کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

اگر با مبحث ارز دیجیتال آشنایی دارید و مقدمه ای از ارز دیجیتال را میدانید، احتمالا آگاه هستید که برای ذخیره ارزهای دیجیتالی خود به یک کیف پول(Wallet) دیجیتالی هم نیاز دارید که با نام کیف پول ارز دیجیتال شناخته میشود.

در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی کیف پول های ارز دیجیتال را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول های دیجیتالی از کلیدی ترین ابزارها در معاملات و سرمایه گذاری های مرتبط با ارز دیجیتال هستند. تمام افرادی که به خرید، فروش یا انتقال ارزهای دیجیتالی مشغول هستند باید یک کیف پول دیجیتالی به جهت ذخیره ارزش مربوط به ارزهای دیجیتالی خود داشته باشند.

کیف پول رمزارز (Cryptocurrency Wallet) یک نرم افزار است که با ذخیره کردن کلید خصوصی و کلید عمومی هر کاربر، امکان استفاده و فعالیت در حیطه ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم میسازد.

این کیف پول میتواند با انواع بلاکچین ارتباط برقرار کند تا کاربران بتوانند ضمن ذخیره ارزهای دیجیتالی خود بر بستر امن بلاکچین، امکان ارسال ارز دیجیتال به کاربر دیگر و یا دریافت ارز دیجیتال از طرف کاربر دیگر را داشته باشند. پس تا اینجا دریافتید که بدون کیف پول دیجیتالی امکان استفاده از ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار میکند ؟

افراد بسیار زیادی از کیف پول های دیجیتالی استفاده میکنند اما درک درستی از نحوه عملکرد این کیف پول ها ندارند. برخلاف کیف پول های فیزیکی که ما همیشه در جیب یا کیفمان همراهمان هست، کیف پول های دیجیتالی هیچ ارزی رو واقعا ذخیره نمیکنند بلکه ارزهای دیجیتالی و همچنین تراکنش های انجام شده همگی بر روی بستر بلاکچین ذخیره شده اند و کیف پول با برقراری ارتباط با بلاکچین به شما دسترسی به ارزهای دیجیتالی را میدهد.

کیف پول دیجیتالی یک واسطه بین شما و بلاک چین است که به شما امکان مشاهده موجودی، ارسال و دریافت ارز دیجیتال را میدهد.

 

کیف پول

کیف پول دیجیتالی دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. کلید عمومی آدرس کیف پول شماست و همانند شماره حساب بانکی میباشد. شما میتوانید کلید عمومی کیف پول خود را برای انتقال ارز دیجیتال در اختیار دوستانتان قرار دهید. کلید خصوصی اما کلید اصلی و راه ارتباطی شخص شما به کیف پول دیجیتالی شماست. کلید خصوصی را میتوان بعنوان رمز کارت بانکی در نظر گرفت. با در اختیار داشتن کلید خصوصی میتوانید هر مقدار ارز را از کیف پول خود به کیف پول دیگر منتقل کنید. پس کلید خصوصی بر خلاف کلید عمومی فقط متعلق به خود شماست و نباید در اختیار دیگران قرار بگیرد.

اگر فردی قصد انتقال بیت کوین ، اتریوم، یوزکوین و یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر را به کیف پول کاربر دیگر داشته باشد، درواقع مالکیت ارز دیجیتال را از خود سلب کرده و به کاربر دیگر منتقل میکند. برای انجام این تراکنش باید کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول با کلید عمومی ارز مورد نظر همخوانی داشته باشد. در صورت تایید این همخوانی، تراکنش بصورت خودکار انجام میشود. توجه داشته باشید که در نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال هیچگونه پول فیزیکی جابجا نمیشود و فقط مقدار مورد نظر بصورت یک تراکنش در بلاکچین ثبت شده و از موجودی ارسال کننده کسر گردیده و به موجوی دریافت کننده اضافه میگردد.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

انواع مختلفی از کیف پول های دیجیتالی وجود دارند که دارای روش های مختلفی در ذخیره سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال هستند و همچنین بر روی دستگاه های مختلفی میتوانند فعال شوند.

کیف پول های دیجیتالی را میتوان در سه دسته بندی نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی قرار داد.

کیف پول های نرم افزاری خود به سه نوع آنلاین ( تحت وب )، دسکتاپ ( فعال بر روی سیستم های کامپیوتری ) و موبایل ( فعال بر روی گوشی های هوشمند ) تقسیم میشوند.

کیف پول های دیجیتالی نرم افزاری

آنلاین ( تحت وب ) : این نوع کیف پول ها بر بستر آنلاین و در وبسایت های خاص خود فعال هستند. با استفاده از آنها میتوانید در هر مکان، در هر زمان و با استفاده از هر دستگاهی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. از آنجایی که این کیف پول ها کلید خصوصی شما را بصورت آنلاین و در برنامه های ثالث ذخیره میکنند، امکان آسیب پذیری و هک کلید خصوصی کیف پول شما وجود دارد.

دسکتاپ : این نوع کیف پول ها از اینترنت دانلود شده و در رایانه یا لپ تاپ نصب میگردند که با استفاده از نرم افزار مذکور امکان دسترسی به کیف پول فراهم میشود. این کیف پول ها فقط در یک سیستم مشخص اجرا میشوند و این سیستم همانی است که نرم افزار کیف پول را دانلود کرده باشد. این نوع کیف پول دارای امنیت بالایی ست اما در صورت ویروسی شدن و یا هک شدن سیستم کامپیوتری شما امکان آسیب پذیری کیف پولتان بالاست.

موبایل : این کیف پول ها بر روی تلفن همراه هوشمند شما اجرا شده و بسیار کاربردی هستند; زیرا میتوان در هر زمان و هر مکان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد و استفاده نمود.

کیف پول سخت افزاری

 

کیف پول های دیجیتالی سخت افزاری

این نوع کیف پول ها کلید خصوصی کاربران را بر روی دستگاهی سخت افزاری مانند یک یو اس بی ذخیره میکنند. از آنجایی که کیف پول های سخت افزاری اطلاعات تراکنش را بصورت آنلاین دریافت کرده اما آنها را بصورت آفلاین ذخیره میکنند از امنیت بالایی برخوردار هستند. با اتصال این کیف پول به یک رایانه متصل به اینترنت براحتی به ارزهای دیجیتالی خود دسترسی پیدا کرده و میتوانید تراکنش های مدنظر خود را انجام دهید.

کیف پول کاغذی

 

کیف پول های دیجیتالی کاغذی

کیف پول های کاغذی از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار هستند. نرم افزارهایی وجود دارند که کلید خصوصی شما را تولید کرده و بر روی کاغذ چاپ میکنند. روی کیف پول کاغذی شما کلید عمومی کیف پول مشخص شده که برای انتقال ارز به کیف پول شما مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که قصد خرج کردن ارزهای موجود خود را داشتید میتوانید آنها را از کیف پول کاغذی خود به کیف پول نرم افزاری منتقل کنید. این امر اصطلاحا ” وایپ ” گفته میشود. برای انجام وایپ میتوان بصورت دستی کلیدهای دیجیتالی را وارد نمود و یا کد QR موجود بر روی کیف پول را اسکن کرد.

یوزکوین به عنوان اولین ارز دیجیتال ایرانی قابل ذخیره سازی در انواع کیف پول های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی را دارد(کیف پول های اتریوم). البته توجه نمایید برای مشاهده موجودی، ارسال و دریافت حتما باید نرم افزار کیف پول مورد نظر از توکن های ERC-20 پشتیبانی کند.

امنیت کیف پول های ارز دیجیتال

هر کیف پول بر اساس نوع و نحوه استفاده دارای درجه امنیتی متفاوتی است. کیف پول های آنلاین نسبت به کیف پول های آفلاین و سخت افزاری بیشتر در معرض خطر قرار دارند زیرا بدلیل آنلاین بودنشان میتوانند طعمه هکرها شوند و از طرفی کیف پول های سخت افزاری نیز در برابر ویروس های کامپیوتری آسیب پذیر هستند.

جدا از نوع کیف پول و درجه امنیتی آن، کاربر باید برای همه کیف پول های موجود تمامی اقدامات امنیتی مناسب را در نظر بگیرد و همچنین باید توجه داشته باشید که اگر کلید خصوصی خود را از دست بدهید یعنی پولتان را از دست داده اید و در اینصورت نوع کیف پول و درجه امنیتی آن اهمیتی نخواهد داشت. همچنین اگر پولی را به فرد اشتباهی بفرستید هیچ راهی برای اثبات ادعای خود و برگشت تراکنش نخواهید داشت پس همیشه با دقت و محتاطانه رفتار کنید.

از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و همیشه فقط مقداری از پول را که نیاز دارید بصورت آنلاین نگهداری کنید و مابقی پول را بصورت آفلاین در کامپیوتر یا تلفن همراه و یا در کیف پول کاغذی نگهدارید. اگر نسخه پشتیبان کیف پول را در یک کیف پول سخت افزاری ذخیره کنید تا حدی از نقص های احتمالی کامپیوتری و یا هک شدن در امان خواهید بود.

همیشه نرم افزارهای خود را بروز کنید تا جدیدترین سیستم های امنیتی برای شما اعمال شود، توجه داشته باشید که برای امنیت بیشتر نه تنها نرم افزار کیف پول بلکه رایانه و تلفن هوشمند خود را نیز بروزرسانی کنید.

میتوانید از لایه های امنیتی بیشتری استفاده کنید. با فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای هر بار که نیاز به اجرای نرم افزار کیف پول خود داشته باشید باید رمز عبوری که قبلا تعیین کرده اید را وارد کنید. توجه داشته باشید که برای امنیت بیشتر از رمزهای بلند و پیچیده استفاده کنید.

چندین ارز یا تک ارز ؟

به غیر از بیت کوین و اتریوم که معروفترین و پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال هستند، ارزهای دیجیتالی بسیار زیادی وجود دارند. برای استفاده از ارزهای دیگر نیازی نیست که چندین کیف پول داشته باشید بلکه میتوانید از کیف پول هایی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از چندین ارز را دارند.

چگونه کیف پول مناسب خود را انتخاب کنم ؟

لیست بلندبالایی از انواع کیف پول های موجود در مقابلتان قرار دارد، اما برای انتخاب بهترین گزینه کیف پولی که برای شما مناسب باشد باید به چند سوال پاسخ دهید :

  1. آیا هر روز نیاز به خرید و فروش و انتقال ارز دیجیتال دارید و یا فقط برای ذخیره سازی ارزهای خود به کیف پول نیاز دارید؟
  2. آیا نیاز دارید که در هر مکان و هر زمانی سریعا به کیف پول خود دسترسی داشته باشید؟
  3. آیا میخواهید فقط از یک ارز استفاده کرده یا قصد استفاده همزمان از چند ارز را دارید؟

به این سوالات و سوالاتی نظیر آنها پاسخ داده و بهترین کیف پول را بر اساس نیاز و استفاده خود انتخاب کنید.

 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار