حمله ۵۱ درصد چیست؟

یکی از حملات خطرناکی که بلاک چین را تهدید میکند حمله ۵۱ درصد (۵۱% Attack) است. در این حمله فرد یا افرادی سعی میکنند تا بیش از ۵۰% قدرت شبکه را بدست بگیرند که در این صورت این فرد یا افراد دارای بیشترین سهم در شبکه شده و قدرت غالب محسوب میشوند که در نتیجه میتوانند اعمال و خرابکاری های زیادی انجام دهند.

در ادامه با یوزبیت همراه باشید تا به چگونگی حمله ۵۱ درصد پی ببرید.

حمله ۵۱ درصد چیست؟

منظور از حمله ۵۱ درصد اینست که یک ماینر یا گروهی از ماینرها با استفاده از این حمله کنترل بیش از ۵۰ درصد قدرت استخراج، توان شبکه و هش ریت را در اختیار میگیرند

در حمله ۵۱ درصد، ماینر با قدرتی که بدست می آورد میتواند جلوی تایید تراکنش ها را بگیرد. همچنین این افراد میتوانند تراکنش ها را بازگردانی کنند که این امر به ” دو بار خرج کردن ” معروف است.

فرض کنید شخصی مبلغ ۲ بیت کوین فروخته و ۲۰ هزار دلار نقدی دریافت کرده است. حالا این فرد با استفاده از حمله ۵۱ درصد میتواند تراکنش را برگرداند; در اینصورت او ۲۰ هزار دلار نقد دارد و ۲ بیت کوین خود را نیز بازگردانده است.

حمله 51 درصد

حمله ۵۱ درصد چگونه اتفاق می افتد؟

همانطور که میدانید هنگامی که یک تراکنش به شبکه بلاک چین فرستاده میشود; این تراکنش میتواند بیت کوین باشد و یا هر ارز دیگر، نیاز به تایید ماینرها دارد. شانس تایید تراکنش از طرف هر ماینر با قدرت پرازش سیستم ماینینگ او رابطه مستقیم دارد. برای تایید تراکنش های بلاک چین ماینر باید معادلات پیچیده ریاضی را با استفاده از قدرت پردازش پردازنده سیستم خود حل کند. هنگامی که پاسخ صحیح این معادلات را یافت باید آنرا به مابقی ماینرهای شبکه بفرستد تا بلاک چین از اعتبار تراکنش اطمینان حاصل کند.

برای اطلاع دقیق از نحوه چگونگی استخراج یا ماینینگ مقاله زیر را مطالعه نمایید

استخراج(Mining) چیست و چگونه انجام میشود؟

ماینر خرابکاری که قصد انجام حمله ۵۱ درصد دارد پاسخ صحیح معادلات را برای بقیه ماینرهای شبکه ارسال نمیکند. اتفاقی که در اینجا می افتد اینست که دو نسخه از بلاک چین بوجود می آید، یکی همان بلاک چین اصلی و دیگری بلاک چینی که توسط ماینر خرابکار ایجاد شده است. در اینصورت ماینر خرابکار به فعالیت های مالی خود در بلاک چین جعلی ادامه میدهد اما از آنجایی که این بلاک چین جعلی یک نسخه کاملا جداگانه از بلاک چین اصلی می باشد ماینر میتواند بیت کوین ها یا ارزهایی که در بلاک چین جعلی خرج کرده را دوباره در بلاک چین اصلی خرج کند.

اما بلاک چین جعلی یا فاسد چگونه ایجاد میشود؟ 

ایجاد بلاک چین جعلی از یک روند معتبر و قانونی نتیجه میشود. در واقع بلاک چین جعلی با سو استفاده از استراتژی های دموکراتیک بلاک چین ایجاد میشود.

دموکراسی در بلاک چین

شبکه بلاک چین به گونه ای برنامه ریزی شده است که همواره بلندترین زنجیره از بلوک ها را دنبال کرده و آن را یک زنجیره قانونی تلقی میکند. هر ماینری که قدرت پردازش بالاتری داشته باشد میتواند بلوک ها را سریعتر از بقیه به زنجیره اضافه کند که در نتیجه این زنجیره به بلندترین زنجیره تبدیل شده و یک زنجیره قانونی خواهد بود.

پس ماینر خرابکار سعی میکند تا بلوک ها را با سرعت بالا به زنجیره فاسد خود اضافه کند تا هم قانونی جلوه دهد و هم شناسایی این زنجیره فاسد زمان بیشتری به طول بیانجامد.

بلافاصله پس از اینکه زنجیره فاسد بعنوان طولانی ترین زنجیره بلوکی شناخته شد ماینر آنرا به عنوان بخشی از حمله ۵۱ درصد به شبکه ارسال میکند. مابقی شبکه زمانی که یک بلاک چین جدید و طولانی تر را شناسایی میکنند غافل از فاسد بودن آن، استفاده از بلاک چین اصلی را متوقف کرده و به بلاک چین فاسد متصل میشوند.

در اینجا و پس از شناسایی بلاک چین فاسد بعنوان بلاک چین اصلی توسط شبکه اتفاقی که می افتد اینست که طبق قوانین بلاک چین تمامی تراکنش هایی که در بلاک چین جدید وجود ندارد باید بازگردانی شوند. در نتیجه تمام بیت کوین هایی که توسط حمله کننده در بلاک چین اصلی و قانونی خرج شده بود به کیف پول دیجیتالی او بازمیگردد.

حمله 51 درصد

سخت افزارهای استخراج جدید و حمله ۵۱ درصد

اخیرا سخت افزارهای استخراج جدیدی توسط شرکت بیت مین تولید شده اند که با بهبود قدرت پردازش تبدیل به سخت افزارهایی بسیار قدرتمند شده و نگرانی هایی را نیز بوجود آورده اند.

این نگرانی ها به این دلیل است که حالا و با استفاده از این سخت افزارهای قدرتمند جدید شرکت های بزرگ یا ماینرهای توانمند میتوانند با خرید تعداد زیادی از این سخت افزارهای جدید براحتی حمله ۵۱ درصد انجام دهند.

اخیرا و بر اساس همین نگرانی ها شبکه مونرو استخراج با استفاده از دستگاه های ASIC را مسدود کرده است.

جمع بندی

حمله ۵۱ درصد در شبکه بلاک چین بیت کوین بسیار نادر است و در واقع تا به امروز انجام نشده است. زیرا فرد حمله کننده باید ۵۰ درصد قدرت پردازش میلیون ها ماینر را در اختیار بگیرد که این کار مستلزم تهیه بهترین و قدرتمندترین دستگاه های استخراج آنهم با تعداد بالا بوده که در نتیجه هزینه سنگینی برای حمله کننده در پی خواهد داشت. اما نکته ای که وجود دارد اینست که حتی یک باگ کوچک در کدهای بلاک چین میتواند محلی برای نفوذ و انجام حمله ۵۱ درصد باشد.

اینگونه حملات اما در بلاک چین های کوچک که از الگوریتم اثبات کار استفاده میکنند رایج است زیرا آنها به توان پردازشی بالایی برای استخراج نیاز ندارند.

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار