ارز دیجیتال چیست؟
  0
2   11.9 k 

yoozbit:

مطمئنا در محافل مختلف و یا وبسایت‌ها و حتی تلویزیون نام ارز دیجیتال یا رمزارز را شنیده‌اید اما ممکن است که ندانید ارز دیجیتال چیست؟ و چگونه کار میکند؟ و یا شاید با مفهوم کلی آن آشنایی دارید اما کاملا با طرز کار و کاربرد آن آشنا نیستید.


این مقاله شما را با تمام زیر و بم ارز دیجیتال آشنا میکند و تمام چیزی که باید در مورد ارز دیجیتال بدانید را در اختیارتان قرار میدهد.در انتهای مقاله به درک کاملی از مفهوم ارز دیجیتال یا رمزارز رسیده‌اید و میتوانید در مورد آن با دوستانتان بحث کرده یا برایشان توضیح داده و به سوالاتشان پاسخ دهید


ارز دیجیتال چیست؟

با وجود ارزهای دیجیتال، امکان نقل و انتقالات مالی بدون واسطه، مستقیم و ایمن در بستر اینترنت فراهم شده است. ارز دیجیتال رمزنگاری شده، غیرقابل پیگیری و غیرقابل هک است و از سوی هیچ مرجعی کنترل نمی شود.رمزنگار‎ی‌های امروزی و در عصر دیجیتال برای امنیت بیشتر ارتباطات، اطلاعات و انتقالات پول مورد استفاده قرار میگیرند.نام آشناترین ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) نام دارد که در سال 2009 بر روی بستری امن به نام بلاک چین توسط فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و در حال حاضر پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال به شمار میرود.در مورد بیت کوین در مقاله زیر بیشتر بخوانید


" بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین "


درب ورود به دنیای پر تب و تاب ارزهای دیجیتال درک مفهوم بلاک چین است زیرا ارز دیجیتال از بلاک چین به وجود آمد.

بلاک چین یا زنجیره بلوکی در واقع یک شبکه غیرمتمرکز است که مدیریت و کنترل مرکزی و همچنین واسطه‌ها را از میان برداشته است.مدیریت و کنترل شبکه بلاک چین بر عهده همه کاربرانی است که به آن متصل هستند. یعنی هر کاربری که به شبکه بلاک چین متصل است یک کپی کامل از کل شبکه را در اختیار داشته و امور مربوط به شبکه را مستقلا انجام میدهد.در این صورت شبکه بسیار ایمن خواهد شد و امکان تقلب یا دستکاری اطلاعات در آن نمی‌باشد. در ادامه در مورد بلاک چین بیشتر صحبت کرده‌ایم، با این حال پیشنهاد میکنیم حتما در مورد بلاک چین و ساز و کار خارق العاده‎اش در مقاله زیر بیشتر مطالعه نمایید.


" بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟ "


خوشبختانه در سال‎های اخیر بازار ارزهای دیجیتال حسابی داغ بوده تا جایی که در حال حاضر شاهد بیش از 900 نوع ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها هستیم.ارز دیجیتال به منظور مبادله و انتقال دارایی بصورت بسیار ایمن، ناشناس و غیرمتمرکز به وجود آمد.ارز دیجیتال همانطور که از نامش پیداست ماهیت فیزیکی ندارد و یک دارایی کاملا دیجیتال محسوب میشود.
ساز و کار ارز دیجیتال به چه صورت است؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز تحت فناوری توزیع شده یا غیرمتمرکز فعالیت میکند که امکان انتقال امن و ناشناس و همچنین ذخیره پول بدون نیاز به سازمان‌های واسطه مثل بانک‎ها را برای کاربران فراهم نموده است. اکثر ارزهای دیجیتال بر روی پایگاه داده توزیع شده‎ای به نام بلاک چین اجرا میشوند و واحدهای بیشتر آنها به وسیله فرآیندی به نام استخراج یا ماینینگ (Mining) بدست می‎آیند. به لطف تکنولوژی بلاک چین، ارزهای دیجیتال بدون نیاز به بانک‌ها از طریق بستر اینترنت و مستقیم بین کاربران رد و بدل می‌شوند. همچنین هیچ سازمان، دولت و یا فرد و گروهی بر تراکنش‌های ارز دیجیتال کنترل، نظارت و مدیریت ندارد پس میتوان بصورت ناشناس یا با اسم مستعار و بدون نگرانی از کنترل دولت‌ها بر دارایی‌های افراد مراودات مالی انجام داد.


همین حالا میتوان چند مزیت ارزهای دیجیتال را نام برد:


غیرمتمرکز، ایمن، ناشناس، بدون واسطه، بدون کنترل و مدیریت دولت‌ها و سازمان‌ها

شبکه توزیع شده غیرمتمرکز (بلاک چین) چیست؟

هر سیستمی که تحت کنترل یک شخص یا سازمان خاصی نباشد و هیچ فرد یا ارگانی توانایی مدیریت یا کنترل آن را نداشته باشد را سیستم غیرمتمرکز مینامند .سیستم غیرمتمرکز همانطور که از نامش پیداست سیستمی‎ست که دارای مدیریت متمرکز نمی‌باشد.حالا فرض کنید یک سیستم یا شبکه غیرمتمرکز، توزیع شده باشد.


یعنی چه ؟


 شبکه غیرمتمرکز توزیع شده یعنی مدیریت و کنترل شبکه بر عهده کاربران متصل به شبکه است . یعنی هر کاربری که با سیستم کار میکند درواقع خودش مدیرشبکه بوده و علاوه بر اینکه یک کپی کامل از کل شبکه را در اختیار دارد میتواند برخی اعمال کنترلی و مدیریتی را بر روی آن انجام دهد. سیستم توزیعی همانطور که مشخص است به سیستمی میگویند که مدیریت آن بین کاربران توزیع شده است .پس شبکه غیرمتمرکز توزیع شده یعنی شبکه‌ای که بدون مدیریت مرکزی بوده و تحت کنترل هیچ فرد یا سازمان خاص نمیباشد اما در عوض مدیریت این سیستم بین همه کاربرانی که به آن متصل هستند توزیع شده است. از آنجایی که در شبکه غیرمتمرکز توزیع شده هر کاربر یک کپی از کل شبکه را در اختیار دارد پس اعمال هیچگونه تغییر یا دستکاری در سیستم ممکن نخواهد بود در نتیجه امنیت این شبکه فوق‌العاده بالاست.به چنین شبکه‎ای بلاک چین میگویند و ارز دیجیتال از این نوع شبکه برخاست و درواقع از این شبکه امن و مطمئن برای انتقال وجه الکترونیکی استفاده میکند.

شبکه بلاک چین بدون واسطه است یعنی در بلاک چین کاربران مستقیما با یکدیگر در ارتباط هستند. پس برای ذخیره و انتقال ارز دیجیتالی که بر روی این شبکه فعال است هیچ نیازی به یک سیستم واسط مثل بانک نیست. کاربران میتوانند دارایی خود را بر روی شبکه ذخیره کرده و هر زمان که بخواهند به آن دسترسی داشته باشند. همچنین امکان مبادله و انتقال ارزهای دیجیتال بصورت مستقیم بین کاربران در شبکه بلاک چین فراهم است.ذخیره دارایی دیجیتال

چگونه دارایی دیجیتال خود را ذخیره و نگهداری کنم؟ احتمالا قبل از رسیدن به این بخش این سوال را از خود پرسیده‌‎اید و حالا در ادامه پاسخ سوالتان را بخوانید.


مسلما یک دارایی دیجیتال که ماهیت فیزیکی ندارد و قابل لمس نمیباشد را نمیتوان در یک مکان فیزیکی مثل کیف پولی که در جیب یا کیف شماست ذخیره کرد. به همین دلیل برای ذخیره دارایی دیجیتال چیزی بوجود آمد به نام کیف پول دیجیتالی یا کیف پول ارز دیجیتال!! دارایی‌های دیجیتال شما مثل بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری که خرید میکنید و قصد نگهداری آن را دارید باید در کیف پول دیجیتال شما ذخیره شوند. درواقع کیف پول دیجیتال یک نرم‌افزار رابط بین شما و بلاک چین بوده و بدون آن نمیتوان در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرد.


کیف پول ارز دیجیتال نکات امنیتی فراوانی دارد زیرا هیچکس دوست ندارد با بی‌دقتی و رعایت نکردن مسائل امنیتی و یا حتی انتخاب یک کیف پول نامناسب دارایی‌های خود را از دست بدهد. کیف پول دیجیتالی انواع و اقسام فراوانی دارد که از نظر امنیت، دسترسی و سخت افزاری و نرم افزاری از یکدیگر جدا شده‎اند.

در مورد کیف پول دیجیتال بیشتر بخوانید 

" کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟
ارزهای دیجیتال مشهور

همانطور که اشاره شد امروزه ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده‎اند و تعدادی از آنها ارزش و حجم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده اند.


بیت کوین : همانطور که در پاراگراف‌های قبل گفته شد، اولین و محبوبترین ارز دیجیتال دنیا بیت کوین (Bitcoin) نام دارد که در سال 2009 و توسط فرد یا افراد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و به اقتصاد جهانی تقدیم شد. بیتکوین درحال حاضر بیشترین سهم ارزشی از بازار رمز ارزها را به خود اختصاص داده است. ارزش کل بازار بیت کوین بیش از 70 میلیارد دلار است و قیمت هر واحد بیت کوین در زمان نگارش این مقاله بیش از 8000 دلار می باشد.


اتریوم : ارز دیجیتالی اتریوم ( Ethereum ) در سال 2015 توسط جوان روسی به نام ویتالیک بوترین معرفی شد. اتریوم یک بلاک چین مخصوص به خود را دارد و البته همانند بیت کوین فقط یک روش پرداخت و انتقال پول نیست، بلکه بر روی بلاک‎چین اتریوم برنامه‎ها و قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز زیادی توسعه و اجرا میشوند. در حال حاضر اکثر توکن‌های موجود در بازار بر روی پلتفرم اتریوم فعال هستند. قیمت این رمز ارز در زمان نگارش این مقاله مبلغی در حدود 180 دلار است.


ریپل : ارز دیجیتالی ریپل (Ripple) یکی دیگر از پلتفرم های مشهور است که در سال 2012 و با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا معرفی شد.


لایت کوین : ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) با ایجاد تغییراتی در بیت کوین و در سال 2013 عرضه شد. لایت کوین انجام تراکنش‌ها را سریع‌تر و استخراج را راحت‌تر کرده است.

محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به منظور حذف واسطه‌ها، امنیت و ناشناس بودن ایجاد شدند. هیچگونه تقلبی در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال امکان‎پذیر نیست. سیستم آنها توزیع شده و غیرمتمرکز است، یعنی کسی مالک آنها نیست و هیچ سیستم مدیریت مرکزی آنها را کنترل نمیکند، همچنین هیچکس قادر به متوقف سازی فعالیت یا هک ارزهای دیجیتال نیست.استفاده از رمز ارزها هیچ نیازی به ثبت‌نام یا ارائه اطلاعات شخصی ندارد و کاربر میتواند با نام مستعار فعالیت داشته باشد. فرآیند استخراج و کسب آنها برای همه مقدور است و تمام افراد میتوانند با استفاده از سیستم سخت افزاری مناسب کسب درآمد کنند.همچنین بدلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال افراد زیادی مشغول ترید ارز دیجیتال و خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند که خود منبع پرسودی برای کسب درآمد از ارز دیجیتال است.


روش های بدست آوردن ارزهای دیجیتال

روش‎های متعددی برای بدست آوردن و کسب درآمد از ارز دیجیتال وجود دارند.


ترید (Trade): یکی از پردرآمدترین و در عین حال خطرناک‌ترین روش‎های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که به آن ترید (Trade) گفته میشود. معاملات ارزهای دیجیتال که توسط تریدرها انجام می شود، با تحلیل و بررسی روند بازار و میزان افزایش یا کاهش یک ارز دیجیتال در بازه زمانی خاص و همچنین پیش‌بینی‌های کوتاه مدت سودهای کلانی برای آنها خواهد داشت.


استخراج: روش پولساز دیگر از طریق استخراج (Mining) ارزهای دیجیتال است. از آنجایی که سیستم بلاک چین ارزهای دیجیتال، یک سیستم توزیع شده است که یعنی انجام تراکنش‌ها در این سیستم توسط کاربران فعال در شبکه انجام میشود، پس برای تایید و انجام تراکنش‌ها نیاز به کاربرانی میباشد که این کار را انجام میدهند. تایید تراکنش‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از پردازنده ( CPU ) سیستم کاربران شبکه انجام میشود و به ازای تایید این تراکنش‌ها به کاربر تایید کننده مبلغی از ارز دیجیتال به عنوان پورسانت یا پاداش تعلق میگیرد که به این عمل استخراج ارز دیجیتال گفته میشود. مقاله کامل استخراج را مطالعه نمایید


" استخراج ارزهای دیجیتال چیست و چگونه انجام میشود؟ "


برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به یک سیستم کامپیوتری ترجیحا با پردازنده قدرتمند و با قابلیت روشن بودن در زمان‌های طولانی و یک ارتباط اینترنتی پایدار خواهید داشت. البته برای ذخیره درآمد خود از استخراج نیاز به یک کیف پول دیجیتالی هم دارید.توجه نمایید میزان درآمد از استخراج به دو عامل بستگی دارد: قدرت پردازنده شما و رشد قیمتی ارز مورد استخراج
این مقاله خلاصه‌ای جامع و مفید در مورد ماهیت کلی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آنها بود. شما با مطالعه این مقاله مقدماتی و سپس ادامه مطالعات خود با مراجعه به لینک‌ها و مقالات ارائه شده در این مقاله میتوانید لقب کارشناس ارزهای دیجیتال را برای خود انتخاب کنید.قدم سوم شما در دنیای شگفت انگیز ارز دیجیتال آشنایی با یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اجزای دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال یعنی کیف پول دیجیتال است. با کلیک بر روی لینک زیر و مطالعه مقاله کامل و جامع قدم سوم را قوی بردارید :هر چیزی که لازم است در مورد کیف پول دیجیتال بدانید را در مقاله زیر خواهید خواند. از نحوه کارکرد آنها گرفته تا امنیت و انواع کیف پول دیجیتالکیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار میکند ؟

5 ماه پیش