توکن و استاندارد ERC-20 چیست؟

امروزه و با رونق بینظیر بازار ارز دیجیتال، واژه توکن از طرف معامله گران و فعالین این حوزه بسیار به کار گرفته میشود. احتمال بسیار زیاد همه شما بارها این واژه را شنیده اید. اما توکن چیست و چگونه ایجاد میشود؟ چه مشخصه ها و ویژگی هایی دارد؟ در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی از توکن را ارئه داده و انواع آن را معرفی کنیم. همچنین در ادامه به معرفی و بررسی استاندارد ERC-20 در توکن ها میپردازیم.

توکن

ارز دیجیتال نوعی دارایی بدون ماهیت فیزیکی است که مزیت های زیادی نسبت به ارزهای سنتی دارد. این نوع ارز واسطه ها را حذف کرده، بسیار ایمن است، کارمزد پایین دارد و تراکنش های آن ناشناس است.

ارز دیجیتال یا رمز ارز از شبکه امن بلاک چین و همچنین رمزنگاری های قدرتمندی برای افزایش ایمنی و غیرقابل نفوذ بودن استفاده میکند.

اگر قصد دارید اطلاعات جامع و کاملی در مورد این پدیده فوق العاده دریافت کنید مقاله زیر را مطالعه نمایید

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این دنیای جذاب واژه ها، اصطلاحات، رمز ارزها، بلاک چین ها و بطور کلی موارد و مسائل فراوانی وجود دارد که برای فعالیت در این زمینه دانستن آنها حیاتی میباشد.

توکن یکی از همان مواردی است که اگر میخواهید به هر نحوی در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت کنید درک مفهوم توکن یک باید است.

توکن چیست؟

در روزهای آغازین ایجاد ارز دیجیتال، هر فردی که قصد داشت پروژه ای مبتنی بر بلاک چین ایجاد کند، مجبور بود برای جذب سرمایه اولیه و همچنین ایجاد ارز دیجیتال خاص پلتفرم خود، حتما یک بلاک چین مخصوص را ایجاد کرده و توسعه دهد. با اینکه بلاک چین بیت کوین وجود داشت اما فرد باید بلاک چین اختصاصی خود را تولید میکرد زیرا بلاک چین بیت کوین فقط اختصاص به ارز دیجیتال بیت کوین دارد. ایجاد و توسعه یک بلاکچین امری بسیار پیچیده و تخصصی بوده و نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی دارد.

در مورد بیت کوین، اولین ارز دیجیتال دنیا و پادشاه دنیای رمزارزها بیشتر بخوانید

بیت کوین چیست و چگونه بوجود آمد؟ – همه چیز در مورد بیت کوین

امروزه اما با استفاده از بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC-20 هر فردی که قصد توسعه پروژه ای را دارد میتواند بدون ساخت بلاک چین و با استفاده از بلاکچین اتریوم برای خود ارز دیجیتال ایجاد نماید.

در واقع به ارز دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی خود را نداشته و برای توسعه خود از بلاک چین دیگری استفاده میکند توکن میگویند.

بلاک چین اتریوم با معرفی تکنولوژی قراردادهای هوشمند تحولی عظیم در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد نمود. تا قبل از آن فقط یک بلاک چین وجود داشت که مهر مالکیت آن فقط و فقط به نام بیت کوین خورده بود و هیچ فرد یا سازمان دیگری نمیتوانست از بستر بلاک چین بیت کوین برای توسعه یک نرم افزار غیرمتمرکز استفاده کند. اما با توسعه بلاک چین اتریوم همه چیز متفاوت شد. حالا افراد میتوانستند از بستر بلاک چین اتریوم استفاده کرده و با ایجاد یک قرارداد هوشمند برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه داده و ارز دیجیتال خاص پلتفرم خود را نیز ایجاد نمایند.

البته توکن ها هم مانند ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه هستند. ممکن است این پشتوانه طلا باشد یا یک ارز خاص و یا حتی هر نوعی از یک تکنولوژی نیز میتواند بعنوان پشتوانه یک توکن محسوب شود.

توکن نماینده هرگونه کالای تایید شده قابل مبادله مانند ارز ، طلا ، حواله ها و …. و یا نشان دهنده دارایی های تکنولوژی مانند پلتفرم ها و نرم افزار ها است. توکن نشان دهنده آن است که شما یک کالای قابل تجارت و یا یک تکنولوژی کاربردی دارید

انواع توکن

توکنهای ارزی ( Currency Tokens ) : از آنها بعنوان روشی برای پرداخت و ذخیره ارزش استفاده میشود و کاربرد آنها دقیقا مثل یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم است.

توکنهای کاربردی ( Utility Tokens ) : با ظهور اتریوم توکن های کاربردی ایجاد شدند. آنها به دارندگانشان اجازه دسترسی به یک محصول یا استفاده از خدمات برگرفته از یک تکنولوژی را میدهند. توکن های کاربردی همانطور که از نامشان پیداست دارای کاربرد یا کاربردهای خاصی در پلتفرم‎ها و برنامه‎ها هستند.

توکنهای بهادار ( Securities Tokens ) : این توکن‎ها علاوه بر قابلیت خریداری محصولات و بکارگیری خدمات دارای قابلیت سوددهی و سرمایه گذاری نیز هستند. این ویژگی باعث شده تا کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا ( SEC ) این نوع توکن را بعنوان اوراق بهادار طبقه بندی کند. بنابراین آنها بعنوان یک قرارداد سرمایه‎گذاری و دارای ‎‎پتانسیل کسب سود و درآمد شناخته میشوند.

توکنهای دارایی ( Asset Tokens ) : این نوع توکن‎ها نماینده دارایی در یک پلتفرم یا سازمان میباشند. برای مثال ممکن است نماینده مقدار مشخصی طلا باشند.

توکنهای سهمی ( Equity Tokens ) : این توکن‎ها به دارندگانشان، مالکیت سهام منتشر کننده توکن را میدهند، چیزی همانند سهام یک شرکت.

توکنهای جایزه ( Reward Tokens ) : این توکن‎ها برای پرداخت جایزه یا امتیاز وفاداری استفاده میشوند.

توکنهای سودده ( Dividend Tokens ) : اکثر توکن‎ها را میتوان نوعی قرارداد سرمایه‎گذاری با پتانسیل درآمد انفعالی دانست. این نوع درآمد میتواند اشکال مختلفی داشته باشد:  کسب سود از طریق نگهداری توکن، سرمایه‌گذاری و یا انجام عملیات استخراج

برخی سازمان‎ها با فروش توکن‎ های خود سرمایه جذب کرده و درآمد حاصل از فعالیت‎های سازمان را بعنوان سود بین دارندگان توکن توزیع میکنند .

نگهداری توکن سودده فقط یک درآمد انفعالی و سوددهی را برای دارنده آن داراست و برخلاف سهام هیچگونه مالکیتی را در اختیار دارنده آن قرار نمیدهد.

توکن ERC-20 چگونه کار میکند ؟

نقش ERC-20 زمانی مشخص میشود که پروژه‎ای بر بستر اتریوم تعریف شده و قصد ایجاد یک توکن را دارد.

ERC-20 زبان مشترک همه قراردادهای هوشمند اتریوم است که به توکن‎ هایی که با این زبان ایجاد شده‎اند امکان مبادله شدن توسط یکدیگر را میدهد.

توکن

 

برای فهم بهتر چگونگی نحوه کارکرد این استاندارد ، به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید پلتفرمی برای بازاریابی و شبکه‎سازی ایجاد شده است. کاربرانی که در این پلتفرم فعال هستند باید برای ایجاد امکانات ویژه و حرفه ای در پروفایل خود و یا پرداخت پورسانت ها از توکن استفاده کنند.

حال فرض کنید کاربردهای توکن‎ هایی که در بالا ذکر کردیم به مرور بسیار زیاد شده و کاربرانی که در پلتفرم فعال هستند بر اساس نیازهای خود، آنها را خرید و فروش کرده و به کار میگیرند. در این مرحله کاربرد توکن در تکنولوژی افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آن صعود میکند و برای سرمایه گذراران و دارندگان خود سودآوری خواهد داشت.

مواردی وجود دارند که بعنوان مشخصات عمومی هر توکن شناخته شده اما اختیاری هستند و بعنوان فیلدهای اختیاری شناخته میشوند، به شرح زیر میباشند :

اسم توکن (Token name) : نامی که برای توکن پلتفرم انتخاب شده است.

نماد یا علامت اختصاری (Symbol) : علامت اختصاری که به توکن اختصاص داده شده و معمولا مخفف نام آن میباشد.

تعداد اعشار (Decimal) : میزان تقسیم پذیری توکن به مقادیر کمتر از واحد را نشان میدهد. مثلا اگر این مقدار ۱ قرار داده شود، کوچکترین مقدار کمتر از واحد آن ۰٫۱ میباشد.

مقدارکلی (Total Supply) : مقدار کل توکن‎هایی است که برای پلتفرم ایجاد شده است.

جمع بندی

استاندارد ERC-20 علاوه بر ساده سازی توابع، قوانین، پروتکل، نظم خاصی را نیز به قراردادها و برنامه‎های هوشمند داده است. قبل از ایجاد این استاندارد هر برنامه‎ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.

اگر این استاندارد وجود نداشت، تیم توسعه دهنده باید وقت و هزینه بسیار زیادی را صرف ایجاد و توسعه بلاک چین مخصوص به خود را میکرد و همچنین صرافی‎ها و کیف پول‎ها می‎بایست پلتفرم خود را با تک تک زبان‎ها و استانداردهای توکن‎ های مختلف  سازگار کنند. اما با وجود این استاندارد جهانی، هر توکن میتواند خود را بطور اتوماتیک با هر صرافی و کیف پولی سازگار کند.

 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار