بلاک چین چیست؟

به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال خوش‌آمدید. بلاک چین درب ورود به این دنیاست.

در مباحث مربوط به ارز دیجیتال، رویارویی با عبارت تخصصی بلاک چین، اولین علامت سوال بزرگ را برای افراد تازه کار و آماتورهای این علم اقتصادی ایجاد می‌کند.
در مورد بلاک چین و ساز و کار خارق العاده‌اش چه قدر اطلاعات دارید؟ اگر قرار است در بازار پر تب و تاب و پرسود ارز دیجیتال وارد شوید، روی بلاک چین حساب ویژه‌ای باز کنید؛ بلاک چین مبنای عملکرد پر سود شما خواهد بود!

این مقاله، شما را به طور کامل با تمام جوانب تکنولوژی بلاک چین آشنا کرده و درواقع درب ورود شما به دنیای جذاب بلاک چین و ارزهای دیجیتال خواهد بود .
نگران نباشید، بر خلاف نام به ظاهر پیچیده‌اش، مفهوم نسبتا ساده و در عین حال کاربردی پیش رویتان خواهد بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد بلاک چین را به شما بگوییم.

بلاک چین

 

بلاک چین به زبان ساده:

بلاک چین (Blockchain) تلفیقی از دو کلمه بلوک (Block) و Chain (زنجیره) میباشد که به طور کلی به زنجیره‌ای از بلوک‌ها (زنجیره بلوکی) اطلاق میشود.

بلاک چین چیست؟

مفهوم بلاک چین به صورت کلی در پاراگراف زیر خلاصه می شود :

بلاک چین نوعی سیستم گزارش و ثبت اطلاعات است اما با این تفاوت که در این سیستم، اطلاعات ذخیره شده بین همه اعضای شبکه توزیع شده و به اشتراک گذاشته می شود و به دلیل استفاده از رمزنگاری، دستکاری و تغییر اطلاعات این سیستم امکان پذیر نیست.

بلاک چین با نام دفتر کل توزیع شده نیز شناخته میشود .

اولین ایده بر روی شبکه بلاک چین در سال ۱۹۹۱ اتفاق افتاد اما این شبکه رمزنگاری شده تا قبل از ورود ابر قدرت پر حاشیه‌اش، بیت کوین، تقریبا ناشناخته بود.

مهمترین و معروفترین استفاده بلاک چین برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ و به جهت استفاده در ارز دیجیتالی بیت کوین (Bitcoin) اتفاق افتاد. بیت کوین در واقع اولین نمود کاربردی تکنولوژی بلاک چین بود که از این شبکه برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده میکرد .

در مورد بیت کوین پادشاه دنیای رمزارزها در مقاله زیر بیشتر بخوانید

بیت کوین را قورت دهید

امکان ثبت هر نوع اطلاعاتی در فناوری بلاک چین فراهم است؛ از اطلاعات شخصی گرفته تا جرایم و همچنین اطلاعات حساب‌های مالی دیجیتالی کاربران! این اطلاعات در بلوک‌ها ذخیره شده و در نهایت چندین بلوک رفتاری زنجیروار دارند و در شبکه به یکدیگر متصل می شوند.

در زنجیره بلوکی و در هر یک از بلوک‌ها علاوه بر اطلاعات ثبت شده، چیز دیگری به نام ” هش “ وجود دارد. یک هش در واقع رشته‌ای از کاراکترها می باشد که با توابع خاصی ساخته شده است. فرض کنید یک بلوک داریم که حاوی اسامی تعدادی از افراد است ، هش این بلوک که از توالی تصادفی حروف ایجاد شده بصورت ” NYSEM ” می باشد. هر بلوک علاوه بر هش اختصاصی خود حاوی هش بلوک قبلی نیز می باشد.

هش در بلاک چین با توابع خاص ریاضی ساخته می شود بطوریکه کوچکترین تغییر در کاراکترها و اطلاعات ثبت شده در بلوک باعث تغییر در هش شده و در نتیجه هش مورد نظر را از درجه اعتبار ساقط میکند و به همین ترتیب همه هش‌های بلوک‌های دیگر نیز بی اعتبار خواهند شد. به همین علت است که به این فناوری، بلاک چین یا زنجیره بلوکی میگویند.

تکنولوژی بلاک چین یک سیستم توزیع شده است. بدین معنا که هر کاربر یا کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین ( که اصطلاحا آن را نود Node مینامند ) به تنهایی مدیر شبکه محسوب میشود. یعنی بجای اینکه اطلاعات در یک سیستم مرکزی ادمین ذخیره شده باشد و هیچکس جز ادمین شبکه به آن دسترسی نداشته باشد، بین همه نودهای متصل به شبکه توزیع شده و همه افرادی که به شبکه بلاک چین متصل هستند به یک نسخه از آن دسترسی دارند. پس عملا امکان تغییر در اطلاعات و همزمان بروزرسانی هش بلوک امکانپذیر نخواهد بود .

میتوانید در مورد نودهای بلاک چین در مقاله زیر مطالعه نمایید

نود چیست؟ انواع نودهای بلاک چین

فرض کنید من یک برگ کاغذ حاوی اطلاعات خاصی را در دست دارم، ۱۰۰ عدد کپی از آن تهیه کرده و بین ۱۰۰ نفر تقسیم میکنم. حال اگر من تغییراتی در نسخه خودم ایجاد کنم مسلما قابل پذیرش برای بقیه افراد نخواهد بود زیرا همه آنها یک کپی از نسخه اصلی را دارند.

هنگامی که شما به یک بلاک چین متصل میشوید، یک کپی از کل بلاک چین را دریافت میکنید. بنابراین هیچگونه تغییری در بلوک‌ها توسط شما امکان پذیر نیست.

انواع بلاک چین

 

امروزه سه نوع از تکنولوژی بلاک چین قابل راه اندازی است اما در آینده بسته به نیاز جامعه قطعا انواع جدیدتری از فناوری بلاک چین رونمایی خواهد شد :

  1. بلاکچین عمومی ضد انحصاری
  2. بلاکچین عمومی انحصاری
  3. بلاکچین خصوصی انحصاری

انواع بلاکچین

۱-بلاک چین عمومی ضد انحصاری:

مثال : بیت کوین ،اتریوم و… انواع سیستم های عمومی و آزاد

در این نوع بلاک چین که بیتکوین واتریوم نمونه هایی از آن هستند ما انحصار تراکنش ها را در اختیار نداریم . یک مثال از بیت کوین میتواند مسئله را روشن کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر در مورد بیت کوین را نیز مطالعه کنید تا به درک کاملی از این رمزارز معروف برسید :

بیت کوین چیست ؟ بیت کوین را قورت دهید

همچنین می‌توانید در مورد دومین بلاک چین بزرگ دنیا و نحوه کارکردش در مقاله زیر مطالعه نمایید

اتریوم با ورودش به بلاکچین امکان برنامه‎نویسی و ایجاد قراردادهای بلاکچینی را فراهم نمود.

بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند

من ۱۰ بیت کوین دارم و میخواهم آنها را برای فرد دیگری ارسال کنم، به افرادی که در شبکه فعال هستند و تراکنش‌ها را انجام میدهند (ماینرها) اعلام میکنم که من میخواهم این ۱۰ بیت کوین را به این آدرس کیف پول ارسال کنم.

آیا این ادعا که من ۱۰ بیت کوین دارم واقعا درست است؟ آیا تقلبی در کار نیست؟

ماینرها از این اعلام باخبر شده و تایید معامله و تراکنش را آغاز میکنند ، توجه کنید که فرد تایید کننده تراکنش کاملا تصادفی بوده و ما نمیتوانیم فرد خاصی را برای انجام تراکنش انتخاب کنیم.

تایید و انجام تراکنش‌ها طی فرآیندی به نام استخراج انجام می‌شود که در مقاله زیر در این مورد صحبت کرده‌ایم

استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می‌شود؟

البته نکته دیگری که وجود دارد اینست که این نوع بلاک چین برای برقراری ارتباط با کاربر نیاز به یک رابط دارد که این رابط ارتباطی بین بلاک چین و کاربر را کیف پول دیجیتالی مینامند
برای مطالعه مقاله کیف پول‎های دیجیتال بر روی لینک زیر کلیک کنید :

کیف پول دیجیتالی چیست؟ انواع کیف پول‎های دیجیتالی  ”

در این نوع بلاک چین همه افراد جامعه میتوانند قرارداد هوشمند ایجاد کرده یا پول و اطلاعات را داد و ستد کنند و البته اطلاعات مهمی که در بلاک چین عمومی ضدانحصاری قرار دارند با رمزنگاری محافظت میشوند پس هیچکس قدرت حذف، تغییر یا دستکاری در بلاک چین را ندارد.

۲-بلاک چین عمومی انحصاری:

مثال : شرکت‌های مواد غذایی

در این نوع از فناوری بلاک چین، فرد یا افراد خاصی برای تایید و انجام فعالیت‌ها انتخاب میشوند. برای مثال ممکن است این افراد کارمندهای بخش خاصی از یک شرکت تجاری باشند یا حتی مدیران شرکت و یا فراتر از آن افراد خاصی در دولت‌ها. در این مورد، داده‌ها برای همه قابل مشاهده است ولی در عین حال اصل محافظت از اطلاعات نیز رعایت می شود.

میتوان از کدهای QR بر روی بسته‌بندی‌های مواد غذایی بعنوان مثالی از این نوع بلاک چین نام برد. مشتریان با اسکن این کد میتوانند به نام فروشگاه، تاریخ تولید و غیره پی ببرند اما فقط میتوانند آنها را مشاهده کنند و قادر به اعمال تغییر هیچ یک از این اطلاعات نخواهند بود. تایید و ثبت این اطلاعات هم به عهده کارمندان کارخانه مورد نظر است و هنگامی که این اطلاعات ثبت شدند دیگر قابل تغییر نخواهند بود.

بلاک چین

۳-بلاک چین خصوصی انحصاری:

این نوع بلاک چین در سازمان‌ها و ادارات برای امور مالی مورد استفاده قرار میگیرد. فقط افراد خاصی در سازمان برای تایید فعالیت‌ها انتخاب میشوند (مثلا کارمندان بخش مالی یک اداره) و همچنین فقط افراد خاصی نیز قادر به مشاهده اطلاعات ثبت شده هستند (مثلا مدیر شرکت)
بسته به سیاست هر شرکت این سیستم از بلاک چین میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بلاک چین از دیدگاه فنی:

بلاک چین را همانند یک حافظه رمزنگاری شده در نظر بگیرید که اطلاعات بر روی آن ذخیره شده و این حافظه بین همه افرادی که در شبکه وجود دارند، توزیع شده است.

در تکنولوژی بلاک چین افراد زیادی میتوانند اطلاعات را بایگانی کرده و همچنین روند ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند.

در بلاک چین هیچ مدیر، ادمین یا سیستم مدیریتی برای کنترل، تغییر، دستکاری و یا تایید فعالیت‌ها وجود ندارد بلکه همه افرادی که در این شبکه حضور دارند مالک اطلاعات و پایگاه داده این تکنولوژی هستند. پایگاه داده در این فناوری کاملا توزیع شده است که خود یکی از ویژگی‌های متفاوت و بسیار مهم تکنولوژی بلاک چین به حساب می‌آید. در بلاک چین، هر کاربر یک گزارش مستقل ثبت میکند که با همراهی گزارشات دیگر تبدیل به یک مجموعه از رکوردها میشود .

هنگامی که هر کاربر یک کپی از کل شبکه را دریافت کند عملا قدرت تغییر یا دستکاری اطلاعات شبکه اصلی را از دیگران سلب میکند زیرا هر گونه تغییر کوچکی نیز مشهود خواهد بود. پس ضریب امنیت بلاک چین بسیار بالاست .

همچنین با تغییر احتمالی یک بلوک، هش بلوک نیز تغییر میکند اما از آنجایی که گفتیم هر بلوک شامل هش بلوک قبلی نیز هست، هش بلوکی که دستکاری شده با هش بلوک بعدی خود ناهمخوانی داشته و بی اعتبار خواهد شد .

پس امکان دستکاری یا تغییر کوچکترین بخش شبکه بلاک چین نیز وجود ندارد .

اعتماد دیجیتال

اعتماد اصل مهم و تاثیر گذاری برای تمام معاملات و روابط مالی-تجاری است؛ به زبان ساده، این حق ماست که از طرف مقابلمان کاملا مطمئن شویم. آیا او همان کسی که ادعا میکند هست؟ آیا میتواند وعده‌های خود را عملی کند؟

در بلاک چین برای هر فرد یک کلید خصوصی رمزنگاری شده تعبیه شده است که نشان دهنده مالکیت است و اطلاعات احراز هویتی را اثبات می کند. همچنین هر فرد را کنترل می‌کند تا اطلاعات شخصی را بیش از حد نیاز در اختیار دیگران قرار ندهد.

بلاک چین

اما تنها تایید اعتبار کافی نیست. داشتن مجوز و پول کافی برای انجام تراکنش نیاز به اعتمادسازی دارد و برای تحقق این امر باید یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر وجود داشته باشد. این شبکه توزیع شده باید در امور حسابداری قابل اجرا بوده و امنیت آن تضمین شده باشد.

تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم بدون نیاز به افراد شخص ثالث هستند که تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم میکند. با تکنولوژی بلاک چین ارتباطات قدرتمند و جدید در دنیای دیجیتال قابل پیاده سازی هستند.

جمع‎بندی

در نهایت به عنوان کلام آخر، از فناوری بلاک چین به عنوان ستون فقرات تراکنش اینترنتی یاد میشود.

بلاک چین بود که تراکنشات اینترنتی را محقق ساخت و باعث ظهور پدیده بیت کوین و ارزهای دیجیتال شد. بلاک چین امنیت را بسیار افزایش داد و سرعت تراکنشات را بالا برد.

امروزه استفاده‌های بسیاری از بلاک چین میشود. البته به لطف تکنولوژی قراردادهای غیرمتمرکز که از طرف بلاک چین اتریوم تقدیم جامعه بلاک چین شد، این تکنولوژی بسیار کاربردی‌تر و معروف‌تر شد.

با مطالعه این مقاله شما باید به سوالاتی مثل ” بلاک چین چیست؟ ” و “بلاک چین چگونه کار میکند؟ ” به زبان ساده پاسخ داده و در مورد ” کاربردهای بلاک چین ” بدانید. همچنین باید مطلع باشید که چند نوع بلاک چین وجود دارد و هر کدام چگونه کار میکنند.

اگر تواسنتید به سوالات بالا پاسخ دهید پس شما همه چیز در مورد بلاکچین را میدانید.

فهم درست از این تکنولوژی میتواند نقطه شروع قدرتمندی برای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال باشد. درک تکنولوژی بلاک چین مقدمه اصلی برای فهم مابقی موضوعات در دنیای رمزارزهاست. حال که تصمیم به شروع فعالیت در این دنیای جذاب گرفته‌اید و اینکار را با مطالعه مقالات در مورد بلاک چین شروع کرده‎اید بدانید که این تازه نقطه شروع دریافت و تکمیل اطلاعات شماست. پیشنهاد میکنیم وارد وبلاگ یوزبیت شده و مقالات موجود را مطالعه کنید و همواره با وبلاگ یوزبیت همراه باشید تا رفته رفته اطلاعات خود را تکمیل کرده و تبدیل به یک فرد حرفه‎ای شوید .

قدم بعدی شما دریافت اطلاعات صحیح، کامل، جامع و به زبان ساده در مورد ارزهای دیجیتال خواهد بود . پس وقت را تلف نکنید و با کلیک بر روی لینک زیر مقاله ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید :

ارز دیجیتال چیست، چگونه کار میکند و چه کاربردهایی دارد؟

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار