مفهوم ارز رمزنگاری شده

امروزه، کمتر کسی را می‌توان یافت، که کلمه ارز دیجیتال به گوشش نخورده باشد، اما کریپتوکارنسی یا همان ارز رمزنگاری شده چطور؟ ارز دیجیتال در واقع ساده شده همان ارز رمزنگاری شده است، اما آیا مفهوم ارز رمزنگاری شده را نیز می‌دانید؟ سوال خیلی از شما می‌تواند این باشد، که ارز رمزنگاری شده چیست؟ در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا مفهوم ارز رمزنگاری شده را به ساده‌ترین شکل ممکن متوجه شوید، تا اگر جایی در این مورد بحث کردید، بدانید که درباره چه چیزی صحبت می‌کنید و حتی بتوانید به نزدیکان خود نیز، اطلاعاتی منتقل کنید.

البته در مقاله ارز دیجیتال و کاربردهای آن نیز به تعریفی کلی از ارز دیجیتال پرداخته شد، اما تمرکز اصلی بر روی کاربردهای آن بود. در این مقاله قصد داریم مفهوم ارز رمزنگاری شده را به شکل اساسی برای شما شرح دهیم، به معرفی ارزهای دیجیتال بپردازیم، از استخراج رمز ارز ها و رمز ارز ملی بگوییم، کیف‌پول دیجیتال را تعریف کنیم و سری هم به بیت‌کوین بزنیم.  با یوزبیت همراه باشید.

مفهوم ارز رمزنگاری شده

مفهوم ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارز کریپتو یک ارز دیجیتال یا مجازی است که به واسطه رمزنگاری شدنش احتمال جعل و استفاده دوباره از آن را تقریبا غیرممکن می‌سازد. اکثر رمزارزها، شبکه‌های غیرمتمرکزی هستند که بر روی تکنولوژی بلاک‌چین به وجود آمده‌اند. اگر می‌خواهید بدانید که بلاک‌چین چیست، باید بگویم که بلاک‌چین مانند یک دفترکل است که توسط کامپیوترهای مختلف توزیع شده است. برای درک بهتر این تعریف ناقص، مقاله “بلاک‌چین چیست؟” را مطالعه کنید. برگردیم به بحث اصلی خودمان،

یکی از ویژگی‌های شاخص رمزارزها این است که توسط هیچ مرکزیت خاصی به وجود نیامده‌اند و به همین دلیل، از دخالت و دستبرد تمامی دولت‌ها در امان هستند!

نکات کلیدی مفهوم ارز رمزنگاری شده

  • رمزارز، مدل جدیدی از دارایی دیجیتال است که بر روی یک شبکه توزیع شده بین تعداد زیادی از کامپیوترها، به وجود آمده است. این ساختار غیرمتمرکز، باعث شده تا آنها از کنترل دولت‌ها و قدرت‌های مرکزی در امان باشند.
  • کلمه کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) از تکنیک‌های کدگذاری که برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود، به وجود آمده است.
  • بلاک‌چین‌ها که روش‌های سازمانی برای حصول اطمینان از درستی داده‌های تراکنش‌ها می‌باشند، جزء حیاتی اکثر رمزارزها به حساب می‌آیند.
  • خیلی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که بلاک‌چین‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط، باعث اختلال در خیلی از صنعت‌ها از جمله صنایع مالی و حقوقی می‌شوند.
  • رمزارزها به چند دلیل از جمله استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های غیرقانونی، نوسان قیمت آن‌ها و آسیب‌پذیری زیرساخت‌های آن‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرند. با این حال به خاطر قابل حمل بودن، تقسیم‌پذیر بودن، مقاومت در برابر تورم و شفافیت مورد ستایش نیز قرار گرفته‌اند.

مفهوم ارز رمزنگاری شده

انواع ارزهای دیجیتال

اولین رمزارز بر پایه بلاک‌چین، بیت‌کوین بود که هنوز هم با ارزش‌ترین و معروف‌ترین رمزارز به حساب می‌آید. امروزه هزاران رمزارز جدید با ویژگی‌ها و کاربردهای جدید وجود دارند که برخی از آن‌ها انشعاب یا به اصطلاح، فورکی از بیت‌کوین هستند و برخی نیز کاملا جدید می‌باشند.

از دیگر ارزهای دیحیتال می‌توان به لایت‌کوین به عنوان انشعابی از بیت‌کوین و اتریوم، بایننس، و ریپل به عنوان رمزارزهای مجزا و جدید اشاره کرد.

مفهوم ارز رمزنگاری شده بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه سال ۲۰۱۹ تولید شد. این ارز دیجیتال از ایده‌هایی که در یک وایت‌پیپر نوشته شده توسط یک فرد ناشناس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، پیروی می‌کند. بیت‌کوین وعده کارمزد کمتر برای تراکنش‌ها را نسبت به روش‌های سنتی انتقال پول داده است و توسط یک قدرت غیرمتمرکز، برخلاف ارزهای دولتی، اداره می‌شود. هیچ بیت‌کوین فیزیکی وجود ندارد و تنها مقداری که در یک دفترکل عمومی در فضای ابری نگه‌داری می‌شود، مد نظر است که آن هم توسط مقدار زیادی توان کامپیوتری تایید می‌شود.

اگر می‌خواهید به جواب کامل‌تری برای سوال بیت کوین چیست برسید، باید مقاله “بیت‌کوین را قورت بدهید” را بخوانید!

نقش استخراج در مفهوم ارز رمزنگاری شده

استخراج ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، برای اینکه از یک کیف‌پول الکترونیک به کیف‌پول دیگری انتقال داده شوند، نیاز به توان کامپیوتری بالایی دارند. از این‌رو، در هر معامله‌ای، به افرادی نیاز است که با در اختیار گذاشتن توان کامپیوتری خود، انتقال آن ارز دیجیتال را میسر کنند. البته در ازای این کمک کامپیوتری، مفداری از آن ارز را هم به عنوان کامزد دریافت می‌کنند. در این حالت، به این فعالیت، استخراج رمز ارز و به کسانی که این کار را انجام می‌دهند، ماینر می‌گویند. با این تفاسیر، هر چه میزان کارمزد پرداختی طرفین معامله بیشتر باشد، انتقال سریع‌تر صورت می‌پذیرد.

اگر به اطلاعات بیشتری در خصوص استخراج رمز ارز ها نیاز دارید، مقاله استخراج ارزهای دیجیتال را بخوانید. دریچه خوبی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود!

مفهوم ارز رمزنگاری شده و کیف پول های دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف‌پول‌های دیجیتال که به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دسترس هستند، در واقع فضایی هستند که شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در آن‌ها ذخیره کنید. این کیف‌پول‌ها حکم یک رابط بین شبکه بلاک‌چین و کاربران را دارند. همچنین این ابزار دارای یک آدرس، کلید عمومی و یک کلید خصوصی هستند که به کاربران اجازه انتقال ارز و همچنین محافظت از ارزهای ذخیره شده در کیف‌پول را می‌دهند.

همه چیز درباره کیف‌پول ارز دیجیتال!

 

کارشناس ارشد ادبیات انگلیسی، عضو تیم مدیریتی یوزبیت، سوابق کاری: دستیار مدیر کشوری خدمات پس از فروش موبایل تکنو، مدیر امور بین الملل شرکت معدنی بازتاب کانی آرا، متخصص امور بین الملل گروه تجاری پالفا

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار