اتریوم و قراردادهای هوشمند
  0
2   9.6 k 

yoozbit:

اگر به تازگی با دنیای پر تب‌وتاب ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید، به کررات نام "اتریوم" را خواهید شنید. بعد از درک مفهوم کلی بلاک چین و کارکرد آن و آغاز فعالیت حرفه‌ای در زمینه ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفهوم اتریوم و زنجیره بلوکی آن می‌تواند نقطه شروع شما برای ورود به دنیای حرفه‌ای این رمزارز باشد.

اتریوم چیست ؟

پاسخ به سوال اتریوم چیست ،هدف اصلی این مقاله است؛ اتریوم ( Ethereum ) یک پلتفرم عمومی متن باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که علاوه بر قابلیت ارائه ارز دیجیتال قابلیت‌های دیگری مانند ارائه قراردهای هوشمند و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و خودکار را داراست. این پلتفرم رسما در تاریخ 30 جولای 2015 و به سرپرستی جوان 23 ساله اهل روسیه بنام ویتالیک بوترین معرفی شد. اتریوم هم مانند بیت کوین زیرمجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال است. فناوری بلاک‌چین در این دو، تفاوت‌های فنی متعددی با یکدیگر دارند اما مهمترین فرق آنها در اهداف، فعالیت‌ها و قابلیت‌های آنهاست.

برای آشنایی بیشتر با بیت‌کوین و نحوه کار آن مقاله زیر را مطالعه نمایید:

" همه چیز در مورد بیت کوین "

بلاک چین بیت کوین با هدف پیگیری مالکیت ارز دیجیتال خاص خود طراحی شد، در حالی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کدهای برنامه‌نویسی غیرمتمرکز طراحی شده است. ارز دیجیتال اتریوم که مبتنی بر زنجیره بلوکی اتریوم است را اتر ( Ether ) می‌نامند که با علامت اختصاصی ETH نشان داده می‌شود. تفاوت زنجیره بلوکی بیت‌کوین و زنجیره بلوکی اتریوم را می‌توان اینگونه بیان کرد:

بیت کوین مانند سیستم عاملی است که فقط قابلیت اجرای یک برنامه خاص را داراست ( ارز دیجیتال بیت کوین )، اما اتریوم مانند سیستم عاملی‌ست که هزاران نرم‌افزار و سرویس متفاوت بر روی آن اجرا می‌شود. حال با مثال بالا می‌توان مفهوم توکن را به خوبی متوجه شد. توکن‌ها درواقع ارزهای دیجیتالی برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین اتریوم برای عرضه استفاده می‌کنند. سه تا از معروف‌ترین توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم در سطح جهانی، بایننس ( Binance ) ، میکر ( Maker ) و امیسگو ( OmiseGo ) می‌باشند. در کشور ما ایران نیز، یک توکن مبتنی بر این بلاک‌چین قدرتمند و بر پایه استاندارد ERC-20 ساخته شده و فعالیت دارد که با نام یوزکوین شناخته می‌شود و اولین توکن ایرانی است.


در این بلاک‌چین به جای استخراج بیت‌کوین، ماینرها برای استخراج ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام اتر، کار می‌کنند. ارز دیجیتال اتر همچنین می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های تراکنش نرم افزار، توسط توسعه‌دهندگان مورد استفاده قرار گیرد.

برای آشنایی با فرآیند کلی استخراج ارز دیجیتال، پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید:

" صفر تا صد استخراج ارز دیجیتال "

دکتر گاوین وود یکی از بنیان‌گذاران اتریوم می‌گوید :

بیت‌کوین، پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم‌افزار روی یک بلاک‌چین است. با این حال، بیت‌کوین فقط یک نرم‌افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربردهای اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است.

نحوه عرضه اولیه ارز اتر برخلاف بیت‌کوین که استخراج بود، از طریق پیش‌فروش انجام شد و البته عرضه اتر نیز بر خلاف محدودیت 21 میلیونی بیت‌کوین، بدون محدودیت می‌باشد.

اجازه بدهید کمی از قراردادهای هوشمند بگوییم.

قرارداد هوشمند ( Smart Contract ) چیست ؟

به پروتکلی که برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار می‌گیرد قرارداد هوشمند می‌گویند. این پروتکل برای معامله، مشارکت، تایید و یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص فعال می‌شود. این قراردادها فعالیت‌های خود را بدون دخالت شخص ثالث انجام می‌دهند. تمام مواردی که در قرارداد ثبت شده قابل پیگیری و غیرقابل برگشت می‌باشند. قراردادهای هوشمند، علاوه بر اینکه شامل همه اطلاعات و شرایط مربوط به قرارداد هستند، تمامی اقدامات هدف‌گذاری شده را نیز به صورت خودکار انجام می‌دهند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

یک دستگاه فروش خودکار بلیط مترو را در نظر بگیرید. وقتی شما قصد خرید یک بلیط تک‌سفره را از این دستگاه دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه بصورت خودکار پول شما را پردازش کرده و بلیط مورد نظرتان را به شما تحویل می‌دهد.جدا از مسائل فنی، قراردادهای هوشمند نیز مانند دستگاه‌های فوق کار می‌کنند. بدون نیاز به فرد یا سازمان ثالث، فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را بصورت خودکار پردازش کرده و در صورت پیدا نشدن خطا در قرارداد، فعالیت را آغاز می‌کنند.ابتدا دارایی‌ها و شرایط قرارداد، کدگذاری شده و در بلوک‌های بلاک‌چین قرار می‌گیرند. سپس بین نودهای پلتفرم توزیع شده و چندین کپی از آن تهیه می‌شود و در نهایت قرارداد، مطابق با شرایط از پیش تعیین شده، اجرا می‌شود.سیستم قرارداد هوشمند کاملا غیرمتمرکز است، یعنی در قراردادهای هوشمند هیچ شخص، سازمان یا سیستم مدیریتی متمرکزی برای کنترل مفاد یک قرارداد وجود ندارد. بنابراین هنگامی که مفاد یک قرارداد صحیح باشد، فعالیت این سیستم بصورت خودکار آغاز می‌شود.اکثر بلاک‌چین‌ها محدود هستند. اما بلاک چین اتریوم به جای اجرای چند عملیات محدود، به توسعه‌دهندگان اجازه اجرای نرم‌افزارهای خودکار را بر روی بلاک‌چین خود می‌دهد. همه کسانی که قادر به ارائه یک برنامه غیرمتمرکز باشند، می‌توانند از زنجیره بلوکی این رمزارز استفاده کنند. توکن ایرانی یوز درواقع یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاک چین اتریوم، بین کاربران سایت و یوزبیت می‌باشد .ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم (  Ethereum Virtual Machine ) یا به اختصار EVM نرم‌افزاری است که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود . این سیستم به میزان نیاز کاربر، زمان و حافظه در اختیارش قرار می‌دهد . ماشین مجازی‌، روند اجرای برنامه‌های بلاک‌چین را بسیار کارآمد و آسان می‌کند.پلتفرم اتریوم، توسعه‌دهندگان را قادر به اجرای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز می‌سازد. یک برنامه غیرمتمرکز یا Dapp می‌تواند بدون نیاز به واسطه و با استفاده از سیستم توزیع جمعی، عمل خاصی را انجام دهد.

مزایای استفاده از پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم :

همانطور که برنامه‌های غیرمتمرکز روی این بلاک‌چین اجرا می‌شوند، تمام مزیت‌های بلاک‌چین، برای آنها نیز مورد استفاده هستند:

غیرقابل تغییر، بطوری‌که هیچکس قادر به دست‌کاری اطلاعات نیست.

غیرقابل نفوذ، امکان نفوذ به شبکه و حذف یا دست‌کاری داده‌ها وجود ندارد.

امن، بدون دخالت مدیریت مرکزی و امنیت تضمینی با رمزنگاری.

فعالیت دائمی، یعنی برنامه‌ها دائما فعال هستند و متوقف‌سازی آنها برای هیچکس امکان‌پذیر نیست.

ضعف برنامه‌های غیرمتمرکز :

از آنجایی که کدنویسی برنامه‌ها توسط عامل انسانی انجام می‌شود و بعد از راه‌اندازی دیگر امکان تغییر در برنامه‌ها وجود ندارد، پس امکان اشتباهات جبران‌ناپذیر بالاست . پروژه DAO مثالی است که در آن اشتباهات برنامه‌نویسی باعث سرقت 60 میلیون دلار توسط هکرها شد.مسئله بعدی، بحث قانون است. هنوز قراردادهای هوشمند توسط خیلی از دولت‌ها پذیرفته نشده‌اند. پس در آینده و با ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند، ممکن است مسائل جدیدی اضافه شود. ضعف بعدی این برنامه‌ها، هزینه‌های پیاده‌سازی آنهاست. شما برای ایجاد یک قرارداد هوشمند نیاز به یک یا چند برنامه‌نویس ماهر دارید که البته مشمول هزینه‌هایی است. اما نسخه آزمایشی نیز ایجاد شده است که به کاربران امکان ساخت برخی قراردادها را بدون نیاز به برنامه‌نویسی می‌دهد.


ویژگی DAO چیست؟

در بلاک چین اتریوم می‌توانید از ویژگی سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organizations) یا به اختصار DAO استفاده کنید.

DAO یک سازمان کاملا مستقل، غیرمتمرکز و بدون رهبری است که توسط کدهای برنامه‌نویسی بر روی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند ایجاد شده و روی بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود.این سازمان در واقع جایگزین هوشمند قوانین و ساختار یک سازمان سنتی به حساب می‌آید . یک شکاف در DAO، باعث پدید آمدن یک بلاک‌چین جدید شد که این بلاک‌چین جدید، خود مفهوم اتریوم کلاسیک را ایجاد نمود. به اتریوم، قبل از این، بلاک‌چین اتریوم کلاسیک گفته می‌شود و بلاک چین جدید که از DAO بوجود آمد، جایگزین آن شد .

نحوه دسترسی به شبکه اتریوم برای ساخت یک برنامه غیرمتمرکز :

یکی از ساده‌ترین راه‌های اتصال به شبکه اتریوم استفاده از مرورگر Mist است. این مرورگر که توسط توسعه‌دهندگان اتریوم ایجاد شده، همانند یک مرورگر وب که اجازه دسترسی به صفحات وب را به کاربر می‌دهد، اجازه دسترسی به فضای عمومی زنجیره بلوکی اتریوم را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. Mist یک کیف‌پول رسمی و یک رابط کاربری مناسب جهت مدیریت و اجرای قراردادهای هوشمند را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم کرده است.علاوه بر آن، افزونه مرورگر MetaMask که بر روی موزیلا فایرفاکس و گوگل‌کروم قابل اجراست ، می‌تواند مرورگر شما را به یک مرورگر اتریوم تبدیل کند . با استفاده از این افزونه توسعه دهندگان قابلیت پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز خود بر روی بلاک‌چین را خواهند داشت.

نرم‌افزارهای زیادی بر روی زنجیره بلوکی اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند . از موفق‌ترین توکن‌های مبتنی بر این بلاک‌چین قدرتمند می‌توان به EOS ، OmiseGO و Tron اشاره کرد.

نحوه تهیه اتریوم :

برای ذخیره‌سازی اتریوم، به نرم‌افزارهایی تحت عنوان کیف پول اتریوم (Wallet ) نیاز خواهید داشت. این کیف‌پول‌ها شامل یک کلید عمومی (Public Key) و یک کلید خصوصی (Private Key) هستند. کلید عمومی کیف‌پول شما، مانند شماره حساب شماست و می‌توانید برای انتقال اتریوم، آن را در اختیار دوستانتان قرار دهید. کلید خصوصی همانند رمز کارت بانکی شماست و تحت هیچ شرایطی نباید در اختیار کسی قرار بگیرد. با استفاده از کلید خصوصی، براحتی می‌توان مبالغ داخل کیف‌پول را به کیف‌پول دیگری منتقل نمود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه کیف‌پول‌های دیجیتالی به مقاله زیر مراجعه کنید :

" کیف پول دیجیتالی چیست، چگونه کار میکند و انواع آن کدامند؟ "


کیف پول های اتریوم

کیف‌پول‌های دیجیتالی بسیارند و هر کدام کاربردها و مزایای خاص خود را دارند .انواع کیف پول دیجیتالی عبارتست از : کیف‌پول سخت‌افزاری، کیف‌پول نرم‌افزاری، کیف‌پول تحت‌وب، کیف‌پول چندمنظوره، کیف‌پول کاغذی!

هر کدام از انواع بالا خود شامل برندها و شرکت‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام در میزان امنیت، کاربرپسند بودن، میزان راحتی استفاده و پشتیبانی از ارزهای مختلف، ویژگی‎های خاصی دارند و متنوع می‌باشند .رمزارز اتریوم نیز یک کیف‌پول رسمی بنام Mist و چندین کیف‌پول قدرتمند غیررسمی دارد. با استفاده از کیف‌پول Mist می‌توان به شبکه قدرتمند بلاک‌چین اتریوم متصل شد و این کیف‌پول از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند .

فورک چیست ؟

نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی که باعث ایجاد ارزهای دیجیتال شده‌اند، برای رفع مشکلات احتمالی و بهبود عملکرد و کارایی، نیاز به آپدیت‌های دوره‌ای دارند. بعضی از این آپدیت‌ها جزیی هستند، اما بعضی اوقات نیاز به تغییرات اساسی می‌باشد، در اینجا ممکن است بین توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال اختلاف نظرهایی بوجود آید؛ اگر این اختلاف نظرها به یک نتیجه واحد نرسد، هر گروه تصمیم می‌گیرد راه خود را برود . هر گروه، نسخه خاص خود از پروتکل اصلی ارز دیجیتال را ارئه می‌دهد، که به آنها فورک (Fork) یا هاردفورک (Hard Fork) می‌گویند. نکته مهم این است که، از آنجایی که فورک‌های ایجاد شده مبتنی بر بلاک‌چین اصلی هستند، پس تمام فعالیت‌ها، موجودی‌ها و تراکنش‌های موجود، تا قبل از ایجاد فورک جدید بر روی بلاک‌چین باقی مانده و تغییری نمی‌کنند.

این اتفاق هم برای بیت‌کوین و هم برای اتریوم افتاده است. بیت کوین کش فورک بیت‌کوین و اتریوم کلاسیک فورک اتریوم است.

واژه دیگری در این مورد وجود دارد بنام سافت فورک (Soft Fork) که البته تفاوت زیادی با هارد فورک ندارد، به این صورت که اگر تغییراتی که باعث ایجاد یک شاخه جدید از بلاک‌چین اصلی (هاردفورک) شده‌اند، سازگاری بیشتری داشته باشند و بهبود پیدا کنند، یک سافت فورک به وجود می‌آید.

فورک های اتریوم

فورک‌های زیادی برای اتریوم ایجاد شده‌اند که به آنها فورک‌های اتریوم می‌گویند. در ادامه به توضیح این فورک‌ها می‌پردازیم :

هاردفورک Frontier : این فورک که از آن بعنوان ستون فقرات سیستم اتریوم یاد می‌شود، اولین هاردفورک منتشر شده از سیستم اتریوم بود که در سپتامبر 2015 منتشر شد. در هاردفورک Frontier استخراج و تبادلات تعریف شده بود.هاردفورک HomeStead : این فورک دومین فورک بزرگ منتشر شده از اتریوم است که در حال حاضر اتریوم بر روی این فورک فعالیت می‌کند. هاردفورک HomeStead که در مارس 2016 منتشر شد، سرعت تراکنش‌ها را بیشتر و استخراج را ساده‌تر نمود.هاردفورک DAO : سومین فورک شبکه است که در جولای 2016 و به منظور ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز منتشر شد. هاردفورک DAO باعث ایجاد یک شکاف در بلاک‌چین شد که به طبع آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک بوجود آمد.هاردفورک Metropolis :  هاردفورک متروپلیس که قرار بوده اواخر سپتامبر 2017 منتشر شود، بنا بر اظهارات رسمی، بزرگترین فورک اتریوم تا کنون خواهد بود و اتریوم واقعی بعد از انتشار این هاردفورک به نمایش در خواهد آمد. هاردفورک متروپلیس استخراج را بسیار آسان کرده و امنیت کاربران را، از قبل بیشتر می‌کند.هاردفورک Serenity : این هاردفورک آخرین هاردفورک بزرگ اتریوم خواهد بود و بنا به گفته‌ای، پروتکل را تکمیل خواهد کرد. تاریخ انتشار هاردفورک سرنیتی هنوز مشخص نیست .قیمت اتریوم و عوامل موثر بر آن

ارزش کل بازار اتریوم  بیش از 70 میلیارد دلار است و قیمت اتریوم در زمان نگارش این مقاله بیش از 219 دلار می‌باشد. در تاریخ 28 دسامبر سال 2016 قیمت هر واحد اتریوم فقط 8 دلار بود و اعداد و ارقام نشان از رشد بیش از 9000 درصدی این ارز در یکسال گذشته را دارند. این رقم بی‌نظیر، محبوبیت سریع این رمزارز را نشان می‌دهد.از آنجایی که این ارز دیجیتال یک ارز کاربردی است، بنابراین به هر میزان که کاربرد آن بیشتر شود، قیمت اتریوم نیز افزایش می‌یابد.

این بلاک‌چین عظیم، در هوشمندسازی فرآیندها و قراردادهای هوشمند بسیار کاربردی‌ست. هر چه قراردادهای هوشمند توسط سازمان‌های بیشتری مورد پذیرش قرار بگیرند، کاربرد اتریوم بیشتر شده و قیمت اتریوم نیز افزایش می‌یابد.این ارز دیجیتال در حال حاضر جایگاه خوبی در مارکت‌های بزرگ جهانی دارد و بعنوان یکی از  ارزهای مرجع در ترید ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. با استفاده از تحلیل قیمت این ارز و پیش‌بینی‌های کوتاه مدت قیمت اتریوم، درآمد بسیار خوبی نصیب تریدرها می‌شود.

5 ماه پیش