استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام میشود؟
  0
2   15.5 k 

yoozbit:

احتمالا بیشترین عبارتی که در دنیای ارز دیجیتال به گوشتان خورده همین استخراج ارز دیجیتال است . گاهی این عبارت را از افرادی میشنوید که هیچگونه اطلاعاتی در مورد ارز دیجیتال ندارند و حتی مقدمات ابتدایی در این مورد را نیز نمیدانند اما کلمه استخراج را شنیده‌اند و دستگاه ‎های استخراج را دیده‌اند; این افراد اما به دلیل عدم آگاهی کافی برای شروع یک کار به احتمال زیاد شکست خواهند خورد . اگر نمیخواهید شما هم در گروه بازنده‌ها باشید پس حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید

.پیشنهاد میکنیم  در مورد ارزهای دیجیتال بخوانید تا درک بهتری از این مقاله داشته باشید :" ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ "

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

سالهاست که انسان از دل کوه و سنگ با ایجاد معادن به استخراج سنگ‌های باارزش مشغول است . وقتی یک سنگ با ارزش مثل طلا از دل یک کوه استخراج میشود، درواقع انسان با صرف انرژی و انجام فعالیت خاصی به یک کالای با ارزش دست یافته است. در ابتدا عمل استخراج با تیشه و بیل و کلنگ انجام میشد. ثروتمندان و تاجران با بکار گرفتن برده‌ها و زندانی‌ها آنها را مجبور میکردند تا در شرایطی سخت و با استفاده از بیل و کلنگ دل کوه را شکافته و مواد معدنی با ارزش را از آن استخراج کنند . بعدها و با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌ها و ماشین آلات مخصوص استخراج ساخته شدند و دوره بیل و کلنگ گذشت. امروزه با استفاده از ماشین آلات و ابزار مخصوص، استخراج از معادن بسیار ساده‌تر شده و استفاده از نیروی انسانی نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است .


امروز دنیا دنیای دیجیتال است. در کنار پیشرفت‌های فیزیکی شاهد پیشرفت بسیار سریع و حیرت انگیز دنیای دیجیتال نیز هستیم. این پیشرفت تا حدی بوده که امروز با پدیده بزرگی به اسم ارز دیجیتال یا پول الکترونیکی مواجه هستیم و البته در این دنیای بزرگ هم استخراج انجام میشود اما از نوع دیجیتالی و به سادگی حرکت دادن انگشتان!! قبلا با مفهوم ارز دیجیتال آشنا شده و ساز و کار آن را میدانیم . از چگونگی برآمدن ارز دیجیتال از تکنولوژی بلاک چین نیز باخبریم . اگر هنوز نمیدانید بلاک چین چیست و از نحوه کارکرد آن مطلع نیستید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به بلاک چین را مطالعه کنید زیرا اگر بلاک چین را نفهمیده باشید استخراج ارز دیجیتال را هم نخواهید فهمید." فناوری بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟ "

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه ؟ این سوال را بسیار شنیده یا احتمالا پرسیده‌اید . باید بدانید که برای درک مفهوم استخراج حتما باید بلاک چین را کاملا فهمیده باشید.اگر از مفهوم کلی بلاک چین اطلاع داشته باشید حتما میدانید که بلاک چین یک شبکه توزیع شده میباشد. یعنی در این شبکه هیچ سیستم یا سازمان مرکزی برای کنترل و مدیریت وجود ندارد بلکه هر کاربر در شبکه بلاک چین یک مدیر شبکه محسوب میشود و همچنین امور مربوط به شبکه بلاک چین نیز توسط همین کاربران انجام میشود . به هر کاربر مشارکت کننده در شبکه بلاکچین اصطلاحا نود ( Node ) گفته میشود .حتما میدانید که شبکه بلاک چین برای مراودات مالی بدون واسطه و ناشناس استفاده میشود پس مسلما باید شبکه‌ای بسیار امن و مطمئن باشد که البته قطعا همینطور هم هست . اما امنیت این شبکه چطور تامین میشود ؟ امنیت شبکه بلاکچین هم توسط کاربران این شبکه تامین میشود .پس کاربران شبکه بلاک چین هم امور مربوط به شبکه را انجام داده و هم امنیت شبکه را تامین میکنند . اما کار بدون دستمزد نمیشود . کاربرانی که وظیفه به این بزرگی دارند قطعا دستمزد نیز دریافت میکنند. به کاربرانی که در شبکه بلاک چین برای انجام فعالیتی خاص دستمزد دریافت میکنند اصطلاحا ماینر (Miner) یا استخراج‌کننده و به فرآیند انجام کار تا رسیدن به پاداش اصطلاحا ماینینگ ( Mining ) یا استخراج میگویند.

حالا به سوال اصلی بازمیگردیم : استخراج ارز دیجیتال یعنی چه ؟ 


به زبان ساده: به فرآیند انجام فعالیت خاص در شبکه بلاک چین و دریافت دستمزد استخراج یا ماینینگ میگویند

اما این فعالیت خاص چیست؟ چه فعالیتی باید انجام شود تا شبکه در ازای آن پاداش پرداخت کند ؟ از آنجایی که شبکه بلاک چین یک شبکه همتا به همتا و توزیع شده میباشد، به زبان ساده‎تر یعنی شبکه بلاک چین بدون واسطه و بدون مدیریت مرکزی است پس تایید تراکنش‌ها و بروزرسانی شبکه بر عهده ماینرهاست. درواقع ماینرها با تایید کردن تراکنش‌ها و سپس بروزرسانی بلوک‌ها پاداش دریافت میکنند. استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام میشود؟ فرض کنید من قصد دارم مقدار 10 واحد بیت کوین را از کیف پول دیجیتالی خود به آدرس کیف پول دیجیتالی فرد دیگری انتقال دهم . درخواست انتقال را بر بستر شبکه بلاک چین ارسال میکنم و ماینرها این درخواست را میبینند . اما سوال اصلی اینجاست : آیا من واقعا 10 واحد بیت کوین دارم ؟ آیا موجودی کیف پول من برای انجام این تراکنش کافی است ؟پاسخ دادن به این سوال یعنی تایید تراکنش !! اگر موجودی من برای انتقال به اندازه‌ای که ادعا میکنم باشد و مشکلی در کار نباشد، تراکنش من از طرف ماینرها تایید شده و انتقال انجام میشود . حالا باید مقدار 10واحد بیت کوین از موجودی کیف پول من کسر و به موجودی کیف پول طرف مقابل اضافه گردد. به این عمل بروزرسانی بلوک میگویند . این دو کار یعنی تایید تراکنش و بروزرسانی بلوک‌ها برای ماینرها پاداشی به همراه دارد که به آن پاداش بلوک (Block Reward ) میگویند.عمل مهمی که با بروزرسانی بلوک توسط ماینرها انجام میشود ثبت تراکنش در دفترکل بلاک چین است . درواقع هر تراکنشی که انجام میشود در بلاکچین ذخیره و ثبت میشود. هدف اصلی پردازش تراکنش‌ها درواقع همین ثبت تراکنش بر بستر بلاک چین است.پاداش استخراج که شامل پاداش بلوک و کارمزد تراکنش‌ها میباشد از نوع سکه‌های دیجیتالی است و برای کمکی که ماینرها به شبکه کرده‎اند و جبران انرژی مصرفی دستگاه‌هایشان و همچنین ایجاد انگیزه اقتصادی کافی برای ماینرها به آنها تعلق میگیرد .عمل پردازش و تایید تراکنش‌ها با حل محاسبات پیچیده ریاضی انجام میشود که فقط سخت‌افزارهای قدرتمندی مثل پردازنده‌های پیشرفته قادر به انجام آن هستند. استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر هم انجام میشود اما استخراجی که درآمد خوب و قابل قبولی را در اختیار ماینر قرار دهد باید با دستگاه‎ استخراج ارز دیجیتال انجام شود . البته در مورد بیت کوین اما استخراج با کامپیوتر منسوخ شده است، زیرا آنقدر دستگاه‌های قدرتمند و فارم‌های بزرگ ماینینگ با قدرت محاسباتی بالا وجود دارد که چیزی عاید پردازنده‌های کامپیوترها نمی‌شود.استخراج ارزهای دیجیتال برق بسیار زیادی مصرف میکند و دستگاه‌های استخراج نیز معمولا قیمت بالایی دارند. پس قبل از شروع به کار باید اطمینان داشته باشید که از پس هزینه‌ها برمی‎آیید، در صورتی که باید بدانید که در هر تراکنشی که موفق به استخراج از آن میشوید فقط درصد کمی از مبلغ تراکنش بعنوان پاداش به شما پرداخت میشود.


اما سوالی که پیش می‎آید اینست که پس از استخراج کل 21 میلیون واحد بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همانطور که میدانید بیتکوین در کل به تعداد 21 میلیون واحد تعبیه شده که با هر استخراجی که در بلاک چین بیت کوین صورت میگیرد مقداری سکه تولید میشود . بالاخره روزی خواهد رسید که همه 21 میلیون سکه استخراج و تولید شده‎اند. حالا سرنوشت ماینرها چه خواهد شد؟ در طرح اولیه‎ای که ساتوشی‎ناکاموتو برای بیت کوین نوشته بود در این مورد گفت که پس از اتمام همه 21 میلیون سکه ماینرها فقط کارمزد تراکنش‌ها را دریافت خواهند کرد . با توجه به ناچیز بودن کارمزد تراکنش‌ها نسبت به هزینه‌های استخراج بنظر میرسد تا حدود 100 سال آینده که همه سکه‌ها تولید میشوند، بیت کوین فورک‌هایی ارائه دهد که این مشکل را از طریق دیگری حل نماید.

اگر در پاراگراف بالا متوجه مفهوم کلمه فورک نشدید این مقاله را مطالعه نمایید" فورک چیست و چرا ایجاد میشود؟ " ! برای شروع فرآیند استخراج پیش‌نیازهایی وجود دارد : سیستم سخت‌افزاری قدرتمندی که به دستگاه‌های ماینر یا دستگاه استخراج ارز دیجیتال معروفند که شامل یک کارت گرافیک اختصاصی ( GPU )، مدار مجتمع با کاربرد خاص(ASIC)، پردازنده قدرتمند( CPU )، خنک کننده، اتصال دائم و پایدار به اینترنت و نرم‌افزارهای استخراج میباشد . همچنین فرد ماینر باید یک کیف پول دیجیتالی به جهت ذخیره ارزهای دیجیتال خود داشته باشد و همچنین در یک استخر استخراج عضو باشد. اگر نمیدانید کیف پول دیجیتالی چیست یا قصد دارید در مورد کیف پول دیجیتالی و انواع آن بیشتر بدانید به این مقاله مراجعه کنید " کیف پول ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدامست ؟ "

استخر استخراج چیست؟

هنگامی که تعداد ماینرها یا استخراج کنندگان یک شبکه زیاد شود، سختی ( Difficulty ) شبکه افزایش میابد. سختی شبکه یعنی پردازش بلوک‌ها به جهت استخراج سخت‌تر میشود. مسلما با این اتفاق، حل معادلات پیچیده ریاضی سخت‌تر خواهد شد و مشکلاتی برای ماینر به وجود خواهد آمد . برای رفع این مشکل روش استخر استخراج (Mining Pool) توسط ماینرها توسعه و معرفی شد .استخر استخراج جامعه‌ای از ماینرهاست که با اشتراک‌گذاری منابع خود قدرت محاسباتی را افزایش داده، حل معادلات پیچیده ریاضی را آسان کرده و با همکاری یکدیگر استخراج را انجام میدهند .علاوه بر افزایش سختی شبکه که یک دلیل برای ایجاد استخرهای استخراج است. هزینه بالای استخراج در برخی مواقع نیز دلیل دیگری برای توسعه استخرهای استخراج محسوب میشود. افزایش قدرت محاسباتی مستلزم افزایش تعداد دستگاه‎ استخراج ارز دیجیتال و همچنین افزایش مصرف انرژی است که این اعمال برای یک ماینر تنها بسیار پرهزینه خواهد بود . در نتیجه استخر استخراج ایجاد شد تا با به اشتراک‌گذاری منابع و افزایش قدرت محاسباتی جمعی هزینه‌ها کاهش یابد.

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

ارز دیجیتال بیت کوین قطعا معروف‌ترین ارز دیجیتال دنیاست و طرفداران بسیار زیادی دارد . اما این دلیلی بر بهترین گزینه بودن بیتکوین برای استخراج نمیشود.برای آشنایی بیشتر با بیت کوین  این مقاله را مطالعه نمایید" بیت کوین چیست ؟ بیتکوین را قورت دهید "

اگر در حال حاضر در ابتدای راه بیت کوین بودیم استخراج بیت کوین با کامپیوتر قابل قبول بود اما امروزه استخراج بیت کوین دشوارتر شده و دیگر با کامپیوترهای خانگی این کار امکان پذیر نیست . پس اگر قصد دارید برای استخراج از سخت‎افزارهای متوسط استفاده کنید به فکر استخراج بیت کوین نباشید چرا که امروزه استخراج بیت کوین فقط با دستگاه‌های قدرتمند انجام میگیرد.با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه‌های پیشرفته ماینر و همچنین افزایش سختی شبکه دیگر استخراج با کامپیوتر و همچنین استخراج ارز دیجیتال با موبایل منسوخ شده است .غیر از استخراج بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که استخراج آنها نیز به صرفه است . آلتکوین‌هایی مثل اتریوم دارای دستگاه‌های ارزان‎تری هستند اما هزینه برق و نگهداری آنها تفاوتی با دیگر دستگاه‌ها ندارد.اگر مایل هستید در مورد شبکه بلاک چین اتریوم بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید

" صفر تا صد اتریوم و قراردادهای هوشمند "


استخراج و قانون

استخراج ارز دیجیتال در ایران از نظر قانونی فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت تا امروزه به نقطه‌ای رسید که میتوانیم اعلام کنیم که استخراج ارز دیجیتال قانونی است.


آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟ همانطور که میدانید هیچ قانون وضع شده‌ای در اکثر کشورهای دنیا در مورد ارزهای دیجیتال وجود ندارد . در ایران هم به همین شکل بود که متاسفانه نه قانونی وجود داشت و نه مرجعی . اما حالا وضعیت تغییر کرده است; استخراج ارز دیجیتال در ایران بعنوان یک صنعت شناخته شد، واردات دستگاه‌های ماینینگ به کشور آزاد و در نهایت استخراج ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین در ایران قانونی اعلام شد .این قانونی بودن اما شرایط و ضوابط خاص خود را نیز دارد که مهمترین آن مصرف برق است . بدلیل مصرف بسیار زیاد برق توسط دستگاه‌ها و فارم‌های ماینینگ مشکل قانون با این صنعت در ایران آغاز شد که در نهایت اینگونه اعلام شد که برق مصرفی ماینرها با تعرفه برق صادراتی محاسبه میشود . آنگونه که اعلام شد شرکت برق میتواند مصرف غیرطبیعی برق در واحدهای مسکونی یا صنعتی را شناسایی کرده و بررسی نماید، اگر در واحد مربوطه استخراج انجام شود برق واحد قطع شده و تا پیگیری‌های بعدی و حصول نتیجه وصل نخواهد شد .در ضمن در حال حاضر فعالیت در ایران بعنوان ماینر و داشتن فارم‌های ماینینگ مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت ( صنعت، معدن و تجارت ) است .طبق شنیده‌ها و پیشنهادها قرار است شهرک‌های صنعتی مخصوص فارم های استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در کشور ایجاد شود.

جمع‌بندی

استخراج ارز دیجیتال بخصوص استخراج بیت کوین یکی از داغ‌ترین مباحث در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین است . با مطالعه این مقاله و در صورتی که مقالات پیشنهادی در متن را مطالعه کرده باشید و با مفهوم کلی ارزهای دیجیتال و بلاکچین آشنایی داشته باشید، احتمالا به پاسخ سوالات خود رسیده‌اید. حال میدانید که استخراج چیست ؟ چگونه انجام میشود ؟ پاداش استخراج چگونه است ؟ متوجه شدید که پاداش استخراج شامل دوبخش میباشد : پاداش بلوک که در ازای پردازش بلوک و بروزرسانی بلوک که در نهایت به بروزرسانی زنجیره بلوکی منجر میشود به ماینر تعلق میگیرد و دیگری کارمزد تراکنش است که درصد کمی از کل مبلغ تراکنش شده میباشد. حالا میدانید که کسب درآمد از استخراج ارز دیجیتال بستگی به قدرت محاسباتی دارد و افزایش قدرت محاسباتی نیز هزینه‌بر خواهد بود و فهمیدید که راه‎حل این مشکل عضویت در استخرهای استخراج است . همانطور که شاید میدانستید، استخراج ارز دیجیتال در ایران با موانع قانونی بسیاری مواجه بود اما حالا کاملا قانونی است به شرطی که از وزارت صمت مجوز داشته باشید و هزینه برق را با تعرفه صادراتی پرداخت نمایید .

کسب درآمد از استخراج بیت کوین فقط یکی از راه‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال و کسب درآمد از بیت کوین است . راه‌های زیادی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال وجود دارد که اتفاقا مقاله‌ای نیز در همین مورد در وبلاگ یوزبیت منتشر شده است. پیشنهاد میکنم برای اطلاع از همه روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال و درک تمام جوانب حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید

" همه چیز در مورد کسب درآمد از ارزهای دیجیتال - بایدها و نبایدها "


5 ماه پیش