کیف پول دیجیتالی چیست؟
  0
2   11.2 k 

yoozbit:

آیا تابحال اسم کیف پول دیجیتال را شنیده‌اید؟ کیف پولی که با آن میتوانید در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کنید یا بهتر بگوییم بدون کیف پول دیجیتال امکان فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

اما کیف پول دیجیتال یا بعبارتی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال درواقع یک واسط بین کاربر و شبکه بلاک چین است.

در ادامه با یوزبیت همراه باشید تا توضیحات کامل و شفاف در مورد این وسیله پرکاربرد را ارائه دهیم.

کیف پول دیجیتال چیست؟

همانطور که میدانید ارز دیجیتال نوعی دارایی، ارزش یا بعبارتی پول مجازی و غیر فیزیکی است که با مزیت‎هایی مثل امنیت بالای تراکنش، ناشناس بودن و کارمزد پایین و البته از همه مهمتر غیرمتمرکز بودن و حذف واسطه‌ها پا به عرصه وجود نهاد و دنیای تکنولوژی و مخصوصا فین تک را متحول ساخت.اگر اطلاعات با ارزش و بیشتر در مورد ارز دیجیتال میخواهید مقاله زیر را مطالعه کنید

" ارز دیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟ "

ارز دیجیتال بر روی یک شبکه توزیع شده غیرمتمرکز به نام بلاک چین فعال است. بلاک چین یا زنجیره بلوکی یک شبکه غیرمتمرکز است; یعنی هیچ فرد یا نهاد خاصی آن را مدیریت یا کنترل نمیکند. در عین حال توزیع شده است; یعنی مدیریت شبکه بین خود کاربرانی که با آن کار میکنند توزیع شده. پس امنیت فوق‌العاده بالایی دارد و فعالیت‎هایی که بر روی آن انجام میگیرند ناشناس هستند. با مطالعه مقاله زیر اطلاعات خود در مورد بلاک چین را کامل کنید

" بلاک چین چیست و چگونه کار میکند؟ همه چیز در مورد بلاک چین "

حال به سراغ بحث اصلی یعنی کیف پول دیجیتال میرویم. عبارت کیف پول دیجیتال یک عبارت کلی بوده و به کلیت این موضوع اشاره میکند. شاید شما عبارت کیف پول بیت کوین را زیاد شنیده باشید. بیت کوین درواقع معروفترین ارز دیجیتال دنیاست و از کیف پول دیجیتال استفاده میکند و به همین دلیل کیف پول دیجیتال به نام کیف پول بیت کوین نیز معروف شده است.در مورد بیت کوین در مقاله زیر مطالعه نمایید

" صفر تا صد بیت کوین "

کیف پول های دیجیتالی از کلیدی ترین ابزارها در معاملات و سرمایه گذاری های مرتبط با ارز دیجیتال هستند. تمام افرادی که به خرید، فروش یا انتقال ارزهای دیجیتالی مشغول هستند باید یک کیف پول دیجیتال به جهت ذخیره ارزش مربوط به ارزهای دیجیتالی خود داشته باشند. کیف پول دیجیتال (Cryptocurrency Wallet) یا بعبارتی کیف پول بیت کوین یک نرم افزار و یک واسط بین کاربر و شبکه بلاک چین است که با ذخیره کردن کلید خصوصی و کلید عمومی هر کاربر، امکان استفاده و فعالیت در حیطه ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم میسازد.این کیف پول میتواند با انواع بلاکچین ارتباط برقرار کند تا کاربران بتوانند ضمن ذخیره ارزهای دیجیتالی خود بر بستر امن بلاکچین، امکان ارسال ارز دیجیتال به کاربر دیگر و یا دریافت ارز دیجیتال از طرف کاربر دیگر را داشته باشند.

پس تا اینجا دریافتید که بدون کیف پول دیجیتال امکان استفاده از ارزهای دیجیتال وجود ندارد.کیف پول دیجیتال چگونه کار میکند؟

افراد بسیار زیادی از کیف پول های دیجیتال استفاده میکنند اما درک درستی از نحوه عملکرد این کیف پول ها ندارند. برخلاف کیف پول های فیزیکی که ما همیشه در جیب یا کیفمان همراهمان هست، کیف پول های دیجیتال هیچ ارزی را واقعا ذخیره نمیکنند بلکه ارزهای دیجیتال و همچنین تراکنش های انجام شده همگی بر روی بستر بلاک چین ذخیره شده اند و کیف پول با برقراری ارتباط با بلاک چین به شما امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال را میدهد.کیف پول دیجیتال یک واسطه بین شما و بلاک چین است که به شما امکان مشاهده موجودی، ارسال و دریافت ارز دیجیتال را میدهد.

کیف پول ارز دیجیتال دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. کلید عمومی آدرس کیف پول شماست و همانند شماره حساب بانکی میباشد. شما میتوانید کلید عمومی کیف پول خود را برای انتقال ارز دیجیتال در اختیار دوستانتان قرار دهید. کلید خصوصی اما کلید اصلی و راه ارتباطی شخص شما به کیف پول دیجیتالی شماست. کلید خصوصی را میتوان بعنوان رمز کارت بانکی در نظر گرفت. با در اختیار داشتن کلید خصوصی میتوانید هر مقدار ارز را از کیف پول خود به کیف پول دیگر منتقل کنید. پس کلید خصوصی بر خلاف کلید عمومی فقط متعلق به خود شماست و نباید در اختیار دیگران قرار بگیرد.

اگر فردی قصد انتقال بیت کوین ، اتریوم، یوزکوین و یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر را به کیف پول کاربر دیگر داشته باشد، درواقع مالکیت ارز دیجیتال را از خود سلب کرده و به کاربر دیگر منتقل میکند. برای انجام این تراکنش باید کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول با کلید عمومی ارز مورد نظر همخوانی داشته باشد. در صورت تایید این همخوانی، تراکنش بصورت خودکار انجام میشود. توجه داشته باشید که در نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال هیچگونه پول فیزیکی جابجا نمیشود و فقط مقدار مورد نظر بصورت یک تراکنش در بلاک چین ثبت شده و از موجودی ارسال کننده کسر گردیده و به موجوی دریافت کننده اضافه میگردد.جالب است بدانید که عملیات تایید تراکنش و ارسال ارز دیجیتال از طریق استخراج و توسط ماینرها انجام میشود.در مورد چگونگی این عمل مقاله زیر را مطالعه کنید

" استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه به شبکه بلاک چین کمک میکند؟ "

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

انواع مختلفی از کیف پول های دیجیتال وجود دارند که دارای روش های مختلفی در ذخیره سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال هستند و همچنین بر روی دستگاه های مختلفی میتوانند فعال شوند.کیف پول های دیجیتالی را میتوان در سه دسته بندی نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی قرار داد. کیف پول های نرم افزاری خود به سه نوع آنلاین ( تحت وب )، دسکتاپ ( فعال بر روی سیستم های کامپیوتری ) و موبایل ( فعال بر روی گوشی های هوشمند ) تقسیم میشوند.

کیف پول دیجیتال نرم افزاری آنلاین ( تحت وب ) : این نوع کیف پول ها بر بستر آنلاین و در وبسایت های خاص خود فعال هستند. با استفاده از آنها میتوانید در هر مکان، در هر زمان و با استفاده از هر دستگاهی به کیف پول ارز دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. از آنجایی که این کیف پول ها کلید خصوصی شما را بصورت آنلاین و در برنامه های ثالث ذخیره میکنند، امکان آسیب پذیری و هک کلید خصوصی کیف پول شما وجود دارد.

دسکتاپ : این نوع کیف پول ها از اینترنت دانلود شده و در رایانه یا لپ تاپ نصب میگردند که با استفاده از نرم افزار مذکور امکان دسترسی به کیف پول فراهم میشود. این کیف پول ها فقط در یک سیستم مشخص اجرا میشوند و این سیستم همانی است که نرم افزار کیف پول را دانلود کرده باشد. این نوع کیف پول دارای امنیت بالایی ست اما در صورت ویروسی شدن و یا هک شدن سیستم کامپیوتری شما امکان آسیب پذیری کیف پولتان بالاست.

موبایل : این کیف پول ها بر روی تلفن همراه هوشمند شما اجرا شده و بسیار کاربردی هستند; زیرا میتوان در هر زمان و هر مکان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد و استفاده نمود.

کیف پول دیجیتال سخت افزاری: این نوع کیف پول ها کلید خصوصی کاربران را بر روی دستگاهی سخت افزاری مانند یک یو اس بی ذخیره میکنند. از آنجایی که کیف پول سخت افزاری اطلاعات تراکنش را بصورت آنلاین دریافت کرده اما آنها را بصورت آفلاین ذخیره میکند از امنیت بالایی برخوردار است. با اتصال این کیف پول ارز دیجیتال به یک رایانه متصل به اینترنت براحتی به ارزهای دیجیتالی خود دسترسی پیدا کرده و میتوانید تراکنش های مدنظر خود را انجام دهید.

کیف پول های دیجیتالی کاغذی: کیف پول های کاغذی از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار هستند. نرم افزارهایی وجود دارند که کلید خصوصی شما را تولید کرده و بر روی کاغذ چاپ میکنند. روی کیف پول کاغذی شما کلید عمومی کیف پول دیجیتال مشخص شده که برای انتقال ارز به کیف پول شما مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که قصد خرج کردن ارزهای موجود خود را داشتید میتوانید آنها را از کیف پول کاغذی خود به کیف پول نرم افزاری منتقل کنید. این امر اصطلاحا " وایپ " گفته میشود. برای انجام وایپ میتوان بصورت دستی کلیدهای دیجیتالی را وارد نمود و یا کد QR موجود بر روی کیف پول را اسکن کرد.امنیت کیف پول دیجیتال

هر کیف پول بر اساس نوع و نحوه استفاده دارای درجه امنیتی متفاوتی است. کیف پول های آنلاین نسبت به کیف پول های آفلاین و سخت افزاری بیشتر در معرض خطر قرار دارند زیرا بدلیل آنلاین بودنشان میتوانند طعمه هکرها شوند و از طرفی کیف پول سخت افزاری نیز در برابر ویروس های کامپیوتری آسیب پذیر است.جدا از نوع کیف پول و درجه امنیتی آن، کاربر باید برای همه کیف پول های موجود تمامی اقدامات امنیتی مناسب را در نظر بگیرد و همچنین باید توجه داشته باشید که اگر کلید خصوصی خود را از دست بدهید یعنی داراییتان را از دست داده اید و در اینصورت نوع کیف پول و درجه امنیتی آن اهمیتی نخواهد داشت. همچنین اگر ارز دیجیتال را به فرد اشتباهی بفرستید هیچ راهی برای اثبات ادعای خود و برگشت تراکنش نخواهید داشت پس همیشه با دقت و محتاطانه رفتار کنید.

از کیف پول دیجیتال خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و همیشه فقط مقداری از ارز دیجیتال را که نیاز دارید بصورت آنلاین نگهداری کنید و مابقی را بصورت آفلاین در کامپیوتر یا تلفن همراه و یا در کیف پول کاغذی نگهدارید. اگر نسخه پشتیبان کیف پول را در یک کیف پول سخت افزاری ذخیره کنید تا حدی از نقص های احتمالی کامپیوتری و یا هک شدن در امان خواهید بود. همیشه نرم افزارهای خود را بروز کنید تا جدیدترین سیستم های امنیتی برای شما اعمال شود، توجه داشته باشید که برای امنیت بیشتر نه تنها نرم افزار کیف پول بلکه رایانه و تلفن هوشمند خود را نیز بروزرسانی کنید.

میتوانید از لایه های امنیتی بیشتری استفاده کنید. با فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای هر بار که نیاز به اجرای نرم افزار کیف پول خود داشته باشید باید رمز عبوری که قبلا تعیین کرده اید را وارد کنید. توجه داشته باشید که برای امنیت بیشتر از رمزهای بلند و پیچیده استفاده کنید.

چندین ارز یا تک ارز ؟

به غیر از بیت کوین و اتریوم که معروفترین و پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال هستند، ارزهای دیجیتالی بسیار زیادی وجود دارند. برای استفاده از ارزهای دیگر نیازی نیست که چندین کیف پول داشته باشید بلکه میتوانید از کیف پول هایی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از چندین ارز را دارند.

چگونه کیف پول مناسب خود را انتخاب کنم؟ لیست بلندبالایی از انواع کیف پول های موجود در مقابلتان قرار دارد، اما برای انتخاب بهترین گزینه کیف پولی که برای شما مناسب باشد باید به چند سوال پاسخ دهید: آیا هر روز نیاز به خرید و فروش و انتقال ارز دیجیتال دارید و یا فقط برای ذخیره سازی ارزهای خود به کیف پول نیاز دارید؟ آیا نیاز دارید که در هر مکان و هر زمانی سریعا به کیف پول خود دسترسی داشته باشید؟ آیا میخواهید فقط از یک ارز استفاده کرده یا قصد استفاده همزمان از چند ارز را دارید؟ به این سوالات و سوالاتی نظیر آنها پاسخ داده و بهترین کیف پول را بر اساس نیاز و استفاده خود انتخاب کنید.در واقع چیزی به اسم بهترین کیف پول دیجیتال وجود ندارد. هر فرد بنا بر نیازها و استفاده خود، بهترین کیف پول دیجیتال مخصوص به خود را تهیه میکند.هر کیف پول دیجیتال مزیت‎ها و استفاده‌های متفاوتی دارد. این شما هستید که باید تعیین کنید چه کیف پولی پاسخگوی نیاز شماست.


جمع‌بندی

کیف پول دیجیتال یک ماهیت کلی دارد اما برخی به غلط به این مبحث کلی کیف پول بیت کوین میگویند در صورتی که بیت کوین فقط یک ارز دیجیتال است که از کیف پول دیجیتال استفاده میکند.کیف پول دیجیتال امکان دسترسی به شبکه بلاک چین را برای کاربر فراهم میکند. شبکه بلاک چین نیز امکان ذخیره و انتقال ارز دیجیتال را در اختیار کاربر قرار میدهد. پس به درستی میتوان گفت که کیف پول دیجیتال در واقع یک واسطه برای دسترسی کاربر به شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال ذخیره شده بر روی این شبکه است.

انواع متفاوتی از کیف پول با مشخصات گوناگون وجود دارند که هر کدام نیازهای خاصی از کاربر را برطرف میکنند. البته انواع کیف پول دیجیتال از نظر سیستم مورد نیاز، امنیت و دسترسی متفاوت هستند اما در نهایت خود کاربر بهترین نوع کیف پول دیجیتال را تعیین میکند.

5 ماه پیش