آیا پولشویی با ارزهای دیجیتال ممکن است ؟

اگر نام ارزهای دیجیتال و بیت کوین را شنیده باشید مطمئنا در کنارش واژه پولشویی را نیز شنیده‎اید . درواقع هر جا سخن از ارز دیجیتال است، نام پولشویی نیز میدرخشد . حرف‎ها و حدیث‎های زیادی پیرامون پولشویی از طریق ارزهای دیجیتال و یا اعمال خلافکارانه در بستر بلاکچین در فضای اینترنت و در مابین صحبت‎های روزمره مردم وجود دارد . اما این شایعات تا چه حد واقعیت دارند ؟ آیا امکان پولشویی با ارز دیجیتال وجود دارد ؟ در ادامه با یوزبیت همراه باشید تا به جواب این سوال برسید .

پولشویی چیست ؟

پولشویی اینگونه تعریف میشود

پولشویی ( به انگلیسی : Money Laundering ) تبدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی‎های به ظاهر مشروع است.

پولشویی درواقع فرآیندی را ایجاد میکند تا پولی که از راه‎های غیرقانونی بدست آمده به ثروتی که به ظاهر قانونی و شرعی است تبدیل شود .

برخی کشورها البته پولشویی را مبهم کردن منشاء منابع مالی میدانند و برخی دیگر معتقدند پول حاصل از فعالیتی ممکن است در نقطه‎ای از کشور نامشروع و در نقطه‎ای دیگر مشروع و قانونی باشد .

بطورکلی پولشویی برای مخفی کردن منشاء اصلی پول و بعضا نیز برای فرار مالیاتی انجام میشود . پس میتوان گفت پولشویی یک جرم فرعی برای مخفی کردن پول بدست آمده از جرم اصلی است. این پول ممکن است از راه‎هایی مثل اختلاس، رشوه، انواع قاچاق و…. بدست آمده باشد و پول‎شویان بدنبال تمیز کردن آن هستند .

پولشویی

فرآیند پولشویی چگونه است ؟

در فرآیند پولشویی باید چندین مرحله طی شود که برخی از این مراحل را در ادامه معرفی میکنیم :

  1. در قدم اول پول کثیف توسط کارگذاران به سیستم مالی و بانکی کشور تزریق میشود که این مرحله ” جایگذاری ” نام دارد.
  2. در مرحله دوم که مرحله ” لایه‎بندی ” نام دارد، روش‎های پیچیده و تراکنش‎های متعددی انجام میشود تا پول کثیف به حساب‎های مختلفی بصورت ناشناس واریز شده و سرمنشاء آن مخفی بماند.
  3. در مرحله سوم که به آن ” یکپارچه‎سازی” میگویند این پول کثیف که با نقل و انتقالات فراوان و بعضا ناشناس عادی جلوه داده شده، مورد استفاده قرار میگیرد

پولشویی به چند روش انجام میشود

سهامبندی : در این روش موجودی نقد به واحدهای کوچک‎تری مانند اوراق بهادار یا حواله تقسیم شده تا سوءظن‎های پول‎شویی را از بین برده و نیازی به گزارش‎های عملکرد ضدپولشویی نباشد. درواقع ماهیت پول از اسکناس به سهام یا طلا تغییر میکند

قاچاق فله‎ای یا چمدانی پول نقد : پول فیزیکی حاصل از درآمدهای نامشروع به صورت چمدانی به کشوری دیگر قاچاق شده و به یک موسسه مالی با قوانین نه چندان سختگیرانه ضد پولشویی تزریق میشود .

خدمات متمرکز : یک شغل خدماتی قانونی بعنوان پوشش فعالیت غیرقانونی اصلی استفاده شده و معامله کثیف انجام میگیرد . فرد ادعا میکند که پول کثیف حاصل از فعالیت نامشروع را بصورت کاملا قانونی و از طریق شغل خدماتی خود بدست آورده است .

پولشویی با ارز دیجیتال

تا سال‎های اخیر بیت کوین و ارزهای دیجیتال روش مورد علاقه خلافکاران برای پولشویی بود اما اکنون دیگر چنین نیست .

از آنجایی که بیت کوین تراکنش‎های ناشناس را ارئه میدهد و افراد برای فعالیت در شبکه بلاک چین بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیازی به ثبت مشخصات واقعی خود ندارند، این ارز دیجیتال قدرتمند علاقه خلافکاران جهت پولشویی را به خود جلب کرد.

بسیاری از افراد که در دارک وب یا وب پنهان فعالیت دارند برای فروش اسلحه، مواد مخدر و .. روش پرداخت بیت کوین یا ارزهای دیجیتال را برمیگزینند .

ضمن اینکه مجرمان بسیاری که با استفاده از ارزهای دیجیتال پولشویی کرده بودند دستگیر شدند، اخیرا نیز مدیر یکی از بزرگترین وبسایت‎های فروش اسلحه و مواد مخدر در دارک وب که با بیت کوین کار میکرده نیز دستگیر شده است . این موضوع نشان میدهد که دوران پولشویی با بیت کوین گذشته است و این ارز دیجیتال دیگر روش مورد علاقه خلافکاران نیست .

پولشویی

برای فعالیت در شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال باید یک نام ثبت کنید که این نام میتوانم واقعی یا مستعار باشد و همچنین از طریق فرآیند استخراج ارز دیجیتال تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‎ها بر روی بلاک چین ثبت شده و تا ابد باقی میماند .

برای آشنایی بیشتر با فرآیند استخراج و ثبت تراکنش‎ها بر روی شبکه بلاک چین مقاله زیر را مطالعه نمایید

همه چیز در مورد استخراج ارز دیجیتال

پولشویی با یوزکوین

همانطور که میدانید یوزکوین توکن اختصاصی پلتفرم یوزبیت و اولین ارز دیجیتال ایرانی است. از آنجایی که توکن یوز پتانسیل سرمایه‎گذاری دارد و قابل ترید میباشد و همچنین با توجه به افزایش روزافزون معاملات و تراکنش‎های این ارز دیجیتال ملی، تصمیم گرفتیم که در مورد اعمال خلافکارانه و پول شویی از طریق یوزکوین توضیحاتی را ارائه داده و مسئله را شفاف سازیم.

یوزبیت آب پاکی را روی دستان خلافکاران مجازی ریخته است 

با اینکه کاربران میتوانند با استفاده از نام مستعار تراکنش‎های یوزکوین را انجام دهند اما باید باطلاع برسانیم که همه تراکنش‎های یوزکوین چه بصورت داخلی و در پلتفرم یوزبیت انجام بگیرند و چه بصورت خارجی و از طریق صرافی‎ها انجام شوند در پایگاه داده بزرگ سایت یوزبیت که متصل به شبکه بلاک چین اتریوم میباشد ثبت شده و کاملا قابل پیگیری و رهگیری هستند .

همچنین یوزبیت فقط با صرافی‎های معتبری که بهنگام ثبت نام، احراز هویت کاربر را تایید میکنند همکاری میکند . در عین حال در پلتفرم یوزبیت نیز امکانات احراز هویت فراهم است و در قبال کاربرانی که از نظر قوانین یوزبیت و قوانین کشوری ایران فعالیت‎های مشکوک داشته باشند اعمال خواهد شد بصورتی که ادامه فعالیت کاربر در شبکه یوزبیت مستلزم احراز هویت خواهد بود.

پولشویی

پولشویی دیجیتال در برابر پولشویی فیزیکی بسیار ناچیز است

یک مقایسه بین پولشویی با ارز دیجیتال و پول شویی با استفاده از ارز فیات نشان میدهد که پولشویی‎های انجام شده با استفاده از ارزهای دیجیتال بسیار ناچیز هستند و در عین حال این امر در حال کاهش است .

یکی از سختگیرانه‎ترین قوانین مالی و امنیتی در اکثر کشورها در قبال بیت کوین و ارزهای دیجیتال اتخاذ شده و دلیلش هم جلوگیری از پولشویی بیت کوین است . این قوانین و کنترل‎های انجام شده به حدی سختگیرانه هستند که پولشویی ارز دیجیتال را بسیار سخت کرده و با روند نزولی که در حال حاضر شاهدش هستیم بعید نیست که این امر در آینده به صفر نزدیک شود .

طبق آخرین آمار از پلیس ژاپن، در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰۰٫۰۰۰ پرونده پولشویی با ارزهای رایج توسط پلیس بررسی شده در حالی که فقط ۶۶۹ پرونده مشکوک به پولشویی با بیت کوین و ارزهای دیجیتال در آن سال وجود داشته است .

مبارزه با پولشویی

مبارزه با پولشویی همیشه یکی از دغدغه‎های بزرگ قانون‎گذاران دنیا بوده و هست و قوانین ضدپولشویی نیز دائما در حال بروزرسانی هستند.

اعمال خلافکارانه و پول شویی که بدنبال آن می‎آید هیچگاه پسندیده نبوده و همیشه افرادی در تلاش بودند تا جلوی این اعمال ناپسند را بگیرند اما از طرفی خلافکاران نیز راهی برای دور زدن قوانین پیدا میکنند .

در هر صورت قوانین ضدپولشویی بسیار سختگیرانه هستند و تا جایی که قدرت قانون پاسخگو باشد از این عمل خطرناک جلوگیری میکنند.

قوانین ضدپولشویی FATF

گروهی وجود دارد بنام گروه ویژه اقدام مالی یا FATF که متشکل از وزیران اقتصاد هفت کشور بزرگ صنعتی دنیاست و با هدف اقدامات قانونی، نظارتی و عملیاتی برای مقابله با پول شویی راه‎اندازی شده است .

پولشویی

جدیدترین قوانین وضع شده توسط FATF باین صورت است که شرکت‎های بزرگ و مطرح دنیا مخصوصا در حوزه ارزهای دیجیتال مانند صرافی بزرگ کوین بیس و همچنین شرکت‎های فعال در حوزه مالی و سرمایه گذاری مانند فیدلیتی را مجاب میکند که اطلاعات تراکنش‎هایی که بیش از هزار دلار یا هزار یورو هستند از جمله اطلاعات شرکت کنندگان در این تراکنش ها را بدست آورده و ذخیره کنند تا در صورت نیاز کاملا بررسی و بازبینی شوند .

قوانین مبارزه با پولشویی در ایران

در ایران قانون مبارزه با پولشویی وجود دارد که شامل دوازده ماده و هفت تبصره بوده و در سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

طبق این قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با عضویت وزرای صمت، اطلاعات، کشور و رئیس بانک مرکزی به جهت هماهنگ‎سازی دستگاه‎های مربوط در گردآوری، پردازش و تحلیل اخبار، اسناد و مدارک، اطلاعات و گزارشات دریافتی، تهیه سامانه‎های اطلاعاتی هوشمند، شناسایی معاملات مشکوک و در نهایت با هدف مبارزه با پول شویی در ایران تشکیل شد.

جمع‎بندی

با مطالعه این مقاله متوجه مفهوم پولشویی شدیم :

بطورکلی استفاده از روش‎های پیچیده متقلبانه برای پنهان کردن منبع مجرمانه پول را پولشویی میگویند. به این معنی که وانمود میشود که پول موردنظر از راه‎های قانونی و شرعی بدست آمده در نتیجه پول کثیف شسته میشود .

روش‎ها و ابزارهای متفاوت و فراوانی برای این کار وجود دارد که درصد ناچیزی از آن مربوط به پولشویی با ارز دیجیتال میشود .

مجرمان با سواستفاده از ناشناس بودن تراکنش‎های ارز دیجیتال از آن برای پول شویی استفاده میکردند که البته امروزه با توجه به رویکرد قانونی ارزهای دیجیتال و دستگیری روزافزون مجرمان دیجیتال این آمار رو به کاهش است.

از آنجایی که سختگیرانه‎ترین قوانین ضدپولشویی برای ارزهای دیجیتال اعمال شده است امروزه عملا پولشویی بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرممکن شده است .

یوزبیت نیز همیشه همراه و تابع قانون بوده و با قدرت در مقابل این عمل خلافکارانه ایستادگی میکند. در همین راستا با ثبت دقیق و کامل تراکنش‎های یوزکوین در پایگاه داده خود و رهگیری تراکنش‎های مشکوک، پولشویی با یوزکوین را غیرممکن ساخته است .

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار