اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم

اگر به تازگی با دنیای پر تب و تاب ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید، به کررات نام “اتریوم” را خواهید شنید. بعد از درک مفهوم کلی بلاکچین و کارکرد آن و آغاز فعالیت حرفه ای در زمینه ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفهوم اتریوم و زنجیره بلوکی آن میتواند نقطه شروع شما برای ورود دنیای حرفه ای این رمز ارز باشد.

اتریوم

اتریوم چیست ؟

پاسخ به سوال اتریوم چیست ؟ اصل مطلب است؛ اتریوم ( Ethereum ) یک پلتفرم عمومی متن باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که علاوه بر قابلیت ارائه ارز دیجیتال قابلیت های دیگری مانند ارائه قراردهای هوشمند و اجرای برنامه های غیرمتمرکز و خودکار را داراست. این پلتفرم رسما در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ و به سرپرستی جوان ۲۳ ساله اهل روسیه بنام ویتالیک بوترین معرفی شد.

برای درک بهتر بلاک چین اتریوم پیشنهاد میکنیم ابتدا با مفهوم کلی بلاک چین آشنا شوید.

” بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟ ” 

اتریوم هم مانند بیت کوین زیرمجموعه ای از ارزهای دیجیتال است. فناوری بلاک چین در این دو، تفاوت های فنی متعددی با یکدیگر دارند اما مهمترین فرق آنها در اهداف، فعالیت ها و قابلیت های آنهاست.

برای آشنایی بیشتر با بیت کوین و نحوه کار آن مقاله زیر را مطالعه نمایید

همه چیز در مورد بیت کوین

بلاک چین بیت کوین با هدف پیگیری مالکیت ارز دیجیتال خاص خود طراحی شد در حالی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کدهای برنامه نویسی غیرمتمرکز طراحی شده است.

قیمت اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم که مبتنی بر زنجیره بلوکی اتریوم است را اتر ( Ether ) مینامند که با علامت اختصاصی ETH نشان داده میشود.

تفاوت زنجیره بلوکی بیت کوین و زنجیره بلوکی اتریوم را میتوان اینگونه بیان کرد :

بیت کوین مانند سیستم عاملی ست که فقط قابلیت اجرای یک برنامه خاص را داراست ( ارز دیجیتال بیت کوین ) اما اتریوم مانند سیستم عاملی ست که هزاران نرم افزار و سرویس متفاوت بر روی آن اجرا میشود.

حال با مثال بالا میتوان مفهوم توکن را به خوبی دریافت. توکن ها درواقع ارزهای دیجیتالی برنامه های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین اتریوم برای عرضه استفاده میکنند.

سه تا از معروفترین توکن ها یا ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم در سطح جهانی میتوان از بایننس ( Binance ) ، میکر ( Maker ) و امیسگو ( OmiseGo ) نام برد. در کشور ما ایران نیز یک توکن مبتنی بر این بلاک چین قدرتمند و بر پایه استاندارد ERC-20 ساخته شده و فعالیت دارد که با نام یوزکوین شناخته میشود و اولین توکن ملی ایرانی است.

برای آشنایی با اولین ارز دیجیتال ملی حتما مقاله زیر را مطالعه کنید

یوزکوین چیست ؟ اولین ارز دیجیتال ملی

در این بلاک چین به جای استخراج بیت کوین، ماینرها برای استخراج ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام اتر کار میکنند. ارز دیجیتال اتر همچنین میتواند برای پرداخت هزینه های تراکنش نرم افزار توسط توسعه دهندگان مورد استفاده قرار گیرد.

برای آشنایی با فرآیند کلی استخراج ارز دیجیتال و فرآین اختصاصی استخراج بیت کوین پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه کنید

صفر تا صد استخراج ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین

دکتر گاوین وود یکی از بنیانگذاران اتریوم میگوید :

بیت کوین پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم افزار روی یک بلاک چین است. با این حال، بیت کوین فقط یک نرم افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است.

نحوه عرضه اولیه ارز اتر برخلاف بیت کوین که استخراج بود، از طریق پیش فروش انجام شد و البته عرضه اتر نیز بر خلاف محدودیت ۲۱ میلیونی بیت کوین، بدون محدودیت میباشد.

قرارداد هوشمند:

قرارداد هوشمند ( Smart Contract ) چیست ؟

به پروتکولی که برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار میگیرد قرارداد هوشمند میگویند. این پروتوکل برای معامله، مشارکت، تایید و یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص فعال میشود. این قراردادها فعالیت های خود را بدون دخالت شخص ثالث انجام میدهند. تمام مواردی که در قرارداد ثبت شده قابل پیگیری و غیرقابل برگشت میباشند. قراردادهای هوشمند علاوه بر اینکه شامل همه اطلاعات و شرایط مربوط به قرارداد هستند، تمامی اقدامات هدف گذاری شده را نیز به صورت خودکار انجام میدهند.

اتریوم

قراردادهای هوشمند چگونه کار میکنند؟

یک دستگاه فروش خودکار بلیط مترو را در نظر بگیرید. وقتی شما قصد خرید یک بلیط تک سفره را از این دستگاه دارید، پول را به دستگاه وارد میکنید و دستگاه بصورت خودکار پول شما را پردازش کرده و بلیط مورد نظرتان را به شما تحویل میدهد.

جدا از مسائل فنی، قراردادهای هوشمند نیز مانند دستگاه های فوق کار میکنند. بدون نیاز به فرد یا سازمان ثالث، فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را بصورت خودکار پردازش کرده و در صورت پیدا نشدن خطا در قرارداد، فعالیت را آغاز میکنند.

ابتدا دارایی ها و شرایط قرارداد کدگذاری شده و در بلوک های بلاک چین قرار میگیرند سپس بین نودهای پلتفرم توزیع شده و چندین کپی از آن تهیه میشود و در نهایت قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا میشود.

اتریوم

سیستم قرارداد هوشمند کاملا غیرمتمرکز است یعنی در قراردادهای هوشمند هیچ شخص، سازمان یا سیستم مدیریتی متمرکزی برای کنترل مفاد یک قرارداد وجود ندارد بنابراین هنگامی که مفاد یک قرارداد صحیح باشد، فعالیت این سیستم بصورت خودکار آغاز میشود.

اکثر بلاک چین ها محدود هستند اما بلاک چین اتریوم به جای اجرای چند عملیات محدود، به توسعه دهندگان اجازه اجرای نرم افزارهای خودکار را بر روی بلاک چین خود میدهد. همه کسانی که قادر به ارائه یک برنامه غیرمتمرکز باشند میتوانند از زنجیره بلوکی این رمزارز استفاده کنند. توکن ایرانی یوز درواقع یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاک چین اتریوم، بین کاربران سایت و یوزبیت می باشد و به موجب این قرارداد یوزبیت موظف به پذیرش این توکن ها و ارائه خدمات به دارندگان این توکن می باشد.

ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم (  Ethereum Virtual Machine ) یا به اختصار EVM نرم افزاری است که روی شبکه اتریوم اجرا میشود . این سیستم به میزان نیاز کاربر زمان و حافظه در اختیارش قرار میدهد . ماشین مجازی روند اجرای برنامه های بلاک چین را بسیار کارآمد و آسان میکند.

پلتفرم اتریوم توسعه دهندگان را قادر به اجرای برنامه های کاربردی غیرمتمرکز میسازد. یک برنامه غیرمتمرکز یا Dapp میتواند بدون نیاز به واسطه و با استفاده از سیستم توزیع جمعی، عمل خاصی را انجام دهد.

مزایای استفاده از پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم :

همانطور که برنامه های غیر متمرکز روی این بلاک چین اجرا میشوند تمام مزیت های بلاکچین برای آنها نیز اعمال میشود:

 1. غیرقابل تغییر بطوریکه هیچکس قادر به دستکاری اطلاعات نیست
 2. غیرقابل نفوذ امکان نفوذ به شبکه و حذف یا دستکاری داده ها وجود ندارد
 3. امن و بدون دخالت مدیریت مرکزی و امنیت تضمینی با رمزنگاری
 4. فعالیت دائمی یعنی برنامه ها دائما فعال هستند و متوقف سازی آنها برای هیچکس امکانپذیر نیست

ضعف برنامه های غیرمتمرکز :

از آنجایی که کدنویسی برنامه ها توسط عامل انسانی انجام میشود و بعد از راه اندازی دیگر امکان تغییر در برنامه ها وجود ندارد پس امکان اشتباهات جبران ناپذیر بالاست . یک مثال پروژه DAO است که اشتباهات برنامه نویسی باعث سرقت ۶۰ میلیون دلار توسط هکرها شد.

مسئله بعدی بحث قانون است. هنوز قراردادهای هوشمند توسط خیلی از دولت ها پذیرفته نشده اند پس در آینده و با ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند ممکن است مسائل جدیدی اضافه شود.

ضعف بعدی این برنامه ها هزینه های پیاده سازی آنهاست. شما برای ایجاد یک قرارداد هوشمند نیاز به یک یا چند برنامه نویس ماهر دارید که البته مشمول هزینه هایی ست. اما نسخه آزمایشی نیز ایجاد شده است که به کاربران امکان ساخت برخی قراردادها را بدون نیاز به برنامه نویسی میدهد.

ویژگی DAO چیست؟

در بلاک چین اتریوم میتوانید از ویژگی سازمان های مستقل غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organizations) یا به اختصار DAO استفاده کنید.

DAO یک سازمان کاملا مستقل، غیرمتمرکز و بدون رهبری است که توسط کدهای برنامه نویسی بر روی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند ایجاد شده و روی بلاک چین اتریوم اجرا میشود

این سازمان در واقع جایگزین هوشمند قوانین و ساختار یک سازمان سنتی به حساب می آید . یک شکاف در DAO باعث پدید آمدن یک بلاک چین جدید شد که این بلاک چین جدید خود مفهوم اتریوم کلاسیک را ایجاد نمود. به اتریوم قبل از این بلاک چین اتریوم کلاسیک گفته و بلاک چین جدید که از DAO بوجود آمد جایگزین آن شد .

ارز دیجیتال اتریوم

نحوه دسترسی به شبکه اتریوم برای ساخت یک برنامه غیرمتمرکز :

یکی از ساده ترین راه های اتصال به شبکه اتریوم استفاده از مرورگر Mist است. این مرورگر که توسط توسعه دهندگان اتریوم ایجاد شده همانند یک مرورگر وب که اجازه دسترسی به صفحات وب را به کاربر میدهد، اجازه دسترسی به فضای عمومی زنجیره بلوکی اتریوم را به توسعه دهندگان میدهد. Mist یک کیف پول رسمی و یک رابط کاربری مناسب جهت مدیریت و اجرای قراردادهای هوشمند را برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز فراهم کرده است.

علاوه بر آن، افزونه مرورگر MetaMask که بر روی موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم قابل اجراست ، میتواند مرورگر شما را به یک مرورگر اتریوم تبدیل کند . با استفاده از این افزونه توسعه دهندگان قابلیت پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز خود بر روی بلاکچین را خواهند داشت.

نرم افزارهای زیادی بر روی زنجیره بلوکی اتریوم پیاده سازی شده اند . از موفق ترین توکن های مبتنی بر این بلاک چین قدرتمند میتوان از EOS ، OmiseGO و Tron نام برد. همچنین توکن بومی ایرانی نیز وجود دارد که بر روی بلاکچین اتریوم پیاده سازی شده و بعنوان اولین توکن ایرانی شناخته میشود، این توکن که توسط وبسایت یوزبیت ساخته شده یوزکوین نام دارد و با علامت اختصاری YZC شناخته میشود.

نحوه تهیه اتریوم :

برای ذخیره سازی اتریوم به نرم افزارهایی تحت عنوان کیف پول اتریوم (Wallet ) نیاز خواهید داشت. این کیف پول ها شامل یک کلید عمومی (Public Key) و یک کلید خصوصی (Private Key) هستند. کلید عمومی کیف پول شما مانند شماره حساب شماست و میتوانید برای انتقال اتریوم آن را در اختیار دوستانتان قرار دهید. کلید خصوصی همانند کیف پول شخصی شماست و تحت هیچ شرایطی نباید در اختیار کسی قرار بگیرد. با استفاده از کلید خصوصی براحتی میتوان مبالغ داخل کیف پول را به کیف پول دیگری منتقل نمود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه کیف پول های دیجیتالی به مقاله زیر مراجعه کنید :

کیف پول دیجیتالی چیست، چگونه کار میکند و انواع آن کدامند؟

کیف پول های اتریوم :

کیف پول دیجیتالی بسیارند و هر کدام کاربردها و مزایای خاص خود را دارند .

انواع کیف پول دیجیتالی عبارتست از :

کیف پول سخت افزاری

کیف پول نرم افزاری

کیف پول تحت وب

کیف پول چندمنظوره

کیف پول کاغذی

هر کدام از انواع بالا خود شامل برندها و شرکت های مختلفی میشوند که هر کدام در میزان امنیت، کاربرپسند بودن، میزان راحتی استفاده و پشتیبانی از ارزهای مختلف ویژگی‎های خاصی دارند و متنوع میباشند .

رمزارز اتریوم نیز یک کیف پول رسمی بنام Mist و چندین کیف پول قدرتمند غیررسمی دارد.

با استفاده از کیف پول Mist میتوان به شبکه قدرتمند بلاک چین اتریوم متصل شد و همچنین این کیف پول از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی میکند .

در مقاله ” کیف پول های اتر‎یوم ” به معرفی و بررسی بهترین کیف پول های اتریوم پرداخته ایم .

فورک چیست ؟

نرم افزارهای غیرمتمرکزی که باعث ایجاد ارزهای دیجیتال شده اند برای رفع مشکلات احتمالی و بهبود عملکرد و کارایی نیاز به آپدیت های دوره ای دارند. بعضی از این آپدیت ها جزیی هستند اما بعضی اوقات نیاز به تغییرات اساسی میباشد، در اینجا ممکن است بین توسعه دهندگان ارز دیجیتال اختلاف نظرهایی بوجود آید؛ اگر این اختلاف نظرها به یک نتیجه واحد سرانجام نیابد هر گروه تصمیم میگیرد راه خود را برود . هر گروه نسخه خاص خود از پروتکل اصلی ارز دیجیتال را ارئه میدهد که به آنها فورک (Fork) یا هاردفورک (Hard Fork)  میگویند. نکته اینکه از آنجایی که فورکهای ایجاد شده مبتنی بر بلاک چین اصلی هستند پس تمام فعالیت ها، موجودی ها و تراکنش های موجود تا قبل از ایجاد فورک جدید بر روی بلاکچین باقی مانده و تغییری نمیکنند.

برای مطالعه مقاله کامل در مورد فورک به لینک زیر بروید :

همه چیز در مورد فورک

استخراج ارز دیجیتال
این اتفاق هم برای بیت کوین و هم برای اتریوم افتاده است. بیت کوین کش فورک بیت کوین و اتریوم کلاسیک فورک اتریوم است.
واژه دیگری در این مورد وجود دارد بنام سافت فورک (Soft Fork) که البته تفاوت زیادی با هارد فورک ندارد، به این صورت که اگر تغییراتی که باعث ایجاد یک شاخه جدید از بلاکچین اصلی (هاردفورک) شده اند سازگاری بیشتری یابند و بهبود پیدا کنند یک سافت فورک بدست می آید.

فورک های اتریوم

فورک های زیادی برای اتریوم ایجاد شده اند که به آنها فورک های اتریوم میگویند. در ادامه به توضیح این فورکها میپردازیم :

 • هاردفورک Frontier : این فورک که از آن بعنوان ستون فقرات سیستم اتریوم یاد میشود اولین هاردفورک منتشر شده از سیستم اتریوم بود که در سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. در هاردفورک Frontier استخراج و تبادلات تعریف شده بود.
 • هاردفورک HomeStead : این فورک دومین فورک بزرگ منتشر شده از اتریوم است که در حال حاضر اتریوم بر روی این فورک فعالیت میکند. هاردفورک HomeStead که در مارس ۲۰۱۶ منتشر شد، سرعت تراکنش ها را بیشتر و استخراج را ساده تر نمود.
 • هاردفورک DAO : سومین فورک شبکه است که در جولای ۲۰۱۶ و به منظور ایجاد برنامه های غیرمتمرکز منتشر شد. هاردفورک DAO باعث ایجاد یک شکاف در بلاکچین شد که به طبع آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک بوجود آمد.
 • سافت فورک Tangerine Whistle : سافت فورک Tangerine که در اوکتبر ۲۰۱۶ منتشر شد، کیف پول ها و کلاینت Geth را بهبود داد و باعث ساده تر شدن استخراج شد.
 • سافت فورک Spurius Dragon : این سافت فورک در نوامبر ۲۰۱۶ منتشد شد و مانند سافت فورک قبلی کیف پول ها و کلاینت Geth را ارتقا داد و استخراج را بیش از پیش ساده نمود.
 • هاردفورک Metropolis : هاردفورک متروپلیس که قرار بوده اواخر سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شود بنا به گفته ای بزرگترین فورک اتریوم تا کنون خواهد بود و اتریوم واقعی بعد از انتشار این هاردفورک به نمایش در خواهد آمد. هاردفورک متروپلیس استخراج را بسیار آسان کرده و امنیت کاربران بالاتر از قبل میبرد .
 • هاردفورک Serenity : این هاردفورک آخرین هاردفورک بزرگ اتریوم خواهد بود و بنا به گفته ای پروتکل را تکمیل خواهد کرد. تاریخ انتشار هاردفورک سرنیتی هنوز مشخص نیست .

قیمت اتریوم و عوامل موثر بر آن

ارزش کل بازار اتریوم  بیش از ۷۰ میلیارد دلار است و قیمت اتریوم در زمان نگارش این مقاله بیش از ۱۵۰ دلار میباشد. در تاریخ ۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۶ قیمت هر واحد اتریوم فقط ۸ دلار بود و اعداد و ارقام نشان از رشد بیش از ۹۰۰۰ درصدی این ارز در یکسال گذشته را دارند. این رقم بینظیر محبوبیت سریع این رمزارز را نشان میدهد.

از آنجایی که این ارز دیجیتال یک ارز کاربردی است بنابراین به هر میزان که کاربرد آن بیشتر شود قیمت اتریوم نیز افزایش میابد. این بلاک چین عظیم در هوشمندسازی فرآیندها و قراردادهای هوشمند بسیار کاربردی ست. هر چه قراردادهای هوشمند توسط سازمان های بیشتری مورد پذیرش قرار بگیرند، کاربرد اتریوم بیشتر شده و قیمت اتریوم نیز افزایش می یابد.
این ارز دیجیتال در حال حاضر جایگاه خوبی در مارکت های بزرگی جهانی دارد و بعنوان یکی از  ارزهای مرجع در ترید ارزهای دیجیتال به شمار میرود. با استفاده از تحلیل قیمت این ارز و پیش بینی های کوتاه مدت قیمت اتریوم، درآمد بسیار خوبی نصیب تریدرها میشود.

2 دیدگاه On اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار