تحلیل تکنیکال چیست؟

اگر با بازار ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید قطعا میدانید که یکی از موثرترین روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال، معامله گری یا ترید ارز دیجیتال است. معامله گری سود خوبی دارد اما به شرطی که اصول ترید را بلد باشید. یکی از مهمترین اصول ترید، تحلیل تکنیکال است.

اما چطور باید ترید انجام داد یا بهتر بگوییم چطور باید قیمت ها را پیش بینی کرد؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی بهترین روش تحلیل بازار و پیش بینی قیمت ها یعنی تحلیل تکنیکال بپردازیم.

تحلیل تکنیکال

در مورد روش های بیشتر کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در مقاله زیر بخوانید

روش های کسب درآمد از ارز دیجیتال – معرفی و بررسی روش ها

ابتدا بیایید مرور کوتاهی بر مفهوم ترید داشته باشیم:

ترید چیست ؟

برای روشن شدن مفهوم ترید یا معامله گری ابتدا باید تفاوت بین سرمایه گذار و تریدر (معامله گر) را درک کنیم :

سرمایه گذاران کسانی هستند که سهام شرکت ها را با هدف دریافت سود سالیانه و با دید بلندمدت خریداری میکنند. این افراد اهمیتی به نوسانات قیمت در طول بازه های زمانی کوتاه نمیدهند و فقط رشد قیمت سهام در یک سال را رصد میکنند.

در مورد سرمایه گذاری بیشتر بخوانید

سرمایه گذاری چیست؟ اصول و قواعد سرمایه گذاری

اما در سمت دیگر تریدرها وجود دارند

معامله گران، با هدف استفاده از نوسانات قیمت و با دید کوتاه‎مدت خریداری میکنند. هر چند این افراد هم میتوانند سهام را جهت دریافت سود سالیانه به مدت طولانی‎تری نگهداری کنند اما از آنجایی که عقیده دارند دوران سرمایه گذاری گذشته است پس هدف اصلی خود را معامله گری و خرید و فروش مکرر به قصد کسب سود در کوتاه مدت قرار داده‎اند

تحلیل تکنیکال

همانطور که احتمالا متوجه شده‎اید، ترید به زبان بسیار ساده یعنی خرید و فروش!!

این عمل در بازارهای مالی مختلف شامل خرید و فروش انواع کالاهای فیزیکی و مجازی میشود. مثلا ترید ارز دیجیتال در بازار مالی ارزهای دیجیتال که کالای مجازی است و یا خرید و فروش سکه طلا در بازار مالی طلا که کالایی فیزیکی میباشد.

شخصی که در بازارهای مالی مختلف فعالیت میکند و بر اساس تحلیل های مالی، رفتار بازار را در گذشته سنجیده، دیدگاه خاص خود را نسبت به رفتار بازار در آینده پیدا کرده و سپس قیمت ها را پیش بینی میکند تریدر یا معامله گر نام دارد.

برای مطالعه مقاله کامل در مورد ترید به لینک زیر بروید

ترید چیست ؟ اصول و قواعد ترید- تریدر کیست؟

تحلیل مالی چیست؟

همانطور که گفتیم عمل ترید یا معامله گری در بازارهای مالی مختلف با استفاده از تحلیل های مالی انجام میشود.

مشاهده، تجزیه و تحلیل صورت های مالی یک دارایی و نوسانات قیمت آن در گذشته و سپس دریافت یک دیدگاه خاص در مورد نوسانات قیمت در آینده و در نهایت نشان دادن واکنش نسبت به پیش بینی انجام شده را تحلیل مالی میگویند.

تحلیل‎های مالی فراوانی وجود دارند که نسبت به بازار مالی حیطه فعالیت و زمان استفاده از آنها و همچنین نحوه و حجم دسترسی به اطلاعات بازار مربوطه، تعیین میشوند.

تحلیل تکنیکال

پرکاربردترین تحلیل‎های مالی تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال هستند که در این مقاله به پرکاربردترین تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال یعنی تحلیل تکنیکال میپردازیم.

تحلیل تکنیکال چیست؟

یکی از روش های معتبر برای تحلیل بازارهای مالی تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) نام دارد. این نوع تحلیل در بازارهای مختلف مالی بسیار پرکاربرد است

تحلیل تکنیکال بورس

تحلیل تکنیکال فارکس

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

اصول تحلیل تکنیکال بر پایه مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات بازار و در نهایت پیشبینی قیمت ها استوار است.

دو تعریف معتبر از تحلیل تکنیکال را در ادامه میخوانیم

طبق نظر کتاب Technical Analysis Explained تعریف تحلیل تکنیکال اینگونه است:

هنر تحلیل تکنیکال تشخیص زمان تغییر روند قیمت ها در نخستین مراحل تغییر قیمت و سوار شدن بر موج جدید قیمت هاست; تا زمانی که شواهد جدید نشان بدهند که روند جدیدتری در حال شکل‎گیری است و تحلیل‎گر تکنیکال قبل از اینکه تمام بازار متوجه تغییر روند بشوند تصمیم های سرمایه گذاری جدید را اتخاذ کند.

اما تعریف تحلیل تکنیکال آنگونه که در کتاب Technical Analysis of Stock Trends آمده است:

تحلیل تکنیکال دانش ثبت تاریخچه معاملات، معمولا بصورت نمودارهای گرافیکی و سپس پیشبینی روندهای محتمل در آینده بازار است.

نکته‎ای که وجود دارد این است که تحلیل تکنیکال هیچ اهمیتی به خود کالا یا خدماتی که در بازار مربوطه ارائه میشود نمیدهد و فقط به رفتارهای بازار توجه کرده و واکنش نشان میدهد.

در تحلیل تکنیکال دائما با شاخص‎ها، اعداد و نمودارها سر و کار خواهید داشت; مخصوصا در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با آن همه نوسانات شدید قیمت!!

از آنجایی که تحلیل تکنیکال حتی ریزترین تغییرات قیمت را نیز رصد میکند میتوان گفت که اصول تحلیل تکنیکال و احساسات بازار با هم درآمیخته است. از طرفی احساسات بازار نیز ناشی از حس انسان‎ها میباشد. هنگامی که حس شما میگوید که یک سهام یا یک ارز دیجیتال را بخرید یا بفروشید در واقع شما با ایجاد این عرضه و تقاضا به بازار شکل میدهید. پس تحلیل تکنیکال به نوعی تحلیل رفتار و احساسات انسان‎ها نیز هست.

تحلیل تکنیکال آری یا خیر؟

توجه داشته باشید که تحلیل تکنیکال درواقع پیشبینی وضعیت آینده بازار است و ممکن است پیشبینی‎ها همیشه درست از آب در نیایند.

مثلا در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و در بازار ارز دیجیتال که حجم نقدینگی و حجم معاملات نسبتا بالاست موارد متعددی در کنار هم قرار میگیرندتا یک پیشبینی شکل بگیرد; اما همیشه این احتمال وجود دارد که پیشبینی انجام شده صحیح نباشد.

مطالعه روند گذشته یک ارز دیجیتال و اطلاعات کافی در مورد بازار مالی مربوطه و به همراهی کمی تجربه در ترید ارز دیجیتال در نهایت به پیشبینی وضعیت کلی بازار ختم میشود. در واقع شما کلیت بازار در آینده را درک کرده‎اید اما از جزییاتی مثل قیمت دقیق و روند پیش‎رو مطمئن نیستید.

تحلیل تکنیکال

جمع‎بندی

اگر تحلیلی صورت بگیرد که با مطالعه آمار، شاخص‎ها، الگوها و نمودارها رفتار بازار در گذشته را بررسی کرده و تغییرات قیمت در آینده را پیشبینی نماید، این نوع از تحلیل مالی قطعا تحلیل تکنیکی یا تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) خواهد بود.

تحلیل تکنیکال شما را از وضعیت کلی بازار در آینده باخبر میسازد. در این لحظه تجربه و احساسات دخیل شده و کمک میکنند تا یک استراتژی شکل بگیرد و تریدر برای یک واکنش درست آماده شود. در واقع تحلیل‎گر تکنیکال وضعیت آینده بازار را قبل از اینکه همه متوجه شوند خواهد فهمید و خود را برای موقعیت‎های پیش‎رو آماده خواهد ساخت.

موارد متعددی میتواند بر قیمت یک کالا تاثیر بگذارد پس تحلیل‎گر تکنیکال باید به بازاری که آن را مطالعه میکند کاملا مسلط باشد. این موضوع در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بسیار مهم است زیرا هر خبری که در این بازار پر تب و تاب شنیده میشود میتواند بر قیمت‎ها تاثیر بگذارد.

نظر شما چیست؟ آیا تحلیل تکنیکال را برای مطالعه بازار ارز دیجیتال مناسب میدانید؟

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

2 دیدگاه On تحلیل تکنیکال چیست؟

  • سخته فقط باید روی یک ارز متمرکز شد و این که ارز در گذشته چه وضعیتی داشته هیچ مبنای موثقی نیست حوصله هم میخواد و علم ریاضی تو این کار بیش از حد موثر هست شاید ریاضی یکی ضعیف باشد

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار