توکن و استاندارد ERC-20 چیست؟

امروزه و با رونق بینظیر بازار ارز دیجیتال، واژه توکن از طرف معامله گران و فعالین این حوزه بسیار به کار گرفته میشود. احتمال بسیار زیاد همه شما بارها این واژه را شنیده اید. در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی از توکن را ارئه داده و انواع آن را معرفی کنیم. همچنین در ادامه به معرفی و بررسی توکن ERC-20 در توکن ها میپردازیم. پس با ما همراه باشید.

توکن چیست؟

در روزهای آغازین ایجاد ارز دیجیتال، هر فردی که قصد داشت پروژه ای مبتنی بر بلاکچین ایجاد کند، مجبور بود برای جذب سرمایه اولیه و همچنین ایجاد ارز دیجیتال خاص پلتفرم خود، حتما یک بلاکچین مخصوص را ایجاد کرده و توسعه دهد. با اینکه بلاکچین بیت کوین وجود داشت اما فرد باید بلاکچین اختصاصی خود را تولید میکرد زیرا بلاکچین بیت کوین فقط اختصاص به ارز دیجیتال بیت کوین دارد. ایجاد و توسعه یک بلاکچین امری بسیار پیچیده و تخصصی بوده و نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی دارد.

امروزه اما با استفاده از بلاکچین اتریوم و استاندارد ERC-20 هر فردی که قصد توسعه پروژه ای را دارد میتواند بدون ساخت بلاکچین و با استفاده از بلاکچین اتریوم برای خود توکن هایی را ایجاد نماید.

توکن نماینده هرگونه کالای تایید شده قابل مبادله مانند ارز ، طلا ، حواله ها و …. و یا نشان دهنده دارایی های تکنولوژی مانند پلتفرم ها و نرم افزار ها است. توکن نشان دهنده آن است که شما یک کالای قابل تجارت و یا یک تکنولوژی کاربردی دارید .

به عنوان مثال توکن یوز به عنوان اولین ارز دیجیتال ایرانی نماینده تکنولوژی ارائه شده توسط شبکه یوزبیت بوده و در حیطه فعالیت این تکنولوژی کاربرد دارد.

انواع توکن

توکن‎های ارزی ( Currency Tokens ) : از این توکن ها بعنوان روشی برای پرداخت و ذخیره ارزش استفاده میشود و کاربرد آنها دقیقا مثل یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم است.

توکن‎های کاربردی ( Utility Tokens ) : با ظهور اتریوم توکن های کاربردی ایجاد شدند. این توکن ها به دارندگانشان اجازه دسترسی به یک محصول یا استفاده از خدمات برگرفته از یک تکنولوژی را میدهند. توکن های کاربردی همانطور که از نامشان پیداست دارای کاربرد یا کاربردهای خاصی در پلتفرم‎ها و برنامه‎ها هستند. این نوع از توکن بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده و در همان شبکه مورد استفاده قرار میگیرد .

توکن‎های بهادار ( Securities Tokens ) : این توکن‎ها علاوه بر قابلیت خریداری محصولات و بکارگیری خدمات دارای قابلیت سوددهی و سرمایه گذاری نیز هستند. این ویژگی باعث شده تا کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا ( SEC ) این نوع توکن را بعنوان اوراق بهادار طبقه بندی کند. بنابراین توکن های بهادار بعنوان یک قرارداد سرمایه‎گذاری و دارای ‎‎پتانسیل کسب سود و درآمد شناخته میشوند.

توکن‎های دارایی ( Asset Tokens ) : این نوع توکن‎ها نماینده دارایی در یک پلتفرم یا سازمان میباشند. برای مثال ممکن است این توکن‎ها نماینده مقدار مشخصی طلا باشند.

توکن‎های سهمی ( Equity Tokens ) : این توکن‎ها به دارندگانشان، مالکیت سهام منتشر کننده توکن را میدهند، چیزی همانند سهام یک شرکت.

توکن‎های جایزه ( Reward Tokens ) : این توکن‎ها برای پرداخت جایزه یا امتیاز وفاداری استفاده میشوند.

توکن‎های سودده ( Dividend Tokens ) : اکثر توکن‎ها را میتوان نوعی قرارداد سرمایه‎گذاری با پتانسیل درآمد انفعالی دانست. این نوع درآمد میتواند اشکال مختلفی داشته باشد:  کسب سود از طریق نگهداری توکن، سرمایه‌گذاری و یا انجام عملیات استخراج

 

برخی سازمان‎ها با فروش توکن‎های خود سرمایه جذب کرده و درآمد حاصل از فعالیت‎های سازمان را بعنوان سود بین دارندگان توکن توزیع میکنند .

نگهداری توکن سودده فقط یک درآمد انفعالی و سوددهی را برای دارنده آن داراست و برخلاف سهام هیچگونه مالکیتی را در اختیار دارنده آن قرار نمیدهد.

 

توکن‎های یوز علاوه بر اینکه تمام ویژگی‎های توکن‎های کاربردی را دارند ، از نوع توکن‎های بهادار نیز هستند. از آنجایی که این توکن‎ها در سایت و پلتفرم یوزبیت کاربردهای فراوانی دارند و امکان دسترسی به محصولات، تخفیفات و امکانات ویژه پلتفرم را به دارندگان توکن میدهند پس میتوان از آنها بعنوان توکن‎های کاربردی یاد کرد. همچنین توکن‎های یوز دارای ارزش هستند و همانند سهام شرکت عمل میکنند که در بلند مدت برای دارندگان توکن و سرمایه‎گذاران سود قابل توجهی را به ارمغان می‎آورند. هر چه کاربردهای توکن یوز در پلتفرم یوزبیت بیشتر شود، خرید و فروش و مبادله یوزها بیشتر شده و در نتیجه ارزش و قیمت یوز افزایش پیدا میکند.

 

توکن ERC-20 چگونه کار میکند ؟

نقش ERC-20 زمانی مشخص میشود که پروژه‎ای بر بستر اتریوم تعریف شده و قصد ایجاد یک توکن را دارد.

ERC-20 زبان مشترک همه قراردادهای هوشمند اتریوم است که به توکن‎هایی که با این زبان ایجاد شده‎اند امکان مبادله شدن توسط یکدیگر را میدهد.

توکن ERC-20

 

برای فهم بهتر چگونگی نحوه کارکرد این استاندارد ، به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید پلتفرمی برای بازاریابی و شبکه‎سازی ایجاد شده است. کاربرانی که در این پلتفرم فعال هستند باید برای باز کردن قفل برخی قسمت‎های پلتفرم و ایجاد امکانات ویژه در پروفایل خود از توکن استفاده کنند یعنی توکن بخرند و برای مقصود خود خرج کنند.

این مثالی از نحوه کاربرد توکن‎ها در تکنولوژی بود.

حال فرض کنید کاربردهای توکن‎هایی که در بالا ذکر کردیم به مرور بسیار زیاد شده و کاربرانی که در پلتفرم فعال هستند بر اساس نیازهای خود، توکن‎ها را خرید و فروش کرده و به کار میگیرند. در این مرحله کاربرد توکن در تکنولوژی افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت توکن صعود میکند و برای سرمایه گذراران و دارندگان توکن سودآوری خواهد داشت.

یوزبیت با ایجاد توکن ERC-20 یوز و بکارگیری آن در پلتفرم تجارت الکترونیک یوزبیت عینا مثال بالا را عملی کرده و به اجرا رسانده است.

مواردی وجود دارند که بعنوان مشخصات عمومی هر توکن شناخته شده اما اختیاری هستند , بعنوان فیلدهای اختیاری شناخته میشوند، به شرح زیر هستند :

اسم توکن (Token name) : نامی که برای توکن پلتفرم انتخاب شده است.

نماد یا علامت اختصاری (Symbol) : علامت اختصاری که به توکن اختصاص داده شده و معمولا مخفف نام توکن میباشد.

تعداد اعشار (Decimal) : میزان تقسیم پذیری توکن به مقادیر کمتر از واحد را نشان میدهد. مثلا اگر این مقدار ۱ قرار داده شود، کوچکترین مقدار توکن ۰٫۱ میباشد.

مقدارکلی (Total Supply) : مقدار کل توکن‎هایی است که برای پلتفرم ایجاد شده است که برای توکن یوز مقدار ۲۱۰۰۰۰۰۰ توکن در نظر گرفته شده است.

فیلدهای اختیاری توکن یوز :

نام توکن : یوزکوین ( Yoozcoin )

علامت اختصاری : YZC

تعداد اعشار : ۱۸

مقدار کلی : ۲۱۰۰۰۰۰۰

که اطلاعات دقیق توکن یوز را در این آدرس می توانید مشاهده نمایید.

 

استاندارد ERC-20 علاوه بر ساده سازی توابع، قوانین، پروتکل و نظم خاصی را به قراردادها و برنامه‎های هوشمند داده است. قبل از ایجاد این استاندارد هر برنامه‎ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.

اگر این استاندارد وجود نداشت، تیم توسعه دهنده باید وقت و هزینه بسیار زیادی را صرف ایجاد و توسعه بلاکچین مخصوص به خود را میکرد و همچنین صرافی‎ها و کیف پول‎ها می‎بایست پلتفرم خود را با تک تک زبان‎ها و استانداردهای توکن‎های مختلف  سازگار کنند. اما با وجود این استاندارد جهانی، هر توکن میتواند خود را بطور اتوماتیک با هر صرافی و کیف پولی سازگار کند.

 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار