اگر به تازگی با دنیای پر تب و تاب ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید، به کررات نام “اتریوم” را خواهید شنید. بعد از درک مفهوم کلی بلاکچین و کارکرد آن و آغاز فعالیت حرفه ای در زمینه ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفهوم اتریوم و زنجیره بلوکی آن میتواند نقطه شروع شما برای ورود دنیای حرفه ای این رمز ارز باشد.

اتریوم

 

اتریوم چیست ؟

پاسخ به سوال اتریوم چیست، اصل مطالب است؛ اتریوم ( Ethereum ) یک پلتفرم عمومی متن باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که علاوه بر قابلیت ارائه ارز دیجیتال قابلیت های دیگری مانند ارائه قراردهای هوشمند و اجرای برنامه های غیرمتمرکز و خودکار را داراست. این پلتفرم رسما در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ و به سرپرستی جوان ۲۳ ساله اهل روسیه بنام ویتالیک بوترین معرفی شد. برای درک بهتر بلاک چین اتریوم پیشنهاد میکنیم ابتدا با مفهوم کلی بلاکچین آشنا شوید.

اتریوم هم مانند بیت کوین زیرمجموعه ای از ارزهای دیجیتال است. فناوری بلاک چین در این دو، تفاوت های فنی متعددی با یکدیگر دارند اما مهمترین فرق آنها در اهداف، فعالیت ها و قابلیت های آنهاست.

بلاک چین بیت کوین با هدف پیگیری مالکیت ارز دیجیتال خاص خود طراحی شد در حالی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کدهای برنامه نویسی غیرمتمرکز طراحی شده است.

قیمت اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم که مبتنی بر زنجیره بلوکی اتریوم است را اتر ( Ether ) مینامند که با علامت اختصاصی ETH نشان داده میشود.

تفاوت زنجیره بلوکی بیت کوین و زنجیره بلوکی اتریوم را میتوان اینگونه بیان کرد :

بیت کوین مانند سیستم عاملی ست که فقط قابلیت اجرای یک برنامه خاص را داراست ( ارز دیجیتال بیت کوین ) اما اتریوم مانند سیستم عاملی ست که هزاران نرم افزار و سرویس متفاوت بر روی آن اجرا میشود.

حال با مثال بالا میتوان مفهوم توکن را به خوبی دریافت. توکن ها درواقع ارزهای دیجیتالی برنامه های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین اتریوم برای عرضه استفاده میکنند.

سه تا از معروفترین توکن ها یا ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم در سطح جهانی میتوان از بایننس ( Binance ) ، میکر ( Maker ) و امیسگو ( OmiseGo ) نام برد. در کشور ما ایران نیز یک توکن مبتنی بر اتریوم که بر پایه استاندارد ERC-20 ساخته شده و فعالیت دارد که با نام یوزکوین شناخته میشود و اولین توکن ملی ایرانی است.

در بلاک چین اتریوم به جای استخراج بیت کوین، ماینرها برای استخراج ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام اتر کار میکنند. ارز دیجیتال اتر همچنین میتواند برای پرداخت هزینه های تراکنش نرم افزار توسط توسعه دهندگان مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر گاوین وود یکی از بنیانگذاران اتریوم میگوید :

بیت کوین پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم افزار روی یک بلاک چین است. با این حال، بیت کوین فقط یک نرم افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است.

نحوه عرضه اولیه ارز اتر برخلاف بیت کوین که استخراج بود، از طریق پیش فروش انجام شد و البته عرضه اتر نیز بر خلاف محدودیت ۲۱ میلیونی بیت کوین، بدون محدودیت میباشد.

قرارداد هوشمند:

قرارداد هوشمند ( Smart Contract ) چیست ؟

به پروتکولی که برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار میگیرد قرارداد هوشمند میگویند. این پروتوکل برای معامله، مشارکت، تایید و یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص فعال میشود. این قراردادها فعالیت های خود را بدون دخالت شخص ثالث انجام میدهند. تمام مواردی که در قرارداد ثبت شده قابل پیگیری و غیرقابل برگشت میباشند. قراردادهای هوشمند علاوه بر اینکه شامل همه اطلاعات و شرایط مربوط به قرارداد هستند، تمامی اقدامات هدف گذاری شده را نیز به صورت خودکار انجام میدهند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار میکنند؟

یک دستگاه فروش خودکار بلیط مترو را در نظر بگیرید. وقتی شما قصد خرید یک بلیط تک سفره را از این دستگاه دارید، پول را به دستگاه وارد میکنید و دستگاه بصورت خودکار پول شما را پردازش کرده و بلیط مورد نظرتان را به شما تحویل میدهد.

جدا از مسائل فنی، قراردادهای هوشمند نیز مانند دستگاه های فوق کار میکنند. بدون نیاز به فرد یا سازمان ثالث، فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را بصورت خودکار پردازش کرده و در صورت پیدا نشدن خطا در قرارداد، فعالیت را آغاز میکنند.

ابتدا دارایی ها و شرایط قرارداد کدگذاری شده و در بلوک های بلاکچین قرار میگیرند سپس بین نودهای پلتفرم توزیع شده و چندین کپی از آن تهیه میشود و در نهایت قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا میشود.

سیستم قرارداد هوشمند کاملا غیرمتمرکز است یعنی در قراردادهای هوشمند هیچ شخص، سازمان یا سیستم مدیریتی متمرکزی برای کنترل مفاد یک قرارداد وجود ندارد بنابراین هنگامی که مفاد یک قرارداد صحیح باشد، فعالیت این سیستم بصورت خودکار آغاز میشود.

اکثر بلاک چین ها محدود هستند اما بلاک چین اتریوم به جای اجرای چند عملیات محدود، به توسعه دهندگان اجازه اجرای نرم افزارهای خودکار را بر روی بلاک چین خود میدهد. همه کسانی که قادر به ارائه یک برنامه غیرمتمرکز باشند میتوانند از زنجیره بلوکی اتریوم استفاده کنند. توکن ایرانی یوز درواقع یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاکچین اتریوم، بین کاربران سایت و یوزبیت می باشد و به موجب این قرار یوزبیت موظف به پذیرش این توکن ها و ارائه خدمات به دارندگان این توکن می باشد.

ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم (  Ethereum Virtual Machine ) یا به اختصار EVM نرم افزاری است که روی شبکه اتریوم اجرا میشود . این سیستم به میزان نیاز کاربر زمان و حافظه در اختیارش قرار میدهد . ماشین مجازی اتریوم روند اجرای برنامه های بلاک چین را بسیار کارآمد و آسان میکند.

پلتفرم اتریوم توسعه دهندگان را قادر به اجرای برنامه های کاربردی غیرمتمرکز میسازد. یک برنامه غیرمتمرکز یا Dapp میتواند بدون نیاز به واسطه و با استفاده از سیستم توزیع جمعی، عمل خاصی را انجام دهد.

مزایای استفاده از پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم :

همانطور که برنامه های غیر متمرکز روی بلاک چین اتریوم اجرا میشوند تمام مزیت های بلاکچین برای آنها نیز اعمال میشود:

 1. غیرقابل تغییر بطوریکه هیچکس قادر به دستکاری اطلاعات نیست
 2. غیرقابل نفوذ امکان نفوذ به شبکه و حذف یا دستکاری داده ها وجود ندارد
 3. امن و بدون دخالت مدیریت مرکزی و امنیت تضمینی با رمزنگاری
 4. فعالیت دائمی یعنی برنامه ها دائما فعال هستند و متوقف سازی آنها برای هیچکس امکانپذیر نیست

ضعف برنامه های غیرمتمرکز :

از آنجایی که کدنویسی برنامه ها توسط عامل انسانی انجام میشود و بعد از راه اندازی دیگر امکان تغییر در برنامه ها وجود ندارد پس امکان اشتباهات جبران ناپذیر بالاست . یک مثال پروژه DAO است که اشتباهات برنامه نویسی باعث سرقت ۶۰ میلیون دلار توسط هکرها شد.

مسئله بعدی بحث قانون است. هنوز قراردادهای هوشمند توسط خیلی از دولت ها پذیرفته نشده اند پس در آینده و با ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند ممکن است مسائلی جدیدی اضافه شود.

ضعف بعدی این برنامه ها هزینه های پیاده سازی آنهاست. شما برای ایجاد یک قرارداد هوشمند نیاز به یک یا چند برنامه نویس ماهر دارید که البته مشمول هزینه هایی ست. اما نسخه آزمایشی نیز ایجاد شده است که به کاربران امکان ساخت برخی قراردادها را بدون نیاز به برنامه نویسی میدهد.

ویژگی DAO چیست؟

در بلاک چین اتریوم میتوانید از ویژگی سازمان های مستقل غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organizations) یا به اختصار DAO استفاده کنید.

DAO یک سازمان کاملا مستقل، غیرمتمرکز و بدون رهبری است که توسط کدهای برنامه نویسی بر روی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند ایجاد شده و روی بلاک چین اتریوم اجرا میشود

این سازمان در واقع جایگزین هوشمند قوانین و ساختار یک سازمان سنتی به حساب می آید . یک شکاف در DAO باعث پدید آمدن یک بلاک چین جدید شد که این بلاک چین جدید خود مفهوم اتریوم کلاسیک را ایجاد نمود. به اتریوم قبل از این بلاک چین اتریوم کلاسیک گفته و بلاک چین جدید که از DAO بوجود آمد جایگزین آن شد .

ارز دیجیتال اتریوم

نحوه دسترسی به شبکه اتریوم برای ساخت یک برنامه غیرمتمرکز :

یکی از ساده ترین راه های اتصال به شبکه اتریوم استفاده از مرورگر Mist است. این مرورگر که توسط توسعه دهندگان اتریوم ایجاد شده همانند یک مرورگر وب که اجازه دسترسی به صفحات وب را به کاربر میدهد، اجازه دسترسی به فضای عمومی زنجیره بلوکی اتریوم را به توسعه دهندگان میدهد. Mist یک کیف پول رسمی و یک رابط کاربری مناسب جهت مدیریت و اجرای قراردادهای هوشمند را برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز فراهم کرده است.

علاوه بر آن، افزونه مرورگر MetaMask که بر روی موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم قابل اجراست ، میتواند مرورگر شما را به یک مرورگر اتریوم تبدیل کند . با استفاده از این افزونه توسعه دهندگان قابلیت پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز خود بر روی بلاکچین اتریوم را خواهند داشت.

نرم افزارهای زیادی بر روی زنجیره بلوکی اتریوم پیاده سازی شده اند . از موفق ترین توکن های مبتنی بر اتریوم میتوان از EOS ، OmiseGO و Tron نام برد. همچنین توکن بومی ایرانی نیز وجود دارد که بر روی بلاکچین اتریوم پیاده سازی شده و بعنوان اولین توکن ایرانی شناخته میشود، این توکن که توسط وبسایت یوزبیت ساخته شده یوزکوین نام دارد و با علامت اختصاری YZC شناخته میشود.

نحوه تهیه اتریوم :

برای ذخیره سازی اتریوم به نرم افزارهایی تحت عنوان کیف پول اتریوم (Wallet ) نیاز خواهید داشت. این کیف پول ها شامل یک کلید عمومی (Public Key) و یک کلید خصوصی (Private Key) هستند. کلید عمومی کیف پول اتریوم شما مانند شماره حساب شماست و میتوانید برای انتقال اتریوم آن را در اختیار دوستانتان قرار دهید. کلید خصوصی همانند کیف پول شخصی شماست و تحت هیچ شرایطی نباید در اختیار کسی قرار بگیرد. با استفاده از کلید خصوصی براحتی میتوان مبالغ داخل کیف پول را به کیف پول دیگری منتقل نمود.

بهترین کیف پول های اتریوم :

انواع کیف پول برای ارز دیجیتال اتریوم وجود دارد که در ادامه به توضیح همه آنها میپردازیم:

کیف پول سخت افزاری اتریوم 

 1. کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S : این کیف پول یکی از ارزان ترین کیف پول های سخت افزاری اتریوم است. اتریوم بر روی این دستگاه ذخیره میشود و هر زمان که نیاز به خرج کردن اتریوم بود این دستگاه آن را با استفاده از کلید خصوصی داخلی امضا میکند. شما میتوانید اتریوم و اتریوم کلاسیک را با هم در این کیف پول ذخیره کنید. مزیت دیگر Legder Nano S نمایشگر OLED آن است که به شما امکان کنترل تراکنش ها را میدهد. در ضمن امنیت این کیف پول به قدری بالاست که حتی میتوان آن را بر روی یک کامپیوتر هک شده نیز استفاده نمود.
 2. کیف پول سخت افزاری TREZOR : این کیف پول اولین کیف پول سخت افزاری طراحی شده برای بیت کوین است که در حال حاضر از اتریوم نیز در رابط کاربری MyEtherWallet قابل استفاده است. کیف پول Trezor اتریوم را بصورت آفلاین ذخیره میکند که فقط با پسورد شما فعال میشود.
 3.  کیف پول سخت افزاری KEEPKEY : این کیف پول گرانترین کیف پول سخت افزاری اتریوم است. کیف پول KEEPKEY اتریوم شما را در محیطی امن و آفلاین نگهداری میکند و دارای همان ویژگی های دو کیف پول قبلی میباشد که در عین حال نمایشگر بزرگتر و وزن بیشتری دارد. کیف پول اتریوم KEEPKEY ضدضربه بوده و رابط کاربری دوست داشتنی دارد.

کیف پول تحت وب اتریوم

 1. کیف پول تحت وب My Ether Wallet : این کیف پول با دیگر کیف پول های تحت وب متفاوت است به این صورت که شما میتوانید از طریق سیستم خود روی کلید خصوصی اتریوم کنترل داشته باشید. MyEtherWallet متن باز بوده و به شما اجازه نوشتن قراردادهای هوشمند را میدهد. بیت کوین و اتریوم به راحتی از طریق این کیف پول تحت وب قابل تبادل هستند. همچنین میتوانید از طریق این مرورگر به Trezor یا Ledger Nano S دسترسی داشته باشید.
  این کیف پول علاوه بر این که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی میکند، نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی ندارد. همچنین از افزونه های گوگل کروم نیز پشتیبانی میکند.
  برای ارسال و دریافت توکن های یوز میتوانید از این کیف پول استفاده نمایید.
 2. افزونه تحت وب MetaMask : کیف پول MetaMask  یک افزونه است و برای اتصال به شبکه اتریوم از مرورگر شما استفاده میکند. علاوه بر تبادل اتریوم، شما قادر به دسترسی به برنامه های غیرمتمرکز اتریوم نیز هستید. کلیدهای تبادل با پسورد محافظت شده و در دستگاه شما ذخیره میشوند که این امکان را به شما میدهد که در هر لحظه از آنها خروجی گرفته یا به جای دیگر منتقل کنید. در کیف پول متامکس شما نیازی به ثبت اطلاعات شخصی ندارید. کیف پول اتریوم متامکس از فایرفاکس و افزونه های گوگل کروم پشتیبانی میکند اما از قراردادهای هوشمند خیر!
 3. کیف پول تحت وب COINBASE : این کیف پول یکی از پرطرفدارترین کیف پول های بیت کوین است که اخیرا پشتیبانی از اتریوم نیز به آن اضافه شده است . برای نگهداری از اتریوم روشی ارزان و سریع است. کیف پول CoinBase فقط به کشورهای خاصی سرویس میدهد که میتوانید از طریق این لینک کشور محل اقامت خود را در لیست پیدا کنید.
  این کیف پول تحت وب هیچگونه خدماتی به کشور ایران نمیدهد 
  این کیف پول علاوه بر وب از سیستم عامل های Android و IOS نیز پشتیبانی میکند. برای استفاده از خدمات CoinBase ثبت اطلاعات شخصی و تایید آدرس محل سکونت اجباری است.
  ضعف کیف پول CoinBase این است که کنترل کلید خصوصی در اختیار شما نیست و در سرورهای میزبان ذخیره میشود و همچنین از قراردهای هوشمند پشتیبانی نمیکند.
 4. کیف پول Blockchain.info : این کیف پول معروف و پرطرفدار بیت کوین ، جدیدا از ارز دیجیتال اتریوم نیز پشتیبانی میکند. برای کاربران دسکتاپ دارای تعیین هویت دو مرحله ای و برای کاربران موبایل دارای قابلیت پین کد است. هیچکس به سرورهای شرکت دسترسی ندارد و اطلاعات شما همیشه امن خواهند بود. کیف پول Blocjchain.info کاربری ساده ای داشته، رایگان و معتبر است و همچنین مناسبترین کیف پول برای تازه کارهاست.

کیف پول دسکتاپ اتریوم :

۱٫ کیف پول دسکتاپ EXODUS : این کیف پول علاوه بر اتریوم هفت ارز دیجیتال دیگر را پشتیبانی میکند و رتبه اول کیف پول های دسکتاپی اتریوم را داراست. کیف پول EXODUS رایگان بوده و رابط کاربری جذاب و کاربردی دارد. برای استفاده از این نرم افزار باید همیشه به اینترنت متصل باشید اما کلید خصوصی شما کاملا ایمن شده خواهد بود. این کیف پول دارای قابلیت پشتیبان گیری از کلید خصوصی است که در هنگام نیاز میتوانید موجودی خود را از طریق ایمیل بازیابی کنید؛ بنابراین شما برای استفاده از این کیف پول به ایمیل شخصی نیاز خواهید داشت.
کیف پول EXODUS از سیستم عامل های Mac ،  Windows و  Linux پشتیبانی میکند.

۲٫ کیف پول دسکتاپ MIST :  کیف پول Mist کیف پول رسمی اتریوم است. تنها راه دسترسی به این برنامه از طریق پسورد است پس زمانی که پسورد خود را تعیین کردید باید همیشه آن را به خاطر بسپارید .
کیف پول اتریوم Mist از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و با سیستم عامل های Mac  ، Windows و Linux سازگار است.

کیف پول چندمنظوره اتریوم :

کیف پول چندمنظوره JAXX : کیف پول چندمنظوره JAXX ساخت یک شرکت کانادایی به نام Decentral است. این کیف پول از ۱۳ ارز دیجیتال از جمله اتریوم پشتیبانی میکند و درارای محیطی جالب و امکانات امنیتی زیادی است . کیف پول JAXX امکان بازیابی موجودی در هنگام نیاز را برای کاربران فراهم کرده و کلید خصوصی کیف پول هیچگاه به بیرون از دستگاه نمیرود.
این کیف پول چندمنظوره از سیستم عامل های دسکتاپی Mac ،  Linux و  Windows  ، افزونه های مرورگر فایرفاکس و گوگل کروم و همچنین سیستم عامل های موبایلی Android و IOS پشتیبانی میکند. قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را داراست و نیازی به ثبت اطلاعات شخصی در آن نیست.
شرکت Decentral اعلام کرده که بزودی نسخه سخت افزاری این کیف پول ارز دیجیتال نیز به بازار عرضه خواهد شد.

کیف پول اتریوم

کیف پول کاغذی اتریوم :

کیف پول کاغذی ETHAddress : اگر میخواهید از کیف پول کاغذی استفاده کنید. پروژه متن باز ETHAddress برای ایجاد این نوع کیف پول طراحی شده است. در کیف پول کاغذی اتریوم هر دو کلید عمومی و خصوصی بر روی کاغذ چاپ میشوند و امکان رمزگذاری کلید خصوصی نیز وجود دارد. در این کیف پول نیازی به ثبت اطلاعات شخصی نیست و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمیکند. کیف پول کاغذی ارزان ترین روش استفاده از کیف پول است.

موارد بالا فقط تعدادی از هزاران کیف پول ارز دیجیتال اتریوم بود . میتوانید با یک جستجوهای ساده از دیگر کیف پول های این ارز دیجیتالی محبوب مطلع شده و کیف پول مناسب خود را انتخاب کنید.

فورک چیست ؟

نرم افزارهای غیرمتمرکزی که باعث ایجاد ارزهای دیجیتال شده اند برای رفع مشکلات احتمالی و بهبود عملکرد و کارایی نیاز به آپدیت های دوره ای دارند. بعضی از این آپدیت ها جزیی هستند اما بعضی اوقات نیاز به تغییرات اساسی میباشد، در اینجا ممکن است بین توسعه دهندگان ارز دیجیتال اختلاف نظرهایی بوجود آید؛ اگر این اختلاف نظرها به یک نتیجه واحد سرانجام نیابد هر گروه تصمیم میگیرد راه خود را برود . هر گروه نسخه خاص خود از پروتکل اصلی ارز دیجیتال را ارئه میدهد که به آنها فورک (Fork) یا هاردفورک (Hard Fork)  میگویند. نکته اینکه از آنجایی که فورکهای ایجاد شده مبتنی بر بلاک چین اصلی هستند پس تمام فعالیت ها، موجودی ها و تراکنش های موجود تا قبل از ایجاد فورک جدید بر روی بلاکچین باقی مانده و تغییری نمیکنند.

برای مطالعه مقاله کامل در مورد فورک به لینک زیر بروید :

همه چیز در مورد فورک

اتریوم چیست
این اتفاق هم برای بیت کوین و هم برای اتریوم افتاده است. بیت کوین کش فورک بیت کوین و اتریوم کلاسیک فورک اتریوم است.
واژه دیگری در این مورد وجود دارد بنام سافت فورک (Soft Fork) که البته تفاوت زیادی با هارد فورک ندارد، به این صورت که اگر تغییراتی که باعث ایجاد یک شاخه جدید از بلاکچین اصلی (هاردفورک) شده اند سازگاری بیشتری یابند و بهبود پیدا کنند یک سافت فورک بدست می آید.

فورک های اتریوم

فورک های زیادی برای اتریوم ایجاد شده اند که به آنها فورک های اتریوم میگویند. در ادامه به توضیح این فورکها میپردازیم :

 • هاردفورک Frontier : این فورک که از آن بعنوان ستون فقرات سیستم اتریوم یاد میشود اولین هاردفورک منتشر شده از سیستم اتریوم بود که در سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. در هاردفورک Frontier استخراج و تبادلات تعریف شده بود.
 • هاردفورک HomeStead : این فورک دومین فورک بزرگ منتشر شده از اتریوم است که در حال حاضر اتریوم بر روی این فورک فعابیت میکند. هاردفورک HomeStead که در مارس ۲۰۱۶ منتشر شد، سرعت تراکنش ها را بیشتر و استخراج را ساده تر نمود.
 • هاردفورک DAO : سومین فورک شبکه اتریوم است که در جولای ۲۰۱۶ و به منظور ایجاد برنامه های غیرمتمرکز منتشر شد. هاردفورک DAO باعث ایجاد یک شکاف در بلاکچین شد که به طبع آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک بوجود آمد.
 • سافت فورک Tangerine Whistle : سافت فورک Tangerine که در اوکتبر ۲۰۱۶ منتشر شد، کیف پول ها و کلاینت Geth را بهبود داد و باعث ساده تر شدن استخراج شد.
 • سافت فورک Spurius Dragon : این سافت فورک در نوامبر ۲۰۱۶ منتشد شد و مانند سافت فورک قبلی کیف پول ها و کلاینت Geth را ارتقا داد و استخراج را بیش از پیش ساده نمود.
 • هاردفورک Metropolis : هاردفورک متروپلیس که قرار بوده اواخر سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شود بنا به گفته ای بزرگترین فورک اتریوم تا کنون خواهد بود و اتریوم واقعی بعد از انتشار این هاردفورک به نمایش در خواهد آمد. هاردفورک متروپلیس استخراج را بسیار آسان کرده و امنیت کاربران بالاتر از قبل میبرد .
 • هاردفورک Serenity : این هاردفورک آخرین هاردفورک بزرگ اتریوم خواهد بود و بنا به گفته ای پروتکل را تکمیل خواهد کرد. تاریخ انتشار هاردفورک سرنیتی هنوز مشخص نیست .

قیمت اتریوم و عوامل موثر بر آن

ارزش کل بازار اتریوم  بیش از ۷۰ میلیارد دلار است و قیمت اتریوم در زمان نگارش این مقاله بیش از ۱۵۰ دلار میباشد. در تاریخ ۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۶ قیمت هر واحد اتریوم فقط ۸ دلار بود و اعداد و ارقام نشان از رشد بیش از ۹۰۰۰ درصدی این ارز در یکسال گذشته را دارند. این رقم بینظیر محبوبیت سریع اتریوم را نشان میدهد.

از آنجایی که ارز دیجیتال اتریوم یک ارز کاربردی است بنابراین به هر میزان که کاربرد آن بیشتر شود قیمت اتریوم نیز افزایش میابد. اتریوم در هوشمندسازی فرآیندها و قراردادهای هوشمند بسیار کاربردی ست. هر چه قراردادهای هوشمند توسط سازمان های بیشتری مورد پذیرش قرار بگیرند، کاربرد اتریوم بیشتر شده و قیمت اتریوم نیز افزایش می یابد.
ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر جایگاه خوبی در مارکت های بزرگی جهانی دارد و بعنوان یکی از  ارزهای مرجع در ترید ارزهای دیجیتال به شمار میرود. با استفاده از تحلیل قیمت این ارز و پیش بینی های کوتاه مدت قیمت اتریوم، درآمد بسیار خوبی نصیب تریدرها میشود.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *