خرید و فروش بیت کوین در ایران

با ورود ارزهای دیجیتال متعدد به دنیای بلاک‌چین و کسب درآمدهای نجومی از آن‌ها، بازار خرید و فروش ارز دیجیتال نیز رونق بسیاری را به خود دیده است و در این بین بیت‌کوین، سردمدار ارزها به حساب می‌آید. از طرفی به خاطر مشکلاتی که کاربران ایرانی با آن‌ها روبرو هستند، خرید و فروش بیت کوین در ایران با سختی‌هایی نیز همراه است، اما قصد داریم در این مقاله به ساده‌ترین روش‌های خرید و فروش بیت کوین در ایران بپردازیم. با یوزبیت همراه باشید!

همانطور که قبلا گفتیم، شما برای خرید و فروش بیت کوین به یک سری موارد ابتدایی نیاز دارید. اولین مورد، ساخت یک کیف‌پول الکترونیک می‌باشد. پس از ساخت کیف‌پول شما باید به منظور خرید بیت‌کوین، فروشنده معتبر و اگر در کیف‌پول خود بیت‌کوین دارید و قصد فروش آن را کرده‌اید، باید خریدار پیدا کنید. سپس باید مبلغ مورد نظر را دریافت و یا پرداخت کنید و در ازای آن مبلغ، انتقال ارز دیجیتال آغاز می‌شود. پیشنهاد می‌کنم مقاله اصول خرید بیت‌کوین را مطالعه کنید تا به طور کامل با این پروسه آشنا شوید.

خرید و فروش بیت کوین در ایران

خرید و فروش بیت کوین در ایران

از آنجایی که تقریبا تمام صرافی‌های معتبر متمرکز و غیرمتمرکز در سراسر دنیا، کاربرانی که با آی‌پی ایران وارد می‌شوند را بلاک نموده‌اند، صرافی‌هایی به وجود آمده‌اند تا امکان خرید و فروش بیت کوین در ایران را برای کاربران ایرانی فراهم نمایند.

تقریبا تمامی این صرافی‌ها، در بدو ورود از شما می‌خواهند که هویت خود را احراز کنید. این کار با دریافت اطلاعات بانکی و همچنین شخصی شما که شامل تصویر کارت ملی و همچنین نوشته‌ای با مضمون درخواست فعالیت در سایت مذکور است، انجام می‌شود. پس برای شروع شما باید یک سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین پیدا کنید. در این بین صرافی‌های زیادی از جمله بیدارز، پی۹۸، بیت‌برگ، اتر دلتا، فورک‌دلتا، اکسچنجیگ، اکسیر، رمزینکس و والکس وجود دارند که هر کدام به عنوان یک مرکز خرید و فروش بیت کوین به حساب می‌آیند.

شما می‌توانید با ثبت نام در هر کدام از این صرافی‌ها، با ایجاد یک درخواست خرید به خرید آنلاین بیت کوین بپردازید. همچنین، اگر در حال حاضر بیت کوین دارید و می‌خواهید آن را بفروشید، می‌توانید درخواست فروش ایجاد کنید و خریدار خود را بیابید. البته برخی از این صرافی‌ها، خودشان خریدار بیت کوین شما هستند. اما بیشتر، به شکل یک رابط عمل کرده و در ازای دریافت کارمزد، فروشنده را به خریدار وصل می‌کنند.

پس ساده‌ترین روش استفاده از همین صرافی‌های آنلاین است. البته باید در انتخاب صرافی، عواملی چون امنیت، سرعت و امکانات را نیز در نظر داشته باشید.

قیمت بازار خرید و فروش بیت کوین در ایران

قیمت بیت کوین

محاسبه بیت کوین به ریال مسئله‌ای است که از اهمیت بالایی برخوردار است. سایت‌های مختلفی وجود دارند که ماشین‌حسابی برای محاسبه بیت کوین به ریال ارائه می‌دهند، اما وقتی بخواهید به خرید و فروش بیت کوین در ایران بپردازید، استعلام قیمت از این سایت‌ها کافی است؟

استعلام قیمت بیت‌کوین به دلار و سپس تبدیل آن به ریال با توجه به نرخ دلار کار سختی نیست، اما روش دقیقی نیز برای محاسبه بیت کوین به ریال نیست. شما برای اینکار باید نمودار قیمت بیت کوین را در سایت‌های مختلف بررسی کنید. البته اگر به خرید و فروش بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه می‌کنید بهتر است مقاله تحلیل تکنیکال را نیز بخوانید. بدین صورت می‌توانید پیش‌بینی بهتری از نواسانات قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشید. همچنین بررسی قیمت بیت کوین در سایت‌های مختلف باعث می‌شود شما به درک بهتری از قیمت واقعی بازار برسید.

البته از آنجایی که قیمت بیت‌کوین به هیچ بانک یا دولتی وابسته نیست، پس سیاست‌های کشور مختلف، تاثیری بر روی آن نخواهند داشت و همین امر باعث می‌شود تا قیمت بیت‌کوین تقریبا ثابت باشد و البته پیش‌بینی نواسانات آن نیز بدین صورت سخت‌تر می‌شود. پس سعی کنید با اطلاعات کامل وارد گود شوید.

کارمزد خرید و فروش بیت کوین در ایران

کارمزد انتقال بیت‌کوین

حتما می‌دانید که برای انتقال بیت‌کوین باید کارمزدی به ماینرها بپردازید. حال اینکه ماینرها تصمیم بگیرند که کدام تراکنش را زودتر انجام دهند، بسته به میزان کارمزدی است که طرف معامله پرداخت می‌کند!

بیت‌کوین که با هدف سرعت بخشیدن و کاستن هزینه تراکنش‌ها به وجود آمده است، چندان در این مسیر موفق عمل نکرده است و فضای محدود یک مگابایتی بلوک‌های آن باعث شده تا هم سرعت تراکنش‌ها پایین بیاید و هم هزینه آن بالا برود. چرا؟ به این خاطر که شما هر قدر پول بدهید، همان قدر هم سرعت بیشتری دریافت می‌کنید. مسلما ماینرها به دنبال تراکنش‌هایی با کارمزد بالاتر خواهند رفت.

این امر باعث شده تا کارمزد انتقال نیز افزایش یابد. اما برای اینکه متوجه بشوید راه‌حل بیت‌کوین برای این مشکل چه بوده است، مقاله زیر را بخوانید.

بیت کوین کش، انشعابی از بیت کوین

تراکنش های خرید و فروش بیت کوین در ایران

تراکنش‌های تایید نشده در بیت‌کوین

اگر شما اقدام به انجام تراکنش نمودید و تراکنش شما تایید نشد، باید بدانید که یا به دلیل شلوغی شبکه است و یا اینکه مقدار کارمزد اختصاصی شما کم بوده و ماینرها فعلا به سراغ تراکنش شما نرفته‌اند.

پس اگر تراکنش شما تایید نشد، صبر کنید تا بالاخره انجام شود. مدت زمان معمول برای تایید یک تراکنش بین ده دقیقه تا ۶ ساعت می‌باشد. اما اگر تراکنش تا این زمان تایید نشود، ممکن است تا یک هفته بعد هم تایید نشود. البته بعد از یک هفته یا تایید می‌شود و یا به کیف‌پول شما برمی‌گردد که بین ۱۴ تا ۲۱ روز به طول می‌انجامد. فکر کنم الان بیشتر دلتان می‌خواهد مقاله بالا را بخوانید، نه؟

البته می‌توانید در سایت‌ها و یا انجمن‌های بیت‌کوین، ماینرهای شبکه را پیدا کنید و از آن‌ها بخواهید تراکنش شما را تایید کنند!

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

سوالی که این روزها، ذهن خیلی از افراد را به خود درگیر کرده، این است که آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است، چرا که هیچ مجازاتی برای این کار تعیین نشده است. طبق قانون، هر عملی که برای آن مجازاتی تعیین نشده باشد، جرم محسوب نمی‌شود.

به تازگی خبر به رسمیت شناختن صنعت بیت‌کوین توسط کمیسیون اقتصادی مجلس منتشر شد، اما هنوز قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد. البته خرید و فروش آن در حال حاضر برای بانک‌ها و موسسات مالی و صرافی‌های مجوزدار ممنوع است و بانک مرکزی نیز اجازه ورود این ارزها به سیستم پرداختی کشور را نمی‌دهد.

با این حال، در حال حاضر داشتن و خرید و فروش بیت کوین در ایران جرم نیست!

فقط در نظر داشته باشید که برای انجام اینکار از یک سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین استفاده کنید و همچنین امتیاز تراکنش‌های خریدار یا فروشنده طرف معامله خود را نیز در آن صرافی بررسی کنید. 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار