از کاربران خود یک عکس سلفی با کارت ملی و یا حداقل تصویر یکی از قبوض خدماتی برای احراز آدرس منزل را درخواست می کنند.

طرز کار صرافی های ارز دیجیتال

هر صرافی به شما یک کیف پول اختصاصی می‌دهد که بتوانید به کمک آن به ترید ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید. این فرآیند به این صورت انجام می‌شود که شما اول حساب کیف پول خود را با ارز مبدا خود شارژ می‌کنید و سپس به تبدیل ارز خود در صرافی می‌پردازید. پس از به اتمام رسیدن این فرآیند و پرداخت کمیسیون صرافی می‌توانید ارز خود را به کیف پول شخصی خود انتقال دهید.

در حالت عادی شما چه فروشنده باشید و چه خریدا،ر پیشنهاد فروش یا خرید خود را در صرافی قرار می‌دهید و اگر مشتری پیدا شد معامله بین شما و طرق مقابل شکل می‌گیرد. یکی از عواملی که باید بدانید، این است که به فاصله بین بالاترین پیشنهاد برای خرید یک ارز مشخص و پایین‌ترین پیشنهاد برای فروش همان ارز، شکاف (Spread) می‌گویند که کم بودن این فاصله نشان از مقدار بالای معاملات و در نتیجه معتبر بودن صرافی می‌باشد.

کارمزد سایت

هر صرافی که در آن به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید، مقداری از ارز پرداختی یا دریافتی شما را به عنوان کارمزد خود برمی‌دارد. البته اکثر صرافی‌ها برای واریز پول به کیف پول خود در آن صرافی، کارمزدی از کاربر دریافت نمی‌کنند، اما مثلا ریپل قبل از انجام اولین معامله، در هنگام اولین واریز به کیف پول خود، ۲۰ XRP از شما دریافت می‌کند و سپس به شما اجازه معامله می‌دهد.

مقدار این کارمزد نیز در صرافی‌های مختلف بسیار متفاوت است. اما این مبلغ به صورت درصدی از مقدار معامله شما مثلا ۰٫۵ درصد از حساب شما کسر می‌شود. ولی در بیشتر صرافی‌ها مقدار کمیسیون قبول‌کننده پیشنهاد (Taker) از کسی که پیشنهاد را ایجاد می‌کند (Maker) بیشتر است.

برای اطلاع از مقدار کارمزدهای واریز، برداشت و یا انتقال، به بخش هزینه‌های سایت (Fees) بروید. همچنین باید در نظر داشته باشید که هر صرافی برای هر کدام از این مراحل حداقل‌هایی در نظر می‌گیرد. قبل از واریز حتما این حداقل‌ها را چک کنید تا به مشکل نخورید.

نکات مهم در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال

  • جفت‌ارزها بسیار حائز اهمیت هستند و می‌توانند به شما سود برسانند. مثلا اگر به این نتیجه رسیده‌اید که قیمت بیت‌کوین در برابر دلار افزایش می‌یابد جفت BTC – USD را خریداری نمایید.
  • از صرافی‌ها به عنوان کیف پول استفاده نکنید و بعد از انجام معاملات خود به سرعت سرمایه خود را از صرافی خارج کنید. حتی معتبرترین صرافی‌ها نیز در خطر هک شدن قرار دارند.
  • استفاده از صرافی‌های خارجی در اکثر موارد برای ایرانی‌ها مسدود است. اگر می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، باید با IP کشور دیگری وارد سایت شده و سعی کنید همیشه IP خود را ثابت نگه دارید.

بهترین صرافی های خرید و فروش ارز دیجیتال

بهترین صرافی ها در دنیا

اولین ورود شما به دنیای رمزارزها و خرید و فروش ارز دیجیتال به احتمال خیلی زیاد از طریق صرافی‌ها خواهد بود. جدای از بایننس که در حال حاضر بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا به حساب می‌آید و همانطور که در سایت خود اعلام کرده بود، دسترسی به آن را برای کاربران ایرانی، آمریکایی و چند کشور دیگر مسدود کرده است،  طبق ادعای سایت بیت پریمیر لیست زیر به عنوان بهترین صرافی‌های دنیا در سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته شده اند.

Coinbase

کوین بیسبه عقیده خیلی از افراد بهترین صرافی برای تازه‌کارها با رابط کاربری بسیار خوب می‌باشد. کوین‌بیس در واقع یک کارگذاری است که در آن کاربران با صاحبان سایت معامله می‌کنند. دسترسی به این سایت بدون فیلترشکن میسر نیست.

Coinmama

صرافی کوین ماما نیز یکی دیگر از صرافی‌هایی است که از محبوبیت بالایی برای خرید و فروش ارز دیجیتال برخوردار است. این صرافی نیز یک کارگذاری است که تمرکز آن بر روی استفاده از کارت‌های اعتباری و دبیت کارت می‌باشد. کوین‌ماما به کاربران خود کیف پول نمی‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد تا برای انتقال ارزها آدرس کیف پول خود را در اختیار سایت قرار دهند. کوین‌ماما نیز در دسترس ایرانی‌ها نیست.

Bitpanda

بیت پاندا سومین صرافی معرفی شده در لیست بهترین‌های سایت بیت‌پریمیر برای خرید و فروش ارز دیجیتال می‌باشد. این صرافی که به عنوان صرافی اروپایی شناخته می‌شود، بیت کوین، اتریوم و ریپل را در ازای دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیسی و فرانک سوئیس به فروش می‌رساند. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، این صرافی نیز رابطه خوبی با کاربران ایرانی ندارد و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال در آن برای ایرانی‌ها میسر نیست.

بهترین صرافی های قابل استفاده در ایران

برخی از این صرافی‌هایی که در خارج از ایران فعالیت می‌کنند هنوز هم برای ایرانیان قابل استفاده هستند و کاربران ایرانی به راحتی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. از همین رو در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Bidarz

اگر به دنبال یک صرافی ارز دیجیتال در ایران می‌گردید، بیدارز یکی از نمونه‌هایی است که نیاز‌های شما را پاسخ می‌دهد. شما در این صرافی می‌توانید به راحتی و به صورت ریالی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

Forkdelta

فورک دلتانیز از جمله صرافی‌هایی است که ورود و استفاده از آن برای کاربران ایرانی میسر است و شما می‌توانید در آن به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید. این صرافی نیز لیست کاملی از رمزارزها را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

Etherdelta

یکی دیگر از صرافی‌هایی که مورد استقبال کاربران ایرانی قرار می‌گیرد، سایت اتر دلتا می‌باشد. در اتردلتا نیز شما می‌توانید رمزارز خود را برای فروش قرار دهید و یا به خرید رمزارز مورد نظر خود بپردازید.

 

آینده در دستان ش-ماست. فاصله را بردارید!!

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار