آنچه که باید از بازاریابی شبکه های اجتماعی بدانید!

همه ما با کلیشه‌هایی مثل “شبکه‌های اجتماعی زندگی ما را فرا گرفته‌اند” یا “بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از موثرترین روش‌ های بازاریابی اینترنتی است” آشنا هستیم. اما آیا می‌دانید که در همین بحث تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز روش‌ها و شاخص‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود یک پست ساده شما در اینستاگرام مثل چند سال قبل تاثیر نداشته باشد؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی

با یوزبیت همراه باشید تا این تکنیک‌ها را بشناسید!

از بحث نخ‌نمای معرفی شبکه‌های اجتماعی که بگذریم، دلم نمی‌آید در باب اهمیت SMM یا Social Media Marketing چیزی نگویم. اما اجازه بدهید فقط به یک جمله در این باب بسنده کنیم و سپس به اصل موضوع یعنی آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی بپردازیم.

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی، میزان شناخت برند شما را بهبود می‌بخشد، نسبت به هزینه‌ای که می‌کنید، بازدهی بسیار خوبی دارد، امکان ارتباط راحت‌تر با مشتریان را برای شما فراهم می‌کند، میزان وفاداری برند و اعتماد مشتریان را افزایش می‌دهد، رضایت مشتری بالاتری را به وجود می‌آورد، و همچنین آگاهی شما از نیاز بازار را تقویت می‌کند.

دیگر منتظر چه هستید؟ برویم سراغ اصل مطلب:

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی یا SMM چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شامل تمامی فعالیت‌های مربوط به بازاریابی و فروش یک محصول که از طریق ابزار دیجیتال انجام شود، می‌باشد. یکی از پیش‌نیازهای مهم این مقاله، آگاهی کامل شما نسبت به مبحث دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. پس اول آن را مطالعه کنید.

اگر با مفهوم دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارید، می‌توانیم به سراغ استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برویم که از قضا بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی یکی از آن‌هاست.

اول از همه باید مراحل ورود به شبکه‌ های اجتماعی را طی کنید. تعیین هدف خود از ایجاد صفحه، ایجاد پروفایل در شبکه‌ های اجتماعی، تعیین استراتژی و برنامه‌ریزی برای آن، تولید محتوای متناسب و مرتبط و همچنین جذب مخاطب یا به اصطلاح دنبال‌کننده، مراحل اولیه ورود به این شبکه‌ها می‌باشند.

بعد از اینکه این مراحل را طی کردید و موفق به جذب دنبال‌کننده به اندازه کافی شدید، می‌توانید به فکر بازاریابی اینترنتی بیفتید. البته باید بگویم که این روش تنها برای کمک به فروش بیشتر شماست و بهتر است برای فروش محصول خود به دنبال یک پلتفرم مناسب‌تر مثل وب‌سایت باشید که از امکاناتی نظیر خرید آسان و درگاه پرداخت نیز بتوانید استفاده کنید.

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که به نسبت سایر روش‌های بازاریابی اینترنتی ، هزینه این روش کمی بالا است. به همین خاطر اغلب، برندهای معروف، فروشگاه‌های کالاهای لوکس، فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ، فروشگاه‌های محصولات مربوط به ورزش، زیبایی و سلامت، و کودکان که توانایی و قصد سرمایه‌گذاری کلان در زمینه تبلیغات را دارند از این روش استفاده می‌کنند.

نیازهای بازاریابی شبکه های اجتماعی

پیش نیازهای بازاریابی شبکه های اجتماعی

برای اینکه به دنیای SMM وارد شوید، شما باید سه ابزار مهم را در اختیار داشته باشید.

  1. بودجه: اولین مسئله مهم در این مدل از دیجیتال مارکتینگ، تخصیص بودجه می‌باشد. بدین صورت که شما باید بودجه مورد نیاز برای آن را از قبل تعیین و فراهم کنید. همانطور که در قبل اشاره شد، این روش دیجیتال مارکتینگ خیلی ارزان نیست! از طرفی اگر شما به علت کمبود بودجه، ناگهان از دنیای مارکتینگ خارج شوید اعتبار خود را از دست می‌دهید.
  2. وب سایت: دومین مورد که به آن نیاز دارید یک وب سایت مناسب برای فروش محصول می‌باشد. پس از اینکه شما تبلیغات اینترنتی خود را از طریق تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک، توئیتر، لینکداین و هر برنامه دیگری انجام دادید، به یک وب‌سایت با طراحی خوب و امکانات کافی نیاز دارید تا مشتریان بالقوه خود را به آن هدایت کنید. این کار ترافیک وب‌سایت شما را افزایش می دهد و همچنین می توانید با رعایت موارد مورد نیاز وب‌سایت ها، این ترافیک را به خریداران بالفعل خود تبدیل کنید.
  3. ابزار تحلیلی: Analytics و Attribution دو اصل مهم در تحلیل داده هستند. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای تحلیل داده نتایج کمپین‌های خود را بررسی کنید و سپس با استفاده از این نتایج، کمپین‌های بعدی خود را بهتر طراحی کنید.

مراحل ورود به بازاریابی شبکه های اجتماعی

مراحل ورود و اجرای بازاریابی شبکه های اجتماعی

  1. ورود به شبکه‌های اجتماعی: در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم که اول باید در این شبکه‌ها، صفحه مخصوص به کسب و کار خود را ایجاد کنید. برای این کار، هدف، مهمترین عامل به حساب می‌آید. بعد از مشخص کردن هدف، عواملی همچون نیازهای ورود به این شبکه‌ها، بهینه سازی محتوای تولیدی، تعیین شبکه مفید‌تر، و همچنین مقایسه پروفایل کاربری خود با رقیبان از جمله مواردی است که باید به آن‌ها رسیدگی کنید.
  2. مشتریان ایده‌آل: مشتری ایده آل خود را مشخص کنید! با این روش شما می توانید نوع تبلیغات خود، اعم از انواع محتوی، انواع شبکه‌های اجتماعی، و حتی زمانبندی کمپین‌های خود را تنظیم کنید.
  3. موقعیت‌تان در شبکه‌های اجتماعی: برای کاربران خود مشخص کنید که چرا وارد آن شبکه شده‌اید. هیچ وقت به شکل عمومی کار نکنید و به صورت تخصصی به محصول خود بپردازید.
  4. محتوای متناسب: برای تولید محتوای متناسب شما می‌توانید از متن، تصویر، ویدئو، پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک، اخبار شرکت، کتاب و مصاحبه‌ها استفاده کنید. پس دست‌تان باز است!
  5. شاخص‌های کلیدی موفقیت: شما باید به نسبت زمان و هزینه صرف شده، موفقیت خود را بسنجید تا بتوانید کمپین‌های بهتری طراحی کنید. در میان شاخص‌های مهم این اصل، می‌توان از نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل، زمانی که مخاطبان در وب سایت شما صرف می‌کنند، تعداد دفعاتی که نام برند شما را ذکر (Mention) می‌کنند، تعداد دفعاتی که پست‌های شما به اشتراک گذاشته می‌شود و همچنین تعداد بازدیدهای شما نام برد.

مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

مزایا و معایب SMM

مثبت‌ها:

+ تعداد مخاطبان بسیار زیاد

+ قابلیت به اشتراک‌گذاری پست‌ها

+ ارتباط راحت‌تر و بهتر با مشتریان و استفاده از دیگاه آن‌ها

+ تبلیغات کاربرپسند

+ افزایش وفاداری مشتریان

منفی‌ها:

– زمان‌بر بودن

– امکان جذب افراد مخرب

– سخت بودن اندازه‌گیری برخی شاخص‌ها مثل نرخ بازگشت سرمایه

 

یوزبیت، به عنوان یک پنل تخصصی در امر تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکیتنگ، به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر استفاده بهینه از شبکه‌های اجتماعی خود، از آن به عنوان پرتال فروش محصولات خود نیز استفاده کنید.

آینده در دستان ش-ماست. فاصله را بردارید!

این مقاله هنوز به اتمام نرسیده است. با ما در مقاله بعدی بازاریابی شبکه های اجتماعی همراه باشید تا هم با انواع شبکه‌های اجتماعی و نحوه بازاریابی در آن ها آشنا شوید و هم ابزارهای تحلیل داده در این شبکه ها را بشناسید.

در ضمن می تونید در زیر همین پست با من صحبت کنید. فعلا!

 

 

 

 

 

موسس یوزبیت | برنامه نویس و توسعه دهنده وب و بلاک چین | مهندس برق

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار