بلاک‌چین به زبان ساده

اگر در ده سال گذشته به دنبال مفاهیم بانکی، سرمایه‌گذاری و رمزارزها بوده‌اید، حتما با بلاک‌چین، تکنولوژی ثبت اطلاعات بیت‌کوین، آشنایی دارید. در تعریف بلاک‌چین، احتمالا با جمله ” بلاک‌چین یک دفتر کل توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی است” برخورد کرده‌اید. در مقاله بلاک‌ چین چیست نیز می‌توانید به یک تعریف جامع و تخصصی از بلاک‌چین دسترسی داشته باشید. اما هدف من از این مقاله، تعریف بلاک‌چین به زبان ساده است. پس با یوزبیت همراه باشید!

خبر خوب این است که فهم بلاک‌چین ساده‌تر از آن چیزی است که در تعریف آن به نظر می‌رسد! بلاک‌چین به زبان ساده را یاد بگیرید. 

بلاک‌چین به زبان ساده

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند

در تعریف تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده باید بگویم که در مقدماتی‌ترین سطح آن، بلاک‌چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها می‌باشد اما نه به معنای قدیم آن!

وقتی که از کلمه بلوک و زنجیره در این متن استفاده می‌کنیم، در واقع منظورمان اطلاعات دیجیتال (بلوک) ذخیره شده در یک پایگاه داده (زنجیره) می‌باشد. بلوک‌ها در بلاک‌چین از اجزای دیجیتال اطلاعاتی درست شده‌اند که سه بخش دارند:

  1.  بلوک‌ها، اطلاعات تراکنش‌های شما مثل تاریخ، زمان و مقدار دلاری آخرین خرید شما از آمازون را ذخیره می‌کنند. (آمازون به عنوان مثال برای فهم بهتر بلاک‌چین به زبان ساده استفاده شده است و این پلتفورم از بلاک‌چین استفاده نمی‌کند)
  2. بلوک‌ها، اطلاعات افرادی که در تراکنش دخیل هستند را ذخیره می‌کنند. بلوکی که برای خرید شما از آمازون اختصاص می‌یابد، نام شما را به همراه Amazon.com ذخیره خواهد کرد. البته به جای ذخیره کردن نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی و با استفاده از یک امضای دیجیتال مثل نام کاربری شما ذخیره می‌شود.
  3. بلوک‌ها اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند که آن‌ها را از دیگر بلوک‌ها متمایز می‌سازد. همانطور که من و شما هر کدام اسمی داریم که ما را از هم متمایز می‌کند، بلوک‌ها نیز به وسیله یک کد که به آن “هش” می‌گویند، از یکدیگر تشخیص داده می‌شوند. فرض کنید شما بعد از خرید از آمازون، بخواهید دوباره همان خرید را تکرار کنید. در این حالت، با اینکه مشخصات خرید شما بسیار نزدیک به خرید اولیه است، و حتی امکان دارد با فاصله زمانی بسیار کوتاهی نیز انجام شود، اما با این حال، خرید جدید شما در بلوکی دیگر و با کدی دیگر ثبت خواهد شد.

در حالی که در مثال بالا، هر بلوک را تنها برای یک تراکنش از آمازون در نظر گرفتیم، در واقعیت هر بلوک تا حجم ۱ مگابایت را می‌تواند ذخیره کند و بسته به حجم هر تراکنش، بلوک‌ها می‌توانند تا سقف هزاران تراکنش را در خود ذخیره کنند.

نحوه کار بلاک‌چن به زبان ساده

نحوه کار بلاک‌چین به زبان ساده

وقتی که یک بلوک، اطلاعات جدیدی را ذحیره می‌کند، به بلاک چین افزوده می‌شود. بلاک چین ، همانطور که از نامش پیداست، مجموعه‌ای از بلوک‌هاست که به هم متصل شده‌اند. با این حال برای اینکه یک بلوک به زنجیره متصل شود، چهار چیز باید اتفاق بیفتد:

  1. تراکنش باید انجام شود. با همان مثال آمازون که پیش برویم، خرید شما از آمازون یک تراکنش محسوب می‌شود.
  2. تراکنش شما باید تایید شود. اگر در خرید از آمازون، بخش امنیت سایت یا کتابخانه شما خرید شما را تایید می‌کند، در بلاک چین این مسئولیت به عهده شبکه‌ای از کامپیوترها می‌باشد. این شبکه‌ها متشکل از هزاران ( در مورد بیت‌کوین، نزدیک به ۵ میلیون) کامپیوتر در سراسر جهان هستند. وقتی که شما خرید خود را از آمازون انجام می‌دهید، آن شبکه کامپیوتری به سرعت تراکنش شما را چک می‌کند تا دقیقا همانطور که اعلام کرده‌اید اتفاق افتاده باشد. در واقع آن‌ها اطلاعات تراکنش شما، مثل زمان، تاریخ، مقدار دلاری و همچنین طرفین حاضر در تراکنش را تایید می‌کنند.
  3. تراکنش شما باید در یک بلوک ذخیره شود. بعد از اینکه تراکنش شما تایید شد، بلوک مورد نظر، چراغ سبز برای ذخیره‌سازی را دریافت می‌کند. در این فرآیند، مقدار دلاری تراکنش، امضای دیجیتال شما و همچنین امضای دیجیتال آمازون در یک بلوک ذخیره می‌شود.
  4. بلوک مورد نظر باید یک هش دریافت کند. وقتی که تمام تراکنش‌های یک بلوک تایید شود، باید یک کد اختصاصی و قابل شناسایی که به آن “هش” می‌گوییم، دریافت کند. هر بلوک، هش تازه‌ترین بلوک‌های اضافه شده به زنجیره را نیز دریافت می‌کند. بدین صورت بلوک شما به زنجیره اضافه می‌شود.

وقتی که بلوک به زنجیره اضافه شود، برای همگان قابل مشاهده خواهد بود و شما می‌توانید اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلاک چین مشاهده کنید. حال که با زنجیره بلوکی به زبان ساده آشنا شدید،  چند سوال پیش می‌آید.

تعریف بلاک‌چین به زبان ساده

آیا بلاک‌چین خصوصی است؟

هر شخصی می‌تواند محتویات بلاک‌چین را مشاهده کند، اما کاربران می‌توانند کامپیوتر خود را به شبکه بلاک‌چین نیز متصل کنند. در این حالت، درست مثل زمانی که شما از فیس‌بوک خلاصه فعالیت‌های خود را در زمان عضویت، دریافت می‌کنید، کامپیوتر شما نیز یک کپی از بلاک‌چین که با اضافه شدن هر بلوک، بروزرسانی می‌شود، دریافت می‌کند.

هر کامپیتور متصل به شبکه، یک کپی از بلاک‌چین دارد و این بدان معناست که هزاران و حتی میلیون‌ها کپی از یک بلاک‌چین موجود است. با اینکه هر کپی قابل شناسایی است، اما پخش کردن اطلاعات مشابه در شبکه‌ای گسترده از کامپیوترها، امکان دستکاری اطلاعات را از بین می‌برد. در بلاک‌چین، یک حساب مشخص و تنها وجود ندارد که آن را هک بکنند. اینجا هکر باید تمام کپی‌های آن اطلاعات را نیز دست‌کاری بکند!

با نگاه کردن به بلاک‌چین بیت‌کوین، متوجه می‌شوید که اطلاعاتی درباره افرادی که تراکنش‌ها را انجام می‌دهند در دسترس نیست. این اطلاعات شناسایی، تنها محدود به نام کاربری آن‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید در زمینه بیت‌کوین اطلاعات کامل‌تری بدست بیاورید مقاله زیر را از دست ندهید!

بیت کوین را قورت بدهید!

احتمالا با حرفی که درباره بلاک‌چین بیت‌کوین زدم، این سوال در ذهنتان به وجود آمده است که وقتی اطلاعاتی درباره فرد انجام‌دهنده تراکنش وجود ندارد، می‌توان به بلاک‌چین اعتماد کرد؟

امنیت بلاک‌چین به زبان ساده

امنیت بلاک‌چین به زبان ساده

تکنولوژی بلاک چین به روش‌های متعددی سعی در ایجاد امنیت و اعتماد در بین کاربران خود داشته است. اول اینکه بلوک‌های جدید به صورت خطی و با زمان‌بندی ذخیره می‌شوند. یعنی آن‌ها همیشه به انتهای زنجیره می‌چسبند. اگر به بلاک‌چین بیت‌کوین نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هر بلوک در این زنجیره موقعیت خاصی دارد که به آن ارتفاع می‌گویند. این ارتفاع در فوریه ۲۰۱۹ بر روی عدد ۵۶۲٫۰۰۰ متوقف شده بود.

وقتی که یک بلوک به زنجیر متصل شود، برگشتن به عقب و تغییر محتویات آن بلوک، کار بسیار دشواری است. چرا که هر بلوک دارای یک هش مختص خود و نگه‌دارنده هش بلوک قبلی خود می‌باشد. کدهای هش، به وسیله یک تابع ریاضی به وجود می‌آیند که اطلاعات دیجیتال را به یک زنجیره عددی یا حروفی تبدیل می‌کنند. اگر این اطلاعات به هر نحوی تغییر کنند، کد هش نیز تغییر می‌کند.

چرا این مسئله برای بحث امنیتی تکنولوژی بلاک چین مهم است؟ فرض کنید یک هکر سعی کند اطلاعات مربوط به تراکنش شما در آمازون را تغییر دهد تا شما مجبور به پرداخت دوباره شوید. به محض اینکه آن‌ها مقدار دلاری تراکنش شما را تغییر دهند، هش بلوک تغییر می‌کند. بلوک بعدی در زنجیره، همچنان هش سابق بلوک قبلی را در خود ذخیره کرده است و هکر باید این کد را در بلوک بعدی نیز تغییر بدهد. اما اگر این کار را انجام دهد، اطلاعات بلوک بعدی نیز تغییر می‌کند و در نتیجه هش آن بلوک هم تغییر می‌کند. این روال به همین شکل ادامه می‌یابد و هکر نگون‌بخت باید تعداد نامحدودی از بلوک‌ها را هک کند تا گیر نیفتد!

پس اگر یک بلوک را تغییر دهد، باید تعداد زیادی از بلوک دیگر نیز را تغییر دهد که هر کدام از آن‌ها زمان و قدرت محاسبه زیادی را طلب می‌کنند. در نتیجه وقتی یک بلوک به زنجیره متصل شود، امکان تغییر آن بسیار سخت، و حذف آن ناممکن است.

البته برای امنیت بیشتر، تکنولوژی بلاک چین ، تستی برای کامپیوترهایی که می‌خواهند به زنجیره متصل شوند طراحی کرده است. در این تست، کامپیوترها باید برای اضافه شدن به بلاک‌چین خود را ثابت کنند. برای مثال بلاک چین بیت کوین از سیستم Proof of Work استفاده می‌کند.

ویژگی‌های بلاک‌چین به زبان ساده

در این سیستم، کامپیوترها باید با حل کردن یک مسئله پیچیده ریاضی، ثابت کنند که کاری را انجام داده‌اند. اگر کامپیوتری بتواند یک مسئله را حل کند، اجازه دارد که به زنجیره، بلوک اضافه کند. اما این پروسه که به آن استخراج یا Mining نیز گفته می‌شود، چندان هم ساده نیست. طبق اخبار اعلام شده در انجمن بلاک‌چین، احتمال حل کردن یکی از این معادلات، ۱ به ۵٫۸ تریلیون است! برای حل کردن چنین معادلاتی، کامپیوترها باید برنامه‌هایی را اجرا کنند که زمان و انرژی زیادی از آن‌ها می‌گیرد.

البته این سیستم، حمله هکرها را غیرممکن نمی‌سازد، اما آن را به حالت بلااستفاده در می‌آورد. اگر هکری بخواهد یک حمله سایبری را ترتیب دهد، باید مثل بقیه افراد، معادلاتی با احتمال ۱ در ۵٫۸ تریلیون را حل کند. هزینه ترتیب چنین حمله‌ای، بسیار بیشتر از سود آن خواهد بود!

برای اینکه با کاربردهای بلاک‌چین به زبان ساده نیز آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم مقاله زیر را بخوانید:

کاربرد بلاک چین به زبان ساده در دنیای امروز!

در این مقاله سعی کردیم بلاک‌چین به زبان ساده را برای شما شرح دهیم. امیدوارم به درک خوبی از این مقوله مهم در دنیای رمزارزها رسیده باشید. نظرات خود را در مورد بلاک‌چین و ویژگی‌های آن با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

کارشناس ارشد ادبیات انگلیسی، عضو تیم مدیریتی یوزبیت، سوابق کاری: دستیار مدیر کشوری خدمات پس از فروش موبایل تکنو، مدیر امور بین الملل شرکت معدنی بازتاب کانی آرا، متخصص امور بین الملل گروه تجاری پالفا

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار