بیت کوین چیست؟ بیت کوین را قورت دهید!!!
  0
2   13.6 k 

yoozbit:

امروزه در دنیای بزرگ تجارت الکترونیک و ارزهای دیجیتال نام بیت کوین به عنوان یک سرنخ از معامله‌های پرسود ارزی شناخته می شود. خصوصا زمانی که نوسانات قیمت بیت‎ کوین شدت گرفت، همه جا رد و نشانی از این پدیده بی‌نظیر دیده می‌شد.

به ازای هر فرد یک تعریف منحصر بفرد از بیت کوین وجود دارد و هر کس نگاه متفاوتی نسبت به آن دارد؛ یک شخص معتقد است بیت کوین دروغ و کلاه‎برداری است و فردی دیگر آن را " ملکه بیت‌ها " می‌نامد. اما واقعا بیت‌کوین چیست و از کجا آمد ؟ در ادامه با یوزبیت همراه باشید تا سر از کار پادشاه ارزهای دیجیتال درآوریم.

بیت کوین چیست؟


جدای از تمام تعریفات و نظرات متمایز در مورد بیت کوین، تعریف زیر جامع‌ترین تعریف است :

بیت کوین ( به لاتین : Bitcoin و با نماد BTC ) یک ارز رمزپایه، یک روش پرداخت، نوعی پول اما از نوع دیجیتالی و یک شبکه یا نظام پرداخت جهانی می‌باشد. دو ویژگی بسیار مهم بیت کوین، غیرفیزیکی و غیرمتمرکز بودن است بطوریکه تراکنش‌ها بدون واسطه بین دو کاربر انجام می‌گیرد.

تعریفی که ارائه شد احتمالا جامع‎ترین تعریف بیت کوین است اما ممکن است برای بعضی افراد نامفهوم باشد. پس به قول معروف مسئله را باز کرده و توضیحات تکمیلی پیرامون این تعریف را به زبان ساده بیان می‌کنیم .

بیت کوین یک ارز رمزپایه است

ارز رمزپایه یا ارز دیجیتال نوعی پول غیرفیزیکی است که ماهیت دیجیتالی دارد و از روش‌های رمزنگاری برای انتقال در بستر اینترنت استفاده می‌کند. ارزهای دیجیتالی برای امنیت بیشتر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

در مورد مفهوم ارز دیجیتال در مقاله زیر بیشتر بخوانید : 

" ارز دیجیتال چیست؟ چگونه کار میکند؟ چه کاربردهایی دارد؟

بیت کوین یک روش پرداخت است

امروزه و با فراگیر شدن بیت ‎کوین و در کل ارزهای دیجیتالی در دنیا سازمان‌ها، شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که بیت کوین را بعنوان روشی برای پرداخت هزینه‌ها می‌پذیرند رو به افزایش است. می‌توانید با پرداخت بیت کوین یک ساندویچ برای شام بخرید و یا یک اتومبیل لوکس خریداری کنید . تراکنش‌های بیت کوین فوق‎العاده ایمن، سریع و با کارمزد بسیار پایین انجام می‌گیرند که همین مزیت‎ها روز به روز به تعداد تراکنش‌های انجام شده و پذیرش بیت کوین در اماکن و اصناف مختلف می‎افزاید. همچنین با استفاده از بیت کوین هیچ فرد یا سازمان یا دولت نمیتواند حساب‌ها و تراکنش‌های مالی شما را کنترل نماید.

بیت کوین غیرمتمرکز است

بیت کوین تحت نظارت و کنترل هیچ سازمان، نهاد یا فرد نیست. هیچ بانک مرکزی برای تایید، نظارت و کنترل تراکنش‎های بیت کوین وجود ندارد. هیچ‎کس مالک بیت کوین نیست . این تمرکززدایی باعث می‌شود تا شبکه بیت کوین را غیرمتمرکز بنامند. اما چه چیزی بیت کوین را غیرمتمرکز کرده است ؟بیت کوین بر روی یک شبکه توزیعی به نام بلاک چین یا زنجیره بلوکی فعال است. بلاک چین بنیادی‌ترین جزء رمزارزها و مهمترین عامل شکل‌گیری ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. blockchain درواقع یک شبکه توزیعی است، بدین معنا که مدیریت و کنترل اعمال انجام شده بر روی این شبکه بین تمام کاربرهایی که بر روی شبکه فعال هستند تقسیم شده است. همین امر متمرکز بودن مدیریت و کنترل تراکنش‌ها تحت نظر یک سازمان خاص را از میان برداشته است .برای یادگیری مفهوم ارز دیجیتال و فعالیت در این زمینه، درک مفهوم و نحوه کارکرد بلاک چین حیاتی‌ست.در واقع بلاک‌چین یک شبکه و یا یک سیستم ثبت و گزارش اطلاعات می‌باشد که بصورت غیرمتمرکز و توزیعی کار می‌کند. اولین استفاده از بلاک چین توسط بیت کوین و به جهت توسعه ارزهای دیجیتال صورت گرفت. اطلاعاتی که بر روی شبکه بلاک چین ثبت می‌شوند در واقع تراکنش‌های مالی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند.حالا دوباره تعریف بیت کوین را مرور می‌کنیم :

بیت کوین یک ارز رمزپایه، یک روش پرداخت، نوعی پول اما از نوع دیجیتالی و یک شبکه یا نظام پرداخت جهانی می‌باشد. دو ویژگی بسیار مهم بیت کوین، غیرفیزیکی و غیرمتمرکز بودن است بطوریکه تراکنش‌ها بدون واسطه بین دو کاربر انجام می‌گیرد.

بهتر شد، نه؟ حالا که تعریف دقیق و جامعی از بیت کوین را درک کردیم، بد نیست از تاریخچه این رمزارز نیز بدانیم.

تاریخچه بیت کوین

از آنجایی که اصلی‌ترین جزء بیت کوین و ارزهای دیجیتال شبکه بلاک چین بوده و این شبکه باعث شکل‌گیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال شده پس بهتر است ابتدا تاریخچه مختصری از بلاک چین را بخوانیم: بلاک چین یا زنجیره بلوکی برای اولین بار در سال 1991 توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا اختراع و عملیاتی شد . یک پایگاه داده متشکل از زنجیره‌ای از بلوک‎هاست که بصورت خودمختار مدیریت و کنترل می‌شود و از یک شبکه همتابه‎همتا توزیع شده استفاده می‌کند. این شبکه، کارها را بین همه کاربران تقسیم کرده و مدیریت مرکزی را از میان برداشت پس در نتیجه امنیت آن بسیار بالا و همچنین کاربران و اعمال انجام شده آنها ناشناس و غیرقابل رهگیری بود. شبکه بلاک چین تا سال 2008 استفاده خاصی نداشت تا اینکه فرد یا گروهی ناشناس به نام " ساتوشی ناکاموتو " اولین بلاک‎ چین کاربردی را ارائه کرده و یک سال بعد یعنی در سال 2009 بیت کوین و مفهوم ارز دیجیتال را به دنیا معرفی کردند.

بیت کوین به چند دلیل طراحی و ساخته شد:

تمرکززدایی

یعنی انجام تراکنش‌های مالی تحت مدیریت و کنترل هیچ فرد، سازمان یا بانکی نباشد و هر فرد درواقع خودش مدیر شبکه محسوب شود.بیت کوین واسطه‌هایی مثل بانک‌ها و موسسات مالی را کاملا از میان برداشته است. از طریق اینترنت و با استفاده از بلاک چین تراکنش‌ها بطور مستقیم بین فرستنده و گیرنده انجام می‌شود. دیگر نیازی به ایجاد حساب در بانک نیست و همچنین بانک هیچ مدیریت و کنترلی بر روی حساب‌ها و تراکنش‌های مالی افراد ندارد.به همین دلیل است که می‌گوییم متمرکز بودن و تمرکز مدیریت در مکانی خاص برای بیت کوین بی‌معناست و اینجاست که اولین شبکه مالی غیرمتمرکز دنیا به وجود آمد.

امنیت

غیرمتمرکز بودن بیت کوین امنیت را به ارمغان می‌‎آورد. زیرا هیچ فرد یا سازمانی تراکنش‎های مالی را کنترل نمی‌کند و علاوه بر آن امکان هک یا تغییر اطلاعات وجود ندارد زیرا هر کاربر یک کپی از اطلاعات ثبت شده را دارد.به لطف تکنولوژی شگفت‌انگیز بلاک چین و شبکه‌ای که ایجاد شده است، امنیت در سطح بسیار بالایی قرار دارد. به هیچ وجه نمی‌توان بلاک چین را مدیریت و کنترل نمود. امکان دستکاری و تغییر اطلاعات در بلاک چین وجود ندارد و هک بلاک چین تقریبا غیرممکن است.در عین حال اما تلاش‌هایی برای حملات سایبری به شبکه بلاک چین انجام می‌گیرد که یکی از مهمترین این حملات " حمله 51 درصد " نام دارد.

همچنین بیت کوین ها بر بستر بلاک چین ذخیره می‌شوند و با بکارگیری یک نرم افزار واسط قابل دسترسی خواهند بود. ما این نرم افزار واسط را با نام کیف پول دیجیتال می‌شناسیم که می‌توانید از طریق لینک زیر در این مورد بیشتر مطالعه کنید:

" کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟

ناشناس بودن

از آنجایی که شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است پس مسیر تراکنش‎ها مشخص نیست یعنی نمی‌توان به سادگی فهمید که چه آدرسی مقداری بیت کوین را به چه مقصدی فرستاده است. البته راه‌هایی برای شناسایی مقصد و مبدا تراکنش‌ها وجود دارد که برای جلوگیری از پولشویی با بیت‌کوین ایجاد شده‌اند اما در مقابل با استفاده از کیف پول‌های فول نود می‌توان تراکنش‌ها را کاملا ناشناس و غیرقابل رهگیری انجام داد.همچنین افراد برای فعالیت در شبکه بیت‎ کوین هیچ نیازی به ثبت اطلاعات شخصی و واقعی خود ندارند بلکه این امکان وجود دارد که افراد با نام‌های مستعار و غیرواقعی در این شبکه فعال باشند تا هویت خود را مخفی کرده و از حریم شخصی خود محافظت نمایند.

کاهش کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش‎های بیت کوین بسیار ناچیز است و گاهی به صفر نیز می‌رسد . این امر باعث شده تا توجه بیشتری به سمت این رمزارز جلب شود و افراد و فروشگاه‎های بیشتری تمایل به انجام تراکنش با بیت کوین داشته باشند.مزیت بیت کوین نسبت به پول سنتی

بیت کوین به جهت پر کردن خلاء که در ارزهای سنتی و کارکرد آنها احساس می‌شد معرفی گردید و قصد از ایجاد آن درواقع تعریف مزیت‌هایی بود که نسبت به ارزهای سنتی داشت و همین مزیت‌ها نیز باعث استقبال بالا از این رمز ارز شد.احتمالا قبل از اینکه بخواهیم از مزیت‌های این ارز دیجیتال برایتان بگوییم خودتان می‌توانید آنها را حدس بزنید. در واقع تمام ویژگی‌های بیت کوین مزیت محسوب می‌شوند.

عدم تمرکز

همه ارزهای سنتی دنیا توسط یک سازمان اداره و کنترل می‌شوند و همچنین برای انجام تراکنش‌ها نیاز به یک واسطه دارند. تراکنش‌های انجام شده در بستر بانکی کاملا رصد شده و هویت افراد و همچنین حساب‌های مالی آنها توسط سازمان کنترل می‌شود .اما از طرفی بیت کوین بر روی یک شبکه غیرمتمرکز سوار است و تحت نظر هیچ سازمانی قرار ندارد . هیچکس توانایی مدیریت و کنترل تراکنش‌‎های بیت‌کوین را ندارد و هویت افراد فعال در شبکه مخفی بوده و فعالیت‌هایشان نیز قابل رصد و رهگیری نمی‌باشد. همچنین این شبکه شگفت انگیز نمی‌تواند به سلطه دولت‌ها، بانک‌ها و یا موسسات خصوصی درآید بلکه کاملا مستقل کار کرده و توسط تمام افرادی که به آن متصل هستند مدیریت می‌شود.

غیرقابل جعل

بیت کوین به هیچ وجه نمی‌تواند جعلی یا تقلبی باشد. این رمزارز طوری طراحی شده که با استفاده از الگوریتم‎های مختلف و رمزنگاری و البته فعالیت بر روی شبکه امن بلاک چین، امکان تقلب یا جعل آن وجود ندارد.اما ارزهای سنتی همیشه در معرض خطر جعل وجود داشتند بطوریکه جعل آنها برای افرادی خاص بسیار آسان بوده و این امر بسیار اتفاق می‎افتد. سالیانه مبالغ بسیار بالایی از پول‎های تقلبی از چرخه بازار حذف می‌شوند.

طول عمر

از آنجایی که بیت‌کوین فیزیکی و قابل لمس نیست پس برعکس پول سنتی طول عمر بالایی دارد . پول سنتی از آنجایی که بصورت فیزیکی وجود داشته و دست به دست می‌شود، در مدت زمان کوتاهی آسیب دیده و از بین میرود اما ارزهای دیجیتال همیشه بصورت سالم و بدون آسیب باقی خواهند ماند.

عدم محدودیت

برخی از ارزهای سنتی مانند دلار و یورو در چندین کشور دنیا کاربرد داشته و پذیرش می‌شوند اما اکثر ارزهای سنتی فقط در کشور مبداء کاربرد داشته و در کشورهای دیگر دنیا پذیرش نمی‌شوند اما بیت‎کوین که یک ارز دیجیتال بین‌المللی می‌باشد را تمام کشورهای دنیا می‌پذیرند. از این رو این رمزارز هیچ محدودیت جغرافیایی برای استفاده ندارد.

قیمت بیت‎ کوین

بیت کوین ابتدای معرفی، چندصدم دلار آمریکا قیمت داشت اما امروزه قیمت بیت‎ کوین چندهزار دلار است.ارزش بیت‎ کوین نوسانات شدیدی داشته است که موارد بسیاری باعث این نوسانات شده‌اند. مسائل اقتصادی جهانی، مسائل سیاسی، جنگ‌های اقتصادی بین دولت‌ها، تحریم‌ها و ... از موارد کلان تاثیر بر روی قیمت بیت‎ کوین هستند و مسائل دیگری مثل پاداش ماینینگ بیت‎ کوین، عرضه ارزهای دیجیتالی جدید، تغییرات سختی شبکه بیت‎ کوین، ایجاد فورک‌ها و... نیز از مواردی هستند که روی قیمت بیت‎ کوین تاثیر دارند.نکته قابل توجهی که وجود دارد این‌ است که بیت‎ کوین محدود بوده و به مقدار 21میلیون واحد تولید شده است. این بیت کوین‌ها طی فرآیندی بنام استخراج که در ادامه توضیح داده شده است وارد چرخه می‌شوند. تا سال 2014 حدود 13میلیون بیت ‎کوین در گردش بوده است. همین محدودیت تعداد باعث شده تا ارزش بیت ‎کوین همواره افزایش یابد . روزی که همه 21میلیون واحد بیت کوین استخراج شده و در گردش قرار بگیرند، این ارز دیجیتال کمیاب شده و خدا می‌داند چه ارزشی پیدا خواهد کرد.چگونه میتوان قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرد؟

افرادی که در امر ترید یا خرید و فروش بیت‎ کوین فعالیت دارند باید به روش‎هایی ارزش بیت‎ کوین را پیش‌بینی کنند تا از نوسانات آن باخبر شده و بتوانند فعالیت پولسازی داشته باشند.

اما چگونه میتوان این کار را انجام داد ؟

پیش‎بینی وضعیت قیمت بیت‎ کوین و ارزهای دیجیتال با استفاده از روش‎های تحلیل‌های مالی و اقتصادی انجام می‌گیرد .دو روش تحلیلی در این حیطه بسیار کاربرد دارند : تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکی یا تحلیل تکنیکال که در ادامه توضیحات مختصری درباره این دو تحلیل ارائه میدهیم.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال عبارتست از مطالعه و بررسی شرایط اقتصاد ملی، صنعت و وضعیت شرکت‎ها .در این نوع تحلیل معمولا چهار مرحله اساسی پیگیری می‌شوند: تعیین وضعیت کلی اقتصاد، تعیین وضعیت صنعت، بررسی و تعیین وضعیت شرکت، تعیین ارزش سهام شرکت

همانطور که متوجه شدید تحلیل فاندامنتال در حیطه مسائل بنیادی که بر روی قیمت تاثیر دارند تمرکز کرده است. برای انجام یک تحلیل بنیادی باید اطلاعات کافی جمع آوری شده و پس از مطالعه و بررسی داده‌ها قیمت را پیش‌بینی کرد. از آنجایی که در دنیای رمزارزها جمع آوری و مطالعه اطلاعات بنیادی تاثیرگذار بر روی قیمت ارزهای دیجیتال به سادگی انجام نمی‌شود در نتیجه معمولا در زمینه رمزارزها از تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود.

تحلیل تکنیکال چیست؟

در روش تحلیل تکنیکال پیش‌بینی قیمت‌ها از طریق مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات بازار انجام می‌گیرد.اگر از این روش استفاده کنید مرتباً با انواع نمودارها سروکار خواهید داشت.در روش تحلیل تکنیکال نوسانات قیمت از یک بازه زمانی در گذشته تا کنون و همچنین حجم معاملات بازار در همان بازه زمانی مشخص بررسی و مطالعه می‌شود و با نزدیک شدن به تغییرات بازار و ایجاد یک روند جدید، شواهدی نمایان خواهند شد که تحلیلگر تکنیکال قبل از بازار متوجه این روند شده و تصمیمات لازم را اتخاذ میکند.روش‌های بدست آوردن بیت کوین

راه‌های زیادی برای بدست آوردن بیت کوین وجود ندارند . شما فقط از طریق روش‌های محدودی میتوانید بیت کوین کسب کنید که آنها را معرفی کرده و سپس بهترین روش را باهم انتخاب میکنیم .

خرید و فروش

یکی از روش‌های موثر کسب درآمد بیت‎کوینی، خرید و فروش یا به عبارتی ترید ارزهای دیجیتال است. ترید یعنی خرید و فروش ارزهای دیجیتال سودده و یا معاوضه ارزهای دیجیتال با یکدیگر . همانطور که در بخش بالا گفتیم، امر خرید و فروش با استفاده از تحلیل‌های مالی انجام می‌گیرد که در حوزه ارزهای دیجیتال بهترین روش، تحلیل تکنیکال است.

پس شما می‌توانید بیت کوین خریداری کرده و یا یکی از ارزهای دیجیتال موجود را با بیت کوین معاوضه نمایید.

بیت کوین، روش پرداخت

راه دیگری که برای کسب بیت کوین موثر است، روش پرداخت نام دارد . شما می‌توانید بیت کوین را روشی برای پرداخت هزینه در ازای فروش محصول یا ارائه خدمات خود برگزینید.


استخراج بیت کوین

موثرترین روش کسب درآمد اینترنتی از طریق بیت کوین، استخراج این رمز ارز با ارزش است.

استخراج یا ماینینگ ( Mining ) به معنی تولید بیت کوین از شبکه است .استخراج بصورت بسیار ساده اینگونه تعریف می‌شود :

به فرآیند تایید تراکنش‌های شبکه بلاک چین و تولید بیت کوین استخراج بیت‎ کوین می‌گویند.

همانطور که می‌دانید شبکه بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز بوده و تایید تراکنش‌های انجام شده به عهده کاربران شبکه است. با تایید هر تراکنش درصدی از مبلغ تراکنش شده بعنوان کارمزد یا پاداش به کاربری که این تاییدیه را انجام داده است تعلق می‌گیرد و در کنار آن نیز مقداری بیت کوین جدید تولید شده و به شبکه اضافه می‌گردد. به این عمل استخراج یا ماینینگ و به کاربر تایید کننده نیز استخراج‎کننده یا ماینر ( Miner ) می‌گویند .

برای مطالعه مقاله کامل در مورد استخراج ارز دیجیتال به لینک زیر مراجعه کنید

" همه چیز در مورد استخراج ارز دیجیتال "جمع‌بندی

با مطالعه این مقاله باید دریافت که بیت کوین یک ارز دیجیتال، اولین رمزارز و پادشاه دنیای ارزهای رمزنگاری شده است. بیت کوین بر روی یک شبکه بسیار ایمن و غیرمتمرکز به نام بلاک چین فعال است و شبکه بیت کوین اولین استفاده از بلاک چین بوده است. این ارز دیجیتال توسط فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 معرفی شد.

بیت کوین برای کاربران چندین مزیت به ارمغان آورد که عبارتند از : تمرکززدایی ، امنیت، سرعت، ناشناس بودن و کاهش کارمزدها

قیمت بیت کوین در طول زمان دستخوش تغییرات بسیاری بوده است و از چندصدم دلار آغاز شده و تا چندهزار دلار ادامه داشت و همچنان نیز نوسان شدیدی دارد. بسیاری از افراد با خرید و فروش بیت کوین درآمد بالایی دارند و قیمت این ارز دیجیتال را با تحلیل‌های مالی مثل تحلیل تکنیکال پیش‌بینی می‌کنند .

روش‌هایی نیز برای بدست آوردن بیت کوین وجود دارد که استخراج بیت کوین یا ماینینگ بهترین روش کسب بیت کوین در حال حاضر است.

یوزبیت سعی میکند رسالت خود در امر آموزش را به بهترین نحو انجام دهد. بر همین اصل از کاربران عزیز تقاضا می‌شود هر سوالی در مورد بیت کوین و این مقاله دارند در قسمت نظرات درج نمایند تا در سریع‎ترین زمان پاسخگوی آنها باشیم .

5 ماه پیش