کاربرد بلاک چین در دنیای امروز

در ابتدا اینترنت با دارایی‌های غیرمشهود سر و کار داشت. ایمیل ارسال و دریافت می‌کردید، در فروم‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کردید، به مطالعه و اشتراک‌گذاری مقاله‌ها و این دست فعالیت‌ها می‌پرداختید. اما اینترنت مدرن با دارایی‌های شما، یعنی با ارزش‌ترین مواردی که می‌خواهید از آن‌ها محافظت کنید، سر و کار دارد. این دارایی‌ها به شکل کدگذاری شده بر روی یک زنجیره شبکه‌ای که بلاک‌چین نامیده می‌شود، ذخیره می‌شود و در آن هر کسی می‌تواند ببیند شما با چه کسی تجارت می‌کنید. کاربرد بلاک چین در این است که این فناوری نه تنها از معاملات تجاری شما محافظت می‌کند و جلوی دزدی‌ها را می‌گیرد، بلکه امور شما را ساده‌تر، فرآیند انجام آن‌ها را سریع‌تر و خطاها را کمتر می‌کند و دیگر نیازی به استخدام یک نفر سوم نخواهید داشت.

کاربرد بلاک چین

این فناوری غیرمتمرکز تمامی ابعاد زندگی شما از تراکنش‌های تجاری و مدیریت دارایی‌تان گرفته تا راه‌های استفاده از ماشین‌آلات، رای دادن، اجاره اتومبیل و حتی تایید هویت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین این فناوری، کارایی بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌ها و دولت‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. در ادامه به چندین کاربرد بلاک چین در دنیای امروز اشاره می کنیم.

کاربرد بلاک چین در رمزارزها

اولین، ساده‌ترین و شاید مشهودترین کاربرد بلاک چین در رمزارزها است. شما برای انجام تراکنش‌های مالی خود می‌توانید از پول نقد، چک و یا دیگر تضامین بانکی استفاده کنید. در این شرایط شما از یک نفر سوم برای حفاظت از دارایی خود استفاده کرده‌اید.

با این حال، شما می‌توانید برای تراکنش‌های مالی خود از ارزهای دیجیتال نیز استفاده کنید. در گذشته نیز افرادی بوده‌اند که برای حفاظت از دارایی خود، اطلاعات آن‌ها را در جایی ثبت می‌کرده‌اند. کاربرد بلاک چین در بانکداری نیز به همین شکل است. این فناوری در واقع محلی است که اطلاعات تمامی تراکنش‌های افراد و دارایی‌های آن را حفظ می‌کند و به همین شکل از آن‌ها محافظت می‌کند.

این تکنولوژی بسیار وسیع و جامع است، به طوریکه هر نود شبکه، داده‌های هر تراکنشی که درون شبکه اتفاق بیفتد را ذخیره و تایید می‌کند. در واقع، در بلاک‌چین، هر تراکنش یک بلوک دیجیتال است که قبل از ورود به سیستم باید تایید شود. برای اینکه بهتر کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال را متوجه شوید، مقاله گره بیت کوین چیست؟ و بلاک چین چیست؟ را بخوانید.

کاربرد بلاک چین در اقتصاد

کاربرد بلاک چین در اقتصاد

سیستم‌های مالی گذشته مشکلات زیادی با خود به همراه داشتند و همیشه نیازمند یک واسطه بودند. طبیعتا این موارد باعث به وجود آمدن هزینه و استرس و از دست رفتن زمان می‌شود. در مقابل، بلاک‌چین، ارزان‌تر، شفاف‌تر و موثرتر می‌باشد. در زیر به چند نمونه از این کاربردهای این فناوری در اقتصاد اشاره می‌کنیم.

مدیریت دارایی

فرآیند سنتی انتقال اموال در بخش مدیریت دارایی، می‌تواند پر هزینه و خطرناک باشد، مخصوصا اگر این فرآیند به صورت برون‌مرزی باشد. هر نفر با هر مسئولیتی مثل واسطه‌گر، کارمند گمرک، مدیر اجرایی و غیره، داده‌های تراکنش‌ها را ثبت می‌کند که باعث می‌شود داده‌های ناکارآمد زیادی ثبت شود و احتمال خطا نیز افزایش یابد. اما بلاک‌چین با رمزگذاری بر روی اطلاعات ذخیره شده امکان خطا را کاهش می‌دهد و در عین حال با حذف واسطه‌ها، این فرآیند را ساده‌تر به سرانجام می‌رساند.

کاربرد بلاک چین در دنیای امروز

بیمه

پردازش مطالبات می‌تواند به یک شغل خسته‌کننده و بی‌جیره و مواجب تبدیل شود. کارمندان بیمه باید در میان مطالبات اختلاس گونه، منابع اطلاعاتی ناقص و سیاست‌های زیرپا گذاشته افراد، تصمیم‌گیری کنند و این کار را نیز به شکل دستی انجام دهد. در این شرایط، امکان اشتباه بسیار بالاست. اینجا، بلاک‌چین یک سیستم مدیریتی بدون ریسک و کاملا شفاف را پیشنهاد می‌دهد. منابع رمزنگاری شده آن به بیمه کنندگان اجازه می‌دهند اطلاعات کاملی از دارایی افراد داشته باشند و سپس آن‌ها را بیمه کنند.

سیستم‌های پرداخت

سیستم پرداخت جهانی، پر اشتباه، هزینه‌بر و مناسب برای پولشویی می‌باشد. انتقال پول از یک سر جهان به سر دیگر، شاید چندین روز طول بکشد. در حال حاضر بلاک‌چین با استفاده از شرکت‌هایی مثل Abra, Align Commerce و Bitspark سعی در ارائه یک راه حل برای این مسئله بوده است. در سال ۲۰۰۴ نیز بانک استندر جزو اولین موسسات مالی بوده که از بلاک‌چین در یک نرم‌افزار پرداخت استفاده کرده است و این امر باعث شده تا کاربران بتوانند پرداختی‌های بین‌المللی را با سرعت بیشتری انجام دهند.

کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند

دارایی هوشمند

یک دارایی مشهود یا غیرمشهود مثل اتومبیل، املاک و غیره یا حق ثبت، سهام و از این دست دارایی‌ها می‌توانند از تکنولوژی‌ هوشمندسازی بهره ببرند. این مدل ثبت اسناد را می‌توان به همراه جزئیات مالکان و دیگر اطلاعات قراردادی، بر روی بلاک‌چین ذخیره کرد. همچنین کلید‌های هوشمندی نیز می‌توان برای دسترسی افراد مشخصی طراحی کرد. به واسطه این تکنولوژی می‌توان مالکیت را نیز تغییر داد.

این تکنولوژی غیرمتمرکز به شما اجازه ثبت و مدیریت حق مالکیت و همچنین همسان‌سازی قراردادهای هوشمند در صورت از بین رفتن اطلاعات را می‌دهد. با داشتن دارایی‌های هوشمند، ریسک کلاهبرداری، هزینه واسطه‌ها و خطر گیرافتادن در وضعیت‌های سوال‌برانگیز کاهش می‌یابد. در زیر به مثال‌هایی از کاربرد بلاک چین در دارایی‌های هوشمند توجه کنید.

وام‌های بدون قرارداد

قراردادهای هوشمند می‌توانند انقلابی در سیستم وام‌دهی سنتی به وجود بیاورند. از مشکلات سیستم فعلی باید گفت که افراد مجبورند علاوه بر پرداخت سودهای بانکی، دارایی خود را نیز به عنوان ضمانت در گرو بانک بگذارند. بدین شکل بسیاری از افراد از بازپرداخت وام عاجز و دارایی خود را از دست می‌دهند. حال بلاک‌چین به شما این اجازه را می‌دهد تا از یک غریبه وام بگیرید و همان دارایی هوشمند خود را نیز به عنوان ضمانت در اختیار وی بگذارید. دیگر نیازی به داشتن ضامن و احراز توانایی مالی نیز نیست. دارایی شما به شکل یک کد برای همه قابل مشاهده است.

ماشین و یا گوشی هوشمند شما

دارایی‌های هوشمند، انواع ابتدایی نیز دارند. برای مثال، کلید ماشین شما ممکن است با یک اموبلایزر جایگزین شده باشد که با انجام پروتکل درست بر روی آن، می‌توانید ماشین خود را روشن کنید. گوشی هوشمند شما نیز با وارد کردن رمز درست فعال می‌شود. هر دوی آن‌ها از کریپتوگرافی برای حفاظت از دارایی شما بهره می‌برند. تنها مشکل این نمونه‌های اولیه این است که برای مثال کلید ماشین شما همیشه در یک محفظه فیزیکی قرار دارد و قابلیت کپی شدن ندارد. اما بلاک‌چین با اضافه کردن این ویژگی به سیستم‌های مبتنی بر خود، مشکل را حل کرده است.

کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

هر وسیله فیزیکی یک شی به حساب می‌آید. این شی وقتی به اینترنت اشیا تبدیل می‌شود که یک دکمه خاموش و روشن برای وصل شدن به اینترنت یا یکدیگر داشته باشد. با وصل شدن به شبکه کامپیوتری، آن وسیله، مثلا اتومبیل شما، دیگر تنها یک وسیله نخواهد بود. این وسیله به یک رابطه فرد-فرد، فرد-شی، و یا شی-شی تبدیل شده است. گفته می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۶ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت وجود خواهند داشت.

اینترنت اشیا به چه دردی می‌خورد؟ پرینتر شما می‌تواند به صورت خودکار و در زمانی که کارتریج آن کم شده است، برای خود جوهر سفارش بدهد. ساعت زنگدار شما، زمان شما را برای جوشاندن قهوه تغییر می‌دهد و در همان حال اجاق گاز شما در حال غذا پختن است. البته در مقیاس بزرگتر، دولت‌ها و شرکت‌ها نیز می‌توانند با استفاده از اینترنت اشیا ، فضای شهری تمیزتر و به طور کلی زندگی بهتری را در شهرهای هوشمند به وجود بیاورند. مهمترین کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا نیز بحث امنیت است. چرا که وسایل زیادی به اینترنت متصل خواهند بود و حفاظت از آن‌ها اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

سپس بحث مدیریت و سامان‌دهی این حجم از داده‌ها مهم می‌شود. اینجاست که بلاک‌چین وارد می‌شود و به شما اطمینان می‌دهد که این اطلاعات تنها در اختیار افراد صحیح قرار خواهد گرفت. نمونه‌هایی از کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا را در زیر بخوانید.

وسایل خانه هوشمند

یک وسیله خانگی هوشمند، وسیله‌ای است که به اینترنت متصل شده و اطلاعات و کنترل بیشتری را نسبت به قبل به شما می‌دهد. برای مثال شما با دریافت یک کد خاص متوجه می‌شوید که کلوچه‌های شما آماده هستند و یا ماشین لباس‌شویی کارش را تمام کرده است. این ویژگی، وسایل شما را سالم نگه می‌دارد و هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. با کدگذاری این وسایل بر روی بلاک‌چین شما می‌توانید از مالکیت خود بر آن‌ها نیز مطمئن باشید.

سنسورهای زنجیره تامین

سنسورها با فراهم کردن داده‌هایی از موقعیت مکانی و وضعیت فروشگاه‌های یک شرکت در سراسر جهان، دید کاملی از زنجیره تامین آن شرکت ارائه می‌دهند. گزارشی از ۹۹ شرکت زنجیره تامین پیشرو نشان داده است که ۴۴% از آن‌ها از این سنسورها استفاده می‌کنند و ۸۷% از آن ها گفته‌اند که تا سال ۲۰۲۰ از این تکنولوژی بهرهمند خواهند شد. کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین ، ذخیره‌سازی، مدیریت، محافظت و انتقال این داده‌ها می‌باشد.

کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند دیجیتال هستند و با نویسی اگر-این-پس-این به وجود آمده‌اند، که به آن‌ها قابلیت اجرای خودکار را داده است. در زندگی واقعی،به یک نفر سوم نیاز است تا از انجام تمام شرایط قرارداد اطمینان حاصل کند. کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند بدین شکل است که نه تنها نیاز به حضور نفر سوم را رد می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا تمامی طرفین قرارداد از جزئیات کامل قرارداد خبر داشته باشند، و به محض فراهم شدن شرایط قرارداد، موارد آن اجرا شوند.

شما می‌توانید از قراردادهای هوشمند برای موقعیت‌های مختلفی مثل، مشتقات مالی، حق بیمه، قانون مال، و توافقنامه‌های سرمایه‌گذاری کلان استفاده کنید. برخی نمونه‌های کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند را با هم بخوانیم.

مراقبت‌های بهداشتی با بلاک‌چین

اطلاعات درمانی افراد را می‌توان بر روی بلاک‌چین به شکل کد گذاری شده ذخیره کرد و یک کلید خصوصی برای آن طراحی کرد که تنها به افراد خاصی قابلیت دسترسی به آن اطلاعات را می‌دهد. رسید‌ عمل‌ها را می‌توان بر روی بلاک‌چین ذخیره کرد و به عنوان مدرک برای شرکت‌های بیمه ارسال کرد. همچنین دیگر کاربرد بلاک چین در مراقبت های بهداشتی ، مدیریت موارد عمومی مثل نظارت بر داروها، رعایت مقررات و تست نتایج می‌باشد.

بلاک‌چین موسیقی

مشکلات اصلی در صنعت موسیقی شامل حق مالکیت، توزیع منصفانه و شفافیت می‌باشد. صنعت موسیقی دیجیتال بر روی تولیدات درآمدزا تمرکز دارد، در حالی که حق مالکیت اغلب نادیده گرفته می‌شود. بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند می‌توانند با ایجاد یک پایگاه داده وسیع از حق مالیکت‌ها، این مشکل را دور بزنند. در همان زمان، این تکنولوژی میزان وفاداری به هنرمند و زمان واقعی توزیع بین تمامی افراد برچسب‌دار را با وضوح بالا انتقال می‌دهد.

بلاک‌چین برای دولت

در انتخابات سال ۲۰۱۶، حزب دموکرات و جمهوری‌خواه امریکا، انتخابات را زیر سوال بردند. حزب سبز نیز خواستار بازشماری برخی آرا شدند. متخصصان کامپیوتر اذعان داشتند که هکرها می‌توانند به سیستم نفوذ کرده و نتیجه آرا را دستکاری کنند. بلاک‌چین می‌تواند با کدگذاری رای‌ها از این قضیه جلوگیری کند. هر فرد نیز می‌تواند تایید کند که رای وی شمرده شده و به چه کسی رای داده‌ است. این سیستم حتی باعث کمتر شدن هزینه‌های دولت نیز می‌شود.

مثال‌هایی از کاربرد بلاک چین در دولت :

کاربرد بلاک چین در دولت

انجمن عمومی

بلاک‌چین می‌تواند با فراهم کردن یک پلتفورم با مدیریت خودکار برای شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی، آکادمی‌ها و اشخاص، فرآیند خودسازماندهی را تسهیل کند. طرفین با استفاده از این پلتفورم می‌توانند در مقیاس جهانی و به صورت کاملا شفاف اطلاعات را به اشتراک بگذارند. برای درک این مطلب، فضای ابری گوگل را به صورت خیلی بزرگتر و امن‌تر در نظر بگیرید!

اعطای مسئولیت

قراردادهای هوشمند می‌توانند تضمین کنند که رای دهندگان توسط مردم و برای مردم انتخاب شوند تا دولت به همان شکلی که باید باشد. قراردادها، انتظارات رای‌دهندگان را مشخص می‌کنند و تصمیم‌گیران تنها زمانی پول دریافت می‌کنند که آن چیزی که رای‌دهندگان درخواست کرده اند را انجام بدهند نه آن چیزی که سرمایه‌گذاران می‌خواهند.

احراز هویت

چه بخواهیم و چه نخواهیم، وب‌سایت‌های آنلاین همه چیز را درباره ما می‌دانند. برخی شرکت‌هایی که ما از آن‌ها خرید می‌کنیم هویت ما را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشند تا تبلیغات خودشان را برای ما ارسال کنند. بلاک‌چین، با ساخت یک نقطه داده محافظت شده که در آن شما اطلاعات خود را به صورت کدهایی که هر وقت بخواهید افراد خاصی در زمان‌های خاص به آن‌ها دسترسی دارند، مانع این اتفاق می‌شود.

پاسپورت الکترونیکی، اسناد تولد، ازدواج و مرگ، اطلاعات شخصی مثل کارت گواهینامه، رمز لپ‌تاب، کارت شناسایی و غیره نیز از جمله مثال‌های کاربرد بلاک چین در احراز هویت می‌باشند.

نتیجه گیری

باید بدانید که اگر می‌خواهید بلاک‌چین بدردتان بخورد، شبکه نود-به-نود باید راه بیفتد و قبول کنید که با استانداردهای اخلاقی کار بکنید. تنها اگر این استانداردها رعایت شود، بلاک‌چین می‌تواند به یک ابزار قوی برای تجارت، خرید و فروش منصفانه، ایجاد دموکراسی و داشتن یک جامعه عادلانه تبدیل شود.

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار