خرید و فروش ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال موضوع داغ این روزهای تمام محافل رمزارزها می باشد. اما آیا این موضوع آنقدر که سر و صدا کرده است واقعی و سودآور است؟  از کجا باید بخریم؟ چطور باید بخریم؟

در این مقاله به آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال ، تفاوت بین صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز، آموزش نحوه استفاده از سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال یا همان صرافی ها، و همچنین بهترین صرافی های ایرانی و خارجی می پردازیم. همراه یوزبیت باشید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

ترید چیست؟

ترید یا همان خرید و فروش از جمله مواردی است که به طور روزانه بارها و بارها توسط هر نفر انجام می شود. از زمان قدیم که افراد به مبادله کالا به کالا می پرداختند بگیرید تا زمانی که با پیدایش پول مبادلات افراد شکل و شمایل تازه ای به خود گرفت که در حال حاضر مفهوم پول با مقوله نوظهوری به نام ارز دیجیتال دست و پنجه نرم می کند.

امروزه واژه ترید که گاها با عنوان تجارت نیز به آن اشاره می کنند، کاربردهای فراوانی در میان افراد پیدا کرده است. این افراد با هدف به دست آوردن سود مالی به داد و ستد می پردازند. اگر فکر می کنید که همه چیز را در مورد خرید و فروش می دانید مقاله زیر را بخوانید تا مطمئن شوید که هیچ چیز را از قلم نینداخته اید.

صفر تا صد تریدینگ!

از آنجایی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال رونق بسیاری را در این سال های اخیر به خود دیده است، تعدا زیادی صرافی ارز دیجیتال نیز برای ترید این ارزها به وجود آمده اند. صرافی ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شوند.

خرید و فروش ارز دیجیتال

تفاوت بین صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی ها یکی از مهمترین بخش های خرید و فروش ارزهای دیجیتال می باشند. از اینرو باید با انواع آن ها و نحوه کار هر کدام آشنا شوید!

صرافی های متمرکز که امنیت را مهمترین ویژگی خود می دانند همان صرافی های آنلاینی هستند که توسط یک شخص کنترل شده و در واقع آن یک نفر به عنوان یک واسطه از سرمایه شما محافظت می کند. از این لحاظ می توان صرافی های متمرکز را به بانک نیز تشبیه کرد. همچنین در این صرافی ها به منظور انجام معامله نیاز به تایید هویت فرد نیز دارند.

با این حال باید بدانید که نگه داری از سرمایه خود در این صرافی ها آنطور که صاحبان آن ها ادعا می کنند امن نیست. همانطور که بانک ها هر لحظه در خطر سرقت قرار دارند، صرافی های متمرکز نیز هر لحظه در خطر هک شدن قرار دارند و امکان از دست رفتن سرمایه شما نیز وجود دارد.

از طرفی خود صرافی نیز امکان دارد فردا صبح دیگر وجود نداشته باشد!! پس هر چقدر هم که صرافی مورد نظر شما معتبر باشد، باز هم احتمال از دست رفتن سرمایه شما وجود دارد. به همین خاطر توسعه دهندگان کیف پول به صورت مداوم به دنبال اقداماتی برای امن تر کردن کیف پول خود هستند تا کاربران سرمایه خود را در کیف پول هایشان نگه داری کنند.

از سوی دیگر صرافی های غیرمتمرکز در مقابل متمرکز ها قرار گرفتند. یک صرافی غیرمتمرکز سرمایه و داده های شخصی کاربران خود را بر روی سرورهایش ذخیره نمی کند، بلکه تنها به عنوان پلتفرومی برای یافتن گزینه های مطابق با نیاز خرید یا فروش شما ایفای نقش می کند!

در این صرافی ها، کاربران نیز در تصمیم گیری ها دخیل هستند و یک فرد خاص مسئول همه چیز نیست! من در مقاله زیر بحث کاملی در مورد صرافی های غیرمتمرکز و تفاوت های آن با صرافی های متمرکز داشته ام که می توانید با مطالعه آن ابهامات خود را در مورد آن ها برطرف کنید.

صرافی غیرمتمرکز را کامل بشناسید!

خرید و فروش ارز دیجیتال

نحوه استفاده از صرافی ها

همانطور که قبلا گفتیم، صرافی ارز دیجیتال مکانی برای خرید و فروش رمزارزها می باشد. مقدار عرضه و تقاضا در صرافی ها است که قیمت رمزارزها را نیز تعیین می کند. مسلما هر مقدار که تقاضا برای یک رمزارز خاص بیشتر باشد، قیمت آن رمزارز نیز بیشتر می شود.

روال کار صرافی ها به این شکل است که فروشنده و خریدار را به هم وصل می کنند و از هر معامله مقدار مشخصی حق کمیسیون دریافت می کنند. همچنین صرافی ها برای رمزارزهایی که در سایت خرید و فروش ارز دیجیتال خود لیست کرده اند کیف پول هایی نیز قرار می دهند تا کاربران بتوانند از آن ها استفاده نمایند.  البته در برخی از صرافی ها، تمامی معملات با صاحبان سایت انجام می شود و اجازه معامله کاربران با یکدیگر داده نمی شود.

جدای از اینکه صرافی ها در رابط کاربری و امکاناتی که برای کاربران خود فراهم می کنند با هم تفاوت هایی دارند، اما روال کاری تمامی آن ها تقریبا مشابه است.

خرید و فروش ارز دیجیتال

ثبت نام و احراز هویت برای انجام معامله

پس از ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال، برای انجام معملات خود، در اکثر مواقع، نیاز به احراز هویت دارید. می گویم اکثر مواقع چرا که در برخی موارد نیاز به این کار نیست، اما صرافی ها اکثرا کاربران خود را دیر یا زود مجبور به احراز هویت می کنند. در صرافی های بین المللی، معامله و ترید ارزهای دیجیتال تا مبلغ خاصی که از سمت خود صرافی مشخص می شود، نیاز به احراز هویت نیست. همجنین برخی از این صرافی ها در معاملات بین دلار های مجازی مثل تتر و ارزهای دیجیتال نیز الزامی بر این کار وجود ندارد. اما وقتی یک طرف از معاملات شما ارزهای فیات مثل دلار، یورو و ریال باشد، شما مجبورید که این کار را انجام دهید.

احراز هویت هم معمولا به این شکل است که شما باید با پاسپورت و یا مدرکی که نشان دهد شما مقیم آن منطقه هستید به علاوه یک نوشته که حاوی اسم صرافی و تاریخ روز باشد یک عکس سلفی بگیرید و برای سایت بفرستید. در صرافی ارز دیجیتال ایران نیز سایت ها اغلب از کاربران خود یک عکس سلفی با کارت ملی و یا حداقل تصویر یکی از قبوض خدماتی برای احراز آدرس منزل را درخواست می کنند.

طرز کار صرافی ها

هر صرافی به شما یک کیف پول اختصاصی می دهد که بتوانید به کمک آن به ترید ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید. این فرآیند به این صورت انجام می شود که شما اول حساب کیف پول خود را با ارز مبدا خود شارژ می کنید و سپس به تبدیل ارز خود در صرافی می پردازید. پس از به اتمام رسیدن این فرآیند و پرداخت کمیسیون صرافی می توانید ارز خود را به کیف پول شخصی خود انتقال دهید.

در حالت عادی شما چه فروشنده باشید و چه خریدار پیشنهاد فروش یا خرید خود را در صرافی قرار می دهید و اگر مشتری پیدا شد معامله بین شما و طرق مقابل شکل می گیرد. یکی از عواملی که باید بدانید این است که به فاصله بین بالاترین پیشنهاد برای خرید یک ارز مشخص و پایین ترین پیشنهاد برای فروش همان ارز شکاف (Spread) می گویند که کم بودن این فاصله نشان از مقدار بالای معاملات و در نتیجه معتبر بودن صرافی می باشد.

کارمزد سایت

هر صرافی که در آن به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید مقداری از ارز پرداختی یا دریافتی شما را به عنوان کارمز خود بر می دارد. گفتم معامله، به این خاطر که اکثر صرافی ها برای واریز پول به کیف پول خود در آن صرافی کارمزدی از کاربر دریافت نمی کنند، اما مثلا ریپل قبل از انجام اولین معامله در هنگام اولین واریز به کیف پول خود، ۲۰ XRP از شما دریافت می کند و سپس به شما اجازه معامله می دهد.

مقدار این کارمزد نیز در صرافی های مختلف بسیار متفاوت است. اما این مبلغ به صورت درصدی از مقدار معامله شما مثلا ۰٫۵ درصد از حساب شما کسر می شود. ولی در بیشتر صرافی ها مقدار کمیسیون قبول کننده پیشنهاد (Taker) از کسی که پیشنهاد را ایجاد می کند (Maker) بیشتر است.

برای اطلاع از مقدار کارمزدهای واریز، برداشت و یا انتقال به بخش هزینه های سایت (Fees) بروید. همچنین باید در نظر داشته باشید که هر صرافی برای هر کدام از این مراحل حداقل هایی در نظر می گیرد. قبل از واریز حتما این حداقل ها را چک کنید تا به مشکل نخورید.

نکات مهم در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال

  • جفت ارزها بسیار حائز اهمیت هستند و می توانند به شما سود برسانند. مثلا اگر به این نتیجه رسیده اید که قیمت بیت کوین در برابر دلار افزایش می یابد جفت BTC – USD را خریداری نمایید.
  • از صرافی ها به عنوان کیف پول استفاده نکنید و بعد از انجام معاملات خود به سرعت سرمایه خود را از صرافی خارج کنید. حتی معتبر ترین صرافی ها نیز در خطر هک شدن قرار دارند.
  • استفاده از صرافی های خارجی در اکثر موارد برای ایرانی ها مسدود است. اگر می خواهید از آن ها استفاده کنید باید با IP کشور دیگری وارد سایت شده و همیشه IP خود را ثابت نگه دارید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

بهترین صرافی ها در دنیا

اولین ورود شما به دنیای رمزارزها و خرید و فروش ارز دیجیتال به احتمال خیلی زیاد از طریق صرافی ها خواهد بود. جدای از بایننس که در حال حاضر بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا به حساب می آید و علی رقم اعمال تحریم ها برای کاربران ایران، هنوز هم قابل استفاده است،  طبق ادعای سایت بیت پریمیر لیست زیر به عنوان بهترین صرافی های دنیا در سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته شده اند.

Coinbase

کوین بیسبه عقیده خیلی از افراد بهترین صرافی برای تازه کارها با رابط کاربری بسیار خوب می باشد. کوین بیس در واقع یک کارگذاری است که در آن کاربران با صاحبان سایت معامله می کنند. دسترسی به این سایت بدون فیلتر شکن میسر نیست.

Coinmama

صرافی کوین ماما نیز یکی دیگر از صرافی هایی است که از محبوبیت بالایی برای خرید و فروش ارز دیجیتال برخوردار است. این صرافی نیز یک کارگذاری است که تمرکز آن بر روی استفاده از کارت های اعتباری و دبیت کارت می باشد. کوین ماما به کاربران خود کیف پول نمی دهد و از آن ها می خواهد تا برای انتقال ارزها آدرس کیف پول خود را در اختیار سایت قرار دهند. کوین ماما نیز در دسترس ایرانی ها نیست.

Bitpanda

بیت پاندا سومین صرافی معرفی شده در لیست بهترین های سایت بیت پریمیر برای خرید و فروش ارز دیجیتال می باشد. این صرافی که به عنوان صرافی اروپایی شناخته می شود بیت کوین، اتریوم و ریپل را در ازای دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیسی و فرانک سوئیس به فروش می رساند. همانطور که می توانید حدس بزنید این صرافی نیز رابطه خوبی با کاربران ایرانی ندارد و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال در آن برای ایرانی ها میسر نیست.

بهترین صرافی های قابل استفاده در ایران

برخی از این صرافی هایی که در خارج از ایران فعالیت می کنند هنوز هم برای ایرانیان قابل استفاده هستند و کاربران ایرانی به راحتی می توانند از آن ها استفاده کنند. از همین رو در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

Bidarz

اگر به دنبال یک صرافی ارز دیجیتال در ایران می گردید بیدارز یکی از نمونه هایی است که نیاز های شما را پاسخ می دهد. شما در این صرافی می توانید به راحتی و به صورت ریالی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

Forkdelta

فورک دلتانیز از جمله صرافی هایی است که ورود و استفاده از آن برای کاربران ایرانی میسر است و شما می توانید در آن به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید. این صرافی نیز لیست کاملی از رمزارزها را به کاربران خود ارائه می دهد.

Etherdelta

یکی دیگر از صرافی هایی که مورد استقبال کاربران ایرانی قرار میگیرد، سایت اتر دلتا می باشد. در اتر دلتا نیز شما می توانید رمزارز خود را برای فروش قرار دهید و یا به خرید رمزارز مورد نظر خود بپردازید.

 

تیم یوزبیت همیشه پذیرای نظرات شما می باشد.

با ما همراه باشید!!

 

 

 

 

 

 

 

کارشناس ارشد ادبیات انگلیسی، عضو تیم مدیریتی یوزبیت، سوابق کاری: دستیار مدیر کشوری خدمات پس از فروش موبایل تکنو، مدیر امور بین الملل شرکت معدنی بازتاب کانی آرا، متخصص امور بین الملل گروه تجاری پالفا

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار