شبکه پای (Pi Network) چیست؟
  1
2   16.4 k 

yoozbit:

احتمالا شما هم نام مجموعه ای به نام پای نتورک را شنیده اید. چندوقتی است که شبکه پای نه تنها افراد فعال حوزه ارزهای دیجیتال بلکه افراد عادی و بی اطلاع را نیز درگیر خود کرده است. 

Pi Network چیست؟ چگونه کار میکند؟ آیا وعده های جذاب شبکه پای حقیقت دارند؟

با یوزبیت همراه باشید

Pi Network چیست؟

برای بررسی این پروژه ابتدا وارد وب سایت رسمی شبکه پای میشویم : 

همانطور که در تصویر بالا میبینید اولینی چیزی که هنگام ورود به سایت جلب توجه میکند این جمله است : " The First Digital Currency You Can Mine On Your Phone" یعنی " اولین ارز دیجیتالی که میتوانید با گوشی استخراج کنید " این جمله حقیقت ندارد!!! 

بزرگترین ارز دیجیتال بیت کوین در بدو ورود به بازار میتوانست توسط تلفن همراه و سیستم های کامپیوتری خانگی استخراج شود اما بعدها با افزایش سختی شبکه و ظهور دستگاه‌های قدرتمند ماینینگ، استخراج بیت کوین با تلفن همراه و سیستم های کامپیوتری خانگی منسوخ شد. از آنجایی که فرآیند استخراج توسط پردازنده دستگاه انجام میشود پس از نظر تئوری هر دستگاهی که قدرت پردازش داشته باشد قادر است هر ارز دیجیتالی را استخراج کند. برای مثال پروژه رمزارز الکترونیوم مدتها قبل ایده استخراج با استفاده از گوشی را مطرح و پیاده‌سازی کرد. همچنین میتوانید با استفاده از گوشی تلفن همراه با پردازنده قدرتمند رمزارز مونرو را استخراج کنید.

اولین دروغ به محض ورود به سایت شبکه پای نمایان شد.

با ادامه بررسی سایت این پروژه متوجه نکته دیگری میشویم : پای نتورک ادعا میکند که هدف پروژه آسان‌سازی استخراج است !! نکته‌ای که وجود دارد اینست که استخراج نمیتواند هدف یک پروژه باشد. کل فرآیند استخراج در واقع یک ابزار است که به جهت تامین امنیت شبکه و تمرکززدایی استفاده میشود; در حالی که اهداف پروژه‌ها موضوعات دیگری‌ست. مثلا هدف بیت کوین انتقال ناشناس دارایی در یک شبکه غیرمتمرکز و حذف واسطه های پرداخت بود و یا هدف اتریوم ایجاد یک شبکه بلاک چین جهت پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز و ایجاد قراردادهای هوشمند بوده و همچنین هدف یوزبیت ادغام مارکت آنلاین با بلاک چین و روش پرداخت رمزارز و اعتمادسازی قوی در معاملات و مراودات مالی آنلاین به وسیله قراردادهای هوشمند میباشد. نمیتوان ابزار مورد استفاده در یک شبکه را بعنوان هدف پروژه بیان کرد.

هدف نهایی Pi Network چیست؟ پای نتورک چه ارزش و اعتباری به جامعه کریپتو اضافه نموده است؟ خلاقیت و ایده نوین شبکه پای کجاست؟

متاسفانه این سوالات بی پاسخ هستند....!!!

وایت پیپر

پس از بررسی وبسایت به سراغ وایت پیپر (White Paper) یا شفاف‌نامه پروژه میرویم. معمولا پروژه‌های حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال در شفاف نامه خود توضیحاتی کامل و شفاف همراه با جزییات پیرامون پروژه، تیم توسعه دهنده، نقشه راه، چشم انداز آینده پروژه و .... ارائه میدهند. در وایت پیپر پای نتورک هیچکدام از این موارد دیده نمیشود. حتی با یک نگاه میتوان به جنبه تبلیغاتی وایت پیپر پی برد. در شفاف نامه شبکه پای کلی گویی شده و از صحبت در مورد جزییات طرح و ارائه نقشه راه دقیق خودداری شده است. البته عدم توضیح شفاف در مورد جزییات پروژه و ارائه نکردن نقشه راه دقیق یکی از قواعدی است که همه پروژه‌های کلاهبرداری و اسکم در آن مشترک هستند. دقیقا اتفاقی که در وایت پیپر پای نتورک افتاده است. نویسنده شفاف نامه بیش از آنکه در مورد پروژه اصلی صحبت کند به مقایسه رمز ارز پای و بیت کوین پرداخته است. هر چند در این مورد هم میتوان فهمید که نویسنده اطلاعات فنی کافی در مورد بیت کوین را ندارد.

نقشه راه شبکه پای از سه مرحله تشکیل شده است: طراحی، آزمایش، پیاده سازی نهایی .....!!! سوال اینجاست که کدام پروژه وجود دارد که شامل این سه مرحله نباشد؟!؟ هر پروژه مسلما سه مرحله طراحی، آزمایش و پیاده سازی را طی میکند. این نقشه راه نیست ! نقشه راه باید تک تک مراحل پشت سر گذاشته شده و همچنین مراحل پیش رو را با ذکر جزییات و گاها تاریخ بیان نماید و همچنین مشخص کند که در حال حاضر پروژه در چه مرحله ای میباشد. 

برای مثال به نقشه راه بلاک چین تلگرام به نام TON نگاه کنید: 

توضیحات فنی وایت پیپر پای نتورک نیز نامفهوم و بعضا اشتباه است. برای مثال پای نتورک فرمولی برای محاسبه میزان عرضه نهایی توکن های خود ارائه داده است که پاسخ این فرمول نه یک عدد بلکه یک تابع دو متغیره بعلاوه یک عدد ثابت است که در نهایت نه کران‌های متغیرهای تابع مشخص است و نه عدد ثابت را میدانیم !! 

ساختار شفاف نامه نیز هیچ شباهتی به یک مقاله علمی و رسمی ندارد و از هیچکدام از قواعد و اصول یک مقاله قدرتمند علمی پیروی نمیکند. وایت پیپر شبکه پای بیشتر شبیه یک پست وبلاگی است تا یک مقاله علمی !!!

توسعه دهندگان پروژه

یکی دیگر از فاکتورهای مهم مورد بررسی برای تایید اعتبار یک پروژه تیم توسعه دهنده پروژه است. ادعا میشود که توسعه دهندگان این پروژه از دانشگاه استنفورد هستند. در ادامه این ادعا را بررسی میکنیم:

توسعه دهندگان Pi Network سه نفر هستند : نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک فیلیپ (Vincent McPhillip) 

نیکولای کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد و فعال حوزه بلاک چین و تمرکززدایی است. با مراجعه به صفحه نیکولاس کوکالیس در سایت دانشگاه استنفورد و همچنین صفحه شخصی نیکولاس در لینکدین مشاهده میکنیم که هیچ نام و نشانی از پروژه پای دیده نمیشود. بعید نیست که در این پروژه از نام او سواستفاده شده باشد.

هیچ صفحه ای به نام فن و مک فیلیپ در سایت دانشگاه استنفورد پیدا نشد که احتمال میرود آنها هیچ ارتباطی با دانشگاه استنفورد نداشته باشند. این دو نفر صفحه لینکدین دارند اما این صفحات به هیچ عنوان حرفه ای نیستند. نه تصویری، نه مقاله ای، نه پست و علاقه مندی و نه رزومه ای .....!!! 

کد منبع (Source Code)

همه پروژه‌های بلاک چینی معتبر کل کد منبع و یا حتی بخشی از آن را بصورت Open Source منتشر کرده اند تا همه کاربران به این کدها دسترسی داشته و بتوانند آنها را مورد بررسی قرار دهند. این موضوع در مورد پای نتورک صدق نمیکند. هیچ کدی از منبع این پروژه در دسترس نیست و مشخص نیست که این پروژه بر بستر کدام بلاک چین فعال است؟!؟! البته اگر بلاک چینی وجود داشته باشد. بدتر از آن اگر هیچ کدی برای برنامه غیرمتمرکز وجود داشته باشد!!!

همه پروژه‌های معتبر کدمنبع خود را در سایت گیت هاب منتشر میکنند اما هیچ نشانی از پای نتورک در گیت هاب پیدا نشد. برای مثال شما میتوانید کد منبع توکن یوز (یوزکوین) را در سایت گیت هاب ببینید

Yoozcoin YZC Source Code

فعالیت رایگان

برخی افراد میگویند برای فعالیت در پای نتورک نیاز به پرداخت و یا تزریق هیچگونه پول یا دارایی ندارد، پس حتی اگر این پروژه کلاهبرداری باشد باز هم ضرر نمیکنیم ! 

شبکه پای ادعا میکند که برای استخراج رمزارز پای نه برق مصرف میشود و نه اینترنت !!! کمی عجیب نیست؟؟ چطور امکان دارد استخراج ارز دیجیتال نه برق بخواهد و نه اینترنت !!! حتی هیچ استخراجی هم وجود ندارد!! این سایت فقط به شما یکسری عدد بی ارزش نشان میدهد. در ضمن مشخص نیست که گردانندگان این سایت با در اختیار گرفتن قدرت پردازش هزاران تلفن همراه چه هدفی را دنبال میکنند!؟!!

کلاهبرداری همیشه با استفاده از روش‌های مالی نیست !!

سخن نهایی

همانطور که متوجه شدید برای سرمایه گذاری در یک پروژه نوظهور خصوصا در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال باید مراحل تایید اعتبار پروژه طی شود. این مراحل شامل : بررسی سایت پروژه، بررسی وایت پیپر پروژه، شناخت و بررسی رزومه افراد تیم توسعه دهنده پروژه و در نهایت بررسی کد منبع پروژه میباشد. همچنین باید با جستجو در اینترنت و مطالعه مقالاتی که در مورد پروژه موردنظر صحبت کرده‌اند به خوش‌نامی یا بدنامی پروژه پی برد. در حالی که پای نتورک ادعا میکند پروژه بزرگی است اما هیچ یک از افراد سرشناس و معتبر جامعه کریپتو از این پروژه حمایت نکرده و حتی حرفی هم در مورد آن نمیزنند.

در مورد نحوه بازاریابی و تبلیغات این شبکه هم بحث است!! بنظر میرسد بازاریابی ویروسی این پروژه طوری طراحی شده که همه افراد را در بر بگیرد، پیر و جوان باسواد و بیسواد و .... حتی افرادی که کوچکترین اطلاعاتی در مورد رمزارزها ندارند نام پای نتورک را شنیده اند. پس این نوع مارکتینگ فقط برای جذب مخاطب است. حتی مهم نیست که مخاطب در مورد رمزارزها اطلاعاتی داشته باشد یا نه !! پای نتورک برای مارکتینگ خود هیچگونه مخاطب هدف تعیین نکرده است. 

همه مراحل تایید اعتبار یک پروژه را برای پای نتورک طی کردیم و همانطور که دیدید Pi Network در هیچ یک از آنها موفق نبود. 

به یاد داشته باشید که با افزایش تعداد افرادی که در دام کلاهبرداری‌های حوزه رمز ارز گرفتار میشوند، اعتماد عمومی نسبت به این پدیده نوظهور و پذیرش آن توسط جامعه بسیار کاهش خواهد یافت. پس رسالت ما آگاهی دادن به افراد نا آگاه و هشدار دادن در مورداینگونه طرح های کلاهبرداری و پانزی و ..... است.

7 ماه پیش