توکن و استاندارد ERC-20 چیست؟
  0
1   9.2 k 

yoozbit:

امروزه و با رونق بی‌نظیر بازار ارز دیجیتال، واژه توکن از طرف معامله‌گران و فعالین این حوزه بسیار به کار گرفته می‌شود. به احتمال بسیار زیاد، همه شما بارها این واژه را شنیده‌اید. اما توکن چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ چه مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی دارد؟

در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی از توکن را ارئه داده و انواع آن را معرفی کنیم. همچنین در ادامه به معرفی و بررسی استاندارد ERC-20 در توکن‌ها می‌پردازیم.

ارز دیجیتال نوعی دارایی، بدون ماهیت فیزیکی است که مزیت‌های زیادی نسبت به ارزهای سنتی دارد. این نوع ارز، واسطه‌ها را حذف کرده، بسیار ایمن است، کارمزد پایین دارد و تراکنش‌های آن ناشناس است.ارز دیجیتال یا رمز ارز از شبکه امن بلاک چین و همچنین رمزنگاری‌های قدرتمندی برای افزایش ایمنی و غیرقابل نفوذ بودن استفاده می‌کند.اگر قصد دارید اطلاعات جامع و کاملی در مورد این پدیده فوق‌العاده دریافت کنید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

" ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟ "


در این دنیای جذاب واژه‌ها، اصطلاحات، رمزارزها، بلاک‌چین‌ها و بطور کلی موارد و مسائل فراوانی وجود دارد که برای فعالیت در این زمینه دانستن آنها حیاتی می‌باشد.توکن یکی از همان مواردی است که اگر می‌خواهید به هر نحوی در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت کنید، درک مفهوم توکن یک باید است.

توکن چیست؟

در روزهای آغازین ایجاد ارز دیجیتال، هر فردی که قصد داشت پروژه ای مبتنی بر بلاک چین ایجاد کند، مجبور بود برای جذب سرمایه اولیه و همچنین ایجاد ارز دیجیتال خاص پلتفرم خود، حتما یک بلاک چین مخصوص را ایجاد کرده و توسعه دهد. با اینکه بلاک‌چین بیت کوین وجود داشت، اما فرد باید بلاک‌چین اختصاصی خود را تولید می‌کرد. زیرا بلاک‌چین بیت‌کوین فقط اختصاص به ارز دیجیتال بیت کوین دارد. ایجاد و توسعه یک بلاک‌چین، امری بسیار پیچیده و تخصصی بوده و نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی دارد.

در مورد بیت کوین، اولین ارز دیجیتال دنیا و پادشاه دنیای رمزارزها بیشتر بخوانید:

" بیت کوین چیست و چگونه بوجود آمد؟ - همه چیز در مورد بیت کوین "

امروزه اما با استفاده از بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC-20 هر فردی که قصد توسعه پروژه‌ غیرمتمرکز را دارد، می‌تواند بدون ساخت بلاک‌چین و با استفاده از بلاکچین اتریوم برای خود ارز دیجیتال ایجاد نماید.

به ارز دیجیتالی که بلاک‌چین اختصاصی خود را نداشته و برای توسعه خود از بلاک‌چین دیگری استفاده می‌کند، توکن می‌گویند.

بلاک‌چین اتریوم با معرفی تکنولوژی قراردادهای هوشمند تحولی عظیم در دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ایجاد نمود. تا قبل از آن، فقط یک بلاک‌چین وجود داشت که مهر مالکیت آن فقط و فقط به نام بیت کوین خورده بود و هیچ فرد یا سازمان دیگری نمی‌توانست از بستر بلاک چین بیت کوین برای توسعه یک نرم‌افزار غیرمتمرکز استفاده کند. اما با توسعه بلاک چین اتریوم، همه چیز متفاوت شد. حالا افراد می‌توانند از بستر بلاک‌چین اتریوم استفاده کرده و با ایجاد یک قرارداد هوشمند برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه داده و ارز دیجیتال خاص پلتفرم خود را نیز ایجاد نمایند. البته توکن‌ها هم مانند ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه هستند. ممکن است این پشتوانه طلا باشد یا یک ارز خاص و یا حتی هر نوعی از یک تکنولوژی که بتواند بعنوان پشتوانه یک توکن محسوب شود.

توکن، نماینده هرگونه کالای تایید شده قابل مبادله مانند ارز ، طلا ، حواله ها و .... و یا نشان دهنده دارایی‌های تکنولوژی مانند پلتفرم‌ها و نرم‌افزارها است.

توکن نشان‌دهنده آن است که شما یک کالای قابل تجارت و یا یک تکنولوژی کاربردی دارید.انواع توکن

توکن‌ های ارزی ( Currency Tokens ) :

از آن‌ها بعنوان روشی برای پرداخت و ذخیره ارزش استفاده می‌شود و کاربرد آن‌ها دقیقا مثل یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم است.

توکن‌ های کاربردی ( Utility Tokens ) :

با ظهور اتریوم توکن های کاربردی ایجاد شدند. آنها به دارندگان‌شان اجازه دسترسی به یک محصول یا استفاده از خدمات برگرفته از یک تکنولوژی را می‌دهند. توکن های کاربردی همانطور که از نام‌شان پیداست دارای کاربرد یا کاربردهای خاصی در پلتفرم‌ها و برنامه‌ها هستند.

توکن های بهادار ( Securities Tokens ) :

این توکن‌ها علاوه بر قابلیت خریداری محصولات و بکارگیری خدمات، دارای قابلیت سوددهی و سرمایه گذاری نیز هستند. این ویژگی باعث شده تا کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا ( SEC ) این نوع توکن را بعنوان اوراق بهادار طبقه بندی کند. بنابراین آن‌ها بعنوان یک قرارداد سرمایه‌گذاری و دارای ‎‎پتانسیل کسب سود و درآمد شناخته می‌شوند.

توکن های دارایی ( Asset Tokens ) :

این نوع توکن‌ها، نماینده دارایی در یک پلتفرم یا سازمان می‌باشند. برای مثال ممکن است نماینده مقدار مشخصی طلا باشند.

توکن های سهمی ( Equity Tokens ) :

این توکن‎ها به دارندگانشان، مالکیت سهام منتشر کننده توکن را می دهند، چیزی همانند سهام یک شرکت.

توکن های پاداشی ( Reward Tokens ) :

این توکن‎ها برای پرداخت جایزه یا امتیاز وفاداری استفاده می‌شوند.

توکن های سودده ( Dividend Tokens ) :

اکثر توکن‎ها را می‌توان نوعی قرارداد سرمایه‌گذاری با پتانسیل درآمد انفعالی دانست. این نوع درآمد می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد:  کسب سود از طریق نگه‌داری توکن، سرمایه‌گذاری و یا انجام عملیات استخراج! برخی سازمان‎ها با فروش توکن‎‌های خود سرمایه جذب کرده و درآمد حاصل از فعالیت‎های سازمان را بعنوان سود بین دارندگان توکن توزیع می‌کنند. نگه‌داری توکن سودده، فقط یک درآمد انفعالی و سوددهی را برای دارنده آن به همراه دارد و برخلاف سهام، هیچگونه مالکیتی را در اختیار دارنده آن قرار نمی‌دهد.توکن ERC-20 چگونه کار می‌کند؟

نقش ERC-20 زمانی مشخص می‌شود که پروژه‌ای بر بستر اتریوم تعریف شده و قصد ایجاد یک توکن را دارد.

ERC-20 زبان مشترک همه قراردادهای هوشمند اتریوم است که به توکن‎‌هایی که با این زبان ایجاد شده‌اند امکان مبادله شدن توسط یکدیگر را می‌دهد.

برای فهم بهتر چگونگی نحوه کارکرد این استاندارد ، به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید پلتفرمی برای بازاریابی و شبکه‌سازی ایجاد شده است. کاربرانی که در این پلتفرم فعال هستند باید برای ایجاد امکانات ویژه و حرفه‌ای در پروفایل خود و یا پرداخت پورسانت‌های مختلف از توکن استفاده کنند.حال فرض کنید کاربردهای توکن‎‌هایی که در بالا ذکر کردیم به مرور بسیار زیاد شده و کاربرانی که در پلتفرم فعال هستند بر اساس نیازهای خود، آنها را خرید و فروش کرده و به کار می‌گیرند. در این مرحله کاربرد توکن در تکنولوژی افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آن صعود می‌کند و برای سرمایه‌گذراران و دارندگان خود سودآوری خواهد داشت.

مواردی وجود دارند که بعنوان مشخصات عمومی هر توکن شناخته شده اما اختیاری هستند و بعنوان فیلدهای اختیاری شناخته میشوند. این موارد به شرح زیر می‌باشند :

اسم توکن (Token name) : نامی که برای توکن پلتفرم انتخاب شده است.

نماد یا علامت اختصاری (Symbol) : علامت اختصاری که به توکن اختصاص داده شده و معمولا مخفف نام آن می‌باشد.

تعداد اعشار (Decimal) : میزان تقسیم‌پذیری توکن به مقادیر کمتر از واحد را نشان می‌دهد. مثلا اگر این مقدار 1 قرار داده شود، کوچکترین مقدار کمتر از واحد آن 0.1 میباشد.

مقدارکلی (Total Supply) : مقدار کل توکن‌هایی است که برای پلتفرم ایجاد شده است.


جمع بندی

استاندارد ERC-20 علاوه بر ساده‌سازی توابع، قوانین و پروتکل‌ها، نظم خاصی را نیز به قراردادها و برنامه‌های هوشمند داده است. قبل از ایجاد این استاندارد هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.اگر این استاندارد وجود نداشت، تیم توسعه دهنده باید وقت و هزینه بسیار زیادی را صرف ایجاد و توسعه بلاک‌چین مخصوص به خود را می‌کرد و همچنین صرافی‌ها و کیف پول‌ها می‎بایست پلتفرم خود را با تک تک زبان‎ها و استانداردهای توکن‎ های مختلف  سازگار کنند. اما با وجود این استاندارد جهانی، هر توکن می‌تواند خود را بطور اتوماتیک با هر صرافی و کیف‌پولی سازگار کند.

5 ماه پیش