ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

حتما اخیرا در محافل و یا سایت‎های مختلف و حتی در تلویزیون نام ارز دیجیتال را شنیده‌اید اما نمیدانید که ارز دیجیتال چیست؟ یا شاید اطلاعات کامل و دقیقی از آن ندارید . امروز این مقاله مخصوص شماست تا کاملا با مفهوم جذاب ارز دیجیتال آشنا شوید.

در انتهای مقاله به درک کاملی از مفهوم ارز دیجیتال یا رمزارز رسیده‌اید و میتوانید در مورد آن با دوستانتان بحث کرده یا برایشان توضیح داده و به سوالاتشان پاسخ دهید

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

به واسطه ارزهای دیجیتال، امکان نقل و انتقالات مالی بدون واسطه، مستقیم و ایمن در بستر اینترنت فراهم شده است. ارز دیجیتال رمزنگاری شده، غیرقابل پیگیری و غیرقابل هک است و از سوی هیچ مرجعی کنترل نمی شود.

رمزنگار‎ی‌های امروزی و در عصر دیجیتال برای امنیت بیشتر ارتباطات، اطلاعات و انتقالات پول مورد استفاده قرار میگیرند.

نام آشناترین ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) نام دارد که در سال ۲۰۰۹ بر روی بستری امن به نام بلاک چین توسط فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و در حال حاضر پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال به شمار میرود.

در مورد بیت کوین در مقاله زیر بیشتر بخوانید

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین

درب ورود به دنیای پر تب و تاب ارزهای دیجیتال درک مفهوم بلاک چین است زیرا ارز دیجیتال از بلاک چین به وجود آمد.

بلاک چین یا زنجیره بلوکی در واقع یک شبکه غیرمتمرکز است که مدیریت و کنترل مرکزی و همچنین واسطه‌ها را از میان برداشته است.

مدیریت و کنترل شبکه بلاک چین بر عهده همه کاربرانی است که به آن متصل هستند. یعنی هر کاربری که به شبکه بلاک چین متصل است یک کپی کامل از کل شبکه را در اختیار داشته و امور مربوط به شبکه را مستقلا انجام میدهد.

در این صورت شبکه بسیار ایمن خواهد شد و امکان تقلب یا دستکاری اطلاعات در آن نمی‌باشد. در ادامه در مورد بلاک چین بیشتر صحبت کرده‌ایم، با این حال پیشنهاد میکنیم حتما در مورد بلاک چین و ساز و کار خارق العاده‎اش در مقاله زیر بیشتر مطالعه نمایید.

بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟

خوشبختانه در سال‎های اخیر بازار ارزهای دیجیتال حسابی داغ بوده تا جایی که در حال حاضر شاهد بیش از ۹۰۰ نوع ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها هستیم. جالب است بدانید یک ارز دیجیتال ایرانی نیز عرضه شده و در حال فعالیت میباشد که با نام یوزکوین (Yoozcoin) پا به این عرصه گذاشته است.

ارز دیجیتال به منظور مبادله و انتقال دارایی بصورت بسیار ایمن، ناشناس و غیرمتمرکز به وجود آمد.

ارز دیجیتال همانطور که از نامش پیداست ماهیت فیزیکی ندارد و یک دارایی کاملا دیجیتال محسوب میشود.

ساز و کار ارز دیجیتال به چه صورت است؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز تحت فناوری توزیع شده یا غیرمتمرکز فعالیت میکند که امکان انتقال امن و ناشناس و همچنین ذخیره پول بدون نیاز به سازمان‌های واسطه مثل بانک‎ها را برای کاربران فراهم نموده است. اکثر ارزهای دیجیتال بر روی پایگاه داده توزیع شده‎ای به نام بلاک چین اجرا میشوند و واحدهای بیشتر آنها به وسیله فرآیندی به نام استخراج یا ماینینگ (Mining) بدست می‎آیند.

شبکه توزیع شده غیرمتمرکز چیست؟

هر سیستمی که تحت کنترل یک شخص یا سازمان خاصی نباشد و هیچ فرد یا ارگانی توانایی مدیریت یا کنترل آن را نداشته باشد را سیستم غیرمتمرکز مینامند .

سیستم غیرمتمرکز همانطور که از نامش پیداست سیستمی‎ست که دارای مدیریت متمرکز نمی باشد.

حالا فرض کنید یک سیستم یا شبکه غیرمتمرکز، توزیع شده باشد .

یعنی چه ؟ 

شبکه غیرمتمرکز توزیع شده یعنی مدیریت و کنترل شبکه بر عهده کاربران متصل به شبکه است . یعنی هر کاربری که با سیستم کار میکند درواقع خودش مدیرشبکه بوده و علاوه بر اینکه یک کپی کامل از کل شبکه را در اختیار دارد میتواند برخی اعمال کنترلی و مدیریتی را بر روی آن انجام دهد .

سیستم توزیعی همانطور که مشخص است به سیستمی میگویند که مدیریت آن بین کاربران توزیع شده است .

پس شبکه غیرمتمرکز توزیع شده یعنی :

شبکه‌ای که بدون مدیریت مرکزی بوده و تحت کنترل هیچ فرد یا سازمان خاص نمیباشد اما در عوض مدیریت این سیستم بین همه کاربرانی که به آن متصل هستند توزیع شده است.

از آنجایی که در شبکه غیرمتمرکز توزیع شده هر کاربر یک کپی از کل شبکه را در اختیار دارد پس اعمال هیچگونه تغییر یا دستکاری در سیستم ممکن نخواهد بود در نتیجه امنیت این شبکه فوق‌العاده بالاست.

ارز دیجیتال

به چنین شبکه‎ای بلاک چین میگویند و ارز دیجیتال از این نوع شبکه برخاست و درواقع از این شبکه امن و مطمئن برای انتقال وجه الکترونیکی استفاده میکند.

شبکه بلاک چین بدون واسطه است یعنی در بلاک چین کاربران مستقیما با یکدیگر در ارتباط هستند. پس برای ذخیره و انتقال ارز دیجیتالی که بر روی این شبکه فعال است هیچ نیازی به یک سیستم واسط مثل بانک نیست. کاربران میتوانند دارایی خود را بر روی شبکه ذخیره کرده و هر زمان که بخواهند به آن دسترسی داشته باشند. همچنین امکان مبادله و انتقال ارزهای دیجیتال بصورت مستقیم بین کاربران در شبکه بلاک چین فراهم است.

ذخیره دارایی دیجیتال

چگونه دارایی دیجیتال خود را ذخیره و نگهداری کنم؟

احتمالا قبل از رسیدن به این بخش این سوال را از خود پرسیده‌‎اید و حالا در ادامه پاسخ سوالتان را بخوانید.

مسلما یک دارایی دیجیتال که ماهیت فیزیکی ندارد و قابل لمس نمیباشد را نمیتوان در یک مکان فیزیکی مثل کیف پولی که در جیب یا کیف شماست ذخیره کرد. به همین دلیل برای ذخیره دارایی دیجیتال چیزی بوجود آمد به نام کیف پول دیجیتالی یا کیف پول ارز دیجیتال!!

دارایی‌های دیجیتال شما مثل بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری که خرید میکنید و قصد نگهداری آن را دارید باید در کیف پول دیجیتال شما ذخیره شوند. درواقع کیف پول دیجیتال یک نرم‌افزار رابط بین شما و بلاک چین بوده و بدون آن نمیتوان در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرد.

کیف پول ارز دیجیتال نکات امنیتی فراوانی دارد زیرا هیچکس دوست ندارد با بی‌دقتی و رعایت نکردن مسائل امنیتی و یا حتی انتخاب یک کیف پول نامناسب دارایی‌های خود را از دست بدهد.

برای مطالعه مقاله کامل کیف پول ارز دیجیتال به لینک زیر مراجعه کنید

کیف پول دیجیتالی چیست و چگونه کار میکند ؟

کیف پول دیجیتالی انواع و اقسام فراوانی دارد که از نظر امنیت، دسترسی و سخت افزاری و نرم افزاری از یکدیگر جدا شده‎اند.

برای اطلاع از انواع کیف پول دیجیتالی و بررسی بهترین‌های هر نوع، مقاله زیر را مطالعه نمایید

معرفی و بررسی انواع کیف پول دیجیتال

 

ارزهای دیجیتال مشهور

همانطور که اشاره شد امروزه ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده‎اند و تعدادی از آنها ارزش و حجم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده اند.

  • بیت کوین : همانطور که در پاراگراف‌های قبل گفته شد، اولین و محبوبترین ارز دیجیتال دنیا بیت کوین (Bitcoin) نام دارد که در سال ۲۰۰۹ و توسط فرد یا افراد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و به اقتصاد جهانی تقدیم شد. بیتکوین درحال حاضر بیشترین سهم ارزشی از بازار رمز ارزها را به خود اختصاص داده است. ارزش کل بازار بیت کوین بیش از ۷۰ میلیارد دلار است و قیمت هر واحد بیت کوین در زمان نگارش این مقاله بیش از ۴۰۰۰ دلار می باشد.
  • اتریوم : ارز دیجیتالی اتریوم ( Ethereum ) در سال ۲۰۱۵ توسط جوان روسی به نام ویتالیک بوترین معرفی شد. اتریوم یک بلاک چین مخصوص به خود را دارد و البته همانند بیت کوین فقط یک روش پرداخت و انتقال پول نیست، بلکه بر روی بلاک‎چین اتریوم برنامه‎ها و قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز زیادی توسعه و اجرا میشوند. در حال حاضر اکثر توکن‌های موجود در بازار بر روی پلتفرم اتریوم فعال هستند. قیمت این رمز ارز در زمان نگارش این مقاله مبلغی در حدود ۱۵۰ دلار است.
  • ریپل : ارز دیجیتال ریپل (Ripple) یکی دیگر از پلتفرم های مشهور است که در سال ۲۰۱۲ و با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا معرفی شد.
  • لایت کوین : ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) با ایجاد تغییراتی در بیت کوین و در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. لایت کوین انجام تراکنش‌ها را سریع‌تر و استخراج را راحت‌تر کرده است.
    در مورد لایت‌کوین و ساز و کار بینظیرش در مقاله زیر بخوانید
    لایت‌کوین چیست و چگونه کار میکند؟

ارز دیجیتال

محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به منظور حذف واسطه‌ها، امنیت و ناشناس بودن ایجاد شدند. هیچگونه تقلبی در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال امکان‎پذیر نیست. سیستم آنها توزیع شده و غیرمتمرکز است، یعنی کسی مالک آنها نیست و هیچ سیستم مدیریت مرکزی آنها را کنترل نمیکند، همچنین هیچکس قادر به متوقف سازی فعالیت یا هک ارزهای دیجیتال نیست.

استفاده از رمز ارزها هیچ نیازی به ثبت‌نام یا ارائه اطلاعات شخصی ندارد و کاربر میتواند با نام مستعار فعالیت داشته باشد. فرآیند استخراج و کسب آنها برای همه مقدور است و تمام افراد میتوانند با استفاده از سیستم سخت افزاری مناسب کسب درآمد کنند.

روش های بدست آوردن ارزهای دیجیتال

روش‎های متعددی برای بدست آوردن و کسب درآمد از ارز دیجیتال وجود دارند.

ترید (Trade)

یکی از پردرآمدترین و در عین حال خطرناک‌ترین روش‎های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که به آن ترید (Trade) گفته میشود. معاملات ارزهای دیجیتال که توسط تریدرها انجام می شود، با تحلیل و بررسی روند بازار و میزان افزایش یا کاهش یک ارز دیجیتال در بازه زمانی خاص و همچنین پیش‌بینی‌های کوتاه مدت سودهای کلانی برای آنها خواهد داشت.

در مورد ترید ارزهای دیجیتال بیشتر بخوانید

صفر تا صد تریدینگ – ترید چیست؟ تریدر کیست؟

ترید

استخراج

روش پولساز دیگر از طریق استخراج (Mining) ارزهای دیجیتال است.  از آنجایی که سیستم بلاک چین ارزهای دیجیتال، یک سیستم توزیع شده است که یعنی انجام تراکنش‌ها در این سیستم توسط کاربران فعال در شبکه انجام میشود، پس برای تایید و انجام تراکنش‌ها نیاز به کاربرانی میباشد که این کار را انجام میدهند. تایید تراکنش‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از پردازنده ( CPU ) سیستم کاربران شبکه انجام میشود و به ازای تایید این تراکنش‌ها به کاربر تایید کننده مبلغی از ارز دیجیتال به عنوان پورسانت یا پاداش تعلق میگیرد که به این عمل استخراج ارز دیجیتال گفته میشود.

مقاله کامل استخراج را مطالعه نمایید

استخراج ارزهای دیجیتال چیست و چگونه انجام میشود؟

برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به یک سیستم کامپیوتری ترجیحا با پردازنده قدرتمند و با قابلیت روشن بودن در زمان‌های طولانی و یک ارتباط اینترنتی پایدار خواهید داشت. البته برای ذخیره درآمد خود از استخراج نیاز به یک کیف پول دیجیتالی هم دارید.

توجه نمایید میزان درآمد از استخراج به دو عامل بستگی دارد:

  1. قدرت پردازنده شما
  2. رشد قیمتی ارز مورد استخراج

دو روش بالا از پرطرفدارترین و پردرآمدترین روش‎های کسب درآمد از ارز دیجیتال بودند. اگر میخواهید بدانید دیگر چه روش‌هایی وجود دارند و هر کدام از روش‌ها را بررسی نمایید حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال – معرفی و بررسی روش‌ها

این مقاله خلاصه‌ای جامع و مفید در مورد ماهیت کلی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آنها بود. شما با مطالعه این مقاله مقدماتی و سپس ادامه مطالعات خود با مراجعه به لینک‌ها و مقالات ارائه شده در این مقاله میتوانید لقب کارشناس ارزهای دیجیتال را برای خود انتخاب کنید.

1 دیدگاه On ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار