بیت کوین کش انشعابی از بیت‌کوین

دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین آنقدر وسیع است که اگر بخواهید بپرسید بیت کوین کی تمام می شود ، باید بگویم بیت کوین کش آمده که نگذارد این اتفاق بیفتد! البته احتمالا باز هم انشعابات دیگری از بیت کوین و یا همین بیت کوین کش داشته باشیم. پس هیچ وقت!

احتمالا خیلی از شما در جست‌جوهای خودتان در زمینه ارز دیجیتال به واژه بیت کوین کش برخورده‌اید و شاید در برخی سایت‌ها و بلاگ‌ها چیزی هم در موردش خوانده باشید. اما در این مقاله سعی داریم که بیت کوین کش و اتفاق بزرگی که در سال ۲۰۱۷ برای بیت‌کوین افتاد را به زبان هرچه ساده‌تر بررسی کنیم. البته مجبورم برخی اصطلاحات تخصصی را استفاده کنم، ولی می‌توانید در دیگر مقاله‌های یوزبیت، درباره آن‌ها نیز بخوانید.

فورک بیت کوین کش

بیت کوین را بشناسید!

اول از همه باید بدانید که بیت‌کوین چیست. بیت‌کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی غیرمتمرکز و همتا می‌باشد، که به هیچ دولت یا شبکه بانکی وابسته نیست. بیت‌کوین اولین بار در سال ۲۰۰۸ در یک وایت‌پیپر، توسط شخصی که اسم ساتوشی ناکاموتو را برای خود انتخاب کرده بود، معرفی شد.

در سایت بیت کوین، غیرمتمرکز بودن، مقدار ثابت و هزینه پایین از جمله ویژگی‌های اصلی این کوین شمرده شده است. غیرمتمرکز بودن و تعداد ۲۱ میلیون واحد عرضه شده بیت‌کوین، درست است، اما آیا واقعا هزینه تراکنش‌ها و سرعت انجام این تراکنش‌‌های بیت‌کوینی همان چیزی است که در آن سایت نوشته شده است؟

پیشنهاد می‌کنم برای اینکه با بیت‌کوین کاملا آشنا شوید به سراغ مقاله بیت کوین چیست بروید و آن را قورت بدهید، چون می‌خواهیم به وارد مقوله بیت کوین کش شویم!

بیت کوین کش چیست

بیت کوین کش چیست؟

با گذشت زمان و همه‌گیر شدن بیت‌کوین، مشکلات این پدیده قرن بیست و یکمی نمایان شد. مهمترین مشکلی که بیت‌کوین با آن روبرو بود، مقیاس‌پذیری بود. بلاک‌چین، همانطور که از اسمش پیداست، زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. هر تراکنش انجام شده بر روی این فناوری فضای یک بلوک را اشغال می‌کند و مشکل بیت‌کوین نیز از همینجا شروع شد.

اگر می‌خواهید این بخش را بهتر متوجه بشوید مقاله بلاک‌چین را بخوانید تا به مشکل بیت‌کوین بپردازیم.

خب، همانطور که گفتیم مشکل BTC، مقیاس‌پذیری بود. هر بلوک این زنجیره فضای محدود ۱ مگابایتی در اختیار داشت و با افزایش میزان استفاده افراد، کمبود فضا باعث شد تا هم سرعت تراکنش‌ها کمتر شود و هم هزینه این تراکنش‌ها افزایش یابد. نقطه شروع اختلاف‌ها اینجا بود.

تیم BTC به دنبال راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری بود. در این بین، گروهی از اعضای تیم توسعه‌دهنده به دنبال توسعه لایه‌های پرداختی خارج از زنجیره بودند که البته هنوز هم در جریان است. آن‌ها حتی تمامی نظرات مخالف خود را در انجمن‌ها و گروه‌های بحث و تبادل‌نظر بیت‌کوین، حذف می‌کردند و عملیات سانسور گسترده‌ای نیز راه افتاد.

اما در همان حین، گروهی دیگر به دنبال افزایش اندازه بلوک‌ها بودند. این ارتقای حجم بلوک‌ها باعث می‌شد که هم تراکنش‌ها امن بمانند و هم هزینه‌ها کاهش یابد، چرا که دیگر بلوک‌ها پر نمی‌شدند. البته این مسئله باعث شد تا تبلیغات منفی نیز بر علیه بیت‌کوین راه بیفتد و همه بفهمند که بیت‌کوین به دردسر افتاده است.

در نتیجه اولین هارد فورک (Hard Fork) یا انشعاب سخت بیت‌کوین اتفاق افتاد. در ۱ آگوست ۲۰۱۷ تیم توسعه‌دهنده بیت‌کوین ABC، یک انشعاب سخت از بلاک‌چین بیت‌کوین را شروع کردند تا اندازه بلوک‌ها را افزایش دهند. این زنجیره جدید دارای بلوک‌های ۸ مگابایتی بود و بیت کوین کش نامیده شد.

بیت کوین کش با موفقیت منتشر شد و با سرعت بالا و هزینه‌های کمتر خود نسبت به بیت‌کوین اصلی، جان تازه‌ای به BTC بخشید. بیت کوین کش با علامت اختصاری BCH شناخته می‌شود.

تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش

تفاوت بیت‌کوین و بیت کوین کش

در همان زمان که توسعه‌دهندگان بیت‌کوین به دنبال راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری BTC بودند، یک فناوری یکپارچه به اسم سگویت (Segwit) نیز به وجود آمد تا این مشکل را حل کند. اما برخی به مخالفت با آن برخاستند و آن را مغایر فلسفه وجودی بیت‌کوین اعلام کردند. تلاش این افراد در نهایت به تولید یک ارز جدید منجر شد. این ارز جدید بیت کوین کش بود.

 • بیت کوین کش نیازی به سگویت ندارد.
 • replace by fee که امکان انجام سریعتر تراکنش در ازای هزینه بیشتر را برای کاربران فراهم می‌کرد، حذف شد.
 • سرعت بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به بیت‌کوین دارد.
 • در برابر حملات Reply Attack امنیت کامل دارد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که امنیت بیشتر، سرعت بالاتر و هزینه تراکنش کمتر از جمله مهمترین تفاوت‌های بیت کوین کش و بیت‌کوین است. البته اگر به دنبال استخراج بیت‌کوین کش هستید باید بگویم که چندان به صرفه نیست. چرا که مقدار انرژی و هزینه مصرفی شما مشابه با خود بیت‌کوین خواهد بود، در حالی که قیمت بیت کوین کش خیلی کمتر از خود بیت‌کوین است.

آینده و قیمت بیت کوین کش

آینده و قیمت بیت کوین کش

با ورود به سایت بیت کوین کش با این جملات روبرو می‌شوید:

بیت کوین کش پول واقعی را به جهانیان عرضه می‌کند و باعث تحقق وعده اصلی بیت‌کوین، یعنی پول الکترونیک همتا می‌شود. بازرگانان و کاربران با هزینه پایین و تراکنش‌های امن، قدرتمندتر شدند. آینده با رشد نامحدود، استقبال جهانی، نوآوری آزادانه و توسعه غیرمتمرکز به روشنی می‌درخشد!

بله! این آینده بیت کوین کش است که توسعه‌دهندگان آن ترسیم کرده‌اند و می‌توان گفت که در این راه موفق نیز بوده‌اند. البته به اعتقاد خیلی از افراد بروز چنین فورک‌هایی باعث پیچیده‌تر شدن بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال برای کاربران می‌شود. اما باید انتظار توسعه‌هایی فراتر از این را نیز داشته باشیم. چرا که این تکنولوژی با سرعت بسیار بالا در حال گسترش و پیشرفت می‌باشد.

با نگاهی به نمودار قیمت بیت کوین کش متوجه خواهید شد که این ارز در ابتدای کار خود تا نزدیکی ۱۰۰۰ دلار نیز پیش رفت اما پس از آن و در طی چند مدت اخیر، از یک ثبات قیمتی برخوردار بوده است و در حال حاضر نیز قیمتی برابر با ۲۵۰ دلار دارد. این قیمت ۲۵۰ دلاری برای یک انشعاب بیت‌کوین مسلما موفقیت بزرگی به حساب می‌آید.

کیف پول های بیت کوین کش

کیف پول های بیت کوین کش

از آنجایی که بیت کوین کش و بیت‌کوین از یک خانواده هستند تقریبا تمامی کیف پول‌هایی که از بیت‌کوین پشتیبانی می‌کنند برای بیت کوین کش نیز مناسب هستند. اما در زیر چند نمونه از کیف پول‌های معتبر برای بیت کوین کش را معرفی کرده‌ایم.

کیف پول‌های توصیه شده بیت کوین کش :

 • Bitcoin.com این کیف پول هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل را دارد.
 • Yenom این کیف پول تنها نسخه موبایل دارد.
 • Electron Cash این کیف پول نیز هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل را دارد.

سایر کیف پول‌های معرفی شده در سایت BCH:

 • BRD فقط نسخه موبایل
 • Jaxx فقط نسخه موبایل
 • edge فقط نسخه موبایل
 • Coinbase فقط نسخه موبایل
 • Bitpay هم نسخه موبایل و هم دسکتاپ
 • Exodus فقط نسخه دسکتاپ
 • Badger.bitcoin هم نسخه موبایل و هم نسخه دسکتاپ

امیدوارم که این مقاله نیز، به دانش شما در زمینه ارزهای دیجیتال کمک کرده باشد. در زیر همین مقاله می‌توانید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید و به تکمیل این مقاله کمک کنید.

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار